~~Endokrini efekti Kanabisa~~

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
U kasnim šezdesetima, dramatično se povećala rekreativna upotreba kanabisa i povukla pitanje nepovoljnog efekta na zdravlje. 1972., Harmon i Aliapoulios, dali su prvi izvještaj o utjecaju kanabisa na endokrini sustav sa poveznicom između kanabisa i ginekomastije. Daljnja istraživanja su pokazala da kanabis i njegova aktivna komponenta, THC, imaju širok utjecaj na mnoge hormonalne sustave, uključujući gonade, nadbubrežne žlijezde, prolaktin, hormon rasta i hormon štitnjače u eksperimentalnim modelima. Mnogi od ovih akutnih utjecaja su prolazni kako se razvija tolerancija i tako dugoročni utjecaj kanabisa na endokrini sustav ostaje nejasan. Ovaj osvrt će iznjeti efekte kanabinoida na različite hormonalne sustave kako kod ljudi tako i kod životinja i evaulirat će dokaze o mogućim kliničkim posljedicama na endokrini sustav upotrebom kanabisa.

HIPOTALAMUSNA-HIPOFIZNA-GONADALNA OS

I kod muškaraca i kod žena, lučenje spolnog hormona je direktno kontrolirano od strane hipofize, a indirektno od strane hipotalamusa. Iz stanica u srednjem bazijalnom hipotalamusu, gonadotropin-otpuštajući hormon (GnRH) je lučen treperući pod utjecajem različitih faktora, uključujući endogene opijate, katekolamine, prolaktine, kotikotropski hormon (CRH) i neuropeptid Y. GnRH stimulira proizvodnju hormona za rast dlaka (FSH) i luteinizirajućeg hormona (LH) u prednjem režnju hipofize. Ti hormoni dovode do izlučivanje testosterona kod muškaraca, a estrogena i progesterona kod žena. Dolaze natrag do hipotalamusa i prednjeg režnja hipofize kako bi modulirali GnRH i izlučili gonodotropin.

Kanabis, THC i drugi kanabinoidi stvarno mijenjaju hipotalamusnu-hipofiznu-gonadalnu cjelovitost (HPG) i utječu na reproduktivnu funkciju djelujući na hipotalamus ili direktno koz GnRH ili indikretno kroz druge modulatore. Ti efekti su vjerojatno posredovani centralni kanabinoidnim (CB1) receptorima u hipotalamusu. CB1 receptori su također pronađeni u testisima i jajnicima životinja sugerirajući mogući efekt kanabinoida na spolne žlijezde. Na kraju, kanabis kondenzira i inhibira THC vezu između dihidrogen-testosterona i androgenih receptora, a nekanabinoidne komponente kanabisa se vežu za recepore estrogena. Veza između nekanabinoidnih puteva i utjecaja kanabisa na HPG os nije još dokazana.

UTJECAJ HPG OSI NA MUŠKARCE

LH stimulira Leydig stanice u testisima za produkciju testosterona, a FSH primarno utječe na Sertoli stanice regulirajući spermatogenezu. Kod odraslih muškaraca testosteroni imaju različite aktivnosti u tijelu uključujući razvoj sekundarnih spolnih karakteristika, pojačavanje funkcije Sertoli stanice i seksualne funkcije. Rezultat hipogonadizma u smanjenju kvalitete života povezane s umorom smanjuju libido, umanjuju osjećaj blagostanja, oštećuju plodnost i dovode do promjena u tijelu, zajedno sa redukcijom čvrstoće kostiju i smanjenjem masnoće. Kod eksperimentalnih životinja akutna prisutnost kanabinoida vidi se i kod smanjenja razine testosterona i smetnji na normalnu spermatogenezu. Istaživanja na ljudima još nisu konzistentna.

UTJECAJ NA REPRODUKTIVNE HORMONE KOD MUŠKARACA

Studije kod muških glodavaca su pokazale značajnu degradaciju u testosteronima i gonadotropnim homonima sa akutnom primjenom THC-a uslijed inhibicije GnRH pulsnog generatora u hipotalamusu. Sličan efekt bio je predstavljen kod primata. Kod majmuna, THC je smanjio razinu testosterona za 65%, a to je trajalo 1 sat. Kronični utjecaj kanabinoida je slabije poznat. Iako je veza između doza-degradacija u LH bila promatrana sa koroničnom primjenom THC-a, efekt kroničnog izlaganja manje je dramatičan od akutne primjene i može biti povezan sa razvojem tolerancije.

