Zemljiste / zemlja [outdoor]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
18.08.2016
173
47
28
40
Pozdrav
Na terenu kojem planiram sadit je krš i vecinom su kamenja i malo zemlje
Planiram uzeti vrece od 45 kila zemlje za svaku biljku
Ima li neko ideju kako bih mogao
Mozda iz kante ili direkt u vrecu saditi?
Hvala!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Čada and Cyric

Milic355

Doctor Oz
22.06.2023
178
940
93
Prebacio bi se na potgrond zemlju/supstrat ,koliko ima hrane u sebi tj nakon koliko hranite ?
Koristio sam terra magmu al su poskupili a ova mi je dostupna jeftinije i veća količina

Da ju miješam sa zemljom ili da idem u cisti supstrat ?
Perlite idu svakako
 

Easygoer

Aktivan Član
04.05.2015
129
413
63
43
Ipak dugujem bar neku sliku šta je raslo u rupama od metar+. Izbegavam da fotkam jer nemam računar već par godina a loš sam sa klaudovima i slično pa mi sve stoji u telefonu a oni se, jelte, gube, zaborave na klupi, ispadnu u taxiju i slično (sve što mi se već desilo bdw). Smisao ovog posta je ilustracija šta se može sa minimalističkim pristupom. Što manje odlaska, što manje troškova. Inače organski proizvedeni cvetovi se mnogo duže održe, ali sve to već većina ovde zna.
Prva slika je Dosidos33 u prvim nedeljama cvetanja. Zgodan za fotkanje da se uhvati u kadar. Dobijao je balončić od 6 litara vode sedmično do jednom u deset dana, kao i sve ostale, ako padne više od 6mm kiše nije dobijao ništa pa opet brojim sedam do deset dana od tad pa zalijem. Nikada nisam zatekao žedne biljke. U vodu stavim na vrh štapa mulja od golubijeg đubriva koje mi stoji tako u preklopljenom džaku već nekoliko godina. Nula pezosa. Pod mikroskopom u mulju nema protozoa samo bakterije, verovatno anaerobne jer smrdi odvratno, ali isprobano biljke polude od toga. Na par nedelja stavim po dve šake glistenjaka oko svake, isto toliko peletiranog pilećeg, i po par kašika kelpa i mlevenog ječmenog slada. Sve to je jeftino i pristupačno i otpušta se nedeljama i hrani tlo. I stalno se podsećam: Hranimo tlo a ne biljku, biljku hrane mikrobi i hife gljiva kojima dajemo hranu.
U rupama, što sam već pisao ovde, je sve što sam mogao da skupim u blizini, topsoil, delimično kompostirano lišće i grančice (dakle grabulju nabavite a drška se na samom mestu improvizuje, treba vam samo jedan ekser, pišem za nevozače kao što sam ja, jer sve stealth prenosim u rancu). Ako nađete stari panj razvalite ga i pokupite sav humus iz njega i spužvasto istrulelo drvo i to bacate, sloj po sloj. Sloj zemlje, pa gips da se zabeli, nešto peletiranog organskog đubriva, kelpa, glistenjaka itd. Pisao sam već. U donjoj polovini naravno hidrogel. I imaćete prvoklasno tlo za gerila uzgoj. Kao nekog ko je pre sedam/osam godina nosio sto litara Terabrila na vrh brda od 800mnv posebno me raduje priprema zemlje od prisutnog materijala na sajtu.
Dosidos33: Uz njega je balon od šest litara... IMG_20230912_062103.jpg
Dalje iza njega idu Tropicanna banana, Critical kush, Satori, Satori x Mountain gold, LSD, Mandale#1, Blueberry od DP, slikani istog dana:
IMG_20230912_061830.jpg

Skoro najveće hedove je imao Satori x Mountain gold od Mandale...
IMG_20231125_165520.jpg
Isto Satori x Mountain gold: IMG_20231125_174928.jpg

Brano je sukcesivno kako šta stigne, prvo Blueberry i Mandale #1, pa LSD i Satori, zatim Satori x Mountain gold i Tropicanna banana, pa posle nedelju dve Dosidos33 (koji je izgleda odužio cvetanje, zapravo kasnije počeo da cveta) i Critical kush, i na kraju poslednji Satori x Mountain gold, sativasti fenotip bacio na Mountain gold više, izgleda.
Sledeće godine obavezno idu New York City Diesel i Lavender (koji su bili želja još pre neku godinu) i još štošta od Soma Seeds, drago mi je da je promoter organskog uzgoja. Back to the roots, štono kažu.
Zdravi bili i sadili na mnogaja ljeta.
 

