Skladištenje/Čuvanje Sjemenki Kanabis

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

RAOZA.

KEEP IT ORGANICS
Poznanik Foruma
12.02.2017
885
4.544
163
Thiaoouba Prophecy
Većina vrtlara zna da održljivost sjemena s vremenom opada i kada sjeme bude prestaro, više neće nicati. Onda, kako to da je 2000 godina staro sjeme judejske hurme pronađeno u staroj rimskoj palači niknulo 2005. godine!? To je zato što je vijekovima doživljavalo veoma suho i zaštićeno okruženje. Sjeme kanabisa se ne razlikuje toliko od sjemena drugih stabala i biljaka. Pod određenim specifičnim uslovima, oni ostaju održivo jako dugo vremena.

S obzirom na to da mnoge sorte domaćeg porijekla i naslijeđa nestaju širom svijeta, za ljude je postalo sve važnije da sačuvaju genetiku kako ne bi bili zauvijek izgubljeni. Pravilno skladištenje može omogućiti vama i budućim generacijama da uživate u nekim jedinstvenim, rijetkim ili starim sojevima koji bi inače nestali. I imajte na umu da je starost samo broj... Najvažniji je kvalitet sjemena, a ne njihova starost. Organski proizvedeno sjeme, na primjer, obično ima deblju ljusku i imat će mnogo duži vijek trajanja od konvencionalnog sjemena.
Royal-Queen-Seeds-Seeds-bis.jpg
Koliko se zapravo može čuvati sjeme kanabisa?
Sjeme je po prirodi dizajnirano da bude otporno i da izdrži razne različite uvjete, ali sjeme kanabisa je i dalje osjetljivo na određene faktore koji ih na kraju mogu uništiti.
U teoriji, ne postoji čvrsto ograničenje ili rok trajanja za sjemenke kanabisa. Kada je u pitanju klijavost, što je sjeme svježije, veće su šanse za uspjeh. U idealnom slučaju, sjeme bi trebalo posaditi u roku od nekoliko mjeseci nakon berbe. Međutim, čak i sjeme koje je stajalo godinama može uspješno klijati . Samo zapamtite, što je sjeme duže bilo pohranjeno, to je niža njegova klijavost.
S obzirom da se radi o živim organizmima, sjemenke kanabisa moraju se čuvati pod određenim temperaturnim i vlažnim uslovima jer u suprotnom postepeno gube potencijal klijanja, zbog čega proces klijanja može potrajati i do 6-7 dana jer je nepropisano uskladišeno. U najgorim slučajevima, sjeme čak ni ne klija, kada je to trebalo učiniti sa zdravim sjemenkama u prvih 48-72 sata od kada je započet proces klijanja.
Prije nego što proklijaju, nekako su u stanju hibernacije , i kao sva živa bića, mogu umrijeti.
Budući da su sjemenke marihuane relativno skupe, trebali bismo znati kako ih pravilno skladištiti kako ne bismo gubili novac i vrijeme da naše sjeme nismo pravilno uskladištili prije početka procesa klijanja.
Kada se pravilno skladišti, sjemenke marihuane mogu ostati održive 2-3 godine , a u nekim slučajevima čak i do 10 godina kada se ne ometaju. (Može naravno i preko 10 godina)
images (1).jpeg
Faktori koje se uzimaju u obzir prilikom skladišenja i čuvanja sjemenki kanabis
Prilikom skladištenja sjemena želite osigurati optimalne uslove kako biste bili sigurni da je i dalje dobro dok ne budete spremni za nicanje. Kako imamo posla s prirodom, morate se pridržavati određenih uvjeta ili to može imati utjecaja. Iako sjemenke imaju tvrdu ljusku i prilično su robusne, trebali biste imati na umu sljedeće tačke kako biste izbjegli bilo kakve probleme u budućnosti.
Bez obzira na razlog zašto imate sjemenke, zapamtite da je briga o njima jedna od najvažnijih stvari koje možete učiniti za svoju berbu. Loše uskladišteno sjeme možda neće proklijati, a ako i proklija, možda neće pravilno rasti. Postoje različiti parametri koje ćete morati slijediti kako biste dugotrajno čuvali sjeme.

