Zemljiste / zemlja [outdoor]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
33
Temples of Boom
SuperAngel je napisao(la):
Baš nemožeš ni prekopati zemlju do jedno 30 cm dubine? Nemaš ni par litara kupovne zemlje za ubacit u rupu??? Ako imaš zbijenu zemlju dobit ćeš rijetku patuljastu biljku... bezveze.

Edit: Oprosti ako sam grub ali več mi je dosta ljudi koji su ljeni/glupi ili koji na sve kažu "to će bit dobro". Upoznao saam jednog "uzgajivača" s otoka... kolko treba LJUDIMA DA NAUČE... ima 2 uzgoja i oba puta su mu ovce pojele biljke dok su bile male; pitam ga oće li ove godine stavit mrežu oko biljaka... naravno da neće! O ***** ti život. Isto i s ovim forumom ljudi su pogreškama i pokušajima došli do određenog znanja, trude se to prenjeti a newb na sve to kaže "bit će to uredu". NEĆE! Ako se nekome u glavi čini dobro ne znači da će u praksi biti dobro.

Druze,ja sam samo pitao sta ako ne budem u mogucnosti da odradim sve kako sam planirao (a planirao sam onako kako si bas gore napisao),da li ce ista ispast kako valja......Cisto da znam na cemu sam.....U svakom slucaju,tebi hvala na odgovoru,cijenim to......
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Bez brige Edit nije išao samo tebe i nije ograničen samo na ovu temu. Bez pripreme imaš velike šanse za bezvezno bilje (malo, rijetko, nezdravo...).
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
33
Temples of Boom
Evo ovako,sad sam bio na (mogucem) sajtu......imam pitanje koje me intersuje,cisto da znam....posto je to mjesto onako u nekoj manjoj sumici (prije sumarak neki manji) i dosta ima opalog lisca (tacnije skoro sva zemlja je prekrivena tim liscem)da li ce biti dobro ako uzmem tu da prekopam tu zemlju (nekih 30-40 cm) pa da tu biljcice posadim,posto koliko sam cuo da je dobro gdje ima trulog lisca ? Inace,zemljiste je pored vode odmah,pored rijecnog korita,tako da mislim da je to ok....
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Svirač_Trube;129804 je napisao(la):
A gdje cu da nadem te proizvode glicin,propilin ,huminska kiselina,vitamine??

Ima kod nas u gotovo svim poljoapotekama preparat DRIN http://www.pavin.hr/Item.aspx?Id=41 Sadrži vitamine i aminokiseline, jako slično hesijevom supervitu po sastavu. Huminske i fulvične kiseline češ teže naći ako nisi profi; evo što ja koristim več godinama na drugim kulturama a od prošle i na konoplji. Peletirano provrelo govance konja i peradi ili stoke, sastav 3-3-3, pun korisnih bakterija, fulvične i huminske kis. a od vreče ti ostane još za pognjojit vrt od 100 kvadrata ;) Isti proizvođač ima i humus u ponudi ali to sam vidio u samo jednom dućanu koji ima odličnih 7% humičnih kiselina!
http://www.cedar-agro.hr/index.php?...tegory_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=117
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Evo kako se to radi u Dalmaciji i na otocima..

kao prvo, izbjegavajte šume i šumarke jer imate malo sunca, a šuma je prohodna i svatko može šetati po šumi...najbolje je saditi na stranama obraslima makijom okrenutima na jug...makija raste gusto i dosta je neprohodna a usto raste dosta nisko (2-2,5m)...pošto makija raste na kamenitom prostoru, uvijek ćete pronaći neki dio bez raslinja (proplanak) na kojem raste samo trava, jer nema dovoljno zemlje za makiju...što se dublje zabijete u makiju i što vam bude teže doći do takvog mjesta, tim bolje,manja je mogučnost da će vam netko drugi otkriti sajt...

kao prvo, odredite si površinu na kojoj želite saditi, počupate travu sa te povšine (ako je ima, jer može biti i stjena,ako je ravna)...kao što rekoh, makija raste u kamenjaru, dakle svuda oko vas mora biti kamena...skupite što veće kamenje i sa njim ogradite prostor za sađenje širine u visini 30 cm( nemora to biti neki suhozid, važno je uzdignuti rubove na tu visinu)...kupite onaj najlon na metre (neznam točno kako se zove, sive boje, širina 4 m i dužine po želji), dakle prostor za sađenje morate prilagoditi tom najlonu,tj. nesmije biti širi od 3,5 m...položite najlon po površini za uzgajanje, tako da rubovi idu do ili preko visine zida koji ste napravili od kamena..u biti dobijete jedan veeeeeliki pitar (saxiju)...probušite nekoliko rupa za odvod viška vode, ali ne previše, treba dopustiti zemlji da se natopi, prije nego višak ode...manje ćete morat zalivati, samim time manje puta ići na sajt, manje komrpomitirati isti...

