Biljno gnojivo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Pozdrav svima iz već vruće Hercegovine i molba za pomoć članova koji se razumiju u bio uzgoj i bio gnojiva
Moje znanje o ovome je većinom teoretsko ali nadam se da će uz vašu pomoć biti nešto od ovoga što planiram :)
Planiram napraviti i isprobati na balkon biljno gnojivo od biljaka koje mogu lako naći a planiram i posebno gnojivo za vegetaciju i cvjetanje pa je svaka pomoć dobrodošla
Za vegetaciju je već potopljeno 2-3 kila koprive a za par dana dolazi još koje kilo i to će biti osnova
Na žalost nisam našao Gavez ali imam neka obećanja
Kažu da je još rano i da bi ga mogao dobiti u 5 ili 6 mjesecu pa ću planove praviti bez njega pa ako ga nabavim lako ga je izfermentirati i dodati
Uz koprivu planiram dodati malo maslačka , vrbe i kupusa ili zelene salate a kad dođe vrijeme branja onda i pomalo šljeza , kopra i valerijane
Za cvjetanje ide Šljez i Valerijana za P i Kopar za K sa manjom količinom maslačka i malo većom kupusa i salate i vjerujem da bi uz par dodataka moglo biti nešto od ove kombinacije :)
Plan je krenuti sa koprivinim đubrivom a onda kad dođe ( ako dođe :D ) cvjetanje polako dodavati cvjetajuće a smanjivati koprivino
Pošto imam prostora ne namjeravam bacati biljne ostatke već ih pomješati sa perlitom i pokušati razviti mikro život
Na žalost u tome nemam nikakvog iskustva pa je svaka korisna informacija dobrodošla :)
Moja ideja je da pokušam iskoristiti ono što vi radite sa zemljom da razvijete mikro život sam to malo prilagoditi ovoj mojoj kombinaciji :D
Sve što treba već imam ili ču brzo ubrati a dodatke mogu kupiti u poljo apotekama u blizini pa mislim da vrijedi pokušati :)
Pošto u mixu nema zemlje sa mikroorganizmima i korisnim bakterijama a nema ni puno mikroelemenata u mix ću dodati tečnu humusnu kiselinu i tečne morske alge i sve dobro zaliti melasom
POšto će napravljeni mix morati stajati bar mjesec dana prije razvoja života zanima me šta dalje ?
Sve presuti u veliku posudu i držati cjelo vrijeme potopljeno ?
Presuti u posudu sa rupom da otiče višak vode ?
Staviti odmah u saksije i tako održavati ?
Mješati mix svakih par dana ili ne dirati da ne pobijem ili poremetim bakterije ?
Ima tu još pitanja pa ako je neko raspoložen da pomogne bilo bi mi drago :)
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
sva gnoiva kad radim stavljam 1:5 bilje:voda ako se radi o svjezem bilju , ako se radi sa suhim biljem stavljam 1:10 tako napravljen brew mora stajati bar 5-10 dana na temp 18+(pozeljno) te pocet smrdit i fermentirat potom se procjedi i razrijeđuje se s vodom u omjeri 1-1,5l na 10l vode, moze se stavljati kopriva za N i Fe ,zatim gavez npr koji je N i K i onda crni i bjeli sljez,čičoka npr za P mozes se raditi pojedinacna gnojiva ili mjesavina sve tri u jednakim djelovima ili odredenim omjerim po potrebi pa bude kompletno gnojivo npr

mozete radit gnojivo i za fazu vege sa bogatim N npr i od Cannabis od muskih bioljki ,ostaci topiranja i lolipopanja npr ....

Evo jos malo o bio gnojivima


Gavez sadrži:
18 aminokiselina (od mogućih 20)od minerala: kalcij, kalij, fosfor, željezo, magnezij, sumpor, bakar, cink, selen i germanij (organski oblik)

od vitamina: vitamin A, C i kompleks vitamina B gdje treba istaći vitamin kolin i B-12. Kolin je rijedak član kompleksa B vitamina. U cijelom biljnom svijetu postoje samo dvije biljke koje sadrže B-12 a gavez je jedna od njih.

Sljezivi sadrže:

slijez sadrži ugljikohidrate 75 posto, masno ulje 1,5 posto, šećer 10 posto, saharozu, sluz 35 posto (glukozan), škrob 35 posto, pektin 11 posto,

od minerala fosfor, cink, željezo itd , asparagin, altain, fosfate, lecitin, jabučnu kiselinu, polifenole, sterole, flavonide (kvercetin, kamfor), vitamine B kompleksa, karotin i bjelanceesvine i amino kiseline.