1. Svjetlo
Izlaganje svjetlosti može navesti sjeme da pomisli da je vrijeme za klijanje, što može dovesti do preranog klijanja ili oštećenja. Sjeme treba zaštititi od svjetlosti kako bi održalo svoju održivost, bilo da je sunčeva svjetlost ili umjetna. Čuvanje sjemena u svjetlosnoj ili neprozirnoj posudi, daleko od direktne svjetlosti, je ključno.
Ako koristite prozirnu posudu, umotajte je u materijal koji blokira svjetlo
Ako je izloženo svjetlu, sjeme kasnije može izgubiti veliki dio svoje klijavosti. Mnoge banke sjemena biraju da zaštite svoje sjeme stavljajući ih u neprozirne metalne kutije.
Sjeme voli da se čuva u tamnom prostoru. Toplo preporuka da ih čuvate u originalnom pakovanju dok ne budu spremne za sadnju. Neke banke sjemenki poput Sweets Seeds, Nirvana Seeds pakuju sjeme bez zaštite od svjetlosti te kao takve ih je važno staviti odmah na tamno mjesto. Jednom kada je sjeme izloženo svjetlosti, prirodno je podstaknuto da počne koristiti pohranjene hranjive tvari. Ako su bile izložene previše svjetla , kada dođe vrijeme da ih posadite, neće imati hranljive materije koje su im potrebne za klijanje . Najbolje je da ih držite na tamnom i sigurnom mjestu dok ne budete spremni da ih koristite.

2. Temperatura
Ako pohranjujete sjemenke kanabisa, imajte na umu da će najbolje funkcionirati na niskim temperaturama u rasponu od 4 do 8 ºC (39-46 ºF). Čuvanje na hladnom i u hermetički zatvorenoj posudi, vaše sjeme može strpljivo čekati godinama dok se konačno ne posadi. Nemojte pogrešno shvatiti, mogu se i čuvati u ormariću ili fioci i obično su u redu. Međutim, više temperature će negativno utjecati na rok trajanja vašeg dragocjenog sjemena. Ovu činjenicu ne treba zanemariti posebno ako živite u izuzetno vrućoj klimi sa dnevnim temperaturama blizu 25-30ºC (77-86ºF) ako je to vaš slučaj, možda biste razmislili o čuvanju sjemena u frižideru ili zamrzivaču (ipak to obično nije potrebno).
Ali ovo nije apsolutno obavezno. Ako svoje sjeme možete čuvati samo na 10ºC, ono će i dalje trajati duže nego kada se čuva na 20ºC. Čuvanje na 5ºC produžiće njihov životni vek nego kada se drže na 10ºC.
Kao što vidite, pravilo je da ih držite hladnim, jer će toplota gotovo uništiti njihov pažljivo odabrani genetski profil.
Preporučujemo da ih čuvate u fioci za povrće ili daleko u frižideru i da koristite mali hladnjak ili nešto slično kako temperatura ne bi oscilirala pri otvaranju vrata frižidera ili ako nestane struje. Dobro opšte pravilo je da što je niža temperatura na kojoj čuvate te dragocene male zrncad, to će duže trajati i manje su šanse za neočekivano klijanje. Uzgajivači koji vole da se igraju sa genetikom sojeva i proizvode svoje ukrštene rase kroz stvaranje sjemena obično će imati poseban, namenski frižider ili zamrzivač koji koriste samo za svoje seme.
Ako za skladištenje sjemena koristite uobičajeni frižider/zamrzivač, morate imati na umu nekoliko ključnih stvari. Prvo, sjemenke su vrlo osjetljive na svjetlo, pa kako god odlučite da ih čuvate, pobrinite se da budu u laganoj zatvorenoj posudi. Također je dobro osigurati da vaš frižider ili zamrzivač nema problema sa “Frost Free” (jer će se mnogi stariji modeli zamrznuti i odmrznuti iako vi to ne želite). Uverite se da je frižider suh. Razmislite o modelu No-Frost kako biste izbjegli probleme s vlagom.
To može dovesti do oslobađanja vlage ako temperatura padne, jer to nije ono što želite ako se vaše sjeme tamo skladišti.
Ako imate pristup vakum zatvaraču, onda preporuka je da ga koristite da potpuno zatvorite sjeme, a ako nemate, onda će dobro doći zip vrećica ili vrećica koja izgleda kao rajfešlus (clasp-locker, smičak). Zatim stavite vrećicu u posudu otpornu na svjetlost.
Ove niže temperature sprečavaju klijanje sjemenki kanabisa i usporavaju njihovu vitalnost, omogućavajući im da ostanu korisni mnogo duže. Zato se preporučuje dugotrajnije skladištenje u frižiderima gde se temperature mogu podešavati i kontrolisati.
Kakvo god okruženje da koristite, važno je da obezbedite stabilnu temperaturu. Temperaturne fluktuacije mogu uništiti vaše sjeme korova. Izbjegavajte premještanje pohranjenih sjemenki s lokacije na lokaciju i nikada ih ne ostavljajte da se peku na suncu ili blizu radijatora. Zamrzavanje i odmrzavanje istog sjemena nekoliko puta će neizbježno smanjiti njegovu održivost. Drugim riječima, sjeme kanabisa trebate zamrznuti samo ako ih nikada ne vadite iz zamrzivača, osim kada ste odlučili da ih klijate.
Također možete čuvati sjeme kanabisa na niskim temperaturama od -10ºC do -20ºC. Ovo je posebno efikasno kada se sjeme čuva na duži rok od nekoliko godina.
Evo osnovnog pravila: što su temperature niže, to će sjeme duže ostati održivo. Ali preniske temperature također mogu uzrokovati pucanje sjemena ako se njime pogrešno rukuje. Visoke temperature, međutim, pospješuju klijanje; mogu uzrokovati klijanje i sušenje sjemena.

