Početnikov prvi box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
11.02.2013
5
14
0
37
Pozdrav svima.

Pratim ovaj forum već neko vrijeme i zahvalan sam na njemu. Pomogao mi je uvelike s nekim odlukama do sad.

Pred par mjeseci odlučio sam početi uzgajati i od tad upijam svaku informaciju do koje mogu doći. Imam prostoriju veličine
130X170 cm (visina oko 2,5 m) i mislim zasaditi jednu biljku (White Widow, sjeme kupio od GreenHouseSeeds) u velikoj posudi
od 30-ak litara. Što se tiče rasvjete, imam SunMaster dual spectrum HPS 400W.

E sad, znam da je ventilacija bitna pa me zanima sljedeće. Prostorija ima prozor i na njega ću montirati mali kompjuterski ventilator za
odvod zraka, ali nemam mogućnosti dovoda zraka osim onoga što prođe ispod ulaznih vrata. Jel mi bolje da onda držim samo otvoreni prozor
bez ventilatora ili da stavljam ventilator koji će izbacivati zrak?

Drugo pitanje vezano je uz zidove tj. pločice. Naime, one su "prljavo" bijele i zanima me isplati li mi se oblagati ih nekom folijom ili ostaviti takve jesu
(pločice idu do visine 1,75 a dalje je bijeli zid)?

Unaprijed hvala na odgovorima!
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
Srce ajde da neispadnem zlocest uputit cu te ,jer kad procitam da neko mjesecima cita forum i dode sa ovakim postom digne mi se i ono malo kose sto imam na glavi :)
https://forums.vutra.org/projektiranje-prostora-za-uzgoj/
https://forums.vutra.org/unutra%9Anje-uzgajanje/11065-svjetla-za-uzgoj-tipovi-i-intenzitet.html
https://forums.vutra.org/unutra%9An...roz-unutra%9Anji-uzgoj-%5Bglavna-tema%5D.html
ajde sad na miru sjedi i procitaj jos jednom sve ali tako da razmisljas o otme sto citas i onda se vrati vamo pa vidi sto si napisao ;)
Ako ispravis gornji post da se vidi da si procitao osnove pomognem ti sve sto trebas ako treba dodem i sastavim ti sve ;)
sretno frend :)
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Kad imaš 400w box nebi smio biti veči od 100x100cm. Kad je hps u pitanju PC ventove zaboravi. Trebaš centrifugalni vent ili u najmanju ruku onaj šta izvlači smrad iz WC-a.
Ventilaciju dobru trebaš radi pregrijavanja boxa jer HPS grije a biljke ne vole vručinu, više od 30c.
 
05.03.2013
4
3
0
dragi drugari, pretpostavljam da bi ovo mogla biti tema za moje pitanje, jer bih ja da pravim svoj prvi box.za razliku od drage gospođe nemam ni novaca ni prostora na pretek ali bi volio da pokušam. biljke su mi trenutno, bez kutije (rastu na prozoru u pitaru :) ) visine do 15cm
pitanje je:
je li moguće ''ugurati'' box iza dvosjeda u rupu dimenzija 110x20(25max)x90(visina)
slijedeća pitanja manje više znam ali me interesuje da li bi bilo moguće u uslovima box-a gore navedenih dimenzija:
da obložim cijelu unutrašnju površinu boksa običnom alu folijom i koristim štednu sijalicu(ili više njih) i par kulera od računara. koje ne znam da povežem, pa bi mi i link ka toj
uradi sam stranici dobro došao.
hvala unaprijed.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.458
3.198
Bekaa Valley
to 25 max. ti bas nije idealno ali moguce je, samo ces na tih 110 gubiti dosta lumena od stednih, bolje smanji sirinu na npr. 50, pa sklepaj nesto formata 50(ili 40) x 25 x 90, i kada bi mogao staviti 4x 30w (osramove cfl) ili 4x32w (philips tornado) cfl-a islo bi sigurno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
@Pera (autor)

što se opreme tiče, nije strašno, ako se sjetim poslat ću ti na PP neke provjerene i sigurne prodavače koji su nekoć bili sponzori tako da uvijek možeš sve riješiti lagano...
opremu nikada nije bilo problem nabaviti...

ako ti je bed, uvijek postoji mogučnost da opremu kupuješ na različitim mjestima, lampu ovdje, vent ovdje, filtere tamo itd itd... opusti se...

čut ćemo se!!

@Jaštaman
moja preporuka je da ne stavljaš alu foliju, radije ako već improviziraš stavi neku bijelu foliju, ili ako imaš šaku para kupiš ona sjenila za auto šajbe, to je ok...
eh sada zašto ne alu foliju, alu folija ti radi takozvane "hot spotove"... a da ne objašnjavam šta je to, imaš ili na forumu ili pitaj čika guglu... guglo je naš najbolji prijatelj...
nisi spomenuo kakve bi kupio lampice, dali imaš išta itd itd... uglavnom, zaboljela me ova alu folija pa sam se morao javiti :)
 
05.03.2013
4
3
0
hvala na odgovorima, nisam jos uradio box ali sam ubacio u jedan ćošak sve obložio hamer papirom , bijelim (bez folije ;) ), uzeo jednu štedljivu [50w], ta rupa je dimenzija 25x60 dubine 70cm, u kuhinji, a stavicu sliku kasnije, popodne.
 

Cikari

Aktivan Član
18.03.2013
150
109
43
12
Ovako imam i ja jedno pitanje za vas forumase , napravio sam box od sper ploca 80x80x140 (sirina x duzina x visina) interesira me do koje visine da stavim foliju i dali treba folija da bude na podnici .
 

Cikari

Aktivan Član
18.03.2013
150
109
43
12
Znaci sa svake strane po 140 do plafona , jebenoo! hvala puno na odgovoru , jasam mislio nekih 1 m staviti ovih 40 ostavit al neće ići ;)