Konoplja recepti za kreativna jela

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Štaćukadjevolim

420ツ
Banovan
26.02.2017
934
1.639
188
Vutrograd, Bosna i Hercegovina
Tražio sam na forumu al nema nigdje ništa vezano za ovo.

Ovo sam našao na internetu riječ je o pravljenju mlijeka od konoplje.

49137433_m.jpg

Text glasi:

Već i vrapci na grani znaju kako kravlje mlijeko nije značajno prema svojim nutritivnim svojstvima kao što je to nekada bilo radi uobičajenih postupaka pasterizacije i homogenizacije kojima se uništavaju gotovo svi hranjivi sastojci.

Ipak, mnogi su se tijekom života navikli na konzumaciju mlijeka, pa je sve učestalija konzumacija mlijeka proizašlog iz biljnih izvora.

Konopljino mlijeko sve učestalije se spominje kao najzdravija zamjena kravljem mlijeku. Čak štoviše, konopljino mlijeko ima veću količinu kalija i fosfora u svom sastavu u odnosu na kravlje mlijeko, a također je i bogato proteinima.

Ono što ovo mlijeko čini posebnim nisu čak ni vlakna koja sadrži, već esencijalne i amino - kiseline koje su zastupljene u sjemenkama konoplje u većim količinama nego što je to utvrđeno u bilo kojem drugom, ljudima poznatom, izvoru hrane.

Ne brinite, konzumacija konopljinog mlijeka je legalna!

Konzumacija sjemenki industrijske konoplje u potpunosti je legalna iz razloga što sjemenke ne sadrže THC, sastojak koji se nalazi u indijskoj konoplji.

Nutricionistički promatrano, sjeme konoplje je najkompleksniji izvor hrane na Zemlji.

100 g sjemenki konoplje ima 503 kcal, a njihov sastav čine:

22.5 % sastava - proteini
30 % sastava - masti
5.7 % sastava - voda
5.9 % sastava - pepeo
35.8 % sastava - ugljikohidrati
vitamini A, B1, B2, B3, B6, C, D, E

Mlijeko od sjemenki konoplje recept:

Sastojci:

1/2 šalice sjemenki konoplje u ljuskama

2 šalice vode

arome (vanilija, cimet) i zaslađivači (med, stevija, umjetno sladilo)

Priprema

-U posudi pomiješajte sjemenke i vodu, potom je prekrijte i odložite u hladnjak na nekoliko sati ili da prenoči.

-Potom dodajte vode koliko je potrebno da prekrijete sjemenke, također dodajte arome i zaslađivače.

- Sadržaj posude izmiksajte u blenderu te potom procijedite pomoću guste gaze.

- Preostalu suhu tvar možete koristiti kao namazna za hljeb sa malo začina koje dodajte po vlastitoj volji ili za pripremu poslastica.

Na ovaj način pripremljeno mlijeko može se skladištiti u hladnjaku do maksimalno 3 dana.

thumbnail.jpg



Ako neko proba neka napiše nešto o dobiveniom proizvodu. :joint:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Shlaym and Groover

Štaćukadjevolim

420ツ
Banovan
26.02.2017
934
1.639
188
Vutrograd, Bosna i Hercegovina
Evo našao sam još neki recepata pa ako neko napravi neka podjeli s nama i koju fotografiju da stavi.


Sjemenke konoplje i ulje imaju visoku nutritivnu vrijednost te se koriste u prehrani ljudi, ali i stoke. Kvaliteta konoplje se mjeri na osnovu sadržaja ulja i proteina. Ulje konoplje je vrlo cijenjeno zbog povoljnog sadržaja masnih kiselina i fitosterola. Također, može se pohvaliti savršenim omjerom omega-6 i omega-3 masnih kiselina koji iznosi 3:1, a dovodi se u vezu sa smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti te smanjenom stopom proizvodnje upalnih supstanci. U neosapunjivom dijelu ulja nalazi se beta-sitosterol koji djeluje na smanjenje razine kolesterola u krvi, a zbog sadržaja GLA (gama-linolenske masne kiseline) se vjeruje kako može činiti kožu ljepšom.

Visok udio proteina
Sjemenke konoplje u usporedbi s ostalim sjemenkama imaju izrazito visok udio lako probavljivih proteina i to na 100 grama čak 35 grama, dok usporedbe radi sjemenke suncokreta imaju oko 20 grama proteina. Sjemenke konoplje su bogate magnezijem te značajno doprinose sadržaju fosfora, željeza, mangana i cinka u prehrani, a od vitamina se mogu pohvaliti udjelom vitamina B skupine i to tiamina (B1) i pantotenske kiseline (B5) te udjelom vitamina E u obliku tokoferola. Sjemenke konoplje su izvorom i prehrambenih vlakana koje doprinose normalnoj probavi.

