Eto jedne akcije u kojoj svi mozemo da ucestvujemo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
11.11.2012
5
3
0
37
Misli mi je pokrenula ideja (malo cudna za ovu temu, ne u skladu sa njom) da, ako u AMC-evoj emisiji Walking dead ima 1 covek na 5000 zombija, zasto svi ljudi nebi udruzili i ubili po jednog zombija svaki dan, kako bi se, za 10 godina rada, oslobodili svih zombija i uveli mere zastite od istih? (heheh malo ga pretera xD). Uglavnom, to me je nateralo da pomislim koliko ne pazimo na prirodu i kako bacamo otpadke svuda!

Pokrenuo sam malo drustvo i objasnio da ipak zivimo u jako siromasnoj zemlji i da nam zivot bio,makar malo, lepsi (siguran sam u to) ako bi smo ziveli u lepsem naselju i ako bi umesto smeca i konternjera, punih smrdljivog smeca, tu bila neka uredna trava ili uredna basta (primer, a moze i sa nasim "herbom" :D) i teram ih da celofan od paklice, pikavce, kutiju od slatkog i od sladoleda zadrze u ruci do sledece kante i nista vise. (Nekim cudom su to odlicno prihvatili) xDD

Poenta mi je da sakupim sto vise ljudi. I nemojte da to nekoga mrzi, iz razloga, kao: sta ovaj jedan papiric, nece nista strasno da bude! Zato sto treba odraditi malo matematike. Ako nas je 7 000 000 u srbiji, a 50 posto ljudi u srbiji dnevno baci smece na ulicu (neka bude po jedan papir sladoleda), to je onda 3 000 000 smeca, dnevno! E, to pomnozite sa mesec dana, godinu dana! Ako hocete jos, sa celim svetom!

Ne bih hteo nikoga da teram, ali ako je 1 covek na 5000 smeca!

Za 10 godina, ko zna...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: NEURO BOY1

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Naspram 20 godina prije i sad u HR se vidi koliki smo pomak napravili u eko osvještenosti, pa je samim time i manje smeća. Ja jednostavno nemogu ostati miran kad vidim da netko baca smeće, pa čak i obićne papiriće i onda počnem dijelit šamare pa nekad i dobijem po pičci i kaznenu prijavu kao ljetos :)
 

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Meni je tuzno sto me ljudi gledaju kao ludaka,kad bacim tudje smece u kantu.
pomisle sigurno "Sto bi ti dizao tudje smece?"
A sto ne bih? To je bolje pitanje.Ja se osetim bolje u tom momentu,osetim da nisam robot koji nasumicno radi iste radnje.Osetim da u glavi imam mozga.
 
11.11.2012
5
3
0
37
Da okrenemo malo temu ka pozitivnom, jer sam ipak hteo ljudima da podignem moral xD

Ono sto bi lepo, a to je, da se naprave kante, moderne i uredne, to je vise nego dovoljno. E sad mozda bi smo mogli nesto dobrotvorno da uradimo kao grupa vutra "org". U smislu da pokazemo da duvaci nisu losi ljudi. hah ;)

Pisite, ovo je otvoreno za sve ideje :joint2:
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
To nije stvar dobrote nego inteligencije.. pušači su jako inteligentni..

Ideje.. hmm.. dizajniraj neke lipe moderne kontejnere, sta ja znan.. zaposli se u čistoći.. volontiraj.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Naslov teme nagovjestava akciju a komentari ukazuju na aktivno samohvaljenje visokim nivoom licnog odgoja, kulture i siroke svijesti, dok su svi drugi zatucani, nevaspitani, za ne povjerovati uske svijesti, bahati i nekulturni.

Jos jedna temica koja zahtijeva da se autoru nesto pise. Po mogucnosti zabavno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Abstrakt

Aktivan Član
08.05.2014
72
302
53
Meni se svidja licno tvoja ideja, stim da ima jedna zackoljica u svakoj "naprednoj" ideji. Skoro niko nece da pocne jer vecina ljudi obraca paznju na to sta drugi ljudi rade. Iliti sto rece marihuana Farmer "Dzaba ti da ovo-ono kad neko tamo" - to je taj primer. Iskreno, najiskrenije mislim da nije dzabe da pojedinac pokupi papiric iako ce drugi pojedinac da baci 10.
Takodje misljenja sam da se "kultura" o kojoj se govori, stice preko dzepa. Kazna za ovo i ono i kulturan si iako ne bi hteo.