Prilozi

  • IMG_20231125_165520.jpg
    IMG_20231125_165520.jpg
    735,6 KB · Pregleda: 28

Peroooooo

rješenje je praštanje
Poznanik Foruma
02.12.2011
853
3.669
163

Što je perlit i zašto je dobar za biljke?​

Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perlit

Osim što se pripremaju vrtovi, u ovo vrijeme uveliko se na balkonima spremaju posude za cvijeće ili povrće, a za tu namjenu u ponudi na tržištu su razne vrste supstrata. Među njima su oni za početni porast povrća, prilikom sjetve sitnije granulacije, te supstrati koji se koriste kasnije za presađivanje, tako da su često numerirani redoslijedom upotrebe od I do III.
Također, humus koji ima nešto niži pH za biljke koje vole kiselo zemljište kao što su borovnica, brusnica i drugi, razne vrste supstrata za cvijeće te oni s perlitom.

Prirodan materijal​

Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perlit. On nema hranjivu vrijednost niti je neka vrsta gnojiva, već isključivo ima ulogu poboljšati strukturu tla, održati ga rahlim i rastresitim, a ne zbijenim. U takvom supstratu se bolje formira i razvija korijen, a dobro razvijen korijen bolje usvaja hranjiva iz supstrata, što sve skupa utječe na brži razvoj biljke.
depositphotos-225881852-xl.jpg
U ponudi su razne vrste supstrata (Foto: Depositphotos/oilslo)
Perlit je prirodan materijal nastao od vulkanske stijene i spužvaste je strukture. Ima ulogu upijanja i zadržavanja vlage naročito njen višak u tlu, te kad je manjak ponovo je ispušta u zemljište što dodatno utječe na održavanje vodno-zračnog režima. Isto čini i s mineralnim gnojivima, višak apsorbira, a kad je nedostatak hranjiva ispušta ga nazad u zemlju
Na taj način produžava djelovanja gnojiva. Zbog svoje porozne, spužvaste strukture omogućava dobru provjetrenost, aeraciju tla što je vrlo bitno za normalan rast i razvoj biljaka. Može koristiti i za sobno i vrtno bilje.

Dobar izolator​

Proizvodnja presadnica u supstratu s perlitom je bolja jer prilikom presađivanja neće doći do oštećivanja korijena. Neutralne je reakcije tako da se može upotrijebiti u supstrat bilo koje biljke.
Zahvaljujući njemu u težem tlu se ne može stvoriti površinska pokorica, omogućava lakši rast korijena, ublažava stres biljke uslijed velikih temperaturnih oscilacija jer je dobar izolator. Može se koristiti kao supstrat u hidroponskom uzgoju biljaka kao jedini medij.
Ima ga u raznim pakiranjima od pet do 250 litara zapr
Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perli

Osim što se pripremaju vrtovi, u ovo vrijeme uveliko se na balkonima spremaju posude za cvijeće ili povrće, a za tu namjenu u ponudi na tržištu su razne vrste supstrata. Među njima su oni za početni porast povrća, prilikom sjetve sitnije granulacije, te supstrati koji se koriste kasnije za presađivanje, tako da su često numerirani redoslijedom
Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perlit. On nema hranjivu vrijednost niti je neka vrsta gnojiva, već isključivo ima ulogu poboljšati strukturu tla, održati ga rahlim i rastresitim, a ne zbijenim. U takvom supstratu se bolje formira i razvija korijen, a dobro razvijen korijen bolje usvaja hranjiva iz supstrata, što sve skupa utječe na brži razvoj biljke.

