Zemljiste / zemlja [outdoor]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Dzojka je napisao(la):
Da li biljkama smetaju gliste? Prvi put cu da sadim i pripremio sam sajt,ali glista ima nenormalno i da li sme ono vestacko azotno djubre bele je boje? :D
izvini, na kakav to sajt sadis u ovo doba, jel kod tebe ne dolazi zima
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp

giovanni007

Aktivan Član
04.04.2013
134
200
43
91
Rio de Janeiro
Ako možeš gdje da navadiš još glista pa oh ubaci u rupu gdje sadiš biljke.Naime gliste su jako korisne u zemlji i one ti mogu napraviti samo da bude bolje a nikako štetu.Od zemlje najbolje je da kupiš supstralovu terramagmu ili plantelu ili neku malo skuplju koju nadješ. Ne preporučujem ti da kupuješ po trgovačkim centrima jer je loše kvalitete,iz osobnog iskustva znam.Ostalo što te zanima dovoljno je da u tražilicu foruma ukucaš npr zemlja i sve će ti izbaciti o zemlji.Zar nije malo rano za outdoor???
Sretno...
 
17.04.2013
21
4
3
[SIZE=10.5pt]Pozdrav grooweri[/SIZE]

[SIZE=10.5pt] [/SIZE]
[SIZE=10.5pt]Evo i ja malo da se ukljucim u forum posto sam imao prosle godine neuspesan prinos. [/SIZE][SIZE=10.5pt]L[/SIZE][SIZE=10.5pt] Dakle posadio sam 11 biljaka iz random paketa krajem marta u saksije i lepo su krenule prvih mesec dana. Koristio sam cvecarsku zemlju i zalivao svaki dan. Saksije su bile na sajtu. U maju i junu su bile ucestalije padavine ali ih nisam presadio (nisam mogao da idem na sajt) sve do 13 jula kada je ostalo 2 para listova a biljke su bile 30 cm. Sajt je bio na obali pored planinske reke (1m udaljen) sa full svetlom, na vlaznom i plodnom zemljistu okruzen koprivama i socnom vegetacijom. iskopao sam rupe 30cm ali nisam vukao zemlju vec sam iskoristio ono malo zemlje iz casa. U toku presadjibanja bilo je oko 35 stepeni tako da se biljka oporavila posle 10 dana I izrasla je brzo. Pocela je polako da cveta 10 avg. Od prihrane sam koristio BioBizz (Biogroow i Top Max), pocetkom septembra biljke su porasle 120-150 cm. Obrao sam 15 oktobra. Bilo je hedova ali kad sam osusio dobio sam 250 gr suvih cvetova ukupno. Eto zeleo sam da podelim sa vama ovo neiskustvo (covek se uci na greskama) tj. sta znaci kad se zakasni sa presadjivanjem. [/SIZE]

[SIZE=10.5pt] [/SIZE]
[SIZE=10.5pt]Ove godine zelim malo profesionalnije da to odradim uzeo sam Kalashnikovu i Diamond Girl. Da ne duzim mnogo ono sto me zanima je kvalitetna priprema zemljista. Planiram da kupim sledece:[/SIZE]

[SIZE=10.5pt] [/SIZE]
[SIZE=10.5pt]1)TerraCult TCS (50 beli treset / 50crni) – super substrat [/SIZE]

[SIZE=10.5pt]2) Vermukulit[/SIZE]

[SIZE=10.5pt]3) Agroperlit[/SIZE]

[SIZE=10.5pt]4) Hidrogel [/SIZE]

[SIZE=10.5pt]5) Stiropor[/SIZE]

[SIZE=10.5pt] [/SIZE]
[SIZE=10.5pt]Iskopacu rupe Ø20cm i dubine 40 cm sto je u zapremini oko 16l[/SIZE]

[SIZE=10.5pt]Glavno pitanje[/SIZE][SIZE=10.5pt]: u kom odnosu da pomesam navedene proizvode i da li je potrebno sve ovo da se koristiti (budzet nije problem)??? [/SIZE][SIZE=10.5pt]J[/SIZE]

[SIZE=10.5pt] [/SIZE]
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.158
4.968
188
somwhere over the rainbow
Bravo turboskank!

Vecina govori da zemlju u outdooru netreba previše dirati...ja se tu neslažem :spcartman:

Ja bi na tvojem mjestu iskopao što vece rupe te ih obložio jutenim vrecama te zamješao navedeni mix (osim te treset zemlje koja mi je nepoznata) u omjeru 80% zemlja 20% ostalo sa naglaskom na perlit i hidrogel :)

a ako biljke pocinjes u saksijama pa presađuješ, nije na odmet stavit malo organskog nekog gnojiva par šaka, pa da sve lijepo odstoji do presađivanja mjesec dana..

tako bi ja
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Kako ćeš sa zemljom i kolike ćeš rupe kopati uvelike ovisi o tome gdje živiš. U mom slučaju zemlja je svugdje čisto plodna crnica i da posadim bananu vjerovatno bi se primila. Mislim da pojedinci previše kompliciraju i od toga naprave cijelu nauku ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tarzan and beštija
17.04.2013
21
4
3
Pa sad nisam za to da kopam velike rupetine jer ce mi trebati mnogo zemlje. Imam kola da oteram 2 dzaka od 70 l i jos neke zajebancie tako da planiram sve odjednom to da odnesem tamo.... ali msm zemlja je otkud znam na sajtu 600 m (vocarski kraj) al necu da rizikujem hocu da to bude sigurno. Mislim da je rupa 40 cm dubine ok.

