Zimski vrt, staklenik, plastenik, greenhouse...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Zapravo imate u Dalmaciji,Crnoj Gori,Hercegovini,... klimu koja može donjeti pristojan urod
Mene čudi, da bas niko ne posadi jednu dve biljke ako ima doma staklenik,plastenik..
Koliko sam ja zapazijo niko nije postovao takvo nesto...
prednost je naravno podešavanje klimatskih uslova+ prirodno sunce=ideal :))
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Revamp teme, sa razlogom. ;)

Posto ni sam nisam uspeo da nadjem slicno na forumu, evo moja skromna pocetnicka razmisljanja na tu temu.
Akcenat ide na nasu biljku, mada bilo bi extra i za pravljenje rasada drugih povrtlarskih kultura..

Izbegao bih plastenik i folije, radio bih dugotrajnije resenje, staklenik ili greenhouse visine 3-3.5m., sa otvorenim stranicama (eventualno sa belim komarnik mrezama okolo, a gore staklo ili lexan,
ojacani PVC ili Alu profili kao rostilj koji nosu svu konstrukciju (posle ide i razlog zasto).

Imalo bi prirodno provetravanje, a kisa ne pada na budove, nema gusenica, puzeva, ali bi se trebalo cuvati budji.
Snazni ventilator (~200W) unutar staklenika bi resio i taj problem.

Na bocne 3 stranice (posto bi jedna isla uz samu kucu koja greje) bi se dalo instalirati PVC roletne ili sl., koje bi morale da stvaraju totalni mrak kada to pozelimo. :) (preterujem, a?)
Na taj nacin bi ranije posadjene longflowering sative iz aprila mogle da se "flipuju" na 12/12 rezim jos u avgustu i ranije bi stigle za branje. Ukoliko ste u kontinentalnom delu kao ja, to je mozda i jedini siguran nacin za uzgoj te vrste svake godine zaredom, uspesno!

Roletne se vise ne bi koristile kada se dan-noc u septembru i definitivno izjednace.
Ali bi mogle da se spustaju po potrebi, npr. kada nocne temperature bacaju biljku u hibernaciju, kao sto se desilo ovog oktobra..

Napisite neki tip, iskustvo, predlog, razuverite me hehe :)
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Vidio sam to da rade u Cali. Ali oni koriste nekakvu crnu plahtu jer dvoje ljudi u pola minute to prekriju i nema light leekova.
Sa roletama bi morao i bocne stranice prekrivat. Mislim da je to malo komplicirano i ne znam da li bi svu svjetlost ugasio. Iako sa nesto novaca bi se dalo i automatizirat to na struju.
Bolje prekrivac stavit i nemas problema.
Za ventilaciju koriste vise njih. Ok, oni su imali puno veci greenhouse, pa bi kod tebe mozda bilo ok 2 komada svakih 1.5m da proteraju zrak kroz GH pa van. Inace imaju tak svakih 1-1.5m sa plafona vise i guraju zrak prema kraju gh-a i onda na kraju jedan najveci. I dole imaju one kaj se okrecu i mijesaju zrak.
Mozda ti nebi to morao, posto bi otvarao sve stranice.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Da, za roletne sam i mislio sa strane, cak je veci problem ugradit ih na krov GH-a.

Gledao sam par dokumentaraca o Cali growerima, ali nisam video plahte.
Ono sto me zacudilo su soilbagovi koji koriste, imaju po 300 litara zemlje unutra osecam.
Premestaju ih viljuskarima predvece u zamracenu halu...

No, after all, roletne se mogu automatizirati, a crni pokrivaci ne ;)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Moze se i pokrivac automatizirat :D Pokoji motor i pokoji konop/sajla, pokoja vodilica i eto ti prekrivaca :D
Imaju one smartpotove/rootpoucheve i preko 1000L. Nisam direktno vidio tolke u GS-ovima ali vani koriste 300-400 galonske root poucheve. Organic naravno.
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
U juznoj Kaliforniji je najniza temperatura u godini ~7C, tako da maltene mogu da vegetiraju na taj nacin unesi/iznesi i par godina
i da dobiju Golijate od biljki na kraju.

Jedna od opcija svakako moze da bude nesto nalik plahti, recimo platno za tende.

Ali ono je u 99% slucajeva malo fotoprovodljivo. Unazad nekoliko godina se pojavio takozvani sunscreen platno koje blokira i do 100% svetlosti, u zavisnosti od zelje kupca... pravi se u obliku rolo komarinka.