3. Vlažnost
Vlažnost je još jedan nevjerovatno važan faktor koji može odrediti postotak kvalitete vašeg sjemena jer je vlažnost u suštini ono što uzrokuje klijanje sjemena. Ne želite da slučajno klijaju, ako dostignu određeni nivo vlažnosti, mogu početi da apsorbuju hranljive materije i na kraju će biti preslabi da bi normalno rasli, pa ih želite držati na relativno suvom mjestu. Ovo očigledno zavisi od vaše klime jer postoje mjesta sa nevjerovatnom visokom vlažnošću i druga koja su prilično suha, što može direktno uticati na to kako morate da čuvate svoje sjeme.
Vlaga je nešto na šta treba paziti i jedan je od najvećih rizika za vaše sjemenke kanabisa. Zašto? Zapravo postoji nekoliko razloga.
Ako svoje sjeme čuvate u vlažnom, nepropisno zatvorenom okruženju s pristupom vlazi, vaše sjeme može istruhnuti, ubuđati ili prerano proklijati. Kada voda dođe u kontakt sa sjemenom, ono proizvodi etilen i počinje klijati.
Čak i samo mala kapljica može uzrokovati štetnu plijesan koja može ubiti vaše sjeme kanabisa. Savjetuje se korištenje sredstva za sušenje (Riža ili Silica gel) kako bi se ovaj nivo vlažnosti održao stabilnim.
Ako je vlažnost u posudi samo 8%, to može uzrokovati pojavu gljivica unutar i izvan vašeg sjemena, na 40-60% vaše sjeme će niknuti, a više od toga, može uginuti za manje od jednog dana. Prođimo brzo kroz sve moguće scenarije na različitim nivoima vlažnosti:
81 - 100% - Sjeme neće preživjeti više od 12 sati, a moglo bi se utopiti za manje od 4 sata.
61 - 80% - I dalje postoji visok rizik da vaše sjeme postane neaktivno, s mogućnošću da ugine za manje od 12 sati.
31 - 60% - Ovo je prihvaćeni raspon klijanja, iako mnogi kultivatori preferiraju raspon od 40 do 60%
21 - 30% - ovo je idealan raspon vlažnosti za skladištenje sjemena kanabisa
9 - 20% - Ako se sjemenke ostave duže od dan ili dva na ovom nivou vlažnosti, postoji rizik da postanu rasplodni krti za niz nekorisnih gljiva i bakterija. Ovakve gljive može ubiti sjeme za manje od 12 sati nakon što se pravilno učvrsti.
0 - 8% - Ovo je savršen raspon vlažnosti za štetočine i insekte koji mogu izazvati pustoš na vašem sjemenu.

