Savjeti za indoor

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

GanjaPower

Aktivan Član
02.04.2008
124
24
18
Dragi forumaši, neki od vas me poynaju od ranije i jasno vam je da nisam početnik što se uzgoja tiče i iz datuma kada sam registrovan kao korisnik.
Ali sam totalni laik za indoor, zbog toga ovdje i molim za vaše konstruktive sugestije, savjete i ideje.
Do sada sam radio jedino outdoore uz kratku vegetaciju isod cfl sijalica kao pripremu.
Iskustva i znanja u indoru imam jedino što sam usvojio ovdje sa foruma čitajući razne postove.

Nabavio sam opremu za indoor pa me interesuje sledeće:

1. Da li sam pravilno povezao provodnike? Gdje treba uzemljenje(žuta) da se spoji ako mi balast/prigušnica ima samo 2 ulaza?
2. Šta da napravim za reflektor hps-u? Mislio sam nešto preinačiti jer nemam adekvatan, recimo reflektor od halogene ili neonke?
3. Da li bi bilo moguće da stavim debelo staklo ispod hps-a i tako zadržim temperaturu u granicama normale a 2 pc venta oko biljaka za uvlačenje i izvlačenje vazduha.
4. Postoji li alternativa cool tubu? Čitao sam ovdje da mogu izvesti neki reflektor sa otvorom i ventom odozgo koji bi izvlačio toplotu.

Box će biti cca 80cm*80cm*100cm obložen materijalom za zaklanjanje auto stakla.

Ovo je ilustracije moga shvatanja povezivanja: upload.jpg

Hvala na razumijevanju,
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
1

2-ja sam koristio rešetku kućnog ventilatora obljepio golijom i upotrijebio kao sjenilo...ma možeš bilo šta...mislim da ti u prostoru 80x80x100 ni netreba
3-bolje stavi CT....ako ipak pregradiš staklom...moraš i taj dio rashlađivat
4-neznam za to...


isprike za 2 posta...slucajno
 

admiral

Aktivan Član
31.03.2012
83
13
8
41
odes u kinesku prodavnicu i kupis nesto ovakvo cena je oko 1,2 e ima ih raznih velicina i oblika i dobro odbijaju svetlo ;)
046931%20Perform%20Posudje.jpg
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Ovaj tutorial mi izgleda relativno jeftino i izvedivo

Construindo um Cool Tube - YouTube

Možeš i probati varijantu sa staklom ispod sijalice i jednim ventom da izvlači topao vazduh.
Ukoliko imaš uslova razmisli i o dodavanju 40-50 cm u visinu.Da ne brineš o previše treniranja ako uzmeš neki sativa dominant strain.
Srećno
 

CATFISH

Aktivan Član
12.04.2012
93
15
8
48
Inije ti baš preporućljva živina sijalica za uzgoj,ali imaš zamjensku Hps-icu koja ide na tu živinu prigušnicu.Ima ugrađeni propaljivać i mislim da ima oznaku SON-H da je 210w a daje duplo i jos nešto više lum.
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Mislim da je pogrešno napisao_Ono na slici je kutija od Osramove HPS-ice od 250 W. Balast može biti od živine sijalice.Isto je...
 

GanjaPower

Aktivan Član
02.04.2008
124
24
18
Pokušati ću napraviti ovaj tube sa vaznom. Ako ne uspijem, uvijek preostaje staklo ispod hps-a. Visina mi nije problem u boksu.
Reflektor će biti od lima ili tepsije ako ne nađem namjenski.

Svako dobro,
dragi ljudi.
 
15.06.2012
42
15
8
33
a sto se tice tog tajmera ,posluzice meni dobro radi ali imaj u vidu da nije mnogo precizan i u koliko ti nestane struja kasnice za onliko koliko nije bio pod naponom odnosno za koliko je trajala restrikcija .
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Nisi napisao dimenzije i jacinu HPS - a. Ako ce ici do 250 W mozes ga hladiti bez CT -a bez problema. Stavis ventilatore da pušu u njega i fercera. U svakom slucaju cekaju se slike :)
 

GanjaPower

Aktivan Član
02.04.2008
124
24
18
DRUGARI POMAGAJTE!
Spojio sam sve prema uputstvima i NIŠTA. Od lumena ni traga. Čuje se samo zloslutno zujanje iz balasta,ako sam ispravno locirao zvuk jer je potmuo.
Šta je pogrešno? Da li mi je moglo nešto pregoriti? Sa kompletnom opremom sa rukovao kao sa malim dijetetom i povezao 100% precizno.
Blejd ako mi je nešto zjevnulo ti ćeš mi poslati zamjenski dio poštom :crash: :dada

