Fungus Gnats (pljesnive mušice)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.08.2023
3
3
3
33
help ?

Zdravo svima ! ‍♀️ Nova sam tu na forumu, te naravno, imam pitanje. Šta joj je vise ? Misla sam sa su ju uhvatile buhe sve to makla , ima još slika , međutim..
HvalaA svima ✌
 

Prilozi

  • 28870562-4389-4103-ACEE-5BBAFF720C17.jpeg
    28870562-4389-4103-ACEE-5BBAFF720C17.jpeg
    654,4 KB · Pregleda: 62
  • 991CDC55-CF8C-4119-99DD-9332649690C0.jpeg
    991CDC55-CF8C-4119-99DD-9332649690C0.jpeg
    575,7 KB · Pregleda: 170

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
610
3.224
203
Pozdrav, u najkracem obliku izreceno., na ovu biljku zaboravi,.sljedeci put kad se odlucis posijat javi se prije. Ne gubi nadu za ubuduce ,medutim u ovom slucaju previse je osnovnih stvari koje bi se morale objasnjavati,a nisu povezane sa temom. :respect::thumb: stay high
 
Poslednja izmena:

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
610
3.224
203
Bilo je i rezanja nekih listova ,grana..itd, stres,prihrana,.dalo bi se na siroko. Kasna sadnja moguca..ujedno nije pojasnila na koji nacin se rjesavala nametnika,dali je koristeno neko i koje sredstvo za to..
 
Poslednja izmena:
16.08.2023
3
3
3
33
Bilo je i rezanja nekih listova ,grana..itd, stres,prihrana,.dalo bi se na siroko. Kasna sadnja moguca..ujedno nije pojasnila na koji nacin se rjesavala nametnika,dali je koristeno neko i koje sredstvo za to..
Bok bok svima , ma joj , piknula sam ja nju davno , prošle godine , bila Indoor prvo.
Pa smo selili i pala je naravno u vegetaciju.
Odrezano je sve sto mi je ličilo da su je napale te bubice i otisirana je . Nije špricana ničime. Zato su i bambusi tu jer je previše tog bilo a jede se . Međutim da , pokazuje i dalje isto jer cim krene se bud radit, sutra je suh. Tak da ova ide dalje u kompost Stas
Ko zna šta je to , našla ovako.

Nova beba je unterwegs tako da no stress ♻️♥️
Također hvala
 
  • Sviđa mi se
  • Love
Reactions: Cyric and DjedMraz

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
610
3.224
203
No stress tako je,:thumb: kao sto je i Bizzzo ti napisao , svjetlo ,vege., i sve ostalo,zemlja,gnojiva.. budemo zajedno od pocetka kad se odlucis iduci grov ,tu smo , samo se odluci i idemo do harvesta ;) ... uzmi si malo vremena , procitaj pomalo o svemu da steknes minimun osnova, lako ce biti dalje.
 
16.08.2023
3
3
3
33
No stress tako je,:thumb: kao sto je i Bizzzo ti napisao , svjetlo ,vege., i sve ostalo,zemlja,gnojiva.. budemo zajedno od pocetka kad se odlucis iduci grov ,tu smo , samo se odluci i idemo do harvesta ;) ... uzmi si malo vremena , procitaj pomalo o svemu da steknes minimun osnova, lako ce biti dalje.
Ma plačem se vise , pas mi pojeo predivna bila nova
Javim kad puknem opet za koji dan , dotukao me

Ma plačem se vise , pas mi pojeo predivna bila nova
Javim kad puknem opet za koji dan , dotukao me je
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DjedMraz

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.379
2.598
Da osvjezim malo temu...vako,provjereno i veoma ucinkovito.
Gnatovi nisu imuni na Neopitroid ...apsolutni pobjednik u borbi protiv letaca,a vecina nas ga ima doma..negdje u ladici ,ili ormaricu
Svasta sam probao i procitam na pola ove teme...Honda je savjetovao neopitrodi,ali je to proslo neopazeno ..sudeci po lajkovima,a potpuno je bio u pravu..neopitroid :thumb::thumb::thumb::thumb:
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.379
2.598
Nema veze sto larve rade problem..moraju kad tad na povrsinu,a kad izrone..bam,a ne moze tako vjecno..mora na red doci i zadnji..prije ,ili kasnije.
Imam jednu u ptgh i mislim da je ove sezone ona glavni krivac ,a citam po forumu i Plagronov light mix je ove godine sa podstanarima
Ja sam neopitroid posuo po zemlji..posecerio i vec nakon pola sata nije nista vise letilo,a evo treci dan je danas i jos uvijek nema letaca..nekako mi se cini da ne izranjaju iz zemlje,a to znaci samo jedno...bar se nadam.
otopi se neopitroid sa zaljevanjem i ode ispod povrsine,pa se nadam da djeluje i na larve..vidjert cu za koji dan...ali za sada nema tko postaviti nova jaja