4. Kiseonik
Iako nije toliko važno kao drugi faktori, ograničavanje pristupa kiseoniku vašim sjemenju je takođe dobra ideja. To može smanjiti ili spriječiti disanje sjemena, što zauzvrat može spriječiti prerano klijanje.
Kiseonik i vazduh pospešuju klijanje semena. Stoga je važno držati ih u hermetički zatvorenim, gotovo vakuumskim uslovima.

5. Fluktuacije
Ne samo da morate da obezbedite idealne uslove okoline za svoje sjeme, već ga morate i održavati. Kao takav, nikada nije preporučljivo da otvarate posudu za sjeme iz bilo kojeg razloga osim za sadnju sjemena. Osim što ih mogu izložiti prijetnjama kao što su štetočine i bakterije, fluktuacije u temperaturi ili vlažnosti također mogu biti štetne za zdravlje i dugovječnost vašeg sjemena općenito.

6. Održavajte okoliš čistim
Čisto i sterilno okruženje je od vitalnog značaja za zdravo seme. Jedan od najvećih problema sa skladištenjem sjemena u nečistim područjima ili blizu nečistih supstanci je to što ono privlači štetočine. Štetočine i plijesan mogu brzo uništiti sjeme. Kontaminirano sjeme ne samo da je manje održivo, već i kanabis uzgojen iz takvih sjemenki može biti neprikladan za konzumaciju.
Srećom, sjemenke kanabisa pohranjene u vakum posudi su uglavnom bezbedne većina grešaka se pravi kada svoje sjeme kanabisa pripremate za dugotrajno skladištenje. Uvijek vodite računa da vaše radno mjesto bude čisto kada pakujete i čuvate sjeme.

7. Nemojte ih gnječiti!
Prilično očigledno, ali pazite da školjke ostanu netaknute. Ljuska je prirodna odbrana sjemena od vanjskih elemenata.

Sjemenku kanabisa je potrebno hladno, tamno i suho mjesto za skladištenje. Neophodno je za održavanje njihove dugovječnosti i održivosti. Ali u zavisnosti od toga da li treba da skladištite seme dugoročno ili kratkoročno, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite:

Čuvanje sjemenki nekoliko sedmica

Ako sjemenke čuvate nekoliko sedmica, u redu je ako ih ostavite u originalnom pakovanju sve dok su na tamnom, suhom i hladnom mjestu.
Obično je pakiranje u kojem dolaze otporno na svjetlost i vodu, sve dok ih ostavite na relativno hladnom mjestu.

Čuvanje kratkoročno 6 mjeseci do 2 godine

Za čuvanje sjemena do godinu dana, ne morate se mnogo truditi:​
  • Ladice i ormarići : Tamni ormar ili fioka u vašoj kući sa stabilnom temperaturom je pogodan. Izbjegavajte područja sklona dnevnim promjenama temperature, poput garaža ili šupa.
  • Vinski podrumi/podrumi : Ako koristite podrum ili podrum, pobrinite se da su suhi i da imaju stabilnu temperaturu. Koristite kontejnere koji su hermetički zatvoreni, otporni na vlagu i blokiraju svjetlost.
  • Kontejneri : Koristite bilo koji hermetički zatvoren kontejner koji blokira svjetlost, kao što su posude za foto-film ili alu vrećica.
  • Okruženje : Osigurajte da je prostor za skladištenje suh i hladan kako biste spriječili bilo kakvo nakupljanje vlage ili izlaganje toplini.
Ako svoje sjeme čuvate nekoliko mjeseci, svakako je bolje da ih čuvate u frižideru. Ovo će garantovati da sjeme neće patiti od temperaturnih promena . Ako ih držite u originalnom pakovanju ili u ambalaži otpornoj na svjetlost, osiguravate da će biti dobri onoliko dugo koliko vam je potrebno.