Tek sam danas vidio da na konektorima iz balasta imaju simboli + i ELK na vanjskom te 450v i - na unutrašnjem.
Kad se odvrnu drugi vijci na balastu-prigušnici tj. oni koji su do samog uređaja.Otkrije se nekakav plastični dijelić koji se nalazi unutra a nepomičan je i nepravilnog oblika? Nalazi se u oba konektora.
Šta je to?

Evo slika svega i ostale opreme koju sam pribavio. Preostaju mi za kupiti još dva venta, lim i nosač lampe za CT. To je sporedno za sad. Sjemenke su na putu. Box će mi biti zvučnik za koncert prilično velikih gabarita.To ću vam okačiti kasnije, kad ovu dilemu otklonimo.
Vaznu možete odsjeći i bez noža za staklo, samo sa naglim promjenama temperature. Rez nije bio gladak, ali brus papir je učinio svoje.

Hvala za dosadašnje naputke, vjerujem da ćete znati i šta sad ne valja. Fotografija0054.jpg
 

Prilozi

  • Fotografija0055.jpg
    Fotografija0055.jpg
    190,8 KB · Pregleda: 20

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Krivo si spojio, otspajaj!!! Sa ispitivačem napona moraš skontat gdje ti je faza/živa žica i poželjno je označit...Isti nam je trafo, evo ti kako je kod mene spojeno.

Žice kabela iz tajmera prema trafu i starteru
Oznake na starteru.

Na starteru znak munje je tebi označen sa L(ive) :)
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Za informaciju lampi treba neko vrijeme.da se užari. Prvo će počet onako tinjati i to je ok, o da pusti da se užari.
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Ovo ti je najbolja shema, zlo ju je skicirao

http://desmond.imageshack.us/Himg205/scaled.php?server=205&filename=starterd.png&res=landing

Prati boje zice, ne treba ti ni ispitivac. Plavu zicu guraj di ide plava a smeda di ide smeda. Jedino ces morati napraviti trostruki spoj plave zice kad spajas grlo, utikac i propaljivac.
Samo oguli gumu do zice i sva 3 dijela zapetljaj i prekrij izolir trakom.


Ti si guro smedu zicu tam di ide plava a tam di ide plava si metnuo smedu. Sve komplet ti je krivo spojeno, nemoj pusit dok to radis hhaaha
 

GanjaPower

Aktivan Član
02.04.2008
124
24
18
Pomogao usrname !

Trebalo je samo zamjeniti mjesta ulaza i izlaza provodnika iz balasta/trafoa/prigušnice i sve radi. Takođe nisam obratio pažnju koji provodnik mi je išao na centar a koji na navoj grla.
Faza i nula su nepotrebne za pronalaziti jer ako ti ne radi na jedan način samo okreneš utikač u utičnici za 180 stepen, tako da mu ubodne igle zamjene mjesta i problem je riješen.

Trijumfalno postavljam i sliku svog prvog HPS-a u pogonu. Fotografija0057.jpg TADA!

Nekako mi slabo svijetli. Očekivao sam anđeoski oreol koji zasljepljuje. 250w je sijalica. Da li je ovo normalno? Uslikao sam je nakon 20 sekundi rada.
Uskoro postavljam i slike kompletiranog boksa.

Hvala svima.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
GanjaPower je napisao(la):
... Nekako mi slabo svijetli. Očekivao sam anđeoski oreol koji zasljepljuje. 250w je sijalica. Da li je ovo normalno? Uslikao sam je nakon 20 sekundi rada...

pa ne moze za 20 sekundi da radi punom parom, moras sacekati par minuta
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Iskreno ne znam za 250W al 400W svijetli da ne mozes gledat u box. Sjecam se kad sam je prvi put upalio, prvo je zasvijetlila bijelo ostro bijelo i nakon par sek se pretvorilo u zuto svijetlo i sa svakom sekundom pojacavalo, ko neka carolija. I nakon par sek ono deraloooo nisam mogo gledat odmah sam otrco po naocale hahah

Znaci da bi ova skoro pa duplo slabije trebala svijetlit, kolko ima tocno lumena ta tvoja?