Studije kod ljudi o utjecaju kanabinoida na reproduktivne hormone su u sukobu. Manja razina testosterona je viđena kod kronične upotrebe kanabisa u usporedbi sa nepušaćima, a akutna degradacija u LH i testosterona bila je promatrana nakon pušenja kanabisa, ali mnoge nasumične studije nisu potvrdile ova otkrića. U jednoj studiji, teški kronični pušaći su imali slične razine testosterona kao i obični pušaći i nisu doživljavali neke strašne promjene kod testosterona nakon 21 dan intenzivnog uzimanja kanabisa u kontroliranom okruženju. Naknadna studija sličnog predznaka od strane istih istraživača, nije pokazala značajne promjene u razinama LH kroz period istraživanja. Uzrok ovih nedoslijednih opažanja može biti zbog razlike u dizajnu studija, ali isto tako može biti zbog tolerancije. Neregulacije i neosjetljivost CB1 receptora u hipotalamusu mogu biti temelj u slabljenja efekta kod kroničnog kanabinoidne primjene.

UTJECAJ NA FUNKCIJE TESTISA

Kanabis i THC mogu imati različite efekte na testise. Smanjenje u veličini testisa bilo je promatrano kod glodavaca i pasa sa primjenom ekstrakta kanabisa. Degeneracija sjemena tubula može dati odgovor za ovo promatranje. Ovisna je o dozi; sa manjim dozama se ništa ne dešava. Abnormalna građa spermija je okarakterizirana kod glodavaca koji su bili izloženi dimu kanabisa ili THC-u kroz period od 5 dana. U steriliziranim uvjetima studija je pokazala da kanabinoidi direktno inhibiraju funkciju Leydig stanice. Promatrani efekti kanabinoida na testise i utjecaj na plodnost nije dokazana. Dok THC primjena na miševe, 4 tjedna prije i za vrijeme parenja, nije imala posljedice na podnost.

I kod ljudi je promatran utjecaj na produkciju i građu spermija. Oligospermija promatrana je kod kroničnih korisnika. Smanjenje od 58% u gustoći sperme je viđena kod kroničnih korisnika nakon intenzivne upotrebe kanabisa bez značajnog utjecaja na LH ili na testosterone. Obrnuta redukcija u gustoći sperme je primjećena nakon 5-6 tjedana od intenzivnog korištenja kanabisa, sugerirajući na utjecaj produkcije spermija. Dodatno, abnormalna morfologija sperme primjećena je kod kroničnih pušaća. Iako ova istraživanja sugeriraju na značajan utjecaj gonadalne funkcije kod ljudi, stvaran utjecaj kanabisa na plodnost je nepoznat. Međutim, prekid povremene upotrebe kanabisa se preporuča kod neplodnih muškaraca.

GINEKOMASTIJA

Ginekomastija je definirana kao akumulacija prsnog tkiva kod muškaraca. Kanabis je povezan sa razvojem ginekomastije već u ranim fazama istraživanja, ali kontrolirane studije ne pokazuju ovu poveznicu. Utjecaji kanabisa na HPG osi kod muškaraca i mogućnost da nekanabinoidne komponente dima kanabisa imaju utjecaj na estrogen receptore, poveznica sa ginekomastijom nije dokazana.

UTJECAJ HPG OSI NA ŽENE

Lučenje estrogena ovulacijom i regulacija ovulacijskog ciklusa usko su kontrolirani lučenjem gonadotropa prednje hipofize. Slabljenjem razine estrogena i progesterona na kraju menstruacije, povećava se razina FSH, stimulirajući rast i razvoj folikula jajnika, a s time i proizvodnju estrogena. Estrogen reducira lučenje FSH i LH sa negativnom povratnom vezom, ali kad razina estrogena dosegne vrhunac, LH je nadražen pozitivnom povratnom vezom uzrokujući ovulaciju. LH tada stimulira produkciju estorgena i progesterona. Kanabis i THC ometaju normalni ovulacijski ciklus i lučenje hormona. Međutim, kao i kod muškaraca, može se razviti tolerancija, a posljedice kronične upotrebe kanabisa nisu dokazane.

Kao što smo vidjeli kod muških glodavaca, studije kod ženskih glodavaca su pokazale da akutna primjena kanabinoida ubrzava smanjenje LH razine pritiščući pulsirajuće lučenje LH. Direktni i indirektni utjecaj na lučenje GnRH su uključeni. Primjena kanabinoida na štakorima blokirala je LH val koji dovodi da ovulacije i prekinula je ovulacijski ciklus.

