Padanje sklopke/prekid rezima svijetla i moguce rijesenje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

DJFlyHigh

Aktivan Član
18.05.2010
768
459
83
50
obraca se blejdu... ali nije ni vazno zato jer nema nikakvog vrijedjanja tako da mi nije jasno sto se ljuti :)
mozda jer ga je nazvao specijalcom :) pa svi smo mi specijalci :flamed:
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
petarpan135 je napisao(la):
specijalcu ljudi kod mene u srbiji kradu struju,on moze ispred strujomera gde je vezao takodje da stavi sklopku i da ne misli,ako hoce da krade,to sam u sali rekao,a ne da to treba da uradi,i ne znam sta ti znaci da vredjas ljude ovde po forumu bezveze,ocigledno je da o struji pojma nemas.

Ako to što sam te nazvao "specijalcem" tebe osobno vrijeđa,ja ti se ispricavam,nije mi to bila namjera,kod nas u Hrvatskoj kad nekom kažeš "e jesi specijalac" nije ništa uvijedljivo,upravo suprotno..uglavnom,moje isprike.

A koliko ja imam ili nemam pojma o struji ne mislim s tobom raspravljat....:fuck-4:.....svaku srecu želim
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Blade je napisao(la):
Loše ti mišljenje..kao i ovom specijalcu gore šta bi uredno to spojio iz sata direkt....znaci prebrikaj osigurac i growaj po cjenu da zapališ kuću i nadaj se da ces to vidjet na vrijeme...

Nemamo predođbu kako i šta on ima...kvadratura dolaznog kabla i sl...kod ljudi koji imaju noviju inst struje uz automatske osigurace i fidofku u kuci kod sata se nalaze i VUP osiguraci koji su 25A...i nikako nesmje jaci osigurac...koliko sam ja shvatio njega od žive mreže djeli samo jedan osigurac na kojem je sve...dakle jedan strujni krug za cjelu kuću....tako je bar on napisao...

"Brikanje" osiguraca bakrenim licnama je prilicno glupo zbog toga osigurc više nije osigurac može komotno čavao nabit kroz njega u tom slucju....

Ono što njemu treba (ako je sit takva kakva mislimo da je)....glavni osigurc preko kojeg dolazi napajanje kuce 25A...s kojeg dalje s dijele strujni krugovi osiguracima 16A..za rasvijetu se upotrebljava PGP kabel 1,5 kvadrata za uticnice se upotrebljava kabel 2,5 kvadrata..itd itd...ovo je opasno i rađe nemoj growati indoor ako nemaš adekvatnu struju u kući,eventulno neki PC grow sa 4-5 štednih

Da se razumijemo ljudi struja ubija,pali kuće i sl,vjerujte nije zahebancija se zahebavat s lošom instalacijom..kaže vam covjek od struke

Potpisujen!!! Tj. potpiseje čovik'o struke :icon_wink:
Stvarno...nezajebajite se ljudi sa strujon, osin ako BAŠ ZNATE šta radite.....jer inaće će teta-struja :vb_whip:

petarpan135 je napisao(la):
specijalcu ljudi kod mene u srbiji kradu struju,on moze ispred strujomera gde je vezao takodje da stavi sklopku i da ne misli,ako hoce da krade,to sam u sali rekao,a ne da to treba da uradi,i ne znam sta ti znaci da vredjas ljude ovde po forumu bezveze,ocigledno je da o struji pojma nemas.

Ma može se to bez po frke; zaobić na mjerilu, hehehe...:vb_devil:
Radija san i ja to kad me elektra bila isključila prije par godina...a fali još 10ak dana do kraja; a ja cenera neman... i da skratin...primostija san fazu (jer su me isključili na mjerilu) i sve je to za 5. Al onda je dobro imat osigurač prije balasta od HPS/MH. Tako da ako se šta i dogodi...6 ampera je dosta da osigura kompletnu rasvjetu kod nestabilnog napajanja.
A i na ovin novin mjerilima nije ni to više lako izvest. Tehnički je bolje riješena zaštita kontakata na njima. Na "starima" je to lakše

