Lomljenje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
24.09.2013
9
2
3
Pozdrav ljudi!
Nov sam ovdje na forumu, i nakon malo prelistavanja započeo sam svoj prvi uzgoj.
Prva biljka je ok, osim što su joj listovi na vrhu malo požutjeli, a ovi donji su uvenuli i otpali, ali jedan kolega mi je rekao da će se to dogoditi i da se ne brinem ništa (ali, kao svaki brižan roditelj, svejedno se brinem :D )

Međutim, nešto sam drugo htio pitati, a vezano je i za naslov.

Druge dvije biljke su počele rasti normalno, kao i ova druga, sve je bilo u redu. Kada ih stavim na prozor ili pod lampu da upiju svijetlosti, savijaju se za svjetlom, i sve ok, to je i prva radila i meni se sve činilo u redu. Međutim, u jednom trenutku mi se jedna savila negdje pri vrhu, onako kao da ju je netko odlomio. Mislio sam da sam ju možda slučajno zavjesom zakačio ili nešto, no onda se i druga 'sama od sebe' slomila i na kraju uvenula pa sam ih morao baciti.

Zašto se ovo događa i kako da to spriječim/zaliječim, i kako da znam koja će se tako prepoloviti, budući da je ova prva prošla poprilično 'zlostavljanja' i nije joj bilo niš'?
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.597
2.598
Što manje premještanja manje problema a ako k tome nadodaš slabu rasvjetu,previše vode,a garant si i gnojio već :) ...eto problema u startu :)

Malo malo se pojavi na forumu sličan problem u uzgajanju zato što se ne prouči štivo dovoljno :)
Evo posudio sam jednu sliku sa foruma :) pa si zamišljam tvoje biljke,hehe ....manje su od ovih ali teže k tome da postanu ovakve :)
http://i44.tinypic.com/333l6k6.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp and PowerSeed
24.09.2013
9
2
3
@Bogeyman
recimo da sam dnevnik počeo sa problemom XD. Danas stavljam novu na klijanje pa ću možda izvještavati detaljnije/redovitije. Sa prozorom sam i odustao zadnjih dana jer prekratko traje dan, prehladno je, a i nisam kod kuće većinom.

@Gagiba
Lampa je štedna, na 3-4 cm od biljke, međutim budući da je ova najstarija mnogo veća od ovih mladih (sada polomljenih), lampa je od tih mladih udaljena nekih 10-ak cm (što vjerojatno nije dobro jer štedne daju jako malo svjetla).
Zemlja (sad govorim samo o ovoj 'velikoj') je neka retardirana, jako je mekana i kada je zalijem ostaje mokra jako dugo, ali ima i nešto drenaže. Uglavnom to danas presađujem u bolju zemlju, kupovnu (ovu sam dobio sa nekim cvjetom od neke babe na pijaci kada sam kupio cvijet, onda je cvijet umro i umjesto njega stavih svoju biljku) i kiseliju od ove univerzalne.
Zalijevam svaki drugi dan, ili svaki dan ali onak sa manje vode. Jednom tjedno zalijevam vodom sa gnojivom, ali to sam počeo tek kada sam vidio da listovi žute i otpadaju, jer sam (krivo ili točno) dijagnozirao problem kao nedostatak dušika, prema jednom od vodiča sa ove stranice (naravno, sasvim je moguće da sam krivo odredio problem).

@VenloNL
Moja nije takva, ima velike, dosta široke, čvrste listove, i stabljika je sad već solidna, samo što, eto, listovi žute.

