2-i ozbiljniji CFL growbox (ja se bar nadam)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
01.04.2013
44
64
18
Pozdrav dobri ljudi...
Odlučih se napraviti svoj 2. growbox nakon čitanja ovog foruma. Sad kako je uspio ostavljam vama na procijenu.

Sve sam od samog početka radio sam. Box sam sastavio od tvrdo prešanog kartona/papira, debljine 3mm i obložio ga alu folijom.



DxŠxV: 35x35x70 cm
Rasvijeta: 3x 25W, 6400K, 1400Lm i 2x 30W, 2700K, 1945Lm
Ventovi: 2x 120x120x25mm, 1300rpm, jedan je upug drugi ispuh
Zemlja: Compo sana
Sjeme: no name (ali plod tog sjemena je bio za prste polizat)

u igri su 4 biljke za sad (kasnije će otpadati kako se budu širile i pokazivale spolove). Idem na LST jer ga nikad nisam radio :) ...malo me mući temperatura od kojih 27-32C sa raspaljenim lampama. E da i potrudit ću se isfurat bolji fotić...

Vaše sugestije i kritike su uvijek dobro došle ;)
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
temperaturu resis tako sto ili dignes sijalice jos gore u nivou ovog ventilatora i ispod njih fiksiras staklo tako da odvojis sijalice od ostatka boxa ali ostavis i prostor da moze vazduh da cirkulise - stavis staklo 10ak cm krace. Ili jos jedan vent da izvlaci vazduh
ili i jedno i drugo
 
01.04.2013
44
64
18
Kaj mislite o tome da stavim dole jedan vent koji će šorat gore po lampamai terat taj topli zrak prema gore, jer gore je ispu i terat će ga van?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

Froggy

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.07.2009
412
1.001
93
35
www.mrs.com
Na kojem režimu svjetla držiš? Ja bi u početku 18/6 prvih 15,20 dana i onda na 12/12 da čim prije pokažu spol. Sretno :)
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Huragan je napisao(la):
Kaj mislite o tome da stavim dole jedan vent koji će šorat gore po lampamai terat taj topli zrak prema gore, jer gore je ispu i terat će ga van?

Pa mozda moze i to, ja sam sijalice podigo skroz gore i i na kraju gde su grla na gornjoj strani otvorio rupu, stavio 8cm pc vent, preko njega light trap od kartona i imam plus jedan bocni vent od 8cm, pasivni ulaz vazduha i temperatura mi je na 22 -25 stepeni. Mozda ako stavis vent da "sora" po lampama onda taj topli vazduh krene da se vraca nanize.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
Vu ing. je napisao(la):
Pa mozda moze i to, ja sam sijalice podigo skroz gore i i na kraju gde su grla na gornjoj strani otvorio rupu, stavio 8cm pc vent, preko njega light trap od kartona i imam plus jedan bocni vent od 8cm, pasivni ulaz vazduha i temperatura mi je na 22 -25 stepeni. Mozda ako stavis vent da "sora" po lampama onda taj topli vazduh krene da se vraca nanize.
a možda su u šumi...pa jel i ti imaš box od kartona,dal su isti van box-a uvijeti,koje ti cfl-ke imaš i koliki je tvoj box,sve to utjeće,toplina se sama po sebi diže prema gore...znači bolje bi mu bilo da stavi još jedan vent da jednostavno ubrza i poveća ispuh...kako hoće :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Huragan
01.04.2013
44
64
18
Priroda je napisao(la):
Na kojem režimu svjetla držiš? Ja bi u početku 18/6 prvih 15,20 dana i onda na 12/12 da čim prije pokažu spol. Sretno :)
sad je na 18/6 a na 12/12 će ići ovisno o njihovm rastu, stresu kod presađivanja itd...
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
m a n d o r je napisao(la):
a možda su u šumi...pa jel i ti imaš box od kartona,dal su isti van box-a uvijeti,koje ti cfl-ke imaš i koliki je tvoj box,sve to utjeće,toplina se sama po sebi diže prema gore...znači bolje bi mu bilo da stavi još jedan vent da jednostavno ubrza i poveća ispuh...
Imam box slicnih dimenzija inace ne bi komentarisao, 2x65w CFL i probao sam to sto on hoce da uradi i desilo mi se da vraca vruc vazduh na biljke, a sa resenjem koje sam predlozio sam resio problem. Vanjski uvjeti su soba, temp oko 23-24 stepena jedino nije box od kartona.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Huragan and usrname

