Christiania, "Slobodni Grad"

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Christiania

Kristijanija ili "Slobodni Grad" je deo Kopenhagena na čijoj kapiji piše "Ovde prestaju da važe zakoni Evropske Unije".

Svoju istoriju je započela kao umetnička kolinija osnovana na mestu napuštenih vojnih kasarni. U međuvremenu su stanari, čiji se broj vremenom povećavao, počeli da grade kuće po sopstvenim idejama (npr. kuća Banana) i od materijala dostupnih u neposrednoj blizini trudeći se da ne ostave negativan ekološki uticaj. Pored originalne i živopisne arhitekture, Kristijanija je poznata po jedinstvenoj tržnici, radionicama, kafićima i galerijama.

Da li je neko bio ovde i ako je kratak doživljaj molim ? Ne bih se setio da postavim ovo nego je neko pomenuo u Brutal Offtopic pa pomislih da bi možda bilo lepo da postoji kao zasebna tema, pa da...





Edit - Malopre sam pronašao temu ali pod nazivom Kristiania, otvorenu 28.8.2006. Ima par postova, pa sad ako nekome od moderatora smeta neka prebaci ovo tamo ili ono ovde ili neka već radi šta misli...Ja se izvinjavam, šta ću kad me je ovo baš zainteresovalo,jbg...

I usput, unapred se izvinjavam naturi, zna ona zašto :cvetak
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
jako sam dobra sa likom koji je zivio tamo..pa mi upao u ochi ovaj znak " No HARD DRUGS "...jer...po onome shto sam od njega mogla chuti...to bas i nije istina..tj. ne znam za sada...ali...dok je on tamo zhivio ( chini mi se od 88.-89. do 91.-92.)..kazhe da se tamo moglo apsolutno sve nabaviti..npr. najbolji H u gradu...a ja bash i ne znam puno tezhih droga od H.
+nije to neka idealna hipi utopija...ima tamo i npr. obiteljskog nasilja..ma..sve u svemu...mini grad sa svime shto ide uz to..zhivi se slobodnije..i to je to..
 

Baki'z

Aktivan Član
06.05.2009
93
9
0
37
Ja sam trenutno na 100km od FreeLand-a, cekam samo prvo slobodno vreme i odoh tamo... Skoro svi iz Swed.koji su u blizini pice tamo po VU, posto ovde tesko da mozes naci, ima je, ali svi uglavnom duvane cokoladice... Jbg, Arapi drze trziste... oko 10e je gram, ali vredi...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: maroons

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Crtice iz bogate istorije Slobodnog grada


1971. – srušena je ograda oko napuštene vojne baze u četvrti Christianshavn i ljudi se počinju useljavati. Alternativne novine Hovedbladet objavljuju tekst pod nazivom Emigrirajte autobusom broj 8. U članku su date ideje kako iskoristiti napuštenu vojnu bazu. Rezultirao je masovnim useljenjem;

1972. – s Ministarstvom nauke postignut je dogovor o plaćanju struje i vode te je tako politika odobrila socijalni eksperiment;

1976. – vlada odlučuje očistiti područje do 1. aprila, ali mobilišu se rock muzičari koji snimaju pesme podrške;

1978. – Christiania gubi tužbu protiv države na Vrhovnom sudu. Na lokalnim izborima prijavljuju svoju listu i Thorkild Weiss Madsen ulazi u gradsku skupštinu. Održava zapaljive govore protiv spekulacija zemljištem;

1979./'80. – ovisnicima u Christianiji dan je izbor: lečenje ili iseljenje. Prodavci teških droga oterani su;

1981. – iz Švedske startuje kampanja kojom se optužuje Slobodni grad da je centar narkotržišta Severne Evrope. Christiania uzvraća akcijom Love Sweden gdje preuzimaju Stockholm, Goteborg i Malmo paradama, kabareima i izložbama;

1989. – U Parlamentu je usvojen zakon kojim se Christiania deli na ruralni deo koji se mora očistiti od građevina i urbani deo u kojem se do daljnjega može nastaviti eksperiment. Stanovnici šalju 90 primedbi na plan i ne prihvataju podelu;

1992. – Policija kreće u osamnaest meseci dugu nasilnu kampanju proterivanja hašiša iz kvarta. Sedamdeset policajaca kontinuirano nadgleda područje;

1994. – prvi svetski hašiš štrajk događa se u Christianiji, jer Vlada preti zatvaranjem ako se ne reše hašiša. Protesti i petodnevne demonstracije dovode do toga da policija odustaje od patroliranja Christianijom za dugo vremena;

1997. – uvode vlastitu valutu Løn kojom se može plaćati u svim trgovinama i kafićima Christianije. Iako, svi prihvataju i danske krune;

2000.Bob Dylan održava dva velika koncerta;

2003. – održan je prvi Dan otvorenih vrata i više od 100 000 Danaca posećuje Christianiju. Iste godine Christiania organizuje javnu paradu za pravo na različitost koja završava velikim umetničkim festivalom, nastupaju među ostalim i Steppenwolves, a u svemu sudeluje 70 000 ljudi;

2004. – Gotovo je s otvorenom prodajom hašiša. Uklonjeni su štandovi kako bi se osigurao opstanak Christianije. To ne sprječava policijske nasilne akcije tako da je policija kritikovana i u godišnjem izvještaju Amnesty Internationala. Peticiju za nastavljanje društvenog eksperimenta Slobodnog grada potpisuje 100 000 ljudi, između ostalog Danska kraljevska akademija umetnosti. Održan je međunarodni mirovni festival kojem prisustvuju mnogi potlačeni narodi Tibetanci, američki Indijanci, Afrikanci...

