Zemljiste / zemlja [outdoor]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
striko
pa najlepse je sto vise zemlje sad kolko mozes . i dublje i sire...
jos ako je dobar sajy ko sto ti kazes mozes i vise godina saditi ja sam stalno sadio na isto mesto...
pa vremenom doteravas i pzis ga ko svoju bastu... :)
ja sadim ovde gde sam sada (u gradu) u zutu zemlju + sto pomesam 10l kupovne bes ikakvih dodataka i za dve nedelje ako nepognojim pocinju da zute listovi tako da moras i pognojiti kad su tako extremno losi uslovi.. (mogo_nemogo moras paziti jer to nije crna i zdrava zemlja eto)!

kod mene je isti slucaj ja nisam mogao da verujem kakva se promena desila kad zemlju nisam pripremio i presadio u zutu, a moje biljke su bile 50cm sa balkona.. znaci za tri dana zute i ja lepo pognojio i one vratile boju, isto tako brzo tako da sam morao bas da pazim sa prihranjvanjem cak da kombinujem mnago gnojiva da bih joj dao to sto joj je potrebno...
a sledece godine sam vec znao sta i kako i sad planiram saditi na isto mesto bas tamo gde su rasle biljke tako da vec malo crne zemlje imam i malo dodam i pici....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Strapadura

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
strikane i ostali, iskopaj ti rupu i onda u tu rupu ukopaj pot (yebote kako se kaže pot na hrvatski) posudu, ali nije posuda nego, ma yebeš, ne ide mi, ukopaj yebeni pot, najbolji ti je onaj od jupola, odnosno od piture za zidove, fasade. i to ne mali nego minimalno onaj od 20ak litara.i lipo ga ful ukopaj da se ne vidi i napuni kupovnom zemljom ili zemljom ukradenom ispod maslina ili ispod loze ali zemlje koja se obrađuje, a ne neku zapuštenu. ali uloži u jednu vriću kvalitetne kupovne, nećeš zažalit. ne zaboravi probit buže, ovaj, rupe. i to ti je to. puuunooo bolje od sadnje direkt u zemlju.
i čuva vlagu i bla bla bla...
jedna biljka u 20ak litara dobre zemlje, iznenadit ćeš se koliko joj je to dovoljno.
 

HazeSeeker

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.09.2008
2.240
1.666
188
Amsterdam-Barcelona-Prague
www.vutra.org
iskopas rupu u rupu stavis neku vecu ,vrecu tipa one za smece ili nesto sto nije tolko krhko ... natrpas kvalitetan mix u vrece i imas saksije u outdoor grow-u ...
neprimjetno , a korjen nemoze dalje u sugavu zemlju ...u vrecu bi stalo sigurno 10-15l zemlje
prvovjerena shema ...
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Mislia sam za ovu sezonu na lanjskom mjestu iskopat sad ubrzo velike rupe(oko metar dubine ako bude išlo)
i stavit drvene daske na dno da drže vlagu jer je mjesto skroz suho liti(sunce max) i premalo bude i kad nosim
50L vode tjedno.Samo neznam koju vrstu drva da stavim i oče li to funkcionirat kako ja mislim.Gledao sam
neke kristale koji drže vlagu al ih nemam di za nabavit pa mi je ovo palo na pamet.Jel ima netko možda bolju ideju? :)

OT @ deda: pitar dida, pitar ...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Strapadura

green panter

Aktivan Član
19.12.2008
97
3
0
34
Meni se ne cini lose ovo sa vrecom u zemlji, sto veli Bothanicharrr. Mada ja cu ove sezone u svoj 1. grow, naso sam u nekoj vukohebini mjesto u sumi, gdje je zemlja kvalitet. od humusa, cisti humus i bolje... a ima sunca pun *****, samo jos resim vodu i boli me kuqac.
u toj zemlji i kamen bi proklio...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Strapadura
28.01.2009
45
6
0
41
Slazem se sa vama u svemu! Treba voditi racuna o kvalitetu zemlje,ali nije ni velika greska ako se zemlja nepodjubri po PS-u. Imam dugogodisnje iskustvo sa gajenjem outdoor i uvek sam se (kao moja braca jamajkanci) oslanjao na majku prirodu.... Kao sto neko rece gore:korov je to.....vise vodim racuna da je mesto celi dan osuncano i blizu neke reke ili potoka.....Sada vec imam izgradjenu selekciju semena koje sam mixao godinam...moglo bi se reci da taj mix(domaje i skunka)ne moze da neuspe pravo....Na mestima u prirodi gde ima koprive ili ranog prolecnog cveca,zemlja je svakako dobra....treba pocupati koprivu iz korena i samo malo okopati do 30cm u dubinu.....Takodje nikada nisam presadjivao biljke vec direktno u zemlju spustao seme(proklijalo ili ne),jer je jako bitno ako se gaji u divljini da biljka svoj prvi dan prozivi u takvom okruzenju....zagarantovan uspeh...presadjivanje malih biljaka je velike shok za biljke i prakticno u prirodi se ne bi izborile sa ostalim kulturama!
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
No Trippin, ti kristali su ti super stvar, zovu se hidrogel ili akvagel. Imaš ih i u cvječarnama za kupit na sitno, nabubre za nevjerovat. Pmješani s zemljom navodno prepolavljaju količinu zaljevanja- to mi je rekla žena u cvječarni jer sam se interesiral malo, ona isto kaže da ih koriste 1g na litru zemlje i ne po površini da se nikad ne isuši. Koriste ih za ruže:sun2:

http://www.aqua150.com/index.php
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Strapadura

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
NoTrippin je napisao(la):
Mislia sam za ovu sezonu na lanjskom mjestu iskopat sad ubrzo velike rupe(oko metar dubine ako bude išlo)
i stavit drvene daske na dno da drže vlagu jer je mjesto skroz suho liti(sunce max) i premalo bude i kad nosim
50L vode tjedno.Samo neznam koju vrstu drva da stavim i oče li to funkcionirat kako ja mislim.Gledao sam
neke kristale koji drže vlagu al ih nemam di za nabavit pa mi je ovo palo na pamet.Jel ima netko možda bolju ideju? :)

OT @ deda: pitar dida, pitar ...

