PH zemlje i PH vode i PH problemi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
31.05.2023
7
4
3
34
pusti ph ako si vani..samo daj sto vise zemlje,redovno zaljevaj..prehranjuj i :thumb:
A ako te bas toliko muci,a nebi trebalo..limunska kiselina je odlicna za spustanje pH..ja sam u kokosu pa ju koristim i nemam problema sa tim.
A kucna voda je na 7.6-7, zato me brine

A kucna voda je na 7.6-7, zato me brine
Takoder uzeo sam hidrogel, koliko je pametno za koristiti, koliko rjede se zaliva i kakav omjer da stavim. Pise 10g na 10l zemlje ali racunam manje staviti
 

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
1.026
3.826
188
42
Sta sam ja naucio iz mog visegodisnjeg iskustva u indoru. Vodu sam uvek merui sa tecnoscu iz zoo butika,to uvek nije svako zalivanje,prvih nekoliko pito,posle sam uvek dodavao limuntus 1ml na 1L bez merenja, zemlja uvek zuta florabela,bilo ke ponekad nekih problema,ali nikad zbog ph. Ponekad,kad zurim,desi se da zaboravim da stavim kiselinu pa opet nikom nista,gurale su dalje. Misljenja su podeljena sto se tice ph,mnogo zavisi i od genetike same biljke,koliko je jaka.
Sad sam u autdoru i nemam tu muku vec samo sipam vodu,ako ne pada kisa. Pozz
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.412
10.258
356
Kao i većina stvari u ovom hobiju, vrlo je prosto al nama bude dosadno, pa volimo da komplikujemo :D
Postoje samo dva scenarija zapravo:

1. Sintetička (mineralna) đubriva
Obzirom da je već u formi dostupnoj biljci, dobro je i poželjno regulisati ph
Može li bez toga? U principu može, osim ako se ne koristi coco, hidro ili voda već ima drastično nizak/visok ph, ali bolje je izdvojiti minut vremena da se reguliše

2. Organska đubriva
Ne mora se regulisati ph, mikroorganizmi u zemlji to sami regulišu. Ništa ne smeta i ako se reguliše.

I to je otprilike to :)

Mojih 'dva centa' (ne mora da znači da sam u pravu):
Većina 'česmovača' na Balkanu varira oko 8, gore/dole. Kome izlazi oko 7, taj se uopšte ne mora stresirati po mom mišljenju, kome ide iznad 8 ili ne daj Bože ispod 5, ako ima takvih - taj bi trebalo da se brine, ali najpre zbog toga šta ima u vodi, pošto je to uglavnom indikacija za sve i svašta :D
Limuntus neutrališe hlor, tako da je skroz ok koristiti za obaranje (odnosno soda bikarbona za dizanje ph, s tim što sa sodom ipak treba paziti, natrijum može biti detrimentalan po biljke kad se nagomila u zemlji)

Kalibracija merača povremeno i čuvanje sonde u tečnosti,
I to mu dođe to :)
 

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
1.026
3.826
188
42
Hvala kolega ,ja imam merac ph brednosti iz zoobutika(tecnost), naucio sam na njega i pogadjam cca 6,5 provericu to kad stanu kise,jer koristim azotno djubrivo. ::listomahanje:::thumb:
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.412
10.258
356
Koristio sam te kapi ranije redovno, nego nezgodno kod gustih đubriva i onih koji baš farbaju vodu - teško tačno potrefiti nijansu :D ali je svakako korisno i prilično tačno zapravo
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Igorče