COB - chip on board, cxb3590

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.04.2012
23
16
3
Raspolozen sam pa ajde!Kazu ako ne mozes objasnit malom djetetu,ne znas dovoljno dobro :)
Power chip:
Ovako,danas u ponudi imamo svega i svacega,od kineskih jeftinjaka koji rade do brendiranih high power chipova 1-3-5W.
Zadrzat cu se na osnovama.Krenimo s Kinom.

Dakle kinezi stancaju svoje diode nabrzinu,koriste plasticna kucista diode,puno se griju,kraci im je zivotni vijek,
ne mozete se pouzdati u stvarnu izlaznu snagu,spektar boje.Ali sezonu mogu odradit.Osobno imam jeftini kineski panel
kojeg sam sam napravio od "bridgelux" full spectrum chipova 3W (meni rade na 1,92W) i takvi se griju uzasno,imam gore
3 Core 2 duo coolera s ventilatorima na 12V.Vruce je,neke slabije svijetle.Stavio sam i 4 phillips warm white zarulje sa 1521Lm po zarulji i spektar im skace na plavom i crvenom dijelu,pa cemo vidjet kako ce se pokazati.
Te full spectrum kineske su u vecini panela,dakle ogule vas za pare muski (50kom chipova-30$,2 drivera 20$,circuit board 5$,cooleri 15$) :D

Od boljih proizvoidaca imamo pravi Bridgelux,Nichia,Cree.Najvise se preporucuju 3W.
Najbolje je uzet one na "zvjezdicama" od provjerenog proizvodaca i upogonit ih na pola nazivne snage ili jednostavno pogledat gdje su najefikasnije (na kojoj struji),osigurat dobar heatsnik i rokat. O spektrima boje necu sad jer to nije tema.
Google zna sve :)

COB
Bridgelux Vero i Cree CXA/CXB.Trece opcije po meni nema.
Ljudi koji se odluce za Vero chipove kupe veci broj slabijih chipova i tako pokriju vecu povrsinu svijetlom za istu cijenu kao sa nekim CXB-om.E sad,Cree je skuplji i bolji sa vecom iskoristivosti Bridgelux jeftiniji ali imas vise posla,pokrijes vecu povrsinu ali si manje efikasan bla bla bla.
Kineze necu spominjat ovdje.

Driveri:
Svaki chip u seriji uzme onoliko napona koliko mu treba za start i to se zove pad napona na trosilu,svi padovi napona u seriji se zbroje i tako dobijemo koliki napon mora nas driver minimalno davat.To je vazno!Pokusajte izbjeci situaciju da je zbroj svih padova napona na trosilima jednak maksimalnom izlaznom naponu drivera.
Struja je kod izvora konstantna,jacinom te struje zapravo odredujemo koliko ce jako svijetliti dioda/COB posto si ona uzme napona koliko joj treba,dakle promijenjiva varijabla je struja.Snagu ne zelim puno spominjat jer biste se mogli zbuniti.
P.S. ne odgovaram na PM.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: funky weed
28.04.2012
23
16
3
hoces rec napon :D
Ne :)
Chip uvijek uzima isti napon pokrenuo ga ti s 2A ili 200mA
samo sto na 2A puno jace svijetli.Mozda sam se nespretno izrazio ali htio
sam naglasit da je konstantna struja ono sto biramo kad zelimo odredit koliko
ce jako chip svijetliti.
Npr CXB 3590 ima 2 serije Vf=36V i Vf=72
36 ica ide na 3,6A,mi ga pokrenemo sa 1,4A
P=U*I = 36 * 1,4 = 50,4 W
Napon je UVIJEK 36V
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
Pa kazes svaki chip u seriji, sto znaci da pricamo o CC driverima? Ili si vec na cc+cv :p

promijenjiva varijabla je struja
konstantna struja ono sto biramo
Zbunit ces ljude :D

Chip uvijek uzima isti napon pokrenuo ga ti s 2A ili 200mA
Ako pricamo o serijskim driverima koji limitiraju na struju koja im je limitirana onda nemozemo proterati 2A kroz ledicu koja je deklarirana na npr 450mA. Sam si napisao ohmov zakon pa znas da se sa strujom mijenja i napon...i obrnuto posto nam je otpor ledice stalan. Ne razumijem ni kako bi uspio podic na 2A a da napon odrzis na max deklariranoj tipa 2.1V :) kaj ne?

Struja u CC driverima i krugu je uvijek ista odn. limitirana, a napon je taj koji se mijenja i raste ovisno o broju ledica tj. padu napona na svakoj kako bi se odrzala ista struja na svakoj ledici. Yebe se driveru dal na ledici pise 2.1V ili 1.8 ....on ce dat svojih, recimo 450mA a za napon na ledici mu se fucka :)


Trebalo bi to sve pojednostavniti za laikove. Ja mozda nisam upoznat sa detaljima proizvodjaca ledica i drivera, ali sam upoznat sa elektrotehnikom pa mi nije problem pratit....al ne znam za ostalu ekipu.