2005. - 26-godišnji stanovnik Christianije ubijen je, a još troje ranjeno u nasilnom napadu bande na ulice Pusher.

2006. - Vlada predlaže da se Christiania pretvori u mešavinu alternativne zajednice i stambene četvrti izgradnjom stanova za 400 novih stanara. Christiania odbija taj scenario.

2008. - Danska Indymedia javlja o novim sukobima u Christianiji. Gradske vlasti naredile su rušenje nelegalno sagrađenog drugog sprata jedne od zgrada 28. oktobra. Građevinski radnici sa skijaškim maskama na licima radi zaštite identiteta ušli su u Slobodni grad u pratnji velikog broja policajaca. Tokom dana dve spontane povorke demonstranata su krenule prema središtu grada. Dva mosta su blokirana na neko vreme, ali sve je prošlo bez mnogo nasilja do večeri. Tada policija počinje ubacivati velike količine suzavca u Christianiju, a protestanti odgovaraju napadima na policajce. Bitka je trajala nekoliko sati. 12 ljudi je uhapšeno. Uprkos 300 policajaca pobuna i demonstracije nisu sprečene. S obzirom na manjak ljudstva u policiji zbog koje kasne na intervencije što je u zadnje vreme rezultiralo s nekoliko smrti u Kopenhagenu, okupiranje 300 policajaca na 16 sati kako bi se srušio jedan sprat kuće doživjelo je velike kritike u medijima i od strane političara s levice.

preuzeto sa sajta h-alter.org
 

Farmer82

Aktivan Član
30.03.2009
71
38
18
Eto samo da se nadovezem...
nisam znao da ovo postoji do unazad par mjeseci..frend je bio u Danskoj nesto poslovno u 2.mjesecu ove godine i bio je tamo...kaze da sve funkcionira ok dok si i ti sam normalan, konkretno mozes tamo kupiti i pusiti medjutim ne smijes iznositi van, ekipa je ok, susretljivi su i sretni..pitam se zasto!?
salu na stranu, kazem ovo je on meni ispricao, a sad kak se kaze: ako je on lagao meni, lazem i ja vama..
pozz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Bio sam prije 2 godine. Nista puno drugacije nego prije 20 godina...I dalje nema snimanja, ima pljuganja ima svega ostalog. Tolerancije prije svega. Ono sto im se desava je da ciste dilere od tamo (policija) intezivnije nego inace. Sto se ranije nije desavalo. Cemo da pratimo i vidimo. Uskoro idem blizu, moguce da i skoknem pa se javim s infom :)
 
25.04.2010
7
30
13
Evo da podijelim dozivljaj od prije 2 mjeseca. Stvorila sam unaprijed neki film u glavi kako su tamo svi super frendly ljudi koji vole i uzgajaju sve biljke i zivotinje i sve je cvijece i proljece. Poprilicno neuredan kvart, smece ispred kucica, decki prodaju h**** po ulici kao kestenje. Jedino pomagalo kljesta. Al su zamotani, vidis oci, nema fotkanja sto je ok, treba im taj dio ispostovati. Naljute se kad kupis od jednog a od drugog ne, pogozovo ako si zensko Cijene hrane i pica duplo jeftinije negoli u ostatku grada, puno vlasnika pasa i svugdje su dobrodosli, ljudi ljubazni i sve mirise na najlipsi miris na svijetu. U neko doba idila se prekida i odjednom se netko pocne derati, vikati, decki sa kestenima pocnu trcati, bacaju sve sto imaju i prolete organi reda i onda neki drugi decki odmah pokupe i stanu na stand kao da se nista nije dogodilo prije 5 minuta i krenu poslovati. Zato je izmedu ostalog uz fotkanje 'zabranjeno i trcanje, da se ne stvara panika bezveze
Kao normalna pojava, oni tako protrce, tu i tamo nekog ulove al njima je to koliko sam stekla dojma uobicajeno
Svakako cu navratiti opet al kad bude toplije vrijeme. Mada nisam stekla dojam neke 'slobode, vise mi to mirise na to da ih drze na okupu jer je ostatak grada sasvim druga prica. Stanovnici su valjda 1% danci ostatak sve druge nacije koje postoje. Al ljudi nalete, uzmu sto treba i doma u "normalan dio". Navratiti turisticki skroz ok iskustvo, ziviti tamo...neka fala, kao da jesam
Upoznah dva decka koji su tamo odrasli od malena, sagradili skate park. Oni imaju malo taj osjecaj da su "drugaciji" od ostatka stanovnika. Ne mislim losiji, ali malo drustevno odbaceniji...nazalost. Thumbs up from me to Christiania.
 

Slične teme

S
Odgovora
7
Pregleda
3K
San Pedro de Peyote
S