Evo i par slika, kamera je sranje pa ako uspijete štogod skontat, supač :sadbanana:
spj153.jpg

2qwpggg.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
drug, pored toga sto joj fali svetla prerasla je tu saksiju poodavno, trebao si presaditi kada je bila duplo manja, i to u neki kvalitetan supstrat
 

Purger

Aktivan Član
08.08.2013
74
285
53
Svugdje po malo
evo josh 1 primjer kako ne pocinjati saditi...pa kud u zemlju od cvijeta koji je riknuo stavljati menku??? citati i citati pa jos malo procitati za svaki slucaj..hehe..

sretno
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.426
298
109
The Mighty Jungle
lome ti se jer se izduzuju zbog preslabog svjetla..nista cudno, ako ih nastavis na ovaj nacin odrzavati na zivotu nece biti nista od toga, odi malo na unutrasnje uzgajanje i procitaj par tema pa smisli nesto normalno, nabavi odgovarajuce svjetlo i zemlju pa onda probaj ponovo sa tim sjemenkama koje imas..pa da vidis razliku i da se te nove nece lomiti. ;) poz i sretno
 

vrhunski_indikator

Dark Rider
26.06.2011
660
3.098
163
Osetim miris vasih hedova
Nedostatak svetla, sunce vise nema, ili nabavi svetlo ili gledaj kako ti rastu to jest izduzuje se, i bas kao sto Bogeyman rece, trebao si je presaditi dok je manja bila, zasto jednostavno ne procitas dnevnik od Bogeya, Creative, Jack-a il nekog od njih koji imaju najbolje dnevnike, ima tu ljudi sa presavrsenim dnevnicima, rakija ima dobar, weedic, ma svi covece, od starih clanova, srecna zecina isto lep dnevnik, mikri, ma ne znam sam vise, prelistaj pa ces i sam videti sta sve ima i kako treba, tu foru mozes preko leta da koristis, a vidim da pises da ima svetla, samo mi nemoj reci da si stavljao ove obicne sijalice, edukuj se malo i samo napred da bude hedovaaaa. :)
 
24.09.2013
9
2
3
MonsterSeed je napisao(la):
Nedostatak svetla, sunce vise nema, ili nabavi svetlo ili gledaj kako ti rastu to jest izduzuje se, i bas kao sto Bogeyman rece, trebao si je presaditi dok je manja bila, zasto jednostavno ne procitas dnevnik od Bogeya, Creative, Jack-a il nekog od njih koji imaju najbolje dnevnike, ima tu ljudi sa presavrsenim dnevnicima, rakija ima dobar, weedic, ma svi covece, od starih clanova, srecna zecina isto lep dnevnik, mikri, ma ne znam sam vise, prelistaj pa ces i sam videti sta sve ima i kako treba, tu foru mozes preko leta da koristis, a vidim da pises da ima svetla, samo mi nemoj reci da si stavljao ove obicne sijalice, edukuj se malo i samo napred da bude hedovaaaa. :)
Nisam obične, stavljao sam CFL žarulje, piše u jednom od guideova ovdje da može i te, ali ih onda kasnije treba staviti više (ne proizvodi dovoljno svjetla pa jedna nije dovoljna, jel).

Presadit ću sutra ovu što još živi pa ćemo vidjet koliko će i hoće li još preživjeti. Čini mi se da je ovo žutilo barem prestalo sa širenjem ako se već ne povlači (a ovi donji listovi su skroz uvenuli - ali opet, prija kaže da tako i inače bude, ja ne znam).
 

Bassman

Aktivan Član
07.10.2013
516
1.403
163
35
Vidim da ti je biljka kraj prozora,slozi neki box cim prije.Kakve cfl koristis?
Jedna ko nijedna,pogotovo ako je slaba, a i nemas box.
Presadi,sklepaj box, pojacaj svjetlo, par coolera stavi i pici s njom,nista nije izgubljeno(jos).

Sretan grow!
 
24.09.2013
9
2
3
CFL žarulja je 13W, držao sam je na 3-4 cm od biljke i do sada je bila ok. Sutra kupujem metal halidnu žarulju od 150W ili 250W, ovisno koliko će mi trebati i što mi vi ovdje preporučite (konkretna žarulja u pitanju je MaxLumens MH žarulja - http://www.igrow.com.hr/proizvodi/rasvjeta/zarulje/). Za ovu sam se odlučio jer izgleda da jedina ima normalno grlo, a za sada mi je bitno samo da ozdravi i nastavi rasti normalno, a za mjesec-dva ako bude potrebno kupit ću neku drugu, HPS ili nešto.

