Fungus Gnats (pljesnive mušice)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.748
258
out of space & time
Ne znam, ne bih ja to u tom stadijumu prskao, to vec lijepo cvijeta.. oces da rijesis funguse, a pojavi ti se plijesanj radi prskanja..

Ono sto bih ja uradio u tvojoj situaciji je sledece:
zalivanje odozdo, u podlosku od saksije, i to manje kolicine vode ali, logicno, cesce. Nikako odozgo. Ostavio trake da se hvataju letaci, a larve neka crknu bez vlage na povrsini zemlje.. i gurao bih tako do kraja, koji izgleda i nije tako daleko..

To je neko moje vidjenje situacije, i otprilike rijesavanje iste. Kasna je ura sad, valjda ce se sjutra javit jos neko sa svojim misljenjem..:)
 

Misko21

Aktivan Član
21.06.2020
371
775
93
35
Jel kada prskam spinosad-om gledam samo list da pokvasim ili celu biljku ,nemoce je cvet ostati suv.Razmisljam ako je vec spinosad sumljiv sto se tice prskanja u cvetanju jel ulje nima bezbedno za cvetove ?
Svako mišljenje dobrodoslo,plasim se svakako da ostavim u božijim rukama na pola cvetanja sam.Sigurno Cu primeniti zalivanje odozdo ,koristicu verovatno Jos neko vreme spinosad ili neem oil 2x nedeljno nekih 2-3nedelja za svaki slučaj ,i u razmišljanju sam da nečim zalijem zemlju da ubijem larve ili koji je vec insekt u pitanju,pročitao sam negde da je Bestija zalivao čajem od koprive.
Jel nije problem da se hrani biljka preko tanjirića ? Obicno mi popiju 4.5L vode na 2-3 dana ,da prepolovim kolicinu pa da zalivam svaki drugi dan?Sto se tice budji ne znam na koje načine se sve moze pojaviti,trenutni uveti po "danu" su temp 30.7c i 44% vlage,sto se tice mraka nisam obratio pažnju ali mislim da nije Veca od 50-55 svakako provericu sutra ako treba uzecu odvlazivac.
 
Poslednja izmena:

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.387
27.855
1.098
Trøndelag
Dobro Herb zbori, ostavi pot da se dobro osusi a zalijevanje u podmetac. Ne vidim tu nekakv problem jer i sam to prakticiram gotovo uvijek.
50% direkt u biljku a ostatak u zemlju i sljaka super. Larvi se neces rijesiti prskanjem po biljci vec trebas sredstvo koje njih unistava. Postoje nekakvi organizmi koji se otope u zemlji i zalije se sa tim rastvorom. Ta stvorenja se hrane larvama gnatova i kad ih potamane onda one nemaju vise sta jesti pa i one polako umiru.
 

Prilozi

  • Nemaplus Trauermuecken.jpg
    Nemaplus Trauermuecken.jpg
    243,2 KB · Pregleda: 18

Misko21

Aktivan Član
21.06.2020
371
775
93
35
Valjda će izdržati do kraja tek su 40 dana na 12/12 , obe su sative amnesia i purple haze
Malopre sam izvadio kriške krompira i ono što sam video ne izgledaju kao larve već sitni beli insekti koji se munjevito kreću,nema ih mnogo na svakom krompiru po 1-2,vidljivi su golim okom ali nemoguce ih uhvatiti kamerom koliko su brzi.Na lepljivoj traci samo 1 mušica .
Prskacu ih 2x nedeljno spinosad-om ,sledeće nedelje uljem nima isto 2x nedeljno da isperem lišće , od sutra počinjem zalivanje iz tanjirića,i Jos nesto mi je potrebno za zemlju očigledno da imam neke insekte.
Videcu ako imam još zemlje da zamenim jedno 2-5cm sloja
Jel taj preparat nemaplus samo za larve gnutsa?
IMG_20210509_000223.jpg IMG_20210509_000216.jpg IMG_20210509_000207.jpg
 
