Kloniranje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
12.05.2015
71
83
18
nasao sam odgovor na pitanje u nekoj drugoj temi za kloniranje gde pise da moze da se od klonova opet klonira koliko hoces puta,power izvini ali ne razumem tvoj odgovor,tj razumem ga kao da ne valja klonirati klona???
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
power je reko genetika je ista jer uvjek kidas svjeze mlade grane koje su pune zivota i potpuno istih gena.to sto si otkinuo nije biljka stara 2 godine nego svjeza mladica koja je stara par mjeseci pa cak i nakon 30 godina kloniranja uvjek kidas svjeze lolipopove koji imaju svjezu genetiku i naravno potpuno istu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Coyot
17.09.2015
44
18
8
62
Pozdrav za veselo drustvance !
Temu sam iscitao od prve do poslednje stanice i uglavnom to bi bilo to sto ste vec rekli i situacija je dosta jasna. Inace volim da pratim postove i desavanja po ovom pitanju i ne ukljucujem se u prepisku ako nemam nesto novo reci. Tako je i ovog puta. Na javljanje me ponukalo pitanje od kolege Ludiquratz kao i postovi koji su uslijedili a vezani za ovo pitanje. Evo o cemu se tu radi;
- kao prvo moramo da razlucimo sta je GENOTIP a sta je FENOTIP gajene biljke. Sto rece PowerSeed, geni se nisu nigdje izgubili i samim kloniranjem cemo dobiti biljku koja ima ISTI GENOTIP kao i biljka majka. Eh sad, da li cemo dobiti biljku sa istim FENOTIPOM kao biljka majka ?
Odgovor na ovo pitanje lezi u tome sa kog reda bocnih grana uzimate reznicu za klon. Ovo bi trebalo stalno imati na umu. Ako kao reznicu za klon uzimamo vrh biljke majke onda buduci klon ima ISTI GENOTIP I ISTI FENOTIP kao i biljka majka. Drugim rijecima bice IDENTICNE. Svaki drugi nacin tj. svaka druga bocna grana uzeta za klon daje biljku sa istim genotipom ali po pitanju fenotipa odgovarace toj bocnoj grani. Npr. dobro svi znamo kako izgleda pendrek cvjetova na topu biljke a kako oni na bocnim granama (kako idemo od topa prema dole tako se velicina, zbijenost i sama kolicina pendreka smanjuje, grane su izduzenije, lisce rjedje a na samom dnu bocne grane daju veoma male i neugledne cvjetove).
Jednostavno receno - odakle uzmes reznicu za klon, takva ce ti cijela buduca biljka izgledati. Znaci ako kloniras najnizu granu sa biljke majke, tvoja buduca biljka ce imati na svom topu pendrek (mada ga ja u ovom slucaju ne bih tako ni nazvao) koji je isti kao onaj koji bi imao da je ostao na bocnoj grani biljke majke (koja bi teoretski procvjetala).
Ukoliko ovo nebi bio slucaj onda bi silne firme koje se bave proizvodnjom sjemena jednostavno propale jer niko nije lud da kupuje sjemenke ako vec moze u beskonacnost da klonira i zgaja biljke.
Da malo pojasnim. Da bi kloniranje imalo smisla o svemu ovome sto sam napisao moramo voditi racuna i iz svega izvuci resenje a to je: zadovoljni smo kvalitetom cvjetnih pendreka sa drugog, treceg i n-tog reda bocnih grana i u tom slucaju od biljke majke uzimamo vrh (top) za klon koji pretvaramo u novu biljku majku a biljku majku od koje je uzet klon saljemo u proizvodnju.
Sve sto sam napisao je gorko iskustvo a i potvrdjeno je u primijenjenoj nauci (Prof.dr Borivoj Šinžar - Primenjena botanika, od istog autora nije zgoreg pogledati i Atlas korova, Prof.dr Milomir Marić Primenjena mikrobiologija i genetika.....).
Nadam se da sam barem malo bacio svjetla na kloniranje ove drage biljčice.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Jednostavno receno - odakle uzmes reznicu za klon, takva ce ti cijela buduca biljka izgledati. Znaci ako kloniras najnizu granu sa biljke majke, tvoja buduca biljka ce imati na svom topu pendrek (mada ga ja u ovom slucaju ne bih tako ni nazvao) koji je isti kao onaj koji bi imao da je ostao na bocnoj grani biljke majke (koja bi teoretski procvjetala).
ne bih se bas slozio niti mi iskustvo to govori. po tvom treba (ili najbolje je) klonirati samo glavni vrh i u tom slucaju sa jedne majke mozes da skines samo jednog klona. pogledaj malo tutorijale po netu i videces da ljudi kloniraju i bocne grane, nekad cak ni ne diraju glavni vrh ako vec nisu radili topping. kada skines klona sa bocne grane i npr. donje trecine biljke i ukorenis ga, on dobija novo i drugacije mesto pod svelom i nije vise samo "bocna grana", a duzom vege fazom od tog klona mozes dobiti monstruma poput majke, a mozes i veceg. evo fotka sa tutorijala iz 420 magazine, pogledaj koju granu sece
100_0625.JPG
4cloningPickABranch.jpg
nikada nisam imao problema da imam "slabog" klona zato sto sam sekao sa sredine ili donje trecine biljke. sa njim se kasnije ponasas kao sa biljkom iz semena i nema greske ako dobije sve sto treba ;)
 