Kopriva sadrži;
Kopriva sadrži izrazito puno minerala, Željezo i obilje kalija (zajedno sa maslačkom je najveći izvor tog minerala)

Kopriva sadrži i vrlo velike količine kalcija, magnezija, natrija, fosfora, magnana, bora, provitamina A , vitamin B2, C i K.


i da gavez mozes vec sad brat i bit ce bolji jer za mjesec dva kad procvijeta oslabit ce mu korjen sa nutrijentima
crni sljez takoder u svako doba godine i pod snjegom ak treba to su korjeni cicoku mozes i na placu kupit najvjerovatnije

od smokve mozes radit brew za kalci i magnezij
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Hvala druže :)
Dosta ovoga već znam ali ima tu i par korisnih informacija :)
Da ne zaboravim krenuću od Gaveza
Znam da se već može brati ali stvar je u tome što nikada nisam vidio Gavez u prirodi
Pogledao sam stotine slika i videa o njemu , zadnjih dana po Neretvi , ko budala gledam oko sebe :D ne bih li ga vidio ili prepoznao ali ništa :(
Sad čekam ljeto da procvjeta u nadi da ću ga prepoznati po cvjetovima ali mislim da ga nema u dolini Neretve jer mu je vruće ili mu smeta nešto drugo
Otkinuo sam desetine sličnih listova tražeći onu sluzavost , gledao dlačice , čupao korjene ali ... :(
Što se tiče ostalo već sam ranije pravio biljno gnojivo pa mi je drago da možemo razmjeniti iskustva :)
Prvi put sam se držao preporučene mjere od kilo bilja na 10 l vode i nisam bio nimalo zadovoljan pa sada dodajem vode samo da pokrije biljnu masu
Prije 2 dana sam 3-4 kila koprive potopio u manje od 10 l vode a planiram još pojačavati
Kada sam radio kilo koprive na 10 l dobio sam ec 1,4
Da sam to razrjedio 1 prema 10 kako preporučuju dobio bi skoro čistu vodu
Kopar , valerijana i šljez su mi davali ec od 4 do 5
Gnojivo pravljeno ljeti na preko 30 C tako da nije falilo toplote a nakon prestanka vrenja ostavljeno još 10-ak dana tako da je sve odrađeno kako treba ali je ispalo slabo
Sada idem na što jače gnojivo da mi zauzme što manje ambalaže pa ga je lako razrjediti :)
Nisam znao za smokvu i hvala na informaciji ali imam drugu ideju :)
Pošto se već odavno zna da je lisnato povrće ( kupus , kelj , zelena salata ... ) odličan izvor Fe,Mg i Ca za ljude misli da bi se mješanjem sa ostalim biljkama moglo dobiti nešto dodatnih elemenata
Znajući da se skoro svaka vrba primi kad je zabodeš u zemlju primi jer sadrži auxsin dodaću i nju u vegetacijsko u nadi da će pomoći razvoju korjena
Maslaćak je za Cu + ostalo
Samo treba pogoditi mjere :)
Sve je ovo samo eksperiment ali nadam se da će uz vašu pomoć biti nešto od ovoga
Prvenstveno mi trebaju informacije kako iskoristiti preostalu biljnu masu jer za gnojivo mislim da znam kako treba , mada je i tu svaki savjet dobrodošao :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sensi Star

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
4zqedghe.jpg


sad trazis da iz zemlje viti jedan do tri ovakva debela lista ovog djela sa stabljikom i malim listicima jos nema ili je jako mali trazis te dugacke dlakave listove ispod mora biti korjen koji je boje pjeska a kad prelo,is iznutra bijeli i poprilicno mastan :D
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
4zqedghe.jpg


sad trazis da iz zemlje viti jedan do tri ovakva debela lista ovog djela sa stabljikom i malim listicima jos nema ili je jako mali trazis te dugacke dlakave listove ispod mora biti korjen koji je boje pjeska a kad prelo,is iznutra bijeli i poprilicno mastan :D

Druže nagledao sam se slika a prije nekoliko dana mi je prijataljica poslala slike iz svoje eko farme da vidim kako izgleda u ovo godišnje doba ali ne pomaže
Previše je kod nas sličnih biljaka da bi bio siguran dok mi ga neko ne pokaže uživo u prirodi
Imaš li neku ideju za ovo ostalo kad procjedim biljnu masu ?
Gdje da je stavim i kako da je tretiram da razvijem život u njoj
Moje mišljenje je da treba ostaviti višak vode da isteče i redovno zaljevati čistom vodom ili melasom ali treba mi i vaše mišljenje
Imam još cjeli mjesec dok sazriju šljez , kopar i Valerijana pa mi se ne žuri ali kopriva već vrije tako da za 10-15 dana moram imati neki plan
Šta i kako dalje ?

