Zemljiste / zemlja [outdoor]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Kao što @Pantagan i @ChiliHead kažu, samo osvježit zemlju preko zime/proljeća.
Koliko zemlje bi trebali kupovati uzgajivači pšenice, kukuruza, voćnjake da ne spominjem, ljudi su prije ostavljli tzemlju na ugaru jednom godišnje da se osvježi.:)
Samo zdrav razum je potreban :).
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Hehe,kako li ima uopste biljaka,nije mi jasno.. odakle im kupovna zemlja ;) prica je nebuloza i ne da mi se... al neko ima svoja uverenja,postujem to... al ne deli savete ako se imaju uverenja u jedan pravac... treba skinut samare sa glava,pa pogledat i druge vidike growanja... stej haj i peace
 

BLONDinaNINA

Holland
11.12.2013
194
528
93
Vidite drugari nebih da se prepirem cije tata najaci ja kazem sta je provereno sto posto i gde su provereni rezultati jer ja nikad nepricam nesto sto nisam sigurna i gde nije provereno.. i nemoze niko reci da je nebuloza,prica!!!to sto vecina tako growa to neznaci da su upravu i da je tako najbolji rezultat i tako bolje..kazem da je provereno ne u prici ko mnogi ovde sto rade preko :idea:rekla kazala vec na primeru svi isti uslovi sa istim brojem biljaka sa kupovnom i sa sajta i mnogo bolji rezultat sa kupovnom ...proveravali smo tako i razna gnojiva an mesana sa drugim i mnoge druge stvari itd,itd...inace ja sam uvek spremna za bilo kakvu usporedbe ili bilo sta pa moze i tako ko god je voljan od tih strucnjaka ja sam tu ,ako nemoze drugacije bar to je lako dokazati ko sta i koliko zna postoji metar postoji vaga itd jer vec mi muka proseravanja pojedinih sveznalica preko :idea:...opet kazem jer ima tu i pocetnika ko ima uslova i mogucnosti za kupovnu to je bolji rezultat nek provere sami,a moze i tako kako radi vecina jer mnogi growaju a nemaju ni priblizno blizu iste rezultate svi razlicite neko 100g a neko preko 1kg a ista sorta biljke i svi dovedu grow do kraja i svi strucni i svi tvrde da je njihov nacin najbolji...jednostavno hocu pomoci a ko hoce neka prihvati savet ko nece i nemoraaa...sad stvarno idem na off..i na jednu:spliff::spliff:
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Mislim da su i pitanje i odgovor malo pre banalni za jednostavan odgovor :D
Ja koristim iste rupe vec 3 sezone, neke dobiju friske zemlje, neke ne. Uopce se ne zamaram s time posto ne radim organic uzgoj.

Sto je stvarno zemlja?
Medij za pohranu vode koja uz pomoc zivih organizama(bakterije, gljivice...) i enzima pretvara organsku masu u zemlji u NPK kao hranu za biljke.

Potrosenu zemlju mozemo gledati kao sam medij za pohranu vode bez hrane, nesto tipa uzgoj u kokosu koji je inertan i nema topive organeske materije, odn. hrane. Ako dodamo gnojivo u potrosenu zemlju, dobit cemo isti ili slican ucinak kao kod nove zemlje..... manje vise isti, ovisno koje gnojivo koristimo. Isto kao i kod uzgoja u kokosu, moramo dodavati hranu, bilo to organska ili mineralna.

Zbog toga se u kokosu namjesta ph i gnoji se po sistemu hidroponike, da bi simulirali okruzenje u kokosu koje bi inace imala zemlja uz pomoc bakterija i enzima, tj svega onoga sto "nova" zemlja ima.

Organic groweri znaju kada se zemlja potrosi i kada prestane party bakterija i enzima, pa dodaju razno razne cajeve i ostale organske mase kako bi obnovili zemlju i ucinili je "novom".

U outdooru je tesko dobiti bas ful potrosenu zemlju, posto je zivot ispod povrsine uvijek aktivan, rasla biljka ili ne. Uvijek tu ima trulih ostataka korijena, glista, crva, kukakaca..... i svega ostalog sto zemlju cini zemljom...i hranjivom.
Dovoljno je dodati odredjenu kolicinu odredjene organske mase prije novog growa kako bi se zemlja obnovila i aktivirala.
....ili jednostavno pocet koristit mineralno gnojivo, ako organski uzgoj nije uvijet.

Ameri imaju dobrih mixeva kako napraviti zemlju iz nule. Zna se koja komponenta u "izradi" zemlje sluzi za pohranu vode, za drenazu, za zadrzavanje vode, za balans ph.... pa onda sastojci organske mase za razgradnju koji sluze za hranu, i sastojci za eventualnu aktivaciju zivih organizama i gljivica da zapocnu razgradnju "zemlje" na hranu.

