Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.02.2023
13
61
13
Dakle vec duze vremena pratim forum....pa sa sam htio podjeliti jeftinu verziju šatora za uzgoj.za samo 15 eura mozete kupiti IKEA VUKU šator velićine 74x51x149 cm. Objavljujem ovaj post jer je ovo odlicni i jeftini sator za uzgoj. 1000000630.png
Znam da ima dosta tema na forumu vezane za satore i boxove ali ovo je najeftinija moguca varijanta koju sam mogao pronaći.
Ovo je odličan šator za growere koji tek pocinju naravno unutrasnjost šatora se može obljepit mylar folijom,sad kad smo pronasli jefinu alternativu za growbox višak novca koje ste htjeli uložiti možete iskoristiti u bolje osvjetljenje i ostalu opremu za grow.Zanima me vaše mišljenje o ovoj jeftinoj alternativi za grow tent.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Skuplja dara nego mera na kraju ispadne.
Hajmo redom, ovo što se vidi sa slika:
- nema ventilacionih otvora ni gore ni dole, znači sec sec
- sužava se u visinu, vrlo nezgodno za poslovično vrele HID sisteme, a materijal ne deluje kao da je otporan na plamen
- kad smo već kod materijala, tanak k'o papir i milion posto pušta svetlo na sve strane - a pogotovo kad upališ lampu u njemu
- ova konstrukcija gotovo sigurno nije predviđena za teške stvari poput turbine, filtera i samog panela, to da se okači, muka živa
- visina pomalo kritična

Kad sve sabereš, metar kvadratni crno-bele folije za šatore 5€~10€, mylar neznatno skuplji, a to bi i ovako i onako moralo da se budži u neki orman da se ne vidi.

Onda bolje samo orman preurediti :)
 

delboy

Prijatelj Foruma
Vutra Veteran
04.06.2006
525
557
113
balkan
Imao sam takav šator u upotrebi na iznamjljenoj sobi u Irskoj, kao ormar je stvarno praktičan.
Ali kao grow šator vjerujem da ti je to dobitna kombinacija za zapalit apartman, kuću...
kao i ovi romobili električni, usudio bi se usporedit - možeš ti to koristit, samo dokada... gledam jučer majstor se vozi sa svojim e-scooterom kroz bljuzgu i snijeg.
Drugu zimu vrlo vjerovatno neće vidit, jer vlaga, sol sa cesta i elektronika nikad nisu bili dobri frendovi. Dok opet možda izveze još 5 godina pa onda tek pokrene program samouništenja. Kao i taj šator. Bez uvrede, ako se netko želi kockati za par eura uštede...
 

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
610
3.224
203
jos jeftinija varijanta ti je da uzmes kartonsku kutiju od nekog veceg uredaja ., npr skrinje za led...;)..okrenes ju okomito i dodes na isto kao i ovo sa fotke.,te ujedno se takoder moze obljepiti folijom iznutra.. mozda jos i bolja opcija cak od ovog ''ormara''
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Mislim da od "uradi sam" akcija najbolje otići na lokalno stovarište građevinskog materijala koje prodaje pločasti materijal (i idealno seku na licu mesta na mere)
Uvek imaju akcije i nešto što im se vuče (ili komadi posle rezanja) - iverica, OSB, šper-ploča..par kvadrata sigurno nije više od 15€~20€, zaista ne bi trebalo. Još ako se naleti na onu klasik ivericu za kuhinjske elemente, mat belu - bombona (ako ne, prefarba se boks kad se sklopi)
Ekseri i L profili u gvožđari, kant traka za ćoškove da spreči curenje svetla - to sve zajedno nije više od 40€ ako i toliko (nisam računao da budem iskren, ali mislim da je tu negde)

Jeftinije od toga, teško da može :)
 
22.11.2023
40
180
33
Evo iz prve ruke ti mogu napisati posto sam se bakcao sa tim na svom grow-u. @DylanBob
Napisacu sve koliko toliko detaljno, a tebi ostavljam matematiku i analizu :)
Mjere i kolicina je individualna sto se tice opreme, pisem svoje mjere dole ispod.
Ono sto je bitno reci je, da ukoliko se potrudis da po mjerama izlijepis i saniras svaku mogucnost light leak-a, napravis promjere za intake i outtake - u mom slucaju 12.5mm - ovo stvarno RADI. Doduse pred kraj koji tjedan dosao mi je novi tent, za ove svrhe jel, te sam ovaj spakovao na sigurno.
Nisam imao problema sa light leakom uopste, radio sam vise testiranja sa upaljenim svjetlom unutar tenta kada bih sve fino zatvorio.
Krivo mi je sto sam sa starog diska izbrisao slike koje sam napravio pri radu na ovom tentu, ali historija foruma mi je pomogla da dodjem do par njih, ne vidi se sve, ali cisto da sklopis misao.