Edit
Našao sam nešto slično ali sa žutim cvjetom i guglajući sam zaključio da je to žuti ili gomoljasti gavez
Pročitao sam da se ne koristi u ljekovite svrhe ali ne znam može li se koristiti za gnojivo
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
ima slicnih listova na livadi ali korjen je jedinstven nemres gulat mora bit debeli smeđe zut izvana bjel kad se prelomi lako lomljiv i kazem ti mastan je iznutra odi proseci ako nades nesto slicno odkopaj kad vidis taj korijen znat ces :D nema ti druge nego da trazis :D
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
ima slicnih listova na livadi ali korjen je jedinstven nemres gulat mora bit debeli smeđe zut izvana bjel kad se prelomi lako lomljiv i kazem ti mastan je iznutra odi proseci ako nades nesto slicno odkopaj kad vidis taj korijen znat ces :D nema ti druge nego da trazis :D
A tražim već danima ali ne pomaže haha
Kidao sam listove pri dnu i tražio onaj klizavi osjećaj, kao sapun ili ulje ali ga nisam našao
Po onome što sam ja čitao korjen bi izvana trebao biti crn a ne žut a unutra mastan i lomljiv
Imam u gepeku malu lopaticu za luk i bez nje i moje kujice i ne idem u prirodu :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
je crn je ako je jako gusta zemlja i onda izvana izgleda crno ali to kad ga se ispere bude zuckasto smeđe znam jer godisnje obradim barem 200-300 kg gaveza a duplo toliko potrosim u proizvodnji prirodne kozmetike i tinktura a taj slinavi dio koji ti trazis je na spoju korijena i lista jedno 2.3 cm ispod povrsine zemlje trati tamne zeljaste zašiljene listove koji imaju nepravilne zilice i sitne dlacice po listu ako ih iscupas skroz pri zemlji trebo bi ostat na spoju i vidjet se bijeli masno ljepljivi korjen :D
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
je crn je ako je jako gusta zemlja i onda izvana izgleda crno ali to kad ga se ispere bude zuckasto smeđe znam jer godisnje obradim barem 200-300 kg gaveza a duplo toliko potrosim u proizvodnji prirodne kozmetike i tinktura a taj slinavi dio koji ti trazis je na spoju korijena i lista jedno 2.3 cm ispod povrsine zemlje trati tamne zeljaste zašiljene listove koji imaju nepravilne zilice i sitne dlacice po listu ako ih iscupas skroz pri zemlji trebo bi ostat na spoju i vidjet se bijeli masno ljepljivi korjen :D

Druže našao sam nešto malo žutog gaveza pa bih te zamolio da pogledaš jeli to on ili sam se zajebao
Listovi su malo kraći nego na slikama koje sam gledao ali oblik biljke i cvjetovi strašno liče
Ovo sam našao prije 20-ak dana i držim ih na oku dok još ne porastu
Kopriva me malo iznenadila jer je nakon 3 dana intenzivnog vrenja sa puno pjene danas vrenje prestalo
Boja i miris su u redu a i listovi su se većinom raspali ali očekivao sam bar 7 dana fermentacije
Ne znam bi li novu koprivu i ostalo dodao u ovu posudu ili da napravim novi mix sa svježom vodom ?
 

Prilozi

  • IMG_20180409_132614.jpg
    IMG_20180409_132614.jpg
    439,9 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20180409_132605.jpg
    IMG_20180409_132605.jpg
    562,3 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20180409_132553.jpg
    IMG_20180409_132553.jpg
    336,9 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20180409_132547.jpg
    IMG_20180409_132547.jpg
    528,6 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20180409_132542.jpg
    IMG_20180409_132542.jpg
    465,7 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20180409_132500.jpg
    IMG_20180409_132500.jpg
    415,3 KB · Pregleda: 18
  • IMG_20180409_132449.jpg
    IMG_20180409_132449.jpg
    433,4 KB · Pregleda: 17
  • IMG_20180409_132442.jpg
    IMG_20180409_132442.jpg
    519,2 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20180409_132432.jpg
    IMG_20180409_132432.jpg
    320,3 KB · Pregleda: 19
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
je to je zuti gavez
mozes brat odma i sve koristit za gnojivo cijelu biljku skupa sa korjenom ono sto je tebi bitno je u korjenu sto duze bude rastao korjen ce biti slabiji ja bi to na tvome mjestu pobraoi radio gnojivo nek od stoji dobro se usmrdi ta voda u kojoj ce stajat mora sto vise odstajat i pocrnit procijedi i koristi ko koncentrat