Zemlja = voda + hrana

Ako nemas hrane, dodaj.

Ako se koristi mineralno gnojivo, onda skoro nista od ovog gore nije bitno jer nije potrebno. Mineralno gnojivo je vec u tvornici rastavljeno na npk i ne trebaju bakterije ni enzimi da bi biljka to pojela. Ono sto treba je ph namjestit jer vise nemamo nicega zivoga sto ce regulirati ph.... kada bi zemlja stvarno bila full prazna.
....al opet velim.... iako je u outdooru zemlja potrosena, ne znaci da vise bas nicega nema i da moramo namjestati ph otopine sa kojom zaljevamo. Primjer crnogoricna suma/zemlja. Pre nizak/kiseo ph zemlje i biljci je tesko odrzat rang ph da moze jest hranu.

Problem full potrosene zemlje i mineralnog gnojiva je ta da biljka trenutno iskoristi/pojede mineralno gnojivo i vec za koji dan nema nicega da biljka nastavi unos hrane pa moramo cesto gnojit. Kod organic gnojiva je malo drugacija prica posto se razgradnja odvija nesto sporije. Zato postoje sporootpustajuca i brzootpustajuca organska gnojiva. (sporo i brzotopiva)

Ja prekopam stare rupe, ako dodajem, dodam nesto friske zemlje, stavim eventualno konjskih briketa, sve promijesam i zalijem full dozom mineralnog gnojiva. To sve odradim prije sadnje. Do sada je sve funkcioniralo savrseno.

Vele da je dobro saditi na isto mjesto sa ostacima korijena od proslog growa jer biljka kao prepozna to sve i onda je sretna i lijepo raste :D .... da li je to istine ili ne..... ko ce ga znat.

Samo treba shvatiti od cega se sastoji zemlja i dodati onog cega fali da bi od potrosene zemlje dobili novu zemlju.
Uz to bi bilo dobro shvatiti kako funkcionira hidro i razliku izmedju hidra i organic soil uzgoja. Kad se to poveze, shvati se kako zapravo to sve funkcionira.... i onda mozemo koristiti bilo koji medij uzgoja u outdooru. Nova zemlja, stara zemlja, mineralno, organsko gnojivao....pa cak i sami kokos koji ima fenomenalne rezultate u outdooru.
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Cuj sad si proobala sve,a pre nekoliko postova nisi... elem de odluci sama sa sobom,sta jesi a sta nisi...
Zakuvala si daleko sad sa kafom,zima je,iznesi malo napolje,nek se ohladi... pa da se iskulira malo... zdimi nesto i uzivaj,nemoj se osecat prozivanom,ovde se samo razmenjuju iskustva,a kolko vidim po forumu tvojih postova nesto i nema ;)
proveravali smo tako i razna gnojiva
Mnozina,da ne podsecam na pravilnik ;) iskuliraj se malo,a nebuloza je prica,da je kupovna zemlja bolja... pfff
A da ne citiram post gde pises da nemas iskustvo o tome gde zapoceta cela ova prica... ajde opusti se,nemo se nervirat,primila si sve ka srcu ;) a meni je vazda kod biljki bitan kvalitet cveta,a ne to ciji je tata jaci,veci i cija muda ima veca :D. hehe ajde stej haj:thumb::razvaljen:::spliff:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sensi Star

BLONDinaNINA

Holland
11.12.2013
194
528
93
Stipe ja pravim mix sa vise razlicite zemlje ,ali uglobalu se slazem sa tobom..;)vidi lood ja sam rekla da nisam licno ja probala sa obicnom zemljom ali to neznaci da nije niko ,jeste moj stariji brat koji je moj ucitelj za sve ovo sto znam a znam mnogo e to je ta mnozina, i od koga sam sve ovo i naucila svo znanje i bila prisutna tad kad se uporedjivalo a dosta stvari i ja sama uporedjivala....a koliko vidim da negrowam samo tako ja na ovom forumi ima i jack spparow i jos nekolicina pa pitaj i njih sto i oni bacaju pare kad je isto kupovna i sa sajta zemlja i da to sto rade je nebuloza..lood ja sam sasvim dobro iskuliraj i ti sa :spliff:a to da je forum razmena misljenja ja se slazem ali nemozes reci da je nesto nebuloza:zvezda:::zvezda:: ,mozes reci da se neslazes ali da nisi probao...nedami se natezati se to preko :idea:...rekla sam sta sam imala:ajnstajn: i sad sad :spliff:idem u setnju lep je dan...:p:p
 