Imam takav jedan vec par godina u hometheater sobi, i stvarno ne propusta svetlost nimalo iako je na krovnom prozoru, okrenutom ka jugu.
Ali je tu pitanje vanjske izdrzljivosti na UV i jak vetar.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Imbra Presvetli

Prijatelj Foruma
19.06.2012
1.289
14.526
358
ja mislim da su svi koji su uzgajali vani razmišljali o svemu ovome.....kako zaštitit od kiše u cvjetanju, kako se obranit od gusjenica....pa razmišljanja o plasteniku/stakleniku pa s njima dolazi i problem ventilacije/pljesni......
sve gore nevedeno je izvedivo ako čovjek ima resurse i znanje ali i čak da to sve ima dolazimo do nezaobilaznog problema a to je vidljivost plastenika i svih tih high teck aktivnosti
ja se mogu kladit da bi susjedi dali ljevu ruku samo da mogu zavirit i vidjet šta ima unutra
druga varijanta je da je na nekoj lokaciji da ljudi to nebi mogli vidjet......ali u tom slučaju nema struje a ako nema struje niš od toga
 

BobiMan

Cvrcpnin
03.05.2015
129
801
93
Moje iskustvo je da dupli najlon krije desavanja unutra I tek se kao senka moze videti da neka biljka ima unutra. Mislim da bi slicnu (mozda I bolju) zastitu od pogleda dao lexan. Staklo ili jedan obican najlon su opasni za growere. Opet u kasnim popodnevnim I ranim jutarnjim satima se mnogo jasnije vidi senka sa strane, dok je popodne nemoguce ista videti.
Naravno I veca zasena donosi manje svetlosti biljkama za fotosintezu pa treba naci neku sredinu.
Oni najradoznaliji koji vam dolaze u goste I zaviruju morate sami nekako nadmudriti na vreme ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
PVC roleta,( mini, to je dimenzija kao i aluminijske koje vidite na novim PVC ili alu prozorima) rezana na vasu dimenziju kosta oko 10 E/ metar kvadratni, vodilice, mogu biti zeljezne, drvene, pvc ili
aluminijske s cetkicama - 5 E metar duzni ove najskuplje, valjak celicni 1,5E metar, motor ide po kilazi koju dize, manje od 50E za roletu dimenzije 1x2, to je max dimenzija pvc rolete ako zelite dugotrajni rad bez problema, za sire i vise rolete morate kupiti alu roletu. treba vam kutija za roletu koju mozete napraviti i sami od drva ili lima i prekidac za dizanje i spustanje cca 20E, ako je daljinski poskupljuje dosta ali moze upravljati s 6 roleta. varijante od skrina su na ovim prostorima puno skuplja stvar pogotovo s motornim pogonom ( skrin propusta svjetlost, radi sjenu, a zadrzava toplinu, mozete ga vidjeti na novijim skrinjama za sladoled npr. ovo sto ima Nerp zove se blek aut,ako je pravi kosta puno ako je povoljnija cijena ne vrijedi nic,obicna plastika). pogon moz biti i na gurtnu onda ide kotac na koju se gurtna namata 1-2E i automat s gurtnom 5E. roleta moze biti montirana i na krov pod kosinom u tom slucaju bilo bi dobro otezati donju letvu od rolete,napuniti je zeljeznom sipkom npr. cjene su otprilike po sjecanju od prije par godina u veleprodaji, no mislim da se nisu mjenjale, u Zg postoji firma Roletarstvo Dodic imaju apsolutno sve za zastitu od sunca i ono za sto jos niste culi
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Nije to protivgradna sto pokazuje, cujes da kaze da je mreza od aluminijuma.
Zato me i interesuje, jer alu dobro odvodi toplotu..
 

Degustator

Aktivan Član
02.11.2010
806
1.750
163
iza dima
ne cuh,ali ako ti treba da zastitis biljke od uzarenog Sunca,za pocetak ce pomoci i obicna mreza to je sigurno.
A kad smo vec kod aluminijuma i toplote,evo simpaticne ideje za dogrevanje u zimskom periodu staklenika ili cega vec. U pitanju je solarni sistem od konzervi i kako se cini moze finu temperaturu da nabaci. Nije skupo,deluje kao jednostavno za napraviti i jos samo da ne budu oblacni dani :)
 
30.08.2014
7
3
3
Pozdrav ljudi, evo prije neka 2 tjedna sam zasadio 3 automatica outdoor(superskunk i think different) te su zadnjih tjedan dana hladnija jutra a to me malo muci posto svi kazu da automatici ne smiju biti na temperaturii manjoj od 10 Celzija. Zadnjih nekoliko noci je temperatura bila po prognozi min 9-10 a za nocas su najavili svega 3-4 stupnja. E sad, prvo sam dosao na ideju da napravim kao neki staklenik od velike vrece te sam stavio puno casa sa vrucom vodom navecer da malo grije zrak do jutra al smatram da to nikakoo nebi bilo dovoljno za nocas te sam stavio jednu parafinsku svijecu(lampas za groblje). Sad me zanima, znate li ima li dim nastao izgaranje iste neke jako otrovne tvari za biljku ili bi to moglo funkcionirat? Molim odgovor sto prije ;)
 
14.04.2016
3
1
3
57
Pozdrav svima. Još nisam proučio čitav forum pa se nadam da neću udaviti sa stoput postavljenim pitanjima, znam koliko iritantno to može biti.
Moje opravdanje u jednoj riječi- Multipla
Imam priliku koristiti staklenik zaklonjen od pogleda, zidani zidovi i stakleni krov. Bojim se ljetnih vručina kada temperatura unutra zna jako porasti , no i to bi mogao riješiti krovnim otvorom i zasjenjivanjem.
Ima li netko iskustva s takvim načinom? Mentor? Treba mi pomoć i oko osnovnih stvari jer sam totalni početnik. Bacam se na proučavanje foruma no ako postoji neka takva tema, link bi mi skratio putovanje pa bi bio zahvalan.