ako budes dodavo jos svijeze koprive u vec postojeci ferment dobices jaci koncentrat kopriva je brzo gotova pogotovo kad je toplo ona se za pesticid drzi 12 sati u vodi nakon 24 vec fermentira a nakon 48 je skoro pa gotova fermentacija njezanj list slabe stjenke brzo puknu i bakterije ih obrade gavezu ce trebat duze osim ako sve sitno ne sameljes tako ces ubzat proces
 
Poslednja izmena:

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
je to je zuti gavez
mozes brat odma i sve koristit za gnojivo cijelu biljku skupa sa korjenom ono sto je tebi bitno je u korjenu sto duze bude rastao korjen ce biti slabiji ja bi to na tvome mjestu pobraoi radio gnojivo nek od stoji dobro se usmrdi ta voda u kojoj ce stajat mora sto vise odstajat i pocrnit procijedi i koristi ko koncentrat

ako budes dodavo jos svijeze koprive u vec postojeci ferment dobices jaci koncentrat kopriva je brzo gotova pogotovo kad je toplo ona se za pesticid drzi 12 sati u vodi nakon 24 vec fermentira a nakon 48 je skoro pa gotova fermentacija njezanj list slabe stjenke brzo puknu i bakterije ih obrade gavezu ce trebat duze osim ako sve sitno ne sameljes tako ces ubzat proces

Hvala druže :)
Pesticide neću praviti jer ne mogu stajati dugo pa ću se orjentisati samo na gubrivo :)
Za nevolju tu je bočica od 100 ml Neem ulja
Možda ostavim nešto koprive da se suši u slučaju potrebe ali nislim da će Neem biti dovoljan
Za sada sam što se tiče nametnika imao problema samo sa crvenim paukom i neem se pokazao kao efikasan
Koprivu sam pravo usitnio pa se vjerovatno zato brzo raspala a isto ću uraditi i sa svim ostalim

Imaš li neku ideju šta dalje kad sva biljna masa isfermentira i pomješam je sa perlitom i eventualno malo zeolita
Dodati odmah melasu , alge i humusnu kiselinu zajedno ili ovo 2 zajedno a melasu posebno nakon toga
Staviti u zatvorenu ili otvorenu posudu ?
Mješati ili ne mješati masu ?
Nikada ovo nisam pokušavao ali sam ponešto čitao pa imam neke svoje zaključke ali volio bih čuti i druga mišljenja pa bih zamolio i druge članove da mi pomognu sa savjetima :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
neznam zasto perlit u to mozes sve mjesat mozes dodat melasu uvjek otvoreno bakterije trebaju kisik za fermentaciju i oksidacuju kad je ferment gotov procijedis kroz gazu sve u boce i trosis ko koncentrat tipa minimum 10-20 ml na 1 l vode a max probas ali tipa 30-40 ml toga na litru je vec dosta hrane makar sa time i jos ako je outdoore tesko ces pregnojit :D
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
neznam zasto perlit u to mozes sve mjesat mozes dodat melasu uvjek otvoreno bakterije trebaju kisik za fermentaciju i oksidacuju kad je ferment gotov procijedis kroz gazu sve u boce i trosis ko koncentrat tipa minimum 10-20 ml na 1 l vode a max probas ali tipa 30-40 ml toga na litru je vec dosta hrane makar sa time i jos ako je outdoore tesko ces pregnojit :D