Čuvanje sjemena dugoročno godinama
2+ godine

Ovo se obično odnosi na banke sjemenki ili uzgajivače. Ako trebate čuvati sjeme jako dugo, možete ga čuvati u zamrzivaču. Iako to nije neophodno, sprečava vaše sjeme da još više osete oscilaciju temperature. I dalje ih možete čuvati u frižideru, zavisi šta više volite i koje opcije imate na raspolaganju. U idealnom slučaju, želite da čuvate svoje seme na hladnom, tamnom i suvom mjestu. Kada čuvate sjemenke u frižideru ili zamrzivaču, možete dodati vrećice silika gela kako biste bili sigurni da su potpuno suhi. Visoka vlažnost može izazvati rast gljivica na vašem sjemenu . Ako vaše sjeme bude izloženo svjetlu ili brzim promjenama temperature, to će ih potaknuti da iskoriste svoje zalihe hranljivih sastojaka prije nego što ugledaju tlo, što znači da neće imati hranjive tvari koje su im potrebne za klijanje.

Ambalaža za skladištenje i kontrola vlažnosti

Za dugotrajno skladištenje, stavite svoje dragocjene pakete sjemena u hermetički zatvorenu posudu kao što je neprozirna staklena tegla. Zatim stavite par paketića silika gela u teglu i ostavite u frižider. Nešto poput Tight Vac je idealno rješenje.
Ako planirate da svoje sjeme čuvate godinama, dajte prednost staklenim teglicama bolje nego plastičnim ambalažama. Staklo je bolje od plastike u održavanju posude hermetički zatvorenim jer je plastika porozna i propušta malo zraka.
Izbjegavajte prečesto vađenje tegle iz frižidera jer sjemenke kanabisa ne vole temperaturne varijacije.
Ako nemate slobodnog prostora u frižideru, druga najbolja opcija je da ostavite hermetički zatvorenu teglu u hladnom podrumu ili da je zakopate nekoliko cm ispod zemlje.

Najbolji isušivači
Riža/pirinač je dobar desikant za upijanje tečnosti. Međutim, ne upija vlagu iz vazduha veoma efikasno. Zbog toga je poželjno koristiti silika gel vrećice.
Neki savjetuju da se izbjegaje stavljanje silika direktno sa sjemenkama, već ih ostavite u hermetički zatvorenoj posudi gdje se nalaze pakovanja sjemenki.
Zamijenite pakete silika gela svakih 6 mjeseci.
Pazite da pakete sredstva za sušenje ne ostavite otvorenim u atmosferi jer bi apsorbirali vlagu iz zraka i brzo izgubili sposobnost upijanja vode. Umjesto toga, brzo ih stavite u hermetički zatvorenu posudu.
Gledajte da prilikom pakovanja sjemenki silika gel nije za hranu ili bilo šta drugo što bi moglo biti otrovno!
conservacion-01.jpg
Uzeo sve sjemenke koje imam i uradio na isti fazon.
  1. Uzeo sam cijevi, epruvete za mikrocentrifuge. (Našao sam na OLX),
  2. Silica gel (CONORAD),
  3. spužva.
IMG_20240221_230101.jpg

Na dno epruvete ide sjeme, zatim osjecite komadić spužvice, te dodajte nekih 10-15 zrna/kuglica silika-gela i zatvorite epruvetu.

Na ovaj način ste zaštitili sjeme da ne hoda u epruveti da se ne bi oštetilo i naravno silika gel će izvuć vlagu iz epruvete kako sjeme ne bi započelo klijavost.

Ja sam koristio bijele kuglice.
Ako se silika-gelu dodaje plava kobaltova sol, ona u vlažnom stanju postaje ružičasta, što je znak da je silika-gel nakupio mnogo vode i da ga zagrijavanjem treba obnoviti (regenerirati).

Nakon što sam završio sa pakovanjem sjemenki.
Ja ih držim u orginalnom pakovanju (ako nemam orginalno pakovanje, ako sam sjeme dobio ili ako se desio selfing ubacim epruvete u običnu zip vrećicu zatim u vrećicu sa zip-om koji izgleda kao rajfešlus (clasp-locker, smičak) i naravno ubacim par vrećica silica gela unutra.
Ja svoje dragulje čuvam u sehari staroj 100 godina pod ključem. Seharu
stavim ispod dvosjeda koji ima boks za odlaganje stvari. Seharu kada zatvorim bude potpuni mrak što je na kraju cilj. Ova sehara je mala ali trenutno dovoljna za moje dragulje, kada budem još bogatiji naručit ću po mjeri. :)
IMG_20240222_001605.jpg IMG_20240221_101557.jpg IMG_20240222_002514.jpg
 
Poslednja izmena:

RAOZA.