edit
larva je larva odprilike dva tjedna ..dosta dug period.
Cijeli proces traje 3 tjedna +- i onda mora na povrsinu
Ali gledano strateski.. treba udariti na letace !! Oni su korijen problema
 
Poslednja izmena:

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
~2-3 cm kvarcnog (!!!) pijeska na površinu zemlje prekida ciklus. Žute ljepljive trake kupe letače ,ne mogu uteći.
H2O2 3% iz apoteke,u omjeru 1:4 sa vodom će ubiti larve.
Zalijem površinski sa 6dcl pripravka( 110ml H2O2 + 0,5 l vode),stavim pijesak,povješam trake.
Sljedećih par zalijevanja odradim kroz podložak posude(zalijevanje odozdo)
Jedan od načina.
Biljke dobro podnose tretman.

Kasnije kad ih nema,može se maknuti pijesak jer osjetno je teža posuda s njim,pa je malo problem vidjeti ' na ruku' dal' je posuda lagana ,tj biljka žedna.
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Umjesto kvarcnog pjeska moze i pepeo ili ocat ali s time se riskira ph problem pa najbolje izbjegavat.
Po povrsini posut pepela u tankom sloju i ostaviti par dana da djeluje (biljku zalijevati sa donje strane preko podloska) nakon par dana kompetan gornji sloj zemlje skinuti (pepeo + 2-3cm do korjenja )i nasuti friski sloj zemlje.
Sa octom je varijanta da se sprica po zemlji i isto tako ukloni gornji sloj nakon 24h...

Meni se cini dobitna kombinacija Neem preventivno od starta i neopitroid ako se slucajno pojave letaci... E da... Biokill isto radi na letace...
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.327
7.026
258
Da vam ne kazem sta . . . sad . . .
Vi lepo po vrecu kokosa i onda 3-4centa celom povrsinom od stabla do ruba zatrpati vase omiljene potove do cepa
Zalivanje u tacnu kad treba
Tako ce kokos biti suv pa da vidimo kakvi su im uslovi i sanse da se razviju
Kasnije ne treba nista uklanjati, samo se nastavi normalno zalivati, sto cak moze biti dodatni gratis, jer je kokos kao sundjer i trebao bi ravnomerno propustati vodu po povrsini zemlje ;)

Od hemije Fertiluma Soil Attack Liqiud radi posao, ali sporo i dugo vremena treba (par nedelja) za ceo proces :)
PS Biljka moze pokupiti dodatno miris limuna koji isti sadrzi i ispusta
 
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.140
358
Ja moram normalno zaljevat, tek sam presadio biljku. Sad sam razmutio 100ml peroksida na 2l vode, biljci je pasalo, a za letače ću pratit narednih dana. Prošli put sam stavio 10ml na 1l i prestali su se novi pojavljivat, al sam i zaljevao preko tacne bar 3-4 puta poslije toga. Neopitroid ide kao dodatni napad, hvala Opa:respect:
 

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.140
358
Definitivno slaba doza, 100ml/2l, nastavili su se pojavljivat novi. Kako sam posuo neopitroidom po površini zemlje, za 2-3 dana su nestali.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1 and RAOZA.

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Ako naletiš na Diatomsku zemlju daj joj priliku. Eno kod mene koristim istu zemlju 5. Grow. Imam ih 4.growa vise ili manje. U ovaj zadnji sam zamjesao cirka 1kg diatomska zemlje na 100 litara zemlje jel. I dao sam gore pri vrhu neku količinu. Nema jednog gnata, sam ne vjerujem :rasta:
 

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.140
358
Nisam uspio naći, ali ću isprobati ako se ukaže prilika:). Jbg, gnatovi su čest problem, lijepo je imati jednostavno rješenje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.