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113

BLONDinaNINA

Holland
11.12.2013
194
528
93
Znam ja sta pisem i sto se slazem sa Stipe sve to je napisano ali covek je ipak growao koliko sam videla njegov dnevnik sa kupovnom zemljom,zato se i slazem...;) udji malo u dnevnike pa vidi..kao i jos growera i modera tako growa tako da se to nemoze reci da je nebuloza i vredjaju svi mi, a nebih da nabrajam sem mene ko od njih tako growa ,dosta tu bilo i mentora..tako da sve je ispricano ....;)
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.561
163
Trichome City
@BLONDinaNINA
U svakom drugom postu se hvališ da imaš jako puno znanja i iskustva, umjesto da to potvrdiš konkretnim primjerima. Kad dodje do neke rasprave uvijek kažeš da se nećeš prepucavat ili nešto slično...
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Nina,da pratis forum videla bi kroz moje dnevnike da radim i sa kupovnom zemljom... tako da ti si vec pomesale zabe,babe i dede :) :Dsmiley9934smiley9934smiley9934 i po postovima vidim da si se pogubila... aj okreni o5 procitat sve sta smo pisali :D:grrr::vozdra::ljubav: ziva bila i nastavila growat :D
A da reci i bratu da se registruje na forum,da se malo druzi sa nama. . :rasta::idea::ajnstajn:
 

BLONDinaNINA

Holland
11.12.2013
194
528
93
Kao naprimer ???sta treba da uradim sta je za tebe konkretno,nije problem nikakav, rekla vec u nekom predhodnom postu da sam spremna na svakakve izazove muka mi je vise od..:idea:kako neko moze da dokaze da je nebuloza...druze ima tu na forumu vrhunskih growera koji dosta godina growaju na taj nacin i dosta god su na forumu ne samo ja ,navela sam i koji a sad neko treba da :poop::poop:na sav taj trud kako je to nebuloza sto mi radimo...
 

revolution

Aktivan Član
02.01.2013
200
866
93
pozdrav ekipa:banana_rasta:, imam na hrpi ogradjeno 2x2x1m gdje sam trpao piljevinu(od hrasta) i od košnje travu..stoji vec 2 godine i sad se to sve razgradilo. Znači imam nekih 1000l crne, fine i rahle zemlje. Planiram nakrcat u out po rupi 200l, zanima me dali je ok ta zemlja za koristit i dali je mozda prejaka iliti mozda preslaba za našu biljku.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Ja bi uvijek kupio zemlju..zato sto kad radim taj grow jednom godisnje zelim maximum izvuci iz njega..zemlja u mom dijelu Hrvatske nije na nivou zemlje u recimo Slavoniji ili Vojvodini...radio sam i bez kupovne zemlje rezultati nisu ni zadovoljavajuci (za moje pojmove)..koliko ulozis toliko ces i dobiti..moje razmisljanje..LP
 

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Kupovna u svakom slučaju,samo ja ubacim i zemlje koju pokupim i sa oranice (fine zemlje)
Prošle god. sam uzeo 5 vreča po 70l kupovne i 50 kg zeolita.Sve morao nosit kroz ne baš ravan teren-ubilo me:D
 
18.02.2017
15
2
3
26
Pozzz svima, ovako da pitam, planiram outdoor zemlja na sajtu je nekako mrljava nije dobra a sajt je odlican, jel mogu ja da iskopam 20,30 cm rupe, pa u blizini su plodne njive, da uzmem zemlju i odnesem je na sajt da popunim iskopane rupe, molim vas za jos neki savet uz ovo,u teoriji sam dobar u praksi los :D
 

reaktor

♧- ByTpa
Poznanik Foruma
14.04.2016
1.549
11.155
358
Svuda pomalo
@Domacica027 za outdoor je bitno da iskopas dobra rupa od kupovne zemlje uzmes to sto valja a za to imas temu potrazi u search-u , znaci rupa treba biti jedno 40-50sm i siroka i duboka recimo cca 50litara u nju ide dobar mix recimo 60% kupovnu 20%Perlit ili zeolit i ostalo zemja sa sajta .Priperemis to pa za jedno 2-3 nedelje doneses biljke znaci ne manje od 2 nedelje to dobro ogradis , malo zacistis pokries kupovnu zemlju radi kamuflazu da ne bi se gledalo da je tamo neka druga zemlja da nije primetno i kroz neki dan da prodjes zalies malo i vidis dali ima neki problemcic.Uglavno problem moze da budu skakavci, neke gliste ili puzevi ovi zadnji mogu biti opasni za male biljcice ali kad prodje prvi mesec nakon toga nemas muke a i od tada pocinjes sa gnojivo i to je odprilike za prvi mesec tu imas fenomenalnih outdoor dnevnika procitas i malo edukacije sa sajta jer garant imace neki problemcic sa edukacijom resices prepreke toliko od mene i sretan outdoor 2017

P.S ZLATNO PRAVILO -----Veca rupa veca biljka manja rupa manja biljka------