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.074
15.588
358
Imam sličnu situaciju!
Več duže vrijeme, kad idem iza biljke, vidim pokoju mušicu kod zemlje, brzu ko vrag, svjetle boje, sivkaste i duguljastog tijela. To je najbolje, što ju mogu opisati!
U 4 tjedna se ulovilo ovo na slici 16224512820624150215638317712515.jpg , što mogu i komarci, biti....
Ova je u boxu, cijeli grow i više je zemlje, nego mušica. 16224513058321138906735101646076.jpg nova je dodana, prije sat vremena, ali 100% sam siguran, da u jednom potu, gore, navedene gamadi, pretrče, povremeno. Nisam čistunac, ali box i okolicu, čistim, špricam i ovo je prvi put, da imam nešto u boxu, a da nisu biljke:)
Zaljevam, kada se biljke lagano objese, pogotovo u ovoj fazi, a korjen mi uvijek, ispuni pot, da ni nokat, ne ide u površinu. Tako, da bi ih vjerojatno vidio, pošto ima puno korjenja na samoj površini. Imam hidrogen 3%,tekućina za odštopavanje uši, pa ču probat 2 ml na litru vode. Pošpricat površinu, a kraj je za 3, 4 tjedna, tako da bu zdurale!
Inače su zdrave i piče ko blesave, zato mi nije svejedno!

@Misko21 ,Miškec,kako je kod tebe prošlo?
 

Prilozi

  • 1622451329516239907700238951169.jpg
    1622451329516239907700238951169.jpg
    659,7 KB · Pregleda: 57

Misko21

Aktivan Član
21.06.2020
371
775
93
35
Druze kod mene bez problema proslo.Problem poceo Kada sam u boxu ubacio dve casice jogurta gde Sam posadio nove biljcice I tada u casicama vidim neke insekte kako skakucu po zemlji pa ih izbacim iz boxa I napravim vege box za njih. Medjutim ovim velikim biljkama pocelo lisce da rapidno zuti I opada I odmah Sam posumnjao na neke insekte postavio parcice krompira kad Ono na svakom parcetu krompira posle jednog Dana puno ovakvih belih insekata vidljivih golim okom.Znaci uopste nisu bili slicni kao kod ovih u casicama jogurta.Tako da su najverovatnije drugi insekti bili u pitanju.
IMG_20210531_124056.jpg
Biljke su bile na polovini cvetanja.Poceo Sam da isusujem zemlju,zalivao Sam samo odozdo, prskao laserom240 (spinosad) 2-3x Ned po zemlji,liscu I cvetovima.Jednom prilikom kada Sam prskao biljku ispod cvetova primetim brdo crnih insekata kao mravi Koji se nenormalno brzo se penju po korenu ,donjim granama,u zemlji ih nisam primetio mozda sto su crni I mali.Poprkam jos par puta laserom I vidim da se situacija sto se lisca blago popravila,Malo se naplasio da se ne Javi budj Kada sam poceo da zalivam posle 2-3ned normalno odozgo ,postavio Sam opet parcice krompira par puta da proverim -ni traga od insekata.Za svo to vreme imao Sam dve lepljive trake I ulovio sam jednu musicu,I nisam nijednom primetio insekte na liscu.Da rezimiram ,ocigledno da nisu bili tripsi jer ih imam u vege boxu (to su te 2 biljcice iz casice jogurta) i potpuno drugacije izgledaju,ulovio sam 1 musicu Ali Sam zato imao brdo larvi na krompiru.Trenutno biljke tretiram spinosadom 2x Ned I jednom abastate (insekticid-akarcid) oba preparata prskam samo po zemlji ,planiram jos jednu nedelju pa cu proveriti pomocu krompira.Na lepljivoj Traci visi jedna musica mesec Dana I to je to.Zalivam normalno odozgo zbog hemije koje koristim pa racunam da nema potrebe da isusujem zemlju ,javljam rezultate za nedelju Dana.
E ovako izgledaju nametnici Skim se sada borim u vege boxu,dugaljasti ,crni ,klasicni tripsi.
IMG_20210531_132206.jpg IMG_20210531_132147.jpg
Morao Sam ovako opsirno jer su dva growa I razliciti nametnici,reci mi koliko si na 12/12 ,ja bih na tvom mestu zalivao 3ned samo preko tanjirica,prskao 3 nedelja spinosad 3x Nedeljno po zemlji ,samo prvu nedelju bih prskao I lisce odozdo za svaki slucaj.Postavljaj parcice krompira po celom potu 2x nedeljno tako proveravaj situaciju,stavi nove lepljive trake.
Posle 3ned vrati se na zalivanja odozgo
kakogod nemoze ti skoditi Ako u potpunosti ne resi situaciju barem CES ih desetkovati,meni je pomoglo vidis po slikama da su moje biljke izgledale 5x gore,Javljaj utiske I bez sekiracije
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0