KEEP IT ORGANICS
Poznanik Foruma
12.02.2017
885
4.544
163
Thiaoouba Prophecy
Kako čuvati vlastite sjemenke kanabisa?

Ako ste uzgojili svoje sjeme kanabisa ukrštanjem različitih sorti, trebat će im neko vrijeme da se osuše prije nego što ih pohranite. Svježe ubrano sjeme je često previše vlažno za trenutnu upotrebu. Evo pojednostavljenog pristupa:

  1. Osušite ih: Ostavite svoje sjeme na sobnoj temperaturi dva do tri mjeseca. To pomaže u smanjenju njihove vlage kako bi bili spremni za skladištenje.
  2. Pazite na njih: Pobrinite se da se osuše ravnomjerno, a da ne budu previše suhe ili lomljive. Izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost i visoku temperaturu.
  3. Pravilno skladištite : Nakon što se osuši, čuvajte sjeme na hladnom, tamnom i suhom mjestu. Ovo ih održava održivim dok ne budete spremni da ih koristite.

Može li staro sjeme klijati?

Da, stare sjemenke kanabisa mogu klijati, ali možda će im trebati malo više pažnje kako bi nicale.

Jedna metoda za poboljšanje klijavosti starijih sjemenki uključuje lagano brušenje brusnim papirom. Ovaj proces, poznat kao skarifikacija, pomaže da se razbije tvrda vanjska ljuska sjemena, što olakšava vlagu da uđe unutra i počne klijati. Kolega @Stipe je davno postupak skarifikacije (Scarifying Seed Shells) objasnio u temi ispod:


Druga metoda je kratko umočenje sjemena u otopinu vodikovog peroksida prije sadnje. Ovaj korak može sterilizirati sjeme i pružiti im nalet kisika, što može pomoći u pokretanju kliajnja.

Trik koji svaki iskusni uzgajivač zna je dodavanje nekoliko kapi vodikovog peroksida u vodu koja će se koristiti za klijanje sjemena. Pored dodatne oksigenacije koja se obezbjeđuje u vodi, antifungalno djelovanje H2O2 uvelike smanjuje pojavu gljivica tokom ove kritične faze, što obično rezultira truljenjem sjemena. Za to će biti dovoljno oko 10 ml vodikovog peroksida po litri vode.
(Vodikov peroksid se može koristiti u organskom uzgoju)

Treća metoda je seed cracker koju je objasnio kolega u temi ispod:

Kolega ChilliHead je 2014 uspio proklijati 25 godina staru sjemenku:
Bila je to muška biljka te je kasnije oprašio neke svoje fem biljke i dobio svoj strain.

Kako znati da li vam se sjeme kanabisa pokvarilo?

Da biste utvrdili da li se vaše sjeme kanabisa pokvarilo, možete koristiti nekoliko metoda:

Test vida
  • Boja : Zdrave sjemenke su obično tamne i prošarane, s crnim, smeđim ili sivim mrljama. Bijelo ili zeleno sjeme je obično nezrelo i malo je vjerovatno da će klijati, dok blijedo sjeme može biti prestaro. Starije sjemenke izgledaju mrvljivo, suho i uvelo.
  • Voštani premaz : Potražite sjajni, voštani premaz na sjemenu, što je znak zdravog sjemena.
  • Pukotine : Seme ne bi trebalo da ima pukotine. Napuknute sjemenke vjerovatno nisu održive.
  • Plijesan : Pregledajte sjemenke pod lupom. Bijeli, prašnjavi prah ukazuje na gljivicu, a sjeme ne treba saditi.

Test na dodir

Nježno stisnite sjeme između palca i kažiprsta. Ako pukne pod ovim blagim pritiskom, vjerovatno je neupotrebljiv i prošao je svoj vrhunac. Snažno sjeme koje ne podliježe nikakvom pritisku u vašim rukama ima veće šanse za klijanje.

Test klijanja

Krajnji test održivosti sjemena je pokušaj klijanja. Posadite sjeme direktno u zemlju ili koristite metodu natopljene ne obojene palome ili najbolje filter za kafu jer je proizvedeno na ekološki prihvatljiv način.