Uljem konoplje protiv atopijskog dermatitisa
Ulje konoplje je bogato višestruko nezasićenim masnim kiselinama i to poglavito linolnom masnom kiselinom (55-60 posto), zatim alfa-linolenskom (omega – 3 masnom kiselinom) (17-20 posto), oleinskom masnom kiselinom koja je karakteristična za maslinovo ulje (10-15 posto) i GLA (gama-linolenskom omega – 6 masnom kiselinom, 2-4 posto). Višestruko nezasićene masne kiseline djeluju blagotvorno na zdravlje no vrlo su osjetljive na visoke temperature i kisik, stoga se ulje konoplje preporučuje konzumirati primjerice u salati, jogurtu i drugim hladnim jelima, ako se dodaje u topla jela treba paziti da temperatura jela ne prelazi 100 stupnjeva Celzijevih.

Omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina je vrlo povoljan. Omega – 6 masne kiseline se u tijelu mogu pretvoriti u protuupalne odnosno "dobre" molekule ili "loše" molekule koje djeluju upalno. Omega – 3 i omega – 6 masne kiseline se "natječu" za iste enzime u organizmu pa će njihova količina odlučivati hoće li nastati više upalnih ili protuupalnih spojeva. Primjerice, specifični enzim (delta – 5 desaturaza) kemijskim promjenama pretvara omega – 6 masne kiseline u "loše" molekule, a prehrana koja je bogata omega – 3 masnim kiselinama odvlači ovaj enzim na stranu proizvodnje više protuupalnih "dobrih" molekula. Iako za sada nema puno kliničkih studija koje su proučavale utjecaj ulja konoplje na zdravlje, studija objavljena 2005. godine u časopisu Journal of Dermatological Treatment pokazala je kako unos ulja konoplje smanjuje suhoću kože i svrbež i time povoljno djeluje kod atopijskog dermatitisa.

Važno je porijeklo
Konoplja je odlična biljka za oporavak tla jer ima sposobnost vezivanja teških metala, osobito nikla i kadmija iz zemlje, ali s druge strane, ta sposobnost može predstavljati problem kada onečišćena konoplja završi na stolu potrošača ili u kozmetičkim proizvodima. Različite biljke u svojim različitim dijelovima pohranjuju teške metale, a konoplja najveći dio sprema unutar strukture lišća, a u sjemenkama se metali mogu naći tek u tragovima. Stoga prilikom kupovine proizvoda od konoplje treba voditi računa o njezinom porijeklu.

Razlika između konoplje i marihuane
Konoplja i marihuana su različiti oblici iste biljke Cannabis sativa i imaju različit sadržaj kanabinoidnih spojeva. Industrijski uzgajane vrste konoplje za dobivanje vlakana za primjerice tekstilnu industriju ili jestiva konoplja prirodno sadrže u malim količinama ili uopće ne sadrže najzanimljiviji kanabinoidni spoj THC (delta-9-tetrahidrokanabinol) koji ima psihoaktivno djelovanje i čija je upotreba zabranjena.


KONOPLJA RECEPTI ZA KREATIVNA JELA
Hemp-Foods1-e1433860618522.jpg

Energetske pločice

8c4e7ddecfb739ef5c33c55621b27630_XL.jpg

Dugo vremena sam tražio recept za nekakve energetske pločice koje bi zadovoljile nekoliko kriterija. Moraju biti zdrave, ukusne, sirove i ne smiju se raspadati kad ih uzmem u ruku.
Nakon nekoliko isprobanih verzija u svakoj sam našao manu - do ove. Ne znam više ni gdje sam recept pronašao ali nije ni važno. Nešto malo sam izmijenila u njemu i sa zadovoljstvom ću ga podijeliti s vama.

plocice2.jpg

Suhi sastojci:

  • 280 g sitnih zobenih pahuljica
  • 40 g oljuštenih sjemenki konoplje
  • 40 g Chia sjemenki
  • 20 g lanenih sjemenki
  • 60 g badema
Mokri sastojci:

  • 100 g agavinog sirupa ili meda
  • 1/2 naribane jabuke
  • 70 g maslaca od kikirikija
  • 1 dcl kokosovog ulja (poželjno s mirisom)
  • malo ekstrakta vanilije
plocice3 (1).jpg

Priprema:

Lanene sjemenke je potrebno samljeti. Najbolje u mlincu za kavu. Bademe je također potrebno samljeti ali u blenderu. Sve suhe sastojke promiješajte.