Realno, taj papiric sto ce zavrsiti u kanti nece samo biti pred nasim ocima. Ako je rec o Srbiji, taj papiric ce zavrsiti na smetlistu. Cenim da su ljudi vidjali kako izgledaju smetlista u Srbiji. Sve sto je danas bilo u gradskim kantama je samo skupljeno na jednom mestu nedaleko od grada. Naravno spaljeno je pod vedrim nebom dok se dobar deo rasuo nosen vetrom.

Ako cemo o zagadjivanju planete o tome mozemo do najsitnijih detalja, kao sto je ishrana mesom. Ne znam koliko je ko upucen ali ishrana mesom je jedan od vecih zagadjivaca planete i ozonskog omotaca, odnosno industrijska proizvodnja mesa, samim tim i odpada i tolika poteba da se mesom hranimo. Pa sada, jesi li toliko savestan? (mislim u globalu) Jesi li? ukoliko jesi, nemoj se hraniti mesom?

Sve u svemu, ideja je ok kao edukacija, ali dok pojedinac sam ne dobije spoznaju o svom uticaju na planetu Zemlju mislim da je to mehanicki rad koji moze da se prekine vrlo lako.
 
12.06.2013
53
19
8
Sve je to stvar odgoja i kulture,npr koliko se dnevno hrane baci u škovace a koliko je gladnih ljudi u svijetu...Žalosno ali istinito...Ima ona stara izreka: šta oći ne vide,srce ne boli...Neki dan mi se tuđi pas posrao ispred dvora,skoro pa nisam u to ugazia ali ja Master Mind san sinja vlasnika pa mu lipo to sve navečer skupia i bacia isprid vrata... :b_jump: :b_unripe: :b_woot: :carrot: :b_bow:
Neki ljudi nauče na teži način...hahaha
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mazar and amrildooo

amrildooo

Đed
Poznanik Foruma
29.12.2013
394
1.738
143
79
Sumarak
Ne znam kakvi su ljudi u Srbiji, dal je kod vas isti ment6alitet kao kod nasih ljudi, prije par godina su napravili igraliste kod moje stare OS skole, tobogan ljuljaske i sve te zafrkancije poligon golovi neke kucice, naravno i kontejneri za smece, to je bilo pred izbore pa malo neka obecanja ovo ono, uglavnom tog igralista nakon 6mjeseci nema nigdje, ima ono nesto sto je ostalo, ali to vise lici na neku borbenu liniju iz 93. Iz kuce nosim taj odgoj, hvala majci mojoj da ne mogu da razvaljujem nista javno, kao sto ni svoje ne mogu, a tako isto bi u zemlju propao da bacim vrecicu od smokia na ulicu. Malo sam skrenio s teme, ali ovo sve je veoma povezano, kada sam bio u Svicarskoj vidio sam babu od 70 godina kako se saginje u parku uzima plasticnu flasu i nosi nekih 100m do kontejnera. Imam bruku prijatelja koji prolaze kraj saobracajnog znaka i nabijaju ga nogom, hoce da ga iscupa smeta mu valjda jbt...Kazem ne znam kakvi su ljudi u Srbiji, ali u BiH je veoma malo ljudi, svaka cast za ideju treba radit na tome da se svcijest kod gradjana razvija, da drzavu gledaju kao svoje dvoriste, kad se tako budemo ponasali necemo letit u Njemacku da cuvamo djecu, peremo necije guze, il da na bausteli rokamo :) Svako dobro
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Suhi bakalar

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
bash tako..meni ni ne pada na pamet baciti papirich na pod..stavim u djep dok ne naletim na prvu kantu za smeche.
u hrvatskoj ne pishu kazne ( barem ne u praxi ) za bacanje smecha po ulici...ali..kada je okolina chista i bez papiricha/smecha...ljudi ne bacaju...
zato..bolja kacija bi ti bila da ..npr. dobro ocistish jedan trg/park ( organizirash ekipicu ) u svom gradu..i promatrash..vjerujem da che manje ljudi bacati papiriche..
dodushe..potrebno im je ponuditi dovoljno kanti za otpad..pa im nebi bio problem napraviti par koraka sa papirichem u ruci i/ili djepu..