Soil mix Beštija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.389
27.872
1.098
Trøndelag
Dobio sam dosta pitanja oko soila u kojem uzgajam pa sam odlucio da napravim
jedan vodic sta koristim i kako koristim. Naglasak je na jednostavnosti uzgoja i
koristenje resursa.

Komponente

Za soil ce vam biti potrebne sljedece komponente:
Guanokalong vege perle
Guanokalong lava worm
Gunaokalong palm tree ash
TNC mikoriza (slobodan izbor)
TNC bakterije (slobodan izbor)
Vermikulit

Opcionalno mozete dodati jos Guanokalong high phos (fosfor)

IMG_8414.jpeg

Zemlja/kokos

Preporucujem da kupite nekakav light mix, sa ili bez perlita vas izbor. Ja ga osobno
ne volim u zemlji pa biram zemlje u kojima ga nema uopce a to su redom:
Canna terra professional plus
Gold label custom mix no perlite
Plagron promix
Vi mozete odabrati koju god zelite, pot h, plagron light mix, biobizz light mix itd.
Kod kokosa nemam previse isprobanih ali od onoga sto sam imao preporucujem
od gold labela i od canne.

Mjesanje komponenti

U posudu vece zapremine zamjesajte vasu izabranu zemlju i kokos u omjeru 50-50.
Nakon toga dodajete komponente gore vec napisane. Vege perle 1kg na 100L
zamjesane smjese. Dodajte 5kg lava worma i 350gr palm tree ash. Nakon toga
dodajete mikorizu i bakterije po uputama sa pakiranja. Zu sve ovo navedeno mozete
dodati high phos (fosfor)
Ja ga nisam koristio ali budem probao. Kada ste dodali sve komponente uzmite 2L
obicne vode i zalijte i promjesate mix. Tako zamjesan mix poklopite i ostavite dva
tjedna da se aktivira. Odrzavajte vas mix vlaznim ako necete odmah saditi, tipa
jednom mjesecno dodati 2-3L vode i premjesati.

IMG_9185.jpeg

Mlade biljke

Prilikom sadnje sjemenki ili reznica uzmete pot i dodate mix pola pola ciste zemlje
(light mix) i zamjesanog soila. Ne preporucujem sadnju direkt u zamjesani mix jer ce
stagnirati zbog prejakog soila. Ja koristim od canne seedmix substrat pomjesan sa gotovim mixom.

IMG_9157.jpeg

Presadivanje

Presadivanje u finalne posude cete napraviti na sljedeci nacin. Uzmete zeljenu
posudu i na njezin volumen dodate 75% zamjesanog mixa i 25% vemikulita. Tako
dobiven mix u pocetku necete trebati precesto zalijevati ali kako raste biljka tako ce
se proporcionalno povecavat potreba za vodom. Za ovaj mix ne preporucujem airpot
nego zatvorenu posudu inace cete morat kasnije svakodnevno zalijevat.

IMG_9186.jpeg

Zalijevanje i gnojenje

Kao sto sam gore spomenuo zalijevanje u kasnijoj vege fazi i cvjetanje ce ici
frekventnije i to svaka 2 do 3 dana. Kod zalijevanja korisitim tekucinu koja neutralizira
klor da mi ne pobije bakterije i svijet u soilu. U vege fazi dodajem biocanna vege
gnojivo od nekih 20 dana starosti. U cvjetanju dajem biocanna flores i guanokalong
seaweed liquid i kao top dresing palm tree ash preporucenu dozu na kraju 2, 4 i 6
tjedna cvjetanja za 8/9 week biljke. Vi sebi mozete prilagoditi ako imate duze
cvjetajuce biljke za jos jednu dozu ili cak dvije ako ima potrebe. Kod meine je
zalijevanje svaka dva dana pa jednom ide biocanna flores a drugi puta tekuce alge i
tako se stalno izmjenjuje do kraja. Omjere necu pisat da ne bi neko upao u probleme
jer svaka biljka ima drugacije potrebe. Najbolje je da krenete sa propisanim dozama i
pratite biljke sto vam govore. Sto se tice calmag nije vam potreban jer ga ima vise
nego dovoljno u vermikulitu koji sadrzi jos puno korisnih stvari od silikona do raznih
minerala. Ph mjerenje nije potrebno, samo da se odstrani klor i to je to. Dodajte jednom
tjedno bakterije i na taj nacin odrzavajte koloniju u vasem soilu.
Ako netko ne zeli korisiti boce moze kupiti cijelu liniju guanokalong prskastih gnojiva
i zamjesati sve u soil i samo vodu dodavat.

IMG_9202.jpeg Screenshot 2024-03-11 at 16.51.42.png

Recikliranje

Kada ste zavrsili sa uzgojem vasu zemlju ne morate bacati u smece ili prosuti u vrt. Mozete
je jednostavno reciklirati tako da uklonite stabljiku a korijenje mozete usitniti i ostaviti
unutra. Nakon toga dodajete ponovono sve iz pocetka od komponenti i imate
ponovno spreman soil za sadnju. Na taj nacin cete ustedjeti a nista nece odraziti na
kvaliteti.

