Hedo-medo-vacha

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

GrobnaJama

Aktivan Član
09.09.2015
195
517
93
41
Prije nekoliko minuta susreo sam se sa člankom koji pokazuje kako pčele itekako vole šećere sa naše drage biljke
Postoji mogućnost da nakon probave kristala/resina sa naše biljčice pčele prerađuju enzimatski u med i propolis, a pritom pojačavaju svojstva istog.

U isto vrijeme ne škode pčelama naravno :)

Evo i link ako nekoga zanima :)
https://www.dinafem.org/en/blog/trainerbees-beekeeper-honey-cannabis/
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.811
2.698
Weed California USA
Ne mogu rec da bas nesto jako vole vutru. Zna doc pokoja i ostane neko vrijeme ali ne na cvijetu vec jednostavno sjedi i uziva na random mjestu na biljci. Inace im nije u karakteru da solo ostanu tako dugo vec da im full odgovara bi doslo jos njih.
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Pcele prenose polen,tako da ako biljka nije na nekom imanju zasticenom,okvirno,radijusa koja pcela preleti... onda dodje do bebica... kod nas je to tesko izvodljivo,aj znadi gde ko sadi... rizik je...
 

GrobnaJama

Aktivan Član
09.09.2015
195
517
93
41
istina, lete pcele i do par kilometara (zavisno o vremenu)
tesko ih je kontrolirat i pratit, zato je vecina pčelara ko ima mogucnost, postavlja košnice u šume gjde dolazi što manje ljudi... pa ko zna mozda i namirisi neciji out :D
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
I da,voleo bi to probat... da li je mit ili istina... uglavnom,dobija se na kvantitenu i kvalitetu,od 20-30% ... i to ne vazi samo za marijanu,vec za celi biljni svet :) gledao sam dosta emisija o pcelama i kako one uticu na biljni svet... sve u svemu zanimljiva tema,plan mi je probati to... ali prvo moram ovladati gradivom o pcelarstvu i naravno,neko iskustvo... :) peace
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.811
2.698
Weed California USA
Svaka biljka ima svojeg "prenosnika" polena. Neke se oprasuju putem pcela, neke putem bumbara, neke putem leptira.... i tako(vjetar...). Hrpetina kukaca je u igri. Sve živine imaju svoj posao :) Sumnjam da ce pcela doc na musku biljku i prenjet polen. Tj... nisam siguran jer bi trebao imat posadjeno cijelu njiviu vutre pa da se njima isplati ic po to. Pcele su interesantne i idu tamo gdje ima najvise hrane, tj. nece ic po bagrem ako u njihovom radijusu ima 100x vise uljane repice. Laicki objasnjeno. Tamo di ima puno necega, tamo idu sve. Tako da par biljaka cannabisa ih ne interesira pa makar i bilo fino :D
Pcele nece ic dalje od cca 2km radijus po hranu. Oko 5km im je max da zapamte lokaciju kosnice i nekih pola metra da zapamte mikro-lokaciju pozicije kosnice. (ne smijes micat kosnicu kak ti oces)

@amneziaHaze
Imas puno vise za naucit nego npr uzgoj vutre. Ako ne zelis imati puno gubitaka jer je to prilicno skup sport. Osim ako se mislis zafrkavat pa da dobijes 2 teglice meda....ali i to moze biti upitno.
Imam dosta literatura i fakat ima hrpetina toga za naucit jer je tajming jako bitan. Za forume nemam pojma....nisam nikada gledao tamo.
Ako vas zanimaju neke osnove, mogu natipkat....al nema smisla da idem u detalje jer onda komotno mogu prepisat cijelu knjigu :D
 
Poslednja izmena:

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
U požegi je vršena ispaša pčela na par hektara industrijske vutre. Čak su javno pozivali pčelare da donesu košnice. Vjerovatno će biti i ove godine. Mogu tek mislit šta bi bilo da sišu medicinsku :eek:.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.811
2.698
Weed California USA
No, jel imas kakvih informacija sto su radile i zbog cega su zvali? Nemrem skuzit da li skupljaju polen sa muskih ili nesto sa zenskih tipa da oplemenjuju med.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Neka firma je to organizirala, čak je bio i prilog negdje na TV-u o tome, možda u "plodovi zemlje" il tak nešt. Znam da je neki mladić govorio kako im je cilj dobiti med on industriske konoplje. Prije bi rekao da je neko oplemenjivanje meda bilo u pitanju. Probat ću baš malo googlati, možda naletim na neki opširniji info o tome.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: L0oD and Stipe

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
hehe... kako ste nekad bas zanimljivi,zamisli imam i ja googl... znam i ja procitat... :D al dje ba iskustvo sto bi rekli bosanci :D i da No Joke,pozivali su... al ne da mi se pravit i krivit Drine ;)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.811
2.698
Weed California USA
Imam ja pcele doma al nisam bas nesto cuo da brste vutru pa me zanima :D dovoljno su lude i ovako kad je lose vrijeme, nemrem ni zamislit kakve bi bile naduvane. Malo zuje malo sikću malo hodaju.... pojele bi sav med kad ih munchies opere. Nema vutre za pcele...imaju maslačaka pa nek se maslačakiraju.