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
A rezao gore ili dole ili na sredini dobio sam iste biljke(identicne).Jedino sto sam primetio to je da se brze ukorenjuje kad skidam ove skroz dole, tu bijoza ima vise hormona kako kazu (subcool, farmerjohn420 etc).To je neko moje iskustvo i bijoza bude potpuno ista kao i majka, sto se izgleda i rada tice.
 
17.09.2015
44
18
8
62
Sinoc nisam imao vremena da napisem odgovor a pravo da vam kazem razmisljao sam da li uopste da ga pisem.
Forumi doduse i jesu mjesto gdje razni ljudi iznose svoja misljenja, iskustva i ubjedjenja ali takodje to je mjesto gdje se iznose i naucne cinjenice. Ja sam uradio ovo poslednje a samog iskustva u unutrasnjem gajenju imam vise nego sto to na prvi pogled izgleda. Samo da bude potpuno jasno - sa biljke majke mozes skinuti koliko hoces klonova ali samo ce jedan (top) biti identican sa biljkom majkom. Ostalo sam vec naveo pa da se ne ponavljam. Prateci teme na ovom forumu, primjetio sam da ima dosta ljudi koji uvazavaju naucne cinjenice i prate literaturu o biljnoj proizvodnji ali ti ljudi su u debeloj manjini. Ono sto sam napisao nisam ja izmislio vec je to tako u prirodi kao sto je i 2+2=4. To se jednostavno ne moze promijeniti bez obzira sta ko kaze i kojeg je ko ubjedjenja. Mnogo bi bilo bolje i lakse da ucesce na forumu uzmu ljudi iz struke (biljna proizvodnja) ali ogromna vecina njih jos uvijek zazire od razgovora o kanabisu. To se doduse u poslednje vrijeme polako mijenja kako na vidjelo izlazi ljekovita moc ove biljke. Vjerujem da ce se legalizacijom upotrebe kanabisa u medicinske svrhe ta situacija drasticno promijeniti pa ce nam svima biti lakse. Ovo sto je kolega rKj420 rekao nije ni blizu cinjenicama koje se ticu uzgoja biljaka. Treba biti veoma oprezan kad se upotrebljava rijec IDENTICAN. To u nasoj struci ima strogo definisano znacenje. Bilo kako bilo jos cu na kraju samo reci da se potvrdjuje izreka da se neznanje mnogo brze siri od znanja i protiv toga se veoma tesko boriti. Ono sto sam napisao, napisao sam iz najbolje namjere i ovom prilikom svim kolegama i koleginicama zelim uspjeh u radu i zivotu uopste. Javio sam se jer sam imao sta da kazem i kazao sam. Mislim da se vise necu javljati do neke slicne prilike.
Pozdrav,
PLP 3131011
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Ono sto sam napisao nisam ja izmislio vec je to tako u prirodi kao sto je i 2+2=4. To se jednostavno ne moze promijeniti bez obzira sta ko kaze i kojeg je ko ubjedjenja.
frend, ja nemam nista protiv tvog stava, samo bi bilo lepo da to potkrepis nekom cinjenicom ako ti je to vec struka kako kazes. moze li neki link na kom je to naucno dokazano i potvrdjeno. ja nemam nista protiv da promenim svoje misljenje, al to mogu tek nakon uvida u nesto konkretno. ja sam ipak izneo svoje licno iskustvo i propratio sa dve fotografije, rkj420 je na osnovu svog iskustva rekao slicno, no ti nam za sada nisi servirao neki konkretan dokaz, lepo kazes
mjesto gdje se iznose i naucne cinjenice. Ja sam uradio ovo poslednje
mozemo li videti nesto od tih cinjenica, u cemu je problem da nam to prezentujes
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo
17.09.2015
44
18
8
62
Power:) Ako pogledas moj prvi post vidjet ces da sam dao upute za knjige koje bi mnogima pomogle (sigurno ih ima jos od drugih autora, bitno je da se odnose na botaniku, genetiku i mikrobiologiju). Na skriptarnicama poljoprivrednih fakulteta sirom ex YU postoje brosure o kalemljenju i vegetativnom razmnozavanju pa i te brosure toplo preporucujem. Nadam se da necu ispasti nadmen ali kad odes kod ljekara i on ti kaze da imas upalu krajnika i da trba da primis sedam penicilina, da li od njega zahtijevas da ti servira neki konkretan dokaz za svoju dijagnozu ili se podrazumijeva da ljekar na osnovu svog obrazovanja zna o cemu prica.
PLP
 