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Dok biljčice praktički nisu ni nikle mislim da nema potrebe za punim arsenalom lampi. Možeš probati u ovoj fazi izvaditi crvene i u sredini (p)ostaviti samo 3 plave lampe. I nabit ih što bliže (1-3 cm) biljkama uz PC ventilator namješten u boksu da pirka i lampe i biljčice. Pozdrav i sretno dalje! :)

ps mislim da se za raspone temperatura u kojima mi koristimo lampe nema smisla opterećivati sa "gubitkom lumena" jer je taj gubitak praktično zanemariv - pogotovo jer to isto hlađenje dozvoljava maksimalno primicanje lampe biljci - nisam još čuo da je neko uspio ohladiti CFL u growboxu na -20C sa PC ventom ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r
23.02.2008
1.048
1.455
188
dok ne izadje biljoza na videlo svetlo ti treba samo zbog temperature tako da samo
bespotrebno trosis struju. Ja u pc boksu od 5 sijalica(132W) imam 12cm vent gore i 8cm dole,
i nemam problema sa tempa, ako imas problema stavi odma ispod lampi vent koji ce biti
pozicioniran na suprotnoj strani negoli onaj vent koji izduvava vazduh.
Negde sam procitao da vent ne bi trebalo da hladi cfl navodno smanjuje lumene...
aj sretno!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
usrname je napisao(la):
Dok biljčice praktički nisu ni nikle mislim da nema potrebe za punim arsenalom lampi. Možeš probati u ovoj fazi izvaditi crvene i u sredini (p)ostaviti samo 3 plave lampe. I nabit ih što bliže (1-3 cm) biljkama uz PC ventilator namješten u boksu da pirka i lampe i biljčice. Pozdrav i sretno dalje! :)

ps mislim da se za raspone temperatura u kojima mi koristimo lampe nema smisla opterećivati sa "gubitkom lumena" jer je taj gubitak praktično zanemariv - pogotovo jer to isto hlađenje dozvoljava maksimalno primicanje lampe biljci - nisam još čuo da je neko uspio ohladiti CFL u growboxu na -20C sa PC ventom ;)
da je zanemarivo kako veliš ja nebih ni postavio pitanje....evo na linku iznad pročitaj i moje pitanje i imaš dva detaljno-konkretna odg. a i zašto bi neko htio ohladit box na -20,pa i na 5c ?!

po meni gubilo se dosta lumena tako da baš iz tog razlog što je CFL i oskudica s lumenima ;) baš zato mi netreba da uopće gubim lumene... :) ako ima zanimanja mogu uslikat pa stavit da se vidi da to više ne zvući zbunjuće ;)

https://www.vutra.org/topic/6874-cfl-pomoc/?p=232589


sorry na off-u

Huragan: ak je sad 26 po noći bez lampi,imat ćeš problema...
 
01.04.2013
44
64
18
2. je dan vegetacije a biljčice imaju 2-2.5cm visine i tek samo prvi par listića. to je sve ok? ne znam zašto ne mogu uplodati sliku neda mi jaču od 373kb
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname
23.02.2008
1.048
1.455
188
ne mozes preko foruma veliku sliku aploudovati, odi na imageshack, postimage i tako te sajtove
nalepi tamo pa prebaci ovde...
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Orijentaciono, u toj početnoj fazi, obično se presađuje kad biljka listovima pređe rub čašice. Za LST ima još vremena, kako reče doktor C upravo na jednoj drugoj temi :


Creative je napisao(la):
Lst mozes poceti raditi kad vidis da rastu bocne grane
:thumb:

Meni je osobno praktično početi sa konkretnijim treningom nakon presađivanja u finalnu teglu, kad se biljka mrvicu odigne listovima od zemlje.

Ako se malecke ne bune, slobodno ih primakni još bliže svjetlu. Super rastu. :)