Oprema:
Platneni Canvas ormar 60x60x160 - 10 eura - Kod tebe IKEA, kod mene JYSK :D
Bijela mat folija - 67.50 cm x 1m - 5 komada - 2.5 eura x 5 - 12.5 eura
Hamer papir crni format 70x100 cm - 8 komada - 6 eura
Prostirka za plazu sa reflektirajucom pozadinom - 5 eura
Alu crijevo flex - 2 komada - po 2 metra za intake i outtake (zglobna doduse pa mozes si stimati duzinu koliko zelis) - 7.40 eura x 2 - 14.80 eura
5 rolni 45mm x 50 mm selotejpa - 3.75 eura
OPCIONALNO - 2x sekundarno ljepilo - 3 eura
OPCIONALNO - rolna alufolije - 1.5 eura
Vent 1 za mijesanje - USB - 12 eura
Vent 2 za mijesanje - 30 eura
Vents Quietline 100 outtake - 25 eura
Thermo/Higro - 7 eura

Nakon sto sam spojio "skelet" platnenog ormara - znaci samo cijevi - napravio sam BAZU za mat bijelu foliju i hamer papir tako sto sam citav skelet oblijepio selotejpom. Stezes ka unutra jer ne zelis da ti platno koje si dobio u paketu ima neke izbocine, znaci radimo na tom principu da platno glat prekrije "tent".
Bitno je napomenuti da se ODMAH fiksira centralna - nazovimo je vjesalica u sredini tenta jerbo ce tu doci svjetlo - jednom kad joj ubacis zglobove u skelet i oblijepis, povratka nema - naucio sam to na tezi nacin, jer sam prva tri puta poderao "krov".
Dalje...
Unutrasnju stranu sam detaljno izlijepio mat bijelom folijom, uvijek ostavljajuci koji cenat viska, radi krivina i zglobova, posebno da prekrije prave uglove unutar tenta.
Detaljno odradio strane, krov i pod, tj. dno.
Dalje...
Vanjsku stranu detaljno presao hamer papirom - ovdje puno bolje fercera sekundarno ljepilo, ali ja sam isao selotejpom. Opet idemo znaci stranice, krov i pod.

Najtezi meni licno dio sada - VRATA:
Izreze se fino citav ulaz koji je inicijalno oblijepljen selotejpom. Pratis rezom skalpela citav ulaz, dotegnes, dolijepis sa strana ukoliko si previse odrezao.
Prostirka - Pricvrstio sam je ljepilom za "krov" tenta vani i spustio niz tent.
Posto je prostirka konkretno 60x180, bez problema je isla niz tent, medjutim imao sam problem jer je bila knap sa strana, imao sam light leak.
To sam rijesio tako sto sam ostavio par cenata hamera KA UNUTRA, te je prostirka upala odlicno u hamer, tako da sam nekako doslovno napravio šine za vrata, nazovimo ih tako. Dodatno - napravio sam dodatna vratasca 30cm od poda ka gore kombinacijom alufolije i selotejpa.

