Što ste danas jeli / slika (mislim na hranu)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Čupčupava

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.07.2012
2.083
15.810
358
Da, ovo je poput brie. Između njega i camemberta.

U suštini je skroz jednostavno. Napraviš sir redovni sa sirilom, možeš dodati jogurt ili kefir pre sirila, ali ide i bez. Oko litar mleka je potrebno za ovu veličinu sira. Cediš par dana okrećući 1-2 puta dnevno. U jednom momentu krene buđ i tad ga više ne cediš ali okrećeš i dalje.

Ako ti je mala vlaga u kući, verovatno ćeš morati u nekom momentu da ga umotaš u alufoliju ili nešto. Onaj papir za pečenje nije dobar za ovo, doduše. Meni je buđ preko njega prerasla.

Ovaj moj je 10 dana nakon sirenja. 2 nedelje probam sledeći put.

Nemam pojma koji je pravi recept, meni je ovo slučajno ispalo prvi put i igram se po osecaju.

Takođe, ovo je od svežeg mleka, nisam nikad probao sa ovim ubijenim iz tetrapaka.
Jolly, gde kupiš sirilo i u kom "obliku" je, u prahu, tečno?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jolly Joker

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.332
8.461
258
U tečnom obliku ovde ima ali ne znam kako je kod nas. Google će ti tu pomoći više nego ja. :D

Mislim da je svejedno koje je.
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.332
8.461
258
Već neko vreme se jednom nedeljno bacim na produkciju sira. Od 10l mleka bude 9-10 ovih malih sireva, plus oko pola kg rikote od surutke koja je u sredini.

IMG_20231122_084228_371~2.jpg

@Čupčupava zadnji koji preživi od malih ostane kao buđavac. Skroz jednostavno.

Imaš i da naručiš specifične kulture za razne sireve ako hoćeš da bude baš brie, ili koji god.
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.332
8.461
258
Ćuti, dobro je dok nisi i kupio sve što ti treba. :D Najgore je to.

Zato ja sve probam prvo sa tim što nađem oko sebe i minimalna ulaganja. Ako se stvarno zaletim, onda može još materijala.

Kupi mleko i sirilo, za dalje ćeš se snaći. :D