sljedeći korak je zemlja za sađenje....ona je svuda oko vas...pod makijom se stvara savršen humus za vaše biljke...znači, uzmete vreću, zabijete se u grmlje, skinete površinski sloj (friško otpalo lišće) i ispod njega se pokaže, crn kao ugljen, fini humus sa kojim će vaše biljke biti zadovoljne do kraja svoga životnog vjeka, iako ja volim zagnojit 45 dana prije berbe.....dakle, punite vreću, istesete, punite, istesete, dok ne napunite prostor do vrha, dobri zalijete, nadopunite opet, jer kad zalijete,zemlja se slegne...i sajt je spreman za biljke...

...malo je zaj****cija, i u pronalaženju sajta i u samoj pripremi, ali vjerujte da se isplati.... i uvijek računajte: što teže vi dolazite do sajta, to je manja mogućnost da će ga netko naći.....sretno..
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Evo kako se to radi u Dalmaciji i na otocima..

kao prvo, izbjegavajte šume i šumarke jer imate malo sunca, a šuma je prohodna i svatko može šetati po šumi...najbolje je saditi na stranama obraslima makijom okrenutima na jug...makija raste gusto i dosta je neprohodna a usto raste dosta nisko (2-2,5m)...pošto makija raste na kamenitom prostoru, uvijek ćete pronaći neki dio bez raslinja (proplanak) na kojem raste samo trava, jer nema dovoljno zemlje za makiju...što se dublje zabijete u makiju i što vam bude teže doći do takvog mjesta, tim bolje,manja je mogučnost da će vam netko drugi otkriti sajt...

kao prvo, odredite si površinu na kojoj želite saditi, počupate travu sa te povšine (ako je ima, jer može biti i stjena,ako je ravna)...kao što rekoh, makija raste u kamenjaru, dakle svuda oko vas mora biti kamena...skupite što veće kamenje i sa njim ogradite prostor za sađenje širine u visini 30 cm( nemora to biti neki suhozid, važno je uzdignuti rubove na tu visinu)...kupite onaj najlon na metre (neznam točno kako se zove, sive boje, širina 4 m i dužine po želji), dakle prostor za sađenje morate prilagoditi tom najlonu,tj. nesmije biti širi od 3,5 m...položite najlon po površini za uzgajanje, tako da rubovi idu do ili preko visine zida koji ste napravili od kamena..u biti dobijete jedan veeeeeliki pitar (saxiju)...probušite nekoliko rupa za odvod viška vode, ali ne previše, treba dopustiti zemlji da se natopi, prije nego višak ode...manje ćete morat zalivati, samim time manje puta ići na sajt, manje komrpomitirati isti...

sljedeći korak je zemlja za sađenje....ona je svuda oko vas...pod makijom se stvara savršen humus za vaše biljke...znači, uzmete vreću, zabijete se u grmlje, skinete površinski sloj (friško otpalo lišće) i ispod njega se pokaže, crn kao ugljen, fini humus sa kojim će vaše biljke biti zadovoljne do kraja svoga životnog vjeka, iako ja volim zagnojit 45 dana prije berbe.....dakle, punite vreću, istesete, punite, istesete, dok ne napunite prostor do vrha, dobri zalijete, nadopunite opet, jer kad zalijete,zemlja se slegne...i sajt je spreman za biljke...

...malo je zaj****cija, i u pronalaženju sajta i u samoj pripremi, ali vjerujte da se isplati.... i uvijek računajte: što teže vi dolazite do sajta, to je manja mogućnost da će ga netko naći.....sretno..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: cj1980
17.08.2009
38
0
0
43
Zanimljivo, od kamenja napraviš ogromnu saksiju. Odlična ideja, samo iziskuje dosta vremena.
Ja sam svoju zasadio na mjesto gdje sam izvadio poveći kamen iz zemlje i tu sam nju ugurao.
Malo zasuo zemljom sa strana i to je to, znam da to nije dobro, ali za biljkom ide 10ak litara zemlje jer je stara i visoko oko 30cm.
A lokaciju sam pronašao tako što sam sjeo u auto i rekao da se ne vraćam kući dok je ne posadim.
Sve radim u letu pa tako i to.
 