Di si naša hydrogel, negdi po Splitu ili si na netu gleda ?
To bi mi ovo lito silo ka budali pleska ... :vb_kez:
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
odat ću vam jednu tajnu :icon_lol: hydrogel se koristi u pelenama, samo pažljivo rasparaš onaj donji dio pelene, i onaj prah i komadići što ispadaju je zapravo hydrogel. ja sam to dugo vremena tražio po hr, nisam uspio naći, i onda sam na netu naša tu caku s pelenama. na litru zemlje ide 1 do 3 grama. ja stavim 2, onako zlatna sredina.
pozz
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
ma znam reć pitar :) ali kako se reče pot?ka pot od piture? kanta, mamu joj, kanta...
i kesa je dobra shema ali iskustvo je pokazalo da je lakše na kraju growa izvadit KANTU, istrest zemlju i uvalit frešku, a kad dižeš kesu, ona pukne i sva ti se zemlja istrese u bužu pa opet treba kopat.
ali to su sitnice, nebitne sitnice...
bitno je da rastu i da si dovoljno zaljubljen u njih da redovito dolaziš zalivat.meni ide i više od 80 litara tjedno i nikad dosta...
što južnije, to nužnije...

e i petre pane, zgubidane, pelene koštaju, poserem ih...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sweatMJ

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Aloha bil sam danas opet u onoj cvjećarni i rekla mi žena da više ne drže hidrogel ali da je vidla u intersparu i ostalim trgovačkim centrima ako ne na poljoprivrednim odjelima onda tamo di su oni ukrasi za kuću. Uglavnom da se nać :)
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Ja sam gleda u par poljoapoteka u splitu i neki su znali o čemu pričam al kao da ne
drže to.Pogledat ću kad uvatim vrimena još par mista pa ako nađem ću javit da bar
ovi lenji dalmatinci ne moraju nosit vodu često :thumb:

A pelene nema šanse da kupujem...nekidan mi cura mislila da je trudna a
mene uvatila panika,usra san se...tako da neželim vidit pelene ni blizu:icon_mrgreen:

Nego, jel netko zna bili i ovo sa daskama zakopanim držalo vlagu,da imam šta radit
ako sam težački raspoložen.Ne,zezam se al me zanima jel to ljudi rade il je to samo
moja fix ideja-idem pitat priku gugla.
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Ti bi da ti se napravi podzemni bazencic ispod dasaka? Vrtim si to u glavi i činimi se nemoguće. Ako nam je hidrogel nedostupan zanima me koje su nam alternative, kokos možda ili nešto drugo?
 
13.03.2009
4
0
0
34
SuperAngel je napisao(la):
No Trippin, ti kristali su ti super stvar, zovu se hidrogel ili akvagel. Imaš ih i u cvječarnama za kupit na sitno, nabubre za nevjerovat. Pmješani s zemljom navodno prepolavljaju količinu zaljevanja- to mi je rekla žena u cvječarni jer sam se interesiral malo, ona isto kaže da ih koriste 1g na litru zemlje i ne po površini da se nikad ne isuši. Koriste ih za ruže:sun2:

http://www.aqua150.com/index.php

sad ga mozete narucit i na sajtu u internet butiku
http://www.aqua150.com/hr/butik.php
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Opet sam na nuli.Sa ovoga butika ne mogu naručit sad jer me zeza paypal nešto,agrosil nisam uspia naći po ovim većim centrima i tako da zasad opet ništa.
 
13.03.2009
4
0
0
34
NoTrippin je napisao(la):
Opet sam na nuli.Sa ovoga butika ne mogu naručit sad jer me zeza paypal nešto,agrosil nisam uspia naći po ovim većim centrima i tako da zasad opet ništa.

nemoras imat PayPal. U kosari ljevo klikni na Continue pokraj Don't have a PayPal account? i placas direkt karticom radi bez problema.
 
03.06.2008
4
1
0
37
Ove godine bi hteo da posadim biljke na podrucju gde ima puno vlage,pa bih zamolio one koji imaju podatak o tome koliko % bi trebala da sadrzi zemlja za optimalan rast i cvetanje??????????????
Please?
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
ubio si me u pojam sa onim očima boje duge koje su ispirale mozak omladini
i sad očekuješ pomoć ? :vb_whip: dzukelo treba sam te ubit 93 :icon_arrow:

zavisi kakva je zemlja
jel glina ili rastresita
ima li kamenčiće
ima li živih

mnogo je važno da joj izmjeriš ph
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Strapadura
25.01.2009
2
0
1
36
Pozdrav! Evo napokon se i ja bacan u sadnju ove godine :) Imam 10 sjemena Shamana i 10 sjemena Purple 1. Inace sam iz primorija i zemlja je kod nas jako losa, zivi kamenjar, pa jel bi mi mogao neko reci ukratko kakvu zemlju da kupim, kakav humus, koji omjeri...? Ne razumijem se bas u to. Zemlja za ruze je ok?? Moze zajedno malo piljevine, vermikulta i tog hidrogela ako nadem, ako ne onda kupujem pelene :)