PS

"Specijalac" je stvarno , ono...skroz OK izraz..bez zajebancije...nije za živcirat se :icon_wink: :hippy: PeAcE
 

petarpan135

Aktivan Član
10.01.2012
184
30
28
kod mene na kucama postoje stenderi,ne znam kako se to kod Vas zove,tu se kace one cetiri zice,sem kod onih koji imaju samo monofaznu struju pa nemaju 4,one dolaze sa glavnog voda,zatim ulaze pod krov,sve zavisi kako kod koga,tu instalacija nikom nije slaba jer se to radi po standardu,e tu moze da se krade struja,samo naravno treba i osigurac u slucaju kratkog spoja,to se isplati za 10kw i vise,ali se lako provaljuje,meni licno to nije potrebno jer koristim jadnih 400w HPS i 150w MH za vegetaciju,izvinjavam se Blade-u,jer kod mene "specijalac"znaci uvrada,sve ovo u predhodnim postovima nije bilo nista zlonamerno samo malo sale,valjda ne smeta nikom.Sto se tice izbacivanja sklopke kupi UPS i stavi neku CFL dok ne ukljucis sklopku.pozz
 
04.08.2012
8
0
0
43
dakle trebaš napraviti sljedeće: kod osigurača imaš dolaznu i odlaznu žicu, koja je koja možeš ustanoviti na način da osigurač isključiš ( odvrneš ili spustiš, ovisno da li je automatski ili rastalni), i onda vidiš koja ti je još pod naponom, ta ti je dolazna.
Pod taj vijak ili što je već u pitanju spojiš crnu ili smeđu žicu iz kabela ( uzmi si kabel ppy 3x2.5mm2, iako bi bilo dosta i 3x1.5mm2, zovu ga i pgp kabel), tako si riješio fazu. Nulu ( to ti je plava žica, ili kod starih instalacija eventualno siva) spojiš sa ostalim nulama koje su ti sigurno negdje kod tog osigurača, one su obično na nekoj sabirnici, tj kao neka letvica koja ima više rupa i vijaka po sebi.Znači plavu iz tog svog kabela spojiš na to, a žuto zelenu iz kabela spojiš na sabirnicu uzemljenja, gdje su spojene ostale žutozelene ( u nekim starim instalacijama crvene).
Budući da je kod tebe riječ o staroj instalaciji moguće je da nemaš tu drugu sabirnicu, nego ti je sustav zaštite nulovanjem, pa onda ako nemaš drugu sabirnicu slobodno i žutozelenu iz kabela spoji tamo gdje si spojio i plavu.
Onda na drugi kraj tog kabela ( kod boksa ili gdje već ide), na crnu ili smeđu stavi osigurač od 16A (cca 20 ak kn). ubodi tu dolaznu žicu sa donje strane, a sa gornje strane tog automatskog osigurača ubodi žicu i time si riješio fazu.
Plavu ( nulu ) i žutozelenu ne trebaš prekidati. spajanje dalje ti ide kao i obično, a time si zaobišao onaj prvi osigurač tj spojio se direktno na napajanje. ne znam koliko je ovo jasno nekom tko se tim ne bavi ali ukoliko imas nekih pitanja pitaj. pozdravž
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Ajme kakve bitke oko svega... A tip ima 1 osigurač u kući :ludaci_lol:

Daj frend složi novu kutiju kako Bog zapovijeda i onda kreni... Jer a) dobit ćeš hermiće, b) skurit ćeš ili sebe ili kuću.
 

not smoke

Aktivan Član
26.12.2011
766
126
63
41
stvarno dokle,nek zove elektricara i cao!!!!!!!!

ako se ne razume u struju nemoze ga niko nauciti pisanjem sta da radi samo ce napraviti zlo.
 