Talicni

Aktivan Član
27.06.2015
137
668
93
Skuhaj caj od kamilice,2-3 vrecice u pola litre vode,ohladi i zalij. Bitno je da zalijes da ude u unutrasnjost pota. Ja sam u 3 pota rijesio problem samo sa jednim zalijevanjem a bilo je vec letaca u boxu,nakon zalijevanja svi su riknuli kroz 2-3 dana. Mozes i u spricaljku staviti pa vlaziti povrsinski sloj zemlje za ove preostale.
Jel se prskaju i listovi sa tim cajem? Pomaze oko jajasca ili ?
 

Peroooooo

rješenje je praštanje
Poznanik Foruma
02.12.2011
853
3.675
163
...male biljčice s kotiledonima(prvim listićima) i 2 nova ali mala lista i primjetim fungus gnats-odem u poljoapoteku te mi žena da Akvacid. Pošpricao sam dvaput špricnuo po zemlji i za 2sata riknule sve biljčice koje sam posadio-poludio sam -luuuuud!!! Taj akvacid pobio mi biljke-užas!!!
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Nope, ali sam koristio 5ml neem oil /300ml vode i kap detrdzenta.. U kombinaciji sa neopitroidom po povrsini zemlje... Uglavnom ih rijesi vrlo brzo (2tjedna). Cak sam znao takav pripravak slozit i prije sadjenja i umuljat to u zemlju (plantelu) u tome sranju je uvjek gamadi svakojake. Pricekat dva tjedna i onda sadnja. Sad od kako sam na bio-bizz nisam imao tih problema.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bananko Banana

GoLee

Aktivan Član
04.11.2019
194
942
93
Under the sea
Krenite u prirodu (ili kod najblize komsinice/je :) sada je vrijeme tj. berba Kamilice !!Samo cvijetove!!!
I to sto blizi centru biljke jer imaju najvise Pyrethrine u sebi. (Zamolite komsinicu-ju iz Dalmacije da to uradi za vas jer je tamo najbolji kvalitet Kamilice)
1. 0,40grama Kamilice cvijeta koji !!morate!! osusiti pa usitniti.
2. Zakiselite sa 6 L mlake vode (kao za bebu) ostaviti da odstoji 3-5sati. Za Manju kolicinu 0,10grama na 2 L vode.
3. 1 kap tečnog deterdženta za veš na 2 L Soka od kamilice. (det. za veš ima sastojke protiv bakterija)
4. Procijediti.
5. Prskalicu u ruke i naredne 2 sedmice popskati !!ne pretjerano!! 2x sedmicno (ako je situacija alarmantna) ako ne onda 1x sedmicno:
Zemlju, Potove rubove unutar i van, preletiti 2-3 poteza prskalicom :udarac: preko i ispod listova "Štiti i ne škodi".
+Napomena lijek postaje aktivan nakon 24h zato ne pretjerujte sa prskanjem.
R.I.P.:grob:Insekti :grob:R.I.P.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Koliko mene matematika ide ako je doza 400g na 6l onda je na 100g za 1.5l caja... Ili je 100g na 2.5l pa je 400g za 10l..?. :rasta:
 

Saša443

Izmedju planina i mora..
13.03.2013
2.378
8.620
258
nije bas da nema,samo treba lepo procitati temu,pa ima samo 9 stranica...
popodne prije gašenja lampe je svaka dobila 4ml peroksida u litri vode, u 9i5 se pali svijetlo pa cemo vidit jel gamad pocrkala... da sadim ruže odnio bi ovo zemlje šta mi je ostalo i nabio na glavu liku šta radi u merkatora
eto,kazu od 3-5ml 3%-tni,na litru vode..
 
Poslednja izmena:

Tramontanac

Aktivan Član
01.02.2022
88
470
53
24
Ima u Hr dobar proizvod Baturad wp.
Spore bakterije Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki.
Jednom sam aplicirao i riješio se gamadi.
Bizzo je bio ukazao na učinkovit proizvod u kojem su Bacillus thuringiensis subsp. israliensis. Kako ga nisam našao kod nas probao sam s ovim. Uobičajen u voćarstvu.
1g na litru vode i između dva zaljevanja dobro našpricao površinu zemlje. Isto sam u podložak nešto ulio da upije i dolje kroz rupe