IMG_9185.jpeg

Zavrsni komentar

Nadam se da vam je sad odprilike jasno kako funkcionira sve ovo. Na ovaj nacin ste dobili sve najbolje
od oba svijeta, uzgajate kao u kokosu a nemate potrebe da se zezate sa nekim mjerenjem i namjestanjem.
Zemlja u mixu vam sluzi kao buffer i necete imati nikakvih problema. Easy i friendly, doslovno zalij i gledaj kako raste.
Koga zanima kako izgleda grow u mixu slobodno neka pogleda moje dnevnike
 
Poslednja izmena:

Cyric

~ Pa ćemo vidit
Poznanik Foruma
01.03.2009
792
5.533
233
Dalmacija
Odlicna tema, hvala Bestija! Samo jedno pitanje u vezi PH, na sve ovo dodat morske krede? Moj ph vode po izlasku iz cesme je 8.5 a nakon 24 sata ide i preko 9.5. Ili bio canna i morske alge od GK to reguliraju?
Velika zelja mi je naucit GK liniju, ali ovaj tvoj miks cu definitivno isprobat u jednom od iducih uzgoja. Puno ti hvala na znanju koje tako nesebicno djelis! :respect:
 

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.389
27.872
1.098
Trøndelag
U canni terra professional plus i u gold labelu imas u zemlji kredu od morskih algi. Ja ne stavljam nista ekstra a ima i za kupiti. Moja voda je 7,5-7,7ph i tako direkt zalijevam. Kada nisam kuci voda stoji u tanku po nekoliko dana i daljinski zalijevam, nije bilo problema. U zemlji imas bakterije i mikroorganizme i oni odrade posao.
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
Po večinu sam išao osobno,a Palm tree ash nema nigdje... IMG_20240312_155625.jpg od kad je tema objavljena,nestašica Guanocalong proizvoda. Vermikulit moram rezervirat:D
@beštija , dobio sam savjet,da palm tree ash može zamjenit sugar cane,tako nešto i da Guanocalong nisam 100% siguran da ga više neče biti ili je ovo zamjena....
Samo sugar cane ima npk 0-0-10 i to sam jedva našao. I uzeo sam high fosforus,bolje da ime nego obrnuto...
Za kokos i zemlju još imam vremena,jer ču radit mix,kad biljka izađe iz zemlje,taman bu 2 tjedna u malom potu,onda ide u 50L,možda i malo više. Tako ču dozirat,biti če to par exelance:)

I Biocanna stiže,4× paket po 250ml vege+flores iz Hempatije na akciji 9€
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
Nisam uzeo sugar cane,ako misliš da može zamjeniti palm tree ash,onda ču to još uzet,htio sam te prvo pitat,a Canna stiže u malim paketičima:)
Uzeo sam hihg fosforus

I Canna is in the hause
IMG_20240313_110922.jpg IMG_20240313_110440.jpg
Navodnjavanje
 
Poslednja izmena:

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.389
27.872
1.098
Trøndelag
Uzmi radije palmin pepeo, nasao sam ti link i poslao na poruku posto nije sponzor. U susjedau ti je :)

Za one koji ne zele mjesati ovo sve gore mogu kupiti vrecu canna terra professional i zamjesati sa kokosom i vermikulitom u gore napisanim omjerima.
Canna terra pro je krcata sa dusikom. Takoder mozete sa tim miksom korisiti flasirana gnojiva koja god zelite. Ima opcija za sve.
 
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
Daj mi reci,kako bi ti uveo High fosforus?
Dali da ga umješam u zemlju,pola od Palm tree ash ili istu količinu?
Sve sam nabavio,još vermikulit čekam(ovaj tjedan bi trebao stići),palm tree ash me čeka(kao da je kod mene),a zemlju i kokos ču najvjerojatnije ono što bude na stanju. Neka nestašica zemlje u Zagrebu. Ima od Canne koko bricks Igrow bi trebao dobiti ovaj ili početkom sljedećeg tjedna i oni imaju Gold label,koji bi volio probat,pa ču i zemlju i kokos od njih,ako stignu....
Kod mene je Biocanna vege 1L
Biocanna flores 1L
Vege pearls 1kg
High fosforus 1 kg
Palm tree ash 1kg
Seaweed ext. Tekučina 1L
Mykos(mykoriza)200g
Azos(bakterije) 100g
Lava worm 5kg
Čekam zemlju,kokos i vermikulit

I još jedno pitanje,vezano za kuhanje zemlje ili ti otapanje gnojiva...jel mogu to sve pomiješati i stavit u veliki pot(65litara),pa pokrijem da se tako razgradi ili bi bilo bolje izmixat,pa vratit u vreču ili stavit u neku veliku posudu i od kolike je važnosti poklopac?

I jel ovo sredstvo za akvarij,može poslužit za zaljevanje. Miče klor i kloramin itd.

Kupio i ovo za klor....
Jbga,ja vidio 5ml za 25L vode,pa sam uzeo 500ml,a piše 5ml za 250L vode:)
IMG_20240319_180522.jpg probao sam ne dira ph,niti EC što sam se nadao.
 

Prilozi

  • 17108382016636482384120709411741.jpg
    17108382016636482384120709411741.jpg
    350,6 KB · Pregleda: 11
Poslednja izmena:

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.389
27.872
1.098
Trøndelag
Taj fosfor mozes dodat dio u zemlju isto kao i palmin pepeo a drugim dijelom sto ostane top feedas ako se pokaze potreba ili zelis da to malo jace ide. Pogledaj koje je doziranje pa dodas na mjeru. Prvi preprarat je dovoljan sto uklanja klor.
Zemlju mozes smiksat i ostavit u posudi samo je prekrij sa necim da se ne susi zemlja. Kod mene stoji u zidarskom koritu za zbuku i poklopac preko. IMG_1452.jpeg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0