Mogao bi neki vodic past za spajanje. CC i CV za pocetak pa primjere sa 1, 3, 10, 50w ledicama odn chipovima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: skitara
28.04.2012
23
16
3
Nemozes samo tako kod diode/poluvodica gledat ohmov zakon,stanimo na tome.Diode rade na temelju proboja supljna u poluvodicima blabla
Ako prode veca struja kroz ledicu,pregorjet ce,bas to sprjecavamo sa izvorom konst. struje.
Ja sam htio rec samo da si dioda uzme napona koliko joj treba i sad imas 3 cob-a od 36 V dakle minimalno izvor mora davati 3*36=108.Ne znam kako ti ne kuzis ali decki kojima dajem instrukcije prolaze ispite :p

Kad kazem promjenjiva varijabla je struja mislim da s tim utjecemo na to koliko ce jako svijetlit COB.
Samo sam zelio rec da kod odabira drivera gledamo da zbroj padova napona na chipovima mora biti u okviru koji driver moze isporucit a strujom utjecemo na jakost svijetla.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
Pa upravo to i govorim :D 3×36=108V i struja ce na svakoj biti ista i da stavimo 2×36=72V opet ce struja bit ista. Napon se mijenja a struja je limitirana. Ja sam na taj dio mislio. Mozda smo malo naopacke shvatili oboje jer ti gledas da promjenom struje mijenjas intezitet i to stoji, ali na vecini tih drivera ne mozes mijenjat limitrianu struju neg je ista deklarirana na driveru. Tj mozemo nabavit slabiji driver pa na taj nacin "mijenjati" struju....ako si na to mislio. Ja pricam u kontestu da je struja stalna i jedino deklarirana driverom kojeg koristimo. Jel opce postoje koji jeftiniji serijsi driveri a da mos smanjivat struju?
Ohmov zakon sam spomenuo zbog tih 2A. Normalno da sa driverima i diodama ne vrijedi to.
Valjda smo se skuzili ili sam ja prenaduvan :D
 
08.12.2015
128
191
43
Isto ti je dobavljiv Bridgelux i Cree u EU. Ali ovde imaju višo cjenu.... ja sam dobio chipove kod nas 75€ po komadu.

Ok video sam da nemogu kopirat linkova od shopa. U eu ima cjeno cxb 3590 3500cd 97€ europe mouser. ;)
 
Poslednja izmena:
08.12.2015
128
191
43
Oču ja napraviti sve slike izgrade ;) samo čekam na poštu iz Njemačke... trebao bi je več dobiti ali nešto nije bilo na lageru al nešto tako....

Teorije ima puno ali najinteresantnija je praksa:rasta:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Hvala na informacijama ljudi, za nas koji ne znamo nista predobro deluje prica kad pogledamo na ebayu 30w full spectrum sa drajverom koji kosta 7eu :)
 
08.12.2015
128
191
43
Neznam šta imaš sa ful spectrum? Kolika ti je to boja u nm? Cob ima sve šta treba biljka ;)
 

Prilozi

  • Cree_XLamp_CXA3050_chart.jpg
    Cree_XLamp_CXA3050_chart.jpg
    51,1 KB · Pregleda: 29
  • Chlorophyll_ab_spectra.jpg
    Chlorophyll_ab_spectra.jpg
    55,8 KB · Pregleda: 29
Poslednja izmena:

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Ja sam uspoređivao sa i bez leća na mojim panelima koji su radili sa 1W i 3W ledicama i bolje je bilo bez leća.
Možda da se radi o većem boxu leće bi imale smisao ali u testiranom mini boxu nemaju smisla.
Osobno iskustvo!
 
28.04.2012
23
16
3
Imas Rolijevu temu negdje di je pisao o panelu,potrazi.

Ja sam uspoređivao sa i bez leća na mojim panelima koji su radili sa 1W i 3W ledicama i bolje je bilo bez leća.
Možda da se radi o većem boxu leće bi imale smisao ali u testiranom mini boxu nemaju smisla.
Osobno iskustvo!

Btw koji ti je panel bolje ispao full spectrum ili onaj mix?Ono di si pregradu radio...
 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Isto ti je dobavljiv Bridgelux i Cree u EU. Ali ovde imaju višo cjenu.... ja sam dobio chipove kod nas 75€ po komadu.

Ok video sam da nemogu kopirat linkova od shopa. U eu ima cjeno cxb 3590 3500cd 97€ europe mouser. ;)
Cijene su previsoke.Mislim da su Citizen čipovi dobra alternativa i imaju prihvatljivu cijenu samo treba pronaći EU shop...
 
08.12.2015
128
191
43
Cjene su visoke da.... Ali svaka kvaliteta ima svoju cjeno. Cree/bridgelux i Citizen to su ti japke i hruške... nema ovde primerjave. Ovo je samo moje mišlenje nemojte se ljutit ;-)