17.08.2009
38
0
0
43
Zanimljivo, od kamenja napraviš ogromnu saksiju. Odlična ideja, samo iziskuje dosta vremena.
Ja sam svoju zasadio na mjesto gdje sam izvadio poveći kamen iz zemlje i tu sam nju ugurao.
Malo zasuo zemljom sa strana i to je to, znam da to nije dobro, ali za biljkom ide 10ak litara zemlje jer je stara i visoko oko 30cm.
A lokaciju sam pronašao tako što sam sjeo u auto i rekao da se ne vraćam kući dok je ne posadim.
Sve radim u letu pa tako i to.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
ja sam pričao o zemljištu za više biljki, ako sam napisap da širina ide 3,5 m,znači da samo po širini može stati 6-7 biljki,, a ti meni pričaš o jednoj...jarane, ako ti radiš u letu, mogla bi ti i biljka postati leteća, tj. mogla bi dobiti krila....imam 20 godina iskustva sa outdoorom i znam o ćemu pričam...
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
ja sam pričao o zemljištu za više biljki, ako sam napisap da širina ide 3,5 m,znači da samo po širini može stati 6-7 biljki,, a ti meni pričaš o jednoj...jarane, ako ti radiš u letu, mogla bi ti i biljka postati leteća, tj. mogla bi dobiti krila....imam 20 godina iskustva sa outdoorom i znam o ćemu pričam...
 
17.08.2009
38
0
0
43
Odine jarane. Ja sam samo pohvalio tvoju ideju, i ako mi vjerujes nikad bolju nisam ni cuo za priremu zemljišta, vidi se da imas ogromno iskustvo.
A ispod sam samo napisao ono što sam ja uradio, jer ja sadim samo jednu biljku, ne treba mi vise.
Ne moras sve shvaćati kao kritiku.
 
17.08.2009
38
0
0
43
Odine jarane. Ja sam samo pohvalio tvoju ideju, i ako mi vjerujes nikad bolju nisam ni cuo za priremu zemljišta, vidi se da imas ogromno iskustvo.
A ispod sam samo napisao ono što sam ja uradio, jer ja sadim samo jednu biljku, ne treba mi vise.
Ne moras sve shvaćati kao kritiku.
 
18.03.2011
6
0
0
33
Imam dilemu dal u rupe predvidjene za biljoze outdoor stavljati najlon i dali taj najlon na dnu izbusiti da bi voda mogla da otice ili ne??

Iskustva predlozi??
 
08.07.2010
34
10
0
31
diche je napisao(la):
Imam dilemu dal u rupe predvidjene za biljoze outdoor stavljati najlon i dali taj najlon na dnu izbusiti da bi voda mogla da otice ili ne??

Iskustva predlozi??

zašto bi to napravio :S
to je apsolutno nelogično nepotrebno i glupo.
 

hardbluesman

Aktivan Član
28.11.2010
109
8
18
39
E,čitao sam na jednom forumu o cvijeću,da je dobro na dno rupe gdje će bit posađena biljka zasipat vapna,jer navodno rahli zemlju i ima hranjivih tvari koje postepeno ispušta,jel zna netko nešto o tome? dal mi se isplati probat?
 
26.05.2010
38
1
8
43
ajmo jedno pitanje..valjda san pogodija topic..biljoze idu za koji dan u zemlju..male su jos i strah me da ih nesto ne unisti ali to je vec druga tema-valjda cu ih zastititi...neeego..mene zanima priprema tla..tj,kako pripremiti tlo da sto manje dolazin na sajt a da zemlja zadrzi vlagu sto je moguce duze...cita san o mixu stiropora-kupovne zemlje-obicne zemlje-pijeska a neki su cak stavljali i pelene prije nego sto bi uboli biljku i govore da je dosta dobro zadrzavala vlagu,smatram da ako se covik potrudi u pocetku i pripremi zemlju kako triba da ima manje zajebancije poslije..kakva su vasa iskustva sa ucestaloscu dolazaka na sajt..valjda se moze tlo pripremiti da se dolazi jedanput tjedno zaliti ih...??