Alternativno, stavite sjeme u toplu vodu na 1-2 sata. Sjeme koje pluta je vjerovatno loše i neće rasti, dok je sjeme koje potone vjerovatno zdravo. Ovaj test je jednostavan i može provjeriti više sjemenki odjednom. Zapamtite, izvršite ovaj test samo ako ste spremni da odmah proklijate sjeme, jer voda može oštetiti sjeme.

Kako izgleda zdravo sjeme kanabisa?

Zdrave sjemenke kanabisa su obično tamne boje sa smeđim, crnim ili sivim mrljama. Obično su šareni, sa tigrovom prugom ili uzorkom oklopa kornjače. Trebalo bi da imaju tvrdu, sjajnu spoljašnju ljusku i da se osećaju robusno kada se nežno stisnu. Nezrele sjemenke imaju tendenciju da budu zelene i mekše.

Šta još uzeti u obzir?
  • Varijabilnost boje : Sjemenke kanabisa mogu prirodno varirati u izgledu, čak i unutar istog soja. Nemojte da vas zavaraju razlike u veličini, obliku ili boji misleći da je jedno sjeme kvalitetnije od drugog.
  • Tvrda ljuska : Zrelo seme treba da ima tvrdu spoljašnju ljusku i ne bi trebalo da se rascepi pod blagim pritiskom.
  • Pukotine ili rupe : Sve vidljive pukotine ili rupe na ljusci mogu ukazivati na to da se sjeme pokvarilo.
  • Zrelo sjeme : Zrelo sjeme ima tendenciju da bude tamnije boje i ima tvrdu vanjsku ljusku. Nezrele sjemenke su često zelene s mekom ljuskom.
  • Također, zapamtite da sjemenke kanabisa mogu pokazati prirodne varijacije čak i unutar istog soja, tako da male razlike u izgledu ne moraju nužno ukazivati na loš kvalitet semena_marihuany_5semen.jpg
 
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
Bap sam gledao onaj koferčič sa 100 pretinaca i može se popis digitalno ukucavat. Izbaci onu trakicu koja se obljepi oko epruvete,a u njime je sijeno!
17085852631361255675451927723215.jpg 1708585305566656923779288796301.jpg
Držalo me neko vrijeme,a namjera mi je uzet sve od Silent seedsa,tako da hvala za tutorial :thumb:

I čisto informativno,sad postoji Seedcracker koj pomoču navoja stisne sjeme,da pukne opna,a postoji još jedan način,kad je sjeme starije,odreže se trakica šmirglpapira ne prejakog i stavi u recimo ove posudice od Some na krajeve i sjeme se unutra vrti 5 minuta. Tako se okuli stvari na opni,koje mogu biti presudne za klijavost!
Kolega Beštija si je Seedcracker sam napravio!
 

Prilozi

  • 17085852022886554141651695349099.jpg
    17085852022886554141651695349099.jpg
    320,6 KB · Pregleda: 27
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric and RAOZA.

RAOZA.

KEEP IT ORGANICS
Poznanik Foruma
12.02.2017
885
4.544
163
Thiaoouba Prophecy
Ima sada razni bitno je da kada se zatvori da je mrak. Pa onda u mrak na suho i hladno mjesto. :)

Sjetio sam se kolege ChilliHead i njegov pronalazak 25 godina stare japanske sjemenke na tavanu pa sam iskoristio priliku spomenuti i to u ovoj temi.

Imam MK Ultra T.H seeds te sam njihovo orginalno pakovanje ubacio u zip kesicu i unutra ubacio silica gel.

Bio sam napisao ali sam greškom obrisao kada sam drugi post pisao. Dodao sam i to sada mislim da se nema više šta dodati. :)
Hvala:thumb:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric and 0Marac0

RAOZA.

KEEP IT ORGANICS
Poznanik Foruma
12.02.2017
885
4.544
163
Thiaoouba Prophecy
Dobre su kupke za sjeme slažem se.

Kupka od kamilice pospješuje klijanje, spriječeva razvoj gljivica i bakterija, te pospješuje otpornost i brži rast.

Bila je negdje tema vezana za kupke sjemenki.

Hvala :)
Edit:
evo teme:
 
Poslednja izmena: