Daylight saving - pomicanje sata

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
351
449
63
Molim misljenje clanova.
Priblizava se termin pomicanja sata. U nedelju rano ujutro se pomice sat jedan cas unapred. Meni je tajmer podesen prema mom rasporedu, odnosno da se svetlo pali ujutro u sest casova, a gasi u sest casova popodme, dakle "mrak je od 18.00 casova do 06.00, a "dan" od 06.00 do 18.00. Bitno mi je da to tako i ostane. Medutim, pomicanjem sata unapred, promenice se i to. Vreme "dana" ce nakon pomicanja sata da bude od 07.00 do 19.00, a vreme "mraka" od 19.00 do 07.00 casova. Dakle cini mi se da bi, a kako bi zadrzao zeljeni tajming "dan" od 06.00 casova do 18.00 casova i "mrak" od 18.00 do 06.00 casove, morao u nedelju ujutro u 03.00 (recimo) da pomaknem vreme jedan sat unazad. Da li sam u pravu i da li bi se to moglo odraziti na biljke?
Hvala unapred!
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.914
256
Možeš da pomeriš, ne moraš, neće se odraziti na biljke uopšte
Cenjeno članstvo sugeriše da se ne otvaraju teme gde je jedan odgovor dovoljan :)
Ovo pitaš npr tamo u problemima tokom uzgoja, i tako
Uglavnom, neće im ništa biti, menjao ne menjao :)
 

PromjenioSamIme

Aktivan Član
03.11.2020
523
2.300
163
Vrlo jednostavno, ostavi kako je bilo. Mislim ako ti baš nešto znači da se one bude točno po tvom vremenu onda moraš prešaltat tajmer, al to je onda nekakab stres biljkama.
Ako želiš da biljkama ostane sve kao i do sada, ne diraj timer.
 
06.01.2023
31
99
18
48
Ja prošle godine promijenio posao/radno vrijeme i u pola growa sam morao pomaknuti dan/noć za 6 sati. Napravio sam to preko vikenda, u četiri etape i (produživao sam noć po sat i pol) i ništa značajno se nije dogodilo.
 

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
351
449
63
@PromjenioSamIme znam da bi to bilo najbolje, ali moram da promenim vreme
... pitanje za sve... kako trebam da promenim vreme, biljka mora da u tom trenutku da ostane sat duze ili u mraku ili u svetlu, pa me zanima koji je stres za biljku manje bolan, odnosno, da li da je ostavim jedan cas duze u mraku ili na svetlu?
Hvala svima na komentarima
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.914
256
da li da je ostavim jedan cas duze u mraku ili na svetlu?
Mrak naravno. I slobodno i ostavi tako (11/13 u korist mraka), neće ništa škoditi, a može biti i benefita (brže sazrevanje, jači terpen profil/boje)
Ako im produžiš svetlo - nepotreban stres koji ih tera u revegetaciju
Da se razumemo, i kako već napisah gore - neće im apsolutno ništa biti od tog jednog switcha, sve i da produžiš dan - ali zarad mirne savesti, produži mrak i to je to :)
 

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
351
449
63
Postovane kolege, evo update:
Biljke su polivene u subotu i primile su punu dozu plantele cvet. Danas su opet polivene i primile su isto. Juce i prekjuce sam imao incident. Prespavao sam palenje svetla pa su mi biljke na jedno sat, sat i po, ta dva dana, ostale na 42, 43 stepena jer nisam otvorio vrata boxa. Koliko citam to bi moglo da se reflektuje na miris i okus te potenciju..... sta je, tu je. Biljke inace izgledaju solidno.
Pomerio sam sat i to juce, kako bi usled DLS zubog pomicanja sata zadrzao isti termin dana i noci kod biljki. To znaci da su biljke bile nocas u mraku jedan cas krace, odnosno, danas ce im dan biti jedan cas duzi.
Evo fotografija:

Autos: kontam da cu da ga flusham za 10ak dana. sad je u cca. 52. danu cvata. Sto vi mislite o tome?

DSC_0031 - Copy.JPG DSC_0032 - Copy.JPG DSC_0033 - Copy.JPG DSC_0034 - Copy.JPG DSC_0035 - Copy.JPG DSC_0036 - Copy.JPG

Fotos napreduje isto. Evo kako to izgleda:

DSC_0037 - Copy.jpg DSC_0038 - Copy.JPG DSC_0039 - Copy.JPG DSC_0041 - Copy.JPG
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PromjenioSamIme