petarpan135

Aktivan Član
10.01.2012
184
30
28
ggoggy je napisao(la):
dakle trebaš napraviti sljedeće: kod osigurača imaš dolaznu i odlaznu žicu, koja je koja možeš ustanoviti na način da osigurač isključiš ( odvrneš ili spustiš, ovisno da li je automatski ili rastalni), i onda vidiš koja ti je još pod naponom, ta ti je dolazna.
Pod taj vijak ili što je već u pitanju spojiš crnu ili smeđu žicu iz kabela ( uzmi si kabel ppy 3x2.5mm2, iako bi bilo dosta i 3x1.5mm2, zovu ga i pgp kabel), tako si riješio fazu. Nulu ( to ti je plava žica, ili kod starih instalacija eventualno siva) spojiš sa ostalim nulama koje su ti sigurno negdje kod tog osigurača, one su obično na nekoj sabirnici, tj kao neka letvica koja ima više rupa i vijaka po sebi.Znači plavu iz tog svog kabela spojiš na to, a žuto zelenu iz kabela spojiš na sabirnicu uzemljenja, gdje su spojene ostale žutozelene ( u nekim starim instalacijama crvene).
Budući da je kod tebe riječ o staroj instalaciji moguće je da nemaš tu drugu sabirnicu, nego ti je sustav zaštite nulovanjem, pa onda ako nemaš drugu sabirnicu slobodno i žutozelenu iz kabela spoji tamo gdje si spojio i plavu.
Onda na drugi kraj tog kabela ( kod boksa ili gdje već ide), na crnu ili smeđu stavi osigurač od 16A (cca 20 ak kn). ubodi tu dolaznu žicu sa donje strane, a sa gornje strane tog automatskog osigurača ubodi žicu i time si riješio fazu.
Plavu ( nulu ) i žutozelenu ne trebaš prekidati. spajanje dalje ti ide kao i obično, a time si zaobišao onaj prvi osigurač tj spojio se direktno na napajanje. ne znam koliko je ovo jasno nekom tko se tim ne bavi ali ukoliko imas nekih pitanja pitaj. pozdravž
Sve si lepo objasnio,tako da sada svako moze da krade,ali ako nece da krade struju onda i ta solucija otpada.
 
04.08.2012
8
0
0
43
petarpan135 je napisao(la):
Sve si lepo objasnio,tako da sada svako moze da krade,ali ako nece da krade struju onda i ta solucija otpada.

Ovdje nije riječ o krađi struje, jer spoj nije izveden prije brojila nego prije osigurača, takvu stvar ne bih reklamirao ili poticao na to, tako da bih te zamolio da ne pričaš o nečem što ne poznaješ, kao što ni ja ne dijelim savjete za stvari za koje nisam kompetentan. Namjera mi je bila isključivo pomoći, jer mislim a je ovaj forum zato ( između ostaloga ) i napravljen.
 
11.02.2012
17
2
3
34
Ggoggy hvala ali opet mi je rizik da ne izgoei sve jer meni neznaci nista sto cu staviti osigurac (ni ne skodi) kod boksa jer neznam odakle on meni *****riju radi (boks, kuhinj, bojler...) tj spoji nulu i uzemljenje morat cu popratiti od brojila pa do zadnje uticnice nema mi druge.
Inace gecinu toga sto ste napisali znam (elektromehanicar/elektrotehnicar) ja sam samo htio pitati jel bi zbidelj izdrzao pod farom od auta ako se *****rija neka desi. Fala vam ko braci xD
 

pljuga2

Aktivan Član
23.10.2012
111
5
0
36
kad napises koja je debljina kabla sa sata na taj osigurac :kauch na kuci i kolka je amperaza osiguraca i koji su ti potrosaci ja cu ti pokusat pomoc ;) haj sevio
 

petarpan135

Aktivan Član
10.01.2012
184
30
28
pljuga2 je napisao(la):
kad napises koja je debljina kabla sa sata na taj osigurac :kauch na kuci i kolka je amperaza osiguraca i koji su ti potrosaci ja cu ti pokusat pomoc ;) haj sevio
ma covek zna oko strije,nije to problem nego hoce da gaji na faru od auta.;-)
 

pljuga2

Aktivan Član
23.10.2012
111
5
0
36
vidio sam samo za taj osigurac sto mu iskace u vezi toga pitam da pomognem ako treba a sto se tice fara od auta porseov je zakon pa ako ga dje vidi nek ga skine :p