Studije na majmunima su pokazale slične efekte kanabinoida na ženske reproduktivne funkcije. THC povečava razinu LH od 50% do 80% kod majmuna i vidjelo se da potisne LH val, što rezultira anovulacijom. Nakon 3-4 mjeseca kronične primjene kanabisa normalni menstrualni ciklus kod majmuna vratio se spontano, za što se smatra da je došlo do tolerancije. Dokazi o toleranciji sa dugotrajnom primjenom isto dolazi od studije na majmunima kojima se THC davao oralno i nisu pokazali poteškoće s koncepcijom.

Utjecaj kanabisa i THC-a na ljude je nejasan. Neke studije su pokazale blokirajući efekt na lučenje LH dok su ostale pokazale stimulirajući efekt. Ova nedoslijednost je moguća zbog lošeg tajminga u primjeni kanabinoida. Studije o efektu kanabisa na proces ovulacije je isto nedoslijedan. Dok su neki ženski kronični pušači imali normalni menstrualni proces nakon pušenja, neka izvješća su pokazala povečanje anovulacijskog ciklusa i smanjenje dužine luteinskog stanja. Žene koje su pušile kanabis mogu imati lagano povećan rizik od neplodnosti zbog ovulacijske abnormalnosti, što je predstavljeno u studiji pod kontroliranim uvjetima kod žena koje rekreativno puše.

EFEKTI NA NEUROENDOKRINU REGULACIJU HRANJENJA

Neuroendokrini mehanizmi, apetit i navike hranjenja su konačno razjašnjeni. Signali za glad i sitost iz GI trakta i različiti endokrini sistemi reguliraju veliko područje hormona hipotalamusa koji modulira načine hranjenja. Leptin, polipeptidni hormon lučen od strane masnog tkiva, se smatra glavnim faktorom zasičenja i centralnim regulatorom hipotalamusa u hranjenju. Kanabis i THC isto stimuliraju apetit kroz aktivaciju CB1 receptora u hipotalamusu. Ovaj efekt daje opravdanje za oralno korištenje THC-a.

ZAKLJUČAK

Kanabis i njegove komponente (THC, CBD, CBN...) imaju efekte na mnoge endokrine sustave. Ograničavajući efekt je viđen na reproduktivnim hormonima, prolaktinu, hormonu rasta i stitnjači, dok je HPA os aktivna. Ovi efekti se dobivaju aktivirajući CB1 receptor u hipotalamusu, koji direktno ili indirektno modulira funkciju prednjeg režnja hipofize. Mnoga proučavanja su izgubljena sa kroničnom primjenom kanabisa što je najvjerojatnije razlog razvoja tolerancije kod pušača. Studije na ljudima daju nedoslijedne rezultate što odražava razlike u dizajnu studija, stadij u kojem je bila žena za vrijeme menstrualnog ciklusa ili razvoj tolerancije.

This post has been promoted to an article
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.190
358
Bilo bi zgodno vidjeti istraživanja nakon sedamdesetih, tog HGP- sigurno ih ima, a, bili bi zgodni i direktni linkovi da znamo tko istražuje. Ja sam imala velikih problema sa štitnjačom, a sad znam da imam i genetske predispozicije. Postoje i istraživanja baš za štitnjaču koja totalno idu u prilog kanabisa. Onda nisam još tako revno pušila, možda 2-3 puta tjedno. Sigurna sam da trava kontrolira i moj hormonalni sustav, evo, otkad više pušim, nemam problema jer smanjujem stres, bar ja ne osjećam simptome, a nisam bila na kontroli ziher više od 5 godina. Obavit ću to prije ljeta, doduše, to planiram isto sigurno pet godina.

Ginekomastiju možemo i mi lako provjeriti, dečki, ajmo na pregled vlastitih sisa :), a možete i fotografijom potkrijepiti, haha. Sigurno da to ne ovisi o travi, mislim, pa i hrana i zrak i voda, sve utječe na nešto, a znam ja puno muškaraca kaj ne duvaju, a maltene imaju veće sise od mene, a neki i imaju....
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Ja vrsim "eksperiment" na svojoj curi sto se mensturacije tice... Stvarno neznam kak je vama zenama i koliko vas boli, pa pokusavam shvatiti kako bi trava bila od koristi. Naime jednom prije godinu-dvije sam pusio sa curom dan prije njene menstruacije i kaze da joj nikad nije bilo tako dobro, da ju nista nije boljelo i da ce svaki put pusiti prije tih dana. Medjutim, sljedeci put, trava nista nije pomogla (nije ni odmogla) pa me mucilo sto se desilo...

Jos nekoliko puta smo probali, dan prije, dva dana prije, tjedan dana prije, taj dan kad je dobila, ali nista... Na kraju me navelo na razmisljanje da je ubiti ono kad je pomoglo bila neka druga trava (mislim na varijacije indika-sativa-CBD-THC).