U drugu zdjelu pomiješajte sve mokre sastojke. Jabuku naribajte na sitniji ribež.

Mokrim sastojcima prelijte suhe, dobro izmiješajte da se sve lijepo prožme i smjesu istresite u neki manji pleh. Dobro sve utisnite i poravnajte pa stavite pleh u hladnjak na sat-dva. Nakon toga izrežite na željene komade, složite u neku plastičnu zdjelu i držite u hladnjaku dok ne nestanu.

Od ove količine sastojaka dobila sam 16 prutića. Jedan je sasvim dovoljan i poprilično

plocice4.jpg


Smoothie sa špinatom i sjemenkama konoplje


3f670763861139bf2201e7bc224257d4_L.jpg

Sada kada je sve puno svježih, zdravih namirnica, vrijeme je da ih tako svježe odmah i pripremamo, zar ne? E sada, kako odjednom pojesti ili još bolje, popiti baby špinat, jabuke, borovnice i sjemenke konoplje? Smoothie je ta čarobna riječ. Odličan izbor za ljetne doručke ili međuobroke. Jednostavno, zdravo, hranjivo i maštovito

avokado21.jpg

Za ovaj su super zdravi smoothie bit će vam potrebni sljedeći sastojci:

  • 1 šalica opranih listića baby špinata
  • 1/2 jabuke
  • 1/2 šalice borovnica
  • 1/2 šalice zobenih pahuljica
  • 1 žličica oljuštenih sjemenki konoplje
  • cimet po želji
  • 1,5 šalica bademovog mlijeka
  • 2 žličice agavinog sirupa ili meda
avokado22.jpg

Sve redom sastojke stavite u blender i blendajte dok ne dobijete željeni napitak. Jednostavnije ne može.

avokado23.jpg

Banana snack

600eb6612b31632f6c618c9c012d873d_L.jpg

Ponekad je stvarno super jednostavno napraviti ukusan i zdrav obrok. I sam sam se iznenadio koliko.
Kako u posljednje vrijeme pokušavam zajedno s ženom skinuti koji kilogramčić (tješi se), malo smo se više orijentirali na zdravije obroke i mogu vam reći da to super funkcionira. Konačno sam nam uspjeo u danu osigurati tri obroka i dva međuobroka i guess what? Kilogramčići idu polako i sigurno silaznom putanjom.

banana2.jpg

Dakle, jedan od međuobroka kojem se posebno veselim je upravo banana u ovoj varijanti. Ta tri čarobna sastojka uvijek ukomponiram kada me spopadne ona neodoljiva želja za slatkim.

Sve što vam treba je:

  • 1 banana
  • 1 žlica kikiriki maslaca
  • 1 žličica oljuštenih sjemenki konoplje.
Pripremu vidite na slikama.

banana3.jpg

Pazite samo da kikiriki maslac nije onaj konzumni s hrpom šećera i aditiva. Ovaj koji imam i koji sa sastoji samo od kikirikija je kupljen u biobio za nekih 23 kn 350 g.

Nadam se da će vas desert ovakvog tipa oduševiti baš kao i mene.

banana4.jpg

banana5.jpg

Guacamole sa sjemenkama konoplje

f8a458e18503c86603dc02339a944feb_L.jpg

Mislim da mi postaje polako jasno zašto ga meksikanci obožavaju. Na prvu mi je baš onako, što bi se reklo, "sjeo" i sad se pitam zašto taj prefini umak nisam ranije pravio, a nije da nisam imao avokado u rukama. Nekako sam mislio da mi se neće svidjeti. Oh kako sam se prevarila!
Ima samo jednu manu, a ta je da je kod nas avokado bezobrazno skup. Unatoč tome mislim da bi si ga u ovo ljetno vrijeme ipak mogla malo češće priuštiti (umjesto cole i čipsa recimo ) i uživati u roštilju s guacamole umakom. Kombinacija za umrijeti od sreće!


smoothie2.jpg

Za Guacamole vam treba zreli avokado. Oni sa zelenom korom koje viđate po trgovačkim centrima u većini slučajeva nisu dovoljno zreli za upotrebu odmah. Zato kad ga kupite, ostavite ga nekoliko dana da sazri. Jedino u Kauflandu sam našla avokado "ready to use" koji je mekan i ima smeđu koru ali cijena je brutalna.