Naredni korak - "presvlacenje" platnom koje je doslo unutar paketa sa ormarom.
Uzimanje tacnih fi mjera za intake i outtake i ocrtavanje markerom tacne mjere za rezanje - koristio skalpel.
Ubacivanje alu crijeva za intake - kod mene bio dole lijevo. Saniranje rezova kombinacijom selotejpa i hamera.
Ubacivanje alu crijeva za outtake - kod mene bio prekoputa vrata gore desno. Saniranje rezova kombinacijom selotejpa i hamera.
Ako se sve mjere potrefe kako treba, nakon presvlacenja platnom, rajsfelslus bez problema zatvara tent i unutra se desava magija.
U biti i sustini to je to, ko voli neka izvoli, meni je radio savrseno, odgovorno tvrdim.
Light leak nula bodova. Usukavanje - podtlak nakon paljenja outtake-a ferceralo odlicno stvarno.
Sa vlagom problema uopste nisam imao.
Platno mi se nikad nije poderalo nigdje niti sam imao problema sa napasnicima bilo kojih vrsta - tipa izjedanja itd.
Svjetlo nisam uracunao u cijene gore, jer je do tebe sta ces staviti unutra - ja sam licno koristio LED.
Cijenim input od @Wendigo da sa HID sistemima ovdje ne treba eksperimentisati. To je potpuno tocno, desio bi se kursluz izgaranja ili ubijanja toplotom sve sto je unutra. Slike u privitku.
EDIT: Na slikama je Stresskiller CBD by RQS.
Dodatni edit: Minus ovdje predstavlja sto kad ga jednom slozis, nema nazad - tj. nema rasklapanja, ukoliko zelis da sklonis negdje, nosis citavu konstrukciju, nema rastavljanja kao kod tradicionalnih tentova za ove svrhe. Mislim da sam pokrio sve, ukoliko se sjetim jos necega nabacicu dodatni edit ukoliko sesija ne expire-a skoro.
444444444.jpg 666666666.jpg 55555555555555555555.jpg
 
Poslednja izmena:

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.177
5.070
258
somwhere over the rainbow
@Smak420 de nabaci sliku onog tvog boxa, znaš kog. :D

Treba tu svašta preurediti, ne znam koliko jeftino na kraju izađe.

auQTan0.jpg


šator 80e, nema baš kvalitetne zatvarače (zip) mrvu se vidi svjetlo kroz njih, a i to je uglavnom boljka jeftinijih šatora.

Kad bi mogao birati, uvijek bi radije od pravog ormara ili ormarića radio prostor za uzgoj nego u šatorima.

PpYTr2Z.jpg
N0wKk7u.jpg
 
15.11.2023
3
4
3
40
Skuplja dara nego mera na kraju ispadne.
Hajmo redom, ovo što se vidi sa slika:
- nema ventilacionih otvora ni gore ni dole, znači sec sec
- sužava se u visinu, vrlo nezgodno za poslovično vrele HID sisteme, a materijal ne deluje kao da je otporan na plamen
- kad smo već kod materijala, tanak k'o papir i milion posto pušta svetlo na sve strane - a pogotovo kad upališ lampu u njemu
- ova konstrukcija gotovo sigurno nije predviđena za teške stvari poput turbine, filtera i samog panela, to da se okači, muka živa
- visina pomalo kritična

Kad sve sabereš, metar kvadratni crno-bele folije za šatore 5€~10€, mylar neznatno skuplji, a to bi i ovako i onako moralo da se budži u neki orman da se ne vidi.

Onda bolje samo orman preurediti :)
 

Prilozi

  • IMG_20240215_210723.jpg
    IMG_20240215_210723.jpg
    538,9 KB · Pregleda: 60
  • IMG-4f7ccb5ff5c556a8d92a84d3ade76f58-V.jpg
    IMG-4f7ccb5ff5c556a8d92a84d3ade76f58-V.jpg
    228,9 KB · Pregleda: 57

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
610
3.224
203
Wendigo ti je u najboljoj namjeri pojasnio vise razloga zasto to nije adekvatan tent za grow to sta je tebi ispalo kako je ispalo ne znaci da je u krivu. Svi potpisujemo Wendigo tekst, to nije tent ili box za grow. U ovoj formi teksta kako si objavio ispada da ga zelis potkopati sa tekstom i fotkama growa navodeci njegove citate. Tu smo da se podupirem a ne potkopavamo. Mogao si malo i opisati tok samog ti growa. Jos da si imao turbinu pa bi vidio kako bi ti se usukao u sebe i raspao
 
Poslednja izmena:

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Mislim da je ovaj kolega samo fullao temu :) ne deluje meni ovo kao Ikea box, osim ako dodatno nije obložen mylar-om..što opet ide u prilog konstataciji: metar kvadratni crno-bele folije deset evra gore dole (ili mat bela farba), box sklepaš od kuhinjskih elemenata i to je to :) čvrsto, stabilno, a teško da može jeftinije (lično bih zaista izbegavao kartone i slično :)