Druže čini mi se da se nismo razumjeli :)
Perlit neće ići u đubrivo već če se nakon fermentacije tekućina procjediti a perlit pomješati sa preostalom biljnom masom da ne bude samo bilje a i da dobijem na količini i kompaktnosti mase
Već sam nekoliko puta sadio u coco/perlit kombinaciji i pokazalo mi se puno bolje nego u zemlji pa sam od zemlje definitivno odustao
Perlit zbog toga što ga imam oko 40-50 litara a imam i zeolita ba da se ne baci
Perlit i vermikulit imam kupiti blizu mjesta gdje živim a nije skup tako da mi je to najjeftinije
Vreća perlita od 120 ili 150 litara košta oko 20-25 eura a isto toliko i vreća Vermikulita od 100 l
Coco nema kupiti u BiH pa ga moram naručivati od našeg sponzora iz Splita , davati pare vozaču vozaču , čekati i nervirati se :D
Sa zemljom , malo glistenjaka i melasom bi to lako odradio ali zemlju befinitivno ne želim
Zbog toga i idem probati sa humusnom kiselinom koja bi trebala biti koncetrat od glistanjaka
Postupak je stanardan
Pomješati vodu , melasu i humusnu kiselinu , 1 dan dobro ozračiti akvarijumskom pumpom i odmah zaliti i tako mjesec dana :) pa tek onda posaditi
Neće biti out jer će biti na balkonu ali u saksijama od 12 l pa to ne računam kao out :)
Saksija je saksija :)
Za praćenje situacije imam Ph i EC metar pa ću se pomalo zabavljati
Današnje mjerenje kaže da je EC 2.7 što nije loše a Ph je 5.7
Obična voda kod mene je od 7.3 do 7.5 što znači da kopriva dobro snižava Ph

Za sada je polu indor ali ako uspije možda se na zimu potrudim pa probam odraditi čisti indor na ovaj način
Imam još 2 mjeseca priprema do sađenja a za to vrijeme ću skupljati ingormacije

Prvenstveno me zanima sadržaj NPK i ostalih mikro i makro elemenata biljaka koje ću koristiti
 
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Biljke koje planiram koristiti su kopriva , kopar , valerijana i šljez kojih imam koliko god mi treba i gaveza koliko nađem
Poljsku preslicu i stolisnik ne mogu nači ili ih ne znam prepoznati sa slika
Maslačak , vrba i ostalo će biti u malim količinama pa nije puno ni bitno
Plan je napraviti 2 vrste gnojiva
posebno za vegetaciju a posebno za cvjetanje
Mislio sam da će mi biti lakše napraviti vegetacijsko ali izgleda da neće biti tako lako :)
Na stranici našeg sponzora našao sam sastav koprive , gaveza i preslice i ako su podatci tačni ispada da svi imaju 2 do 3 puta piše K nego N a gavez i kopriva imaju manju količinu P što ću rješiti šljezom i valerijanom ali me malo brine ovaj manjak azota jer kopriva je na glasu kao jako azotno gnojivo/đubrivo :)
Ne znam jeli ovo tačno ali ovako piše :
https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/kopriva/
https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/gavez/
https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/poljska-preslica/
 
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Nadam se da sam napokon našao gavez :)
 

Prilozi

  • IMG_20180426_104911.jpg
    IMG_20180426_104911.jpg
    552,2 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20180426_104905.jpg
    IMG_20180426_104905.jpg
    530,7 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20180426_104313.jpg
    IMG_20180426_104313.jpg
    542,5 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20180426_104254.jpg
    IMG_20180426_104254.jpg
    428,4 KB · Pregleda: 25

TEHACEOSAURUS

Aktivan Član
29.12.2006
222
459
63
Balkan
Imam jedno laicko pitanje: ako se od biljaka pravi bio gnojivo sa odredjenim postotkom NPK, zasto, recimo Plantellino tecno gnojivo nije zdravo?
Je li u pitanju proces proizvodnje ili samo ir u dusi da je ovo sve prirodno?

P.S.
Dugo nisam sudjelovao na forumu, ali mislim da je pravi lik za sva pitanja oko BIO gnojiva gospodin PowerSeed
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
Pozdrav svima!
imam nekoliko automatika, nalaze se u 3. nedelji cvetanja, a dva puta su zalivani sa djubrivom od gaveza...ternutno nisam u mogucnosti da ih fotkam, ali napreduju nikad bolje, cini mi se da im bas prija...
posto se zavrsava 3 nedelja cvetanja, zanima me cime da nastavim da djubrim? koliko sam shvatio, gavez nema bas puno fosfora...
ono sto imam kod sebe jeste kesa glistanjaka ( kog je vec bilo na dnu rupe), ovcijeg stajnjaka i gaveza...sa druge strane imam plantelu i hesijev p+ , ali zeleo bih da nastavm organic...