Svježi korijander je prilično nezaobilazan kad je Guacamole u pitanju. Ja sam to riješio tako da sam ga posadio u teglicu i stoji mi na terasi s ostalim začinskim biljem. To je jedan od začina koji me oborio s nogu. Naprosto ga obožavam i trpam gdje god stignem. Poseban je. Ako niste probali, učinite to što prije



Sastojci za 4 osobe:


    • 2 zrela avokada
    • 1 rajčica
    • 1 manji luk
    • nekoliko grančica svježeg korijandera
    • 1 žličica sjemenki konoplje
    • nekoliko kapi limuna ili limete
    • sol i papar po želji
Priprema:

Avokado i luk narežite na malo veće komade te ih u multipraktiku dobro usitnite dok ne dobijete finu kremastu smjesu. Rajčici odstranite koštice i meso narežite na sitnije kockice. Korijander također sitno nasjeckajte. U avokado i luk dodajte rajčicu, korijander, sjemenke konoplje, sol, papar i sok od limuna pa sve skupa dobro izmiješajte.

smoothie4.jpg


FINI KOLAČ OD KONOPLJINIH SJEMENKI


SASTOJCI:



    • 900 g uljuštenih sjemenki konoplje
    • 200 g mljevenih sjemenki
    • 100 g mljevenog rogača
    • med
POSTUPAK:

Pomiješajte sve sastojke i oblikujte u željenu formu kolača. Staviti u frižider.



KRUH OD BANANE

SASTOJCI:



    • 1/2 šalice konopljinog ulja
    • 1/2 šalice meda
    • 1 jaje
    • 2 zdrobljene banane
    • 1 i 1/2 šalica pšeničnog brašna



    • 1/2 šalice konopljinog brašna
    • 1 čajna žličica praška za pecivo
    • 1 čajna žličica soli
    • 3/4 šalice ljuštenih sjemenki konoplje
    • 1 čajna žličica arome vanilije
POSTUPAK:

Miksati ulje s medom (mikserom ili u blenderu). Izmiksati jaje sa bananama i dodati smjesi. Nakon toga dodavati redom brašno, sol, sjemenke konoplje i vaniliju. Sve dobro izmiksati i peći u pećnici sat i pol.



SALATA OD CRVENOG KUPUSA S KORIJANDEROM

SASTOJCI:



    • 2 šalice sjeckanog crvenog zelja
    • 1 tanko nasjeckan luk ili sjeckana vezica mladog luka
    • 1/2 svežnja sjeckanog korijandera
    • 1/4 šalice konopljinih sjemenki
    • 2 jušne žlice konopljinog ulja
    • sok od limuna
    • sol, papar
POSTUPAK:

Promiješati sve sastojke i staviti u zdjelu. U drugoj posudi izmiješati sastojke za dresing i preliti preko salate. Dobar tek!

INTEGRALNA RIŽA S POVRĆEM I KONOPLJINIM ULJEM

SASTOJCI:



    • 1 šalica integralne riže
    • 3-4 šalice vode
    • 1/2 šalice slatkog kukuruza
    • 1 sjeckani komorač
    • 1 crvena paprika, kockice
    • 1 vezica mladog luka
    • 3-4 jušne žlice konopljinog ulja
    • arome (bosiljak, korijander, kardamon itd.)
POSTUPAK:

Skuhati rižu. Peći povrće dok ne omekša. Za dresing pomiješati po jednu veliku žlicu jabučnog octa i limunovog soka te 3-4 žlice konopljinog ulja i arome po želji. Sve promiješati i servirati uz salatu.

PEČENI KRUH SA SJEMENKAMA I BRAŠNOM

SASTOJCI:



    • 500 g neprosijanog brašna
    • 75 g brašna od konoplje
    • 225 ml vode (ili mlijeka)
    • 3/4 svježeg ili suhog kvasca
    • 1 čajna žličica soli
    • 2 čajne žličice smeđeg šećera
    • 3-4 čajne žličice maslinovog ulja
    • 100 g ljuštenih sjemenki konoplje
POSTUPAK:
Umijesiti sve sastojke, sjemenke dodati na kraju.
Konopljino brašno može se koristiti u svim receptima za tijesta, kolače, biskvite itd. Udio konopljinog brašna neka ne prelazi 20%, a ostalih 80%. Koristite pšenično brašno koje sadržava gluten.

PALENTA SA KONOPLJINIM BRAŠNOM

SASTOJCI:



    • palenta
    • konopljino brašno
POSTUPAK:

Pomiješajte 75% od ukupne količine palente sa 25% konopljinog brašna. Koristite više vode nego obično. Dalje kuhajte po standardnom receptu za kuhanje palente. Brašno konoplje se može koristiti u receptima za sve vrste tjestenine, kolača, keksa u omjeru od 20%. Ostatak od 80% mora biti pšenično ili drugo brašno koje sadrži gluten.

