Moj vrt

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
A sad nešto sasvim drugačije! :D Što zbog klime i biljaka, što zbog samog načina uzgoja.

"Mali" uvod pre slika


Pre 3 godine sam se preselio u toplije krajeve sa ciljem nekog "Off Grid" života. Uzgoj svoje hrane, skupljanje kišnice, solarni paneli, čitava ta priča. E sad, kao neko ko je odrastao u stanu, imao sam tu sreću u nesreći da nisam imao iskustva u uzgoju ičega sem drage nam biljke. :) Kažem sreću u nesreći jer sam morao o svemu tome puuuno da učim, tako da sam prikupio gomilu informacija pre nego što sam imao priliku išta od toga da isprobam.

Sve što vidite je urađeno "no dig" metodom baštovanjenja za koju sam zaključio da meni najviše odgovara. Znači sem kad sam pripremao mesta za sadnju, zemlja nikad nije okopavana. Jedini razlog što sam kopao na početku je to što sam bio primoran jer je čitavo zemljište bilo ugušeno od strane nekog himalajskog đumbira koji nije jestiv i, sem za kompost, nije ni za šta. Da ne objašnjavam puno o "no dig" metodi, staviću par linkova pa možete i sami pogledati o čemu se radi.

Living Soil Film - Odličan dokumentarac koji objašnjava zašto je bolje ne kopati.
No Dig Explained Playlist - Playlist na Youtube jednog sjajnog čikice koji radi komercijalni uzgoj povrća "no dig" metodom. Poprilično sam siguran da je naduvan na većini videa! :D Čak i ako uzgajate tradicionalnim metodama, ima pregršt informacija koje dobro dođu jer ima video za svaku povrćku od sejanja do harvesta.

@VenloNL - Čim ti toliko motikaš, daleko si ti od najlenjijeg vutraša! :D

Još jedna stvar koju radim drugačije je da skoro sve biljke ostavljam da cvetaju i prave seme. Takođe, korov ne postoji u tom smislu reči u mojoj bašti. :D Ili je jestivo (mnogo "korova" jeste), ili ide u kompost, ili u đubrivo koje sam pravim, ili kod kokošaka. U svakom slučaju - sve je korisno! :D

Ne da mi se opisivati svaku sliku posebno tako da ću nabrojati neke od biljaka koje imam pa tražite po slikama! :) Neke stvari nemam pojma kako se zovu kod nas jer ih do nedavno nisam znao.

Drveće: Limun, narandža, strawberry guava, loquat, papaya, tomarillo, kajsija, breskva, orah, lešnik...

Voće: banane, ananas, physalis, litchi tomato, pepino, goji, jagode, maline, kupine...

Povrće: Puno vrsta paradajza koij već od druge godine rastu sami od sebe i moram da ih vadim na stotine iz bašte, 2 vrste krastavca, 6-7 vrsta bundeva, par vrsta kupusa, kelj, prokelj, brokoli, karfiol, par vrsta luka, krompir, batat, kukuruz, artičoke, jedno 5 vrsta rotkvica, cvekle, 5-6 vrsta pasulja, 4-5 vrsta azijskih salata, taro, tikvice, dragoljub (ne vidim ga kod nikog u bašti a meni je pola svake salate i rešava mi većinu nametnika)...

Začini: Peršun, 2 vrste žalfije, 5 vrsta nane, ruzmarin, majčina dušica, origano, 3-4 vrste bosiljka, anis, mirođija...

I još puno lekovitih biljaka i kojekakvih jestivih divljih stvari...

Konačno slike! :)

IMG_7721.JPG
IMG_7723.JPG
IMG_7722.JPG
IMG_7720.JPG
IMG_7719.JPG
IMG_7718.JPG
IMG_7717.JPG
IMG_7715.JPG
IMG_7714.JPG
IMG_7713.JPG
IMG_7711.JPG
IMG_7710.JPG
IMG_7709.JPG
IMG_7708.JPG
IMG_7707.JPG
IMG_7706.JPG
IMG_7705.JPG
IMG_7704.JPG
IMG_7703.JPG
IMG_7702.JPG
IMG_7701.JPG
IMG_7700.JPG
IMG_7699.JPG
IMG_7698.JPG
IMG_7697.JPG
IMG_7696.JPG
IMG_7695.JPG
IMG_7694.JPG
IMG_7693.JPG
IMG_7692.JPG
IMG_7691.JPG
IMG_7690.JPG
IMG_7689.JPG
IMG_7686.JPG
IMG_7685.JPG
 

Prilozi

  • IMG_7716.JPG
    IMG_7716.JPG
    352,5 KB · Pregleda: 20
  • IMG_7712.JPG
    IMG_7712.JPG
    563,3 KB · Pregleda: 20

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
@opa cupa - ma samo naleti na koju nedelju, usvojice te ostrvo! :D

@Stipe - Ima! Bas ima... :D Nije nekad lako naci vlasnika jer su svi odavde pobegli ali resi se uglavnom. :)

@Himalaya - Bar 10 razlicitih ih ima na slikama! :D Ali drago mi je ako se ne vide, to je i bio cilj! :D Inace, vecina nisu u basti nego negde okolo u sumi ali nekoliko ih se uvek nadje i po basti... :D
 

Minja3

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
13.10.2010
356
1.732
143
Divota !!!
Kakva bi to bila permakultura bez glavne kulture :)
Najviše mi se sviđa što nema KOMŠIJA !
A gde ti je ova baštica ? Tajland ili Kostarika ili đe ?
 

matatata43

Aktivan Član
02.01.2016
145
387
63
Sa čime zalijevati paradajz kada se plodovi lagano formiraju? Ovako zaljevam gnojivom od koprive dali i dalje sa time mogu furit i u cvjetanju ? tnx!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jolly Joker

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
@Minja3 - Nije toliko daleko, a ni toliko toplo... :D