Sto se tice supstrata odnosno zamlje NPK je 14/16/18 sa mikroelementima Mg,B,Mo,Cu,Fe,Mn,Zn...sad ne znam da li je to ok zemlja???
ako je zapremina rupe 16l koliko ide zemje a koliko perlita i vermukulita?
i jos jedno pitanje za hidrogel > on se razblazi sa vodom po uputstvu i odstoji malo a zatim se koren natopi sa tim???
 

giovanni007

Aktivan Član
04.04.2013
134
200
43
91
Rio de Janeiro
Hidrogel ili Agrogel se stavi direktno u zemlju i dobro zalije i opet poslije 2h zalije vodom. Hidrogel sam i ja htio kupiti ali sam odustao jer mislim da je to samo bacanje para.Gledaj kad kopas rupe bolje iskopaj 10cm dublju nego 10cm plicu.Ja sam imao problem jer živim na kamenjaru pa na 30-tak cm dubine naidjem na stijenu. Sve rupe koje su bile plice su bile i slabije biljke,više su imale potrebu za zalivanjem i bile su manje.Moja preporuka da umjesto hidrogela dobro zaliješ biljke i onda preko staviš dobro namočen karton(deblji) i prekriješ ga zemljom i travom...lišćem. Karton će ti pomoći da se manje zemnja isušuje oko korijena a time i rjeđe zalivanje.To je već neko napisao na forumu a sad i ja to planiram isprobati.Djeluje mi logično a kaže i da dobro djeluje.Za ostalo neka ti kaže neko ko ima više iskustva s tim...sretno
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.158
4.968
188
somwhere over the rainbow
ok.. ja idem sistemom presađivanja indoor biljki van, pa zato volim "zakomplicirat" prije

meni je jako bitno hocu li zalijevat 2x tjedno ili 1x u deset dana...

naravno da sve ovisi o zemljištu, položaju i x faktora...

ali da ne pametujemo, svi pogledajte još jednom dnevnik od jack sparrowa pa razmislite jel se isplati kopat rupe sa dobrim mixom zemlje te male vege indoor odradit ;)
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Svaki outdoor koji sam ikad odradio vodio sam se s tim da je to sezona jednom godišnje i da iz toga želim izvuci najviše što mogu...da bi to ostvario uvijek sam davao sve sto mogu i financiski i fizicki...nisam požalio nikad.
Koliko daš toliko ceš i dobiti...a stvar vam je vrlo jednostavna....pomješate composanu sa kompovitom u omjeru pola pola i tom zemljom ispunite rupu od 20-ak lit...to je to...nikakvi perliti vermuliti i sta ja znam sta...još manje nekakvi najloni vrece tegle i tako...
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.158
4.968
188
somwhere over the rainbow
Jack-Sparrow je napisao(la):
Svaki outdoor koji sam ikad odradio vodio sam se s tim da je to sezona jednom godišnje i da iz toga želim izvuci najviše što mogu...da bi to ostvario uvijek sam davao sve sto mogu i financiski i fizicki...nisam požalio nikad.
Koliko daš toliko ceš i dobiti...a stvar vam je vrlo jednostavna....pomješate composanu sa kompovitom u omjeru pola pola i tom zemljom ispunite rupu od 20-ak lit...to je to...nikakvi perliti vermuliti i sta ja znam sta...još manje nekakvi najloni vrece tegle i tako...
Amen :)

perlit i hidrogel pospješuju zadržavanje vode koliko toliko i korjenje ima više zraka,

naravno da može i bez toga, ali pomogne koji dan između zaljevanja

na posude u outdooru se i ja ježim :)

2sb0axf.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: tuzni

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.595
2.598
Prvo i osnovno je da si odrediš broj biljki koliko ti je dovoljno do sljedeće 'berbe'.
Nije isto zalijevati 10 biljki i 4 biljke :D
A uglavnom se sve svodi na zalijevanje kad biljke otpočmu sa rastom. Osim ako nije sajt na nekom području bogatom vlagom.
Rupa 40x40 i toliko dubine,napuniš ju kvalitetnom zemljom,posadiš ili presadiš ovisno o načinu starta i to je to...
Nisam nikada ubacivao perlit,stiropor,hidrogel i sl :D

[SIZE=10.5pt]Iskopacu rupe Ø20cm i dubine 40 cm sto je u zapremini oko 16l[/SIZE]
Ovo mi liči na bušenje rupa sa svrdlom :D
Meni osobno je draža moja 40x40x40 rupe i nadaš se samo da neće skakavci biti puno žedni :D
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.158
4.968
188
somwhere over the rainbow
Slažem se sa Venlom i Jackom...donekle

Naime zaboravljamo da je naš lijepi balkan poprilicno raznolik klimom, terenom, prirodom...

Vegetacija nije svugdje ista, teren i struktura zemljišta također, količina padalina tokom godine itd...

Univerzalnog pravila nema

Meni je bitno da me moj hobby i ljubav prema biljkama i duvanju ne košta "glave". Samo to...

više puta sam testirao i uvjerio se što znaci dobra priprema zemlje te dodavanje nekih stvari tipa hidrogel, vermikulit i coco u mix zemlje...i urod je bio fantastičan na tim biljkama, dok ove koje nisu imale bile bi smežurane i žedne nakon par dana


K6GUFap.jpg


slika govori 1000 riječi....
 

margarin

Aktivan Član
12.12.2013
64
22
0
evo ja sam danas prekopo rupu za 1 biljku,i u nju sam izmješo kokošjeg đubriva,i to pomješo sa zemljom na sajtu,e sad da pitam jel će to bit problem,đubrivo je bilo vjerovatno svježe,jel će to mjesto za mjesec dva bit spremno za sadnju,stavio sam 2 litre đubriva na rupu 40 sa 30,i kolko bi zemlje trebo obradit da mogu posadit 4 biljke na istoj lokaciji?