ČOKOLADICA OD SJEMENKI KONOPLJE

SASTOJCI:



    • 1/4 šalice kokosa
    • 1/4 šalice nasjeckanih lješnjaka (ne u prahu)
    • 2 čajne žlice brusnica ili nasjeckanog sušenog voća
    • 2 čajne žlice gojia
    • 1 čajna žlica sjemenki konoplje u ljuskama
    • 1 čajna žlica sirovih sjemenki suncokreta
    • 1 čajna žlica zrna kakaa
POSTUPAK:

Pomiješati sve sastoje i staviti ih u malu četvrtastu posudu, a zatim u zamrzivač. Nasjeckati čvrstu smjesu u male čokoladice.

MANGO ŠERBET SA SJEMENKAMA KONOPLJE U LJUSKI

SASTOJCI:



    • 3 žlice sjemenki konoplje u ljuski
    • 2 manga
    • 400 ml prirodne vode
POSTUPAK:

Stavite sjemenke konoplje u posudu napunjenu vodom i posudu ostavite preko noći u hladnjaku.

LAMINGTONOVA SIROVINA

SASTOJCI:



    • 2 šalice kokosa
    • 1 šalica Canah sjemenki konoplje
    • 1/2 šalice kakao praha / rogača
    • 2 žlice Canah proteinskog praha od konoplje
    • 1/2 šalice ulja kokosa (otopljeno)
    • 1/2 šalice sirupa od agave
POSTUPAK:

Pomiješati sve sastojke u posudi za salatu. Tijesto nije vrlo ljepljivo u početku, ali će postati čvršće uslijed hladnoće. Pritisnite ga u jednoj četvrtastoj staklenoj posudi i zatim stavite u zamrzivač dok očvrsne. Odstranite iz zamrzivača i poslužite (nakon toga držite na sobnoj temperaturi zbog boljeg okusa).

RECEPTI ZA SHAKE S PROTEINSKIM PRAHOM KONOPLJE
ČOKOLADNI SHAKE:



    • 3 žlice proteinskog praha konoplje
    • 1 šalica mlijeka (kravljeg, sojinog ili rižinog)
    • 1 banana
    • 2 žlice kakaa
    • 2-3 kockice leda
    • Sirup od javora ili meda (ako volite slatko)
JABUKE I CIMET:



    • 3 žlice proteinskog praha konoplje
    • 1 šalica mlijeka (kravljeg, sojinog, rižinog)
    • 2 jabuke
    • 1 čajna žlica cimeta
    • Sirup od meda ili javora (ako volite slatko)
KRUŠKE I ĐUMBIR:



    • 3 žlice proteinskog praha konoplje
    • 1 šalica mlijeka (kravlje, sojino, rižino)
    • 1-2 oguljene kruške
    • 1 žlica svježe ostruganog đumbira ili praha đumbira
NARANČA:



    • 3 žlice proteinskog praha konoplje
    • 1 šalica mlijeka (kravljeg, sojinog, rižinog)
    • 1 banana
    • 1 šalica borovnica, malina ili mješavine bobica
    • Sirup od meda ili javora (ako volite slatko)

    SLADOLED OD KONOPLJE
  • SASTOJCI:
    • 1/2 šalice sjemenki konoplje u ljuskama
    • okus (vanilija, sirup javora ili meda)
    • voće (banane, breskve, kajsije ili bobice)
    POSTUPAK:
    Staviti sjemenke konoplje u posudu napunjenu vodom i ostaviti ih u hladnjaku do jutra. Dodati svoje najdraže voće: banane, breskve, breskve ili bobice su idealne jer se dobro miješaju u mikseru. Zatim izliti mješavinu u lonac otporan na smrzavanje i zamrznuti na nekoliko sati. Na ovaj način moguće je uživati u zdravom sladoledu.
MAJONEZA S ULJEM KONOPLJE

SASTOJCI:

  • 1 cijelo jaje
  • 1 žlica limunovog soka
  • 3/4 šalice ulja od konoplje
  • 1/4 žlice soli
  • crni papar
POSTUPAK:

Dobro miješati jaje, limunov sok i sol. Zatim polako dodavati ulje i nastaviti s miješanjem.


PALENTA S BRAŠNOM KONOPLJE

Pomiješati kukuruzno brašno, 75% cijele količine, s 25% brašna od konoplje. Koristiti malo više vode nego inače budući da brašno konoplje upija više vode. Sve ostalo je isto u pripremi.

Brašno konoplje koristi se i za rezance, tjesteninu, kolačiće itd. do mjere od maksimalno 15%. Ostalih 85% moraju činiti pšenično brašno ili druge vrste brašna koje sadrže gluten.


images.jpg
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: ZelenaGroznica