01.08.2015
48
14
8
52
frend, ja nemam nista protiv tvog stava, samo bi bilo lepo da to potkrepis nekom cinjenicom ako ti je to vec struka kako kazes. moze li neki link na kom je to naucno dokazano i potvrdjeno. ja nemam nista protiv da promenim svoje misljenje, al to mogu tek nakon uvida u nesto konkretno. ja sam ipak izneo svoje licno iskustvo i propratio sa dve fotografije, rkj420 je na osnovu svog iskustva rekao slicno, no ti nam za sada nisi servirao neki konkretan dokaz, lepo kazes

mozemo li videti nesto od tih cinjenica, u cemu je problem da nam to prezentujes
Ja sam totalni autsajder ali ima smisla u nekoj univerzalnoj logici.
Bez uvrede pauere! Osim iskustva, mozes izneti cinjenice dokazujuci suprotno?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
nikakva uvreda nije u pitanju. ja ne kazem da neke manje razlike, generalno gledajuci, ne postoje, ali garantujem da su to finese toliko minimalne da ih mi groveri ne porimecujemo sa aspekta onog sto je nama bitno. ja sam ih klonirao dosta do sada i jednostavno na osnovu tog iskustva mogu reci da nakon 2 meseca ne mogu znati sta je klon sa vrha/vrhova a sta sa bocnih grana, isto je potvrdio i rkj420. ne znam kakve cinjenice vise zelis, da sam znao da ce biti ovakva prica napravio bih i fotke. u svakom slucaju na forumu se mogu videti fotke mojih klonova pa je to, nadam se, dovoljan dokaz da radim kloniranje, ali ne vidim ni jednu fotku od clana 3131011, pogotovo ne fotke njiegovih klonova. kada bi video njegovu majku u vege fazi, pa onda klona sa vrha i sa bocnih grana mogli bi da pricamo o razlikama i da li ih ima, ovako ne smatram da mi je dao odgovor na pitanje iz prethodnog posta.
evo kao primer uzimam fotku sa neta, slicna je prica/problematika bila i ova fotka je bila prilozena. na fotki su sve biljke klonovi, sa dve majke. moze li mi neko reci koja dva su sa glavnog vrha, koji su od jedne biljke a koji od druge, da li su uopste u igri klonovi vrhova ili bocnih grana... evo, pa nek mi clanovi potkovani znanjem i sa diplomom poljoprivrednog fakulteta odgovore jer ja jos uvek neki dokaz o celoj prici nisam video.
evo klonova
clones.JPG
a pricu o odlasku kod lekara i penicilinu bolje da ne uzimam u razmatranje u ovom kontekstu :) lekar koji prepise penicilin a nije dobio labaratojiski rezultat o kojim bakterijama se radi oslanja se na srecu, sibne antibiotik sirokog spektra delovanja, pa ako ne pomogne onda ce da salje na bris grla. iskustva imam dovoljno loseg sa lekarima da zbog takvih stvari kod njih ni ne idem i ne podrazumevam da na osnovu svog obrazovanja mogu da pogode koji soj je u pitanju
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: rKj420

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Jos manje razlika u outdooru. Imao sam jedno vrijeme 4 klona vani i nema teorije da primjetis bilo sto. Nakon nekog vremena internode se vrate na V oblik i vise nema razlike dal je kloniran vrh ili neka sporedna bocna grana. U outdooru to sve raste ogromno i brzo da vise nemas sto usporedjivat niti odgonetnuti. Mozda ako pogledas prve grane/internode dole kod zemlje pa vidis da su krenule cik cak umjesto V nekad davno i po tome mozda....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
slazem se da je velika razlika izmedju uzgoja u indooru i outdooru, kao sto ima razlike i kad ides uzgoj iz semena ili od klona, al kad se klon primi napolju i ako su uslovi ok... pa to sto kaze stipe. evo fotka mog klona na pocetku cvetanja prosle godine. posto sam ga dobio sumnjam da sam dobio bas jedini "glavni vrh" al biljka je ispala fantazija tako da se uopste ne bunim sto verovatno mene nije zapao taj "glavni vrh" i sto biljka mozda nije pljunuta mama :) i tako se fenotip razvija pod uticajem sredine, tako da mozes zaebati i upropastiti "glavni" a rasturiti sa sporednim ako im obezbedis maksimum. i dalje smatram da je za growere potpuno nebitno odakle je klon skinut, bitno je koliko mu paznje posvetis i u kakvim ga uslovima uzgajas a da li je fenotipski 100% 1:1 sa majkom meni licno nebitno