Zeolit

Svi pričaju o ZEOLITU…


Na početku sjetvene sezone susrećemo se s nazivima proizvoda koje je poželjno koristiti prilikom uzgoja, a da ustvari ne znamo ili možda uopće nismo čuli za njihovu pravu vrijednost.
Jedan takav proizvod zasigurno je i URL='hthr/kategorija-proizvoda/sve-za-vrt/zeolit/']zeolit Vjerujem da ste više puta čuli priču o ovom mineralu, ali zapravo nikada niste doznali što on, osim zadržavanja vode, čini tlu i biljkama, te kako se koristi.
Zeolit, mineral vulkanskog podrijetla, poznat je po tome što na sebe veže štetne tvari iz tla i na taj način štiti biljke. Isto tako veže hranjive tvari iz gnojiva, a zbog velikog upijajućeg svojstva, postupnim otpuštanjem, osigurava biljkama redovitu opskrbu hranom tijekom cijele sezone.
Zbog granuliranog oblika služi i kao prozračivač tla, a zbog već spomenute velike sposobnosti upijanja vode, ublažava posljedice prekomjerne vlage kao i duža sušna razdoblja. Treba pripaziti s doziranjem, jer previše ovog minerala u tlu može pak presušiti tlo, ili u kišnim razdobljima zadržati previše vlage, što dovodi do truljenja biljaka.
U vrtlarstvu ga možemo susresti u dva oblika – -klinosand-1kg/']sitni[/URL] i krupni. Sitnija struktura koristi se kod sjetve i presađivanja povrtnih kultura, cvijeća i sobnih biljaka, a ona krupnija kod sadnje i presađivanja povrća, voćaka, grmova ili stabala. Najbolji omjer upotrebe zeolita u supstratu je oko 10%, ili jednostavnije, slikovito prikazano – na vreću od 20 l supstrata koristi se 1 kg zeolita.
Osobno, sitniju strukturu zeolita koristim prilikom izrade mješavine sjetvenog supstrata i to u omjeru 4:2:1, odnosno 20L supstrata namijenjenog za uzgoj presadnica, 10L -zemlja-10l-marica-vrtlarica/']kokosovih vlakana[/URL] i 1kg sitno granuliranog zeolita. Krupniju strukturu [U/zeolit-klinoland-5kg/']zeolita[/URL] koristim prilikom presađivanja biljaka u vrt i to na način da u rupu za sadnju dodam po jednu šaku ovog minerala. Na taj način biljkama osiguravam dovoljno vlage i potrebno hranjivo u mjeri da se na njih ne trebam obazirati svaki dan, što mi ostavlja dovoljno vremena i za druge gušte.
Svi sezonu počinjemo s nadom da ćemo izvući maksimum od svojih biljaka. Ali, znate kako to kod prirode ide: „Kol’ko daš, tol’ko dobiš“











 
Poslednja izmena od urednika:
08.08.2021
19
8
3
56
Moze li u platnenu vreću od 240 litara zapremine zemlje izrasti velika biljka? Imam ih 5 komada, a nikada ih jos nisam isprobao. Bio bi to vanjski uzgoj u Dalmaciji. Pozdrav i molim iskusne za odgovor.
 
30.03.2020
5
3
3
42
Pozdrav ljudi, radio bih vanjsko uzgajanje ove godine. Radio sam vanjsko uzgajanje ali sam skroz zaboravio, prošlo je dosta vremena. I da se ogradim, znam da treba da pregledam ceo forum ali nemam vremena, praštajte. Dakle, Zemlja Potgrond H, za sadnice Seedling supstrat da ne izgore. Ako bi neko bi ljubazan da mi odgovori na pitanje: Da li je 60% zemlje, 20% perlita i 10% vermikulita dobar mix? Ili je 70% zemlje i 30% perlita odlična kombinacija? Dodajte vašu preporuku ako mislite da sam skroz promašio. Hvala




 
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric and šaran

Cyric

~ Pa ćemo vidit
Poznanik Foruma
01.03.2009
767
5.421
233
Dalmacija
@thorazine1 oi!, sretno u outu. J sam na 50l zemlje u indooru stavljao po nekih 6-7 litara perlita, ali ovaj put, i to bas danas presadjujem, necu dodati nista perlita, dodat cu po 10l vermikulita u 50l zemlje.
Kako citam, perlit je bogme dobar za drenazu, ali tu prica staje, to je to. Dok vermikulit sluzi isto kao i perlit, za drenazu, osim toga pun je sastojaka koji biljci trebaju. Silica kako li se tocno zove, trihomi su vecinom njome izgradjeni, pa dosta cal maga i svakakvih minerala. Tako da ja od sad mislim da izbacijem perlit skroz i mjenjam ga vermikulitom.