DIY prigušivač venta za 0 kuna

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.184
5.168
258
somwhere over the rainbow
Daklem...nemožete spavati od buke venta? Posjetioci zapitkuju što to huči? buka? galama?

doskočite joj jednostavno :kenny_revenge: i to besplatno!

Žičana mreža
nešto mekano (ja sam koristio nešto kao vata-spužva)
ducktape
Koljeno pvc 120 cm (ili koliki vam je promjer venta)

Ono što je važno da vam dužina bude minimalno 3x veca od širine venta. što duže to bolje.
Naravno, što je deblji sloj izolacije to ce biti manja buka.

2nk8djl.jpg

2i7pgz7.jpg


Nestalo je ducktapea, ali radi estetskog dojma i čvrstoče treba ga omotati i sve dobro zadihtati..

Tko koristi android telefon, moze instalirati ovu app, kažu u komentarima da je točna...
https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.sira.sound&hl=en

meni je buka sa 39 pala na 22 db, 1 metar od ormara..

:spcartman:
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.184
5.168
258
somwhere over the rainbow
evo ovako...to sam i ja gledao i mislio...ali

ustvari sam vent,odnosno njegove lopatice ti stvaraju svega 10% buke...ako i toliko

Zrak na izazu rezonira i on stvara uglavnom svu buku..

Uzmi komad žice i omotaj što deblji sloj bilo cega mekanog...spužve, vune, tkanine..bitno je da apsorbira zrak na izlazu, samim time se buka dalje ne prenosi..

evo snimit cu video sa i bez da cujete razliku
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
........kad kupis filter prigusivac ti nece ni trebat........filter JAKO ubije onaj wush.......iako je i moj vent u slicnoj kutiji samo drvenoj isto oblozen sa gro stiropora i staklene vune.......
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420
03.11.2013
38
77
18
Šta mislite, ako bi kupio ovaj vent sa filterom, ako bih stavio potenciometar da mogu da mu korigujem brzinu, da li bi to smanjilo buku a imalo dovoljno snage i pritiska da izgura carbon filter?
Pare mi se ne bacaju pa zato i pitam :)
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Vent u 8-mom postu nije baš dobar za smanjivanje potenciometrom jer mu se puno snage gubi smanjivanjem pogotovo kroz filter. Najblji je centrifugalni vent zbog drukčije konstrukcije i tamo zrak ne može nazad kao kod ovog u 8-mom postu. Ovaj je u pitanju
12_b.jpg
puno je bolji, puno veči tlak nabija i pogodniji je za karbonski filter i opet se može dovoljno smanjiti a da bude efikasan.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420
03.11.2013
38
77
18
Avantura: koji je naziv ovog modela koji si postaova?

Aj da se izjasnim lepo oko problema, načitah se po forumu svega i svačega, i ideja imam milion, para naravno ne... :(
Pravim Pc-box, koji treba da bude stelt po pitanju zvuka i mirisa...
U njemu će biti 5x32w cfl... sve već stavljeno... biće toplo, onako baš... :)

Ideje koje imam:

Ideja 1.
Da kupim dva Pc venta 12tice silent, i da mi jedan vent služi da gura vazduh u filter a drugida izvlači iz filtera, zbog pritiska i svega, mada s etu brinem da ne crknu ventovi zbog karbonksog filtera...

model venta
Hladnjak za kuciste BitFenix Spectre 120mm - White i statistike... 120mm Dimensions (mm) 120 x 120 x 25 Current (A) 0.10±10% Speed (RPM) 1000±10% Air Flow (CFM) 43.5±10% Noise (dB-A)
 

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
noobčina je napisao(la):
Pravim Pc-box, koji treba da bude stelt po pitanju zvuka i mirisa...
U njemu će biti 5x32w cfl... sve već stavljeno... biće toplo, onako baš... :)
Postavljanje filtera može otkloniti miris, ali i povećati buku/temperaturu u kućištu.
Za PC uzgoj jedne malene biljke koja ne miriše ko biljka od metar ili više njih, radije bi išao na varijantu što slobodnijeg protoka zraka uz što tiše ventove, a za miris sam čitao da microgroweri često koriste i preporučuju ONA gel sa mirisom limuna/svježe posteljine. Također, kod odabira i određivanja "snage" PC ventilatora imaj na umu da veći ventilator nije nužno i jači/jačeg potiska. Snagu ventilatora možeš, pored navedene brzine okretanja, procijenti i na temelju amperaže (0.36A vent je jači od 0.10A venta) kao i debljine samog ventilatora (npr veći potisak ima vent od napajanja nego neki tanki vent s procesora). Pozdrav. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: stara baba

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Vent u 8-mom postu nije baš dobar za smanjivanje potenciometrom jer mu se puno snage gubi smanjivanjem pogotovo kroz filter. Najblji je centrifugalni vent zbog drukčije konstrukcije i tamo zrak ne može nazad kao kod ovog u 8-mom postu. Ovaj je u pitanju
12_b.jpg
puno je bolji, puno veči tlak nabija i pogodniji je za karbonski filter i opet se može dovoljno smanjiti a da bude efikasan.

Imam taj ventilator,PK 125 MES
425 m³/h

Jak je al je buuučan,tj. zrak na izlazu iz flex cijevi je jako bučan,kako se vent moze smanjit?
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
potenciometar ce sigurno pomoci ali opet ti ostaje problem kad budes morao ici sa max snagom....imaju prigusivaci samo su skupi ali mogu se napraviti solidni i u kucnoj radinosti...meni je pomoglo neznam sta je Stipe uradio njega je nedavno mucio isti problem


Materijal potreban za ovo su kanta 28l moze i ona velika za smece, tabla staklene ili one eko staklene koja je kod mene ili ako neko moze nabavit materilaj za zvucnu izolaciju koji nije bas jeftin to bi bilo top, mreza, dva cijevna reducira 150>120mm, silikon i traka. Ja sam malo traljavo to uradio jer je bio samo test ali je uspio smanjit na prihvatljivu razinu buke koja se gotovo necuje jedino malo poveca buku venta ali u mom slucaju zanemarivo sto nemogu jamcit za druge ventove. Sve ukupno 150 kn

th_DSCN4927_zpsb8d6b691.jpg
th_DSCN4928_zps13d3efc2.jpg
th_DSCN4931_zpsd86503ff.jpg
th_DSCN4929_zpsd5809808.jpg
th_DSCN4932_zps87cfc937.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

Saša443

Izmedju planina i mora..
13.03.2013
2.378
8.620
258
posto ti se povecala buka na ventilatoru to znaci da ima vece opterecenje da pogura vazduh i mogao bi lako da crkne...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Leblebiya