I pojavio se još jedan problem... valjda. Presadio sam je danas u veći kalup, ali je omlitavila, onako stabljike više nisu čvrste i uspravne neko su se objesile. Jel to tako zna biti kada se presađuje, možda zbog nekog stresa korjenu ili nešto, hoće li se oporaviti ili je na izdisaju? :sad2:
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
daj im sansu, al nova rasveta obavezna, il zaboravi, meni tek nikla biljka stoji pod 2x26w a ne to da drzis pod 13w... a onaj mh sto spominjes ide na e40 grlo (goliat) a ne na standardno e27
 
24.09.2013
9
2
3
Pozdrav, ljudi!

Evo da javim kako ide biljka. Postavio sam novo svijetlo (CFL 25W 6500 K) i stavio je u skroman box (kutija obložena folijom da se malo reflektira natrag ovo rasipano svijetlo).
Grane su se uspravile i sad čvrste i šire se posvuda, a biljka je narasla jedno 5-6 cm.

Ali, listovi nastavljaju venuti, odnosno sušenje listova je prešlo na listove iznad onih zadnjih. Kali mi reče da joj dajem puno previše vode, pa sam ju prestao zalijevati, evo ima već dva dana, jučer i danas. Mislio sam čekati još tri dana pa je onda zaliti i nadati se da se, ako ništa drugo, barem neće ovi ostali nastaviti sušiti.
Gledao sam opet po onom vodiču, i čini mi se da je sa ovim gornjim listovima problem u manjku dušika (a šta ja znam, možda je takva vrsta sa svijetlijim listovima - neam pojma), ali ne smijem ju više gnojiti jer kaže vodič da prvo trebam čekati da se iscrpi zemlja, a i onda samo jednom tjedno, a ja zalio gnojivom prošli tjedan tri puta (jednom normalno, dvaput tek toliko). Evo staviti ću sliku da vidite na šta to liči, ali ovo sa bojom gornjih listova možda/vjerojatno ne možete preko ovak loše kvalitete snimka savjetovati.

Ne znam šta da vam kažem ljudi... biljka mi ugiba, a ja ne znam koji joj je *****. Razvila se nekakva posebna veza među nama (kao što netko ovdje ima u potpisu: Marijuana isn't addictive, but growing it is.), ali čini se da nam nije suđeno.

Jedna sjemenka što sam ju stavio klijati je proklijala i zasadio sam je jučer, valjda će s njom sve štimati, ali ipak, nije to to. Moja Marijana (prva biljka) i ja vodimo, čini se, vrlo tešku bitku, i više bi mi značilo da se ova izvuče nego da ova nova prođe bez ikakvih problema. Ne znam, možda je to nekakva početnička growerska opsjednutost, ili ufuranost ako hoćete, ali eto tako stvari stoje :D

Isprike na dužem postu i mojim jadanjima tu po forumu :)


339o96h.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Purger

Purger

Aktivan Član
08.08.2013
74
285
53
Svugdje po malo
frende sam sebi si odgovorio na pitanje svojim postom...cemu gnojiti tako malu biljku...i to tri puta u tjedan dana?? pa di ces tolkoo? samo voda na pocetku i ne stalno ...vidis kad je biljka zedna..onda zalijes...

zemlju probaj staviti do vrha posude .. sretno i lakse malo, pusti da raste bez previse kemijanja i bit ce 5
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Eleshar
24.09.2013
9
2
3
Ma znam da sam previše zalijevo, ali ne mogu si pomoći. To je ko ono kad dođeš kod bake a ona te šopa hranom makar više ne možeš ni zinuti. Tako nešto :lol:
 

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
ja cu da kazem da si je spalio tako mladu tim djubrivom vidis vrhove nagorele, plus ti je zemlja u startu pravila problem jer je losa,bakino cvece :) ...jedina pomoc ti je da kupis brendiranu zemlju i sve to lepo presadis, i zatrpas do prvih zdravih listova.tanjirici su ti puni vode,a kazes da nisi zalivo 2 dana,zalivaj kad se zemlja odvoji od saksije i kad postane lagana kad je dizes...tako mladu biljku treba zaliti jednom nedeljno jer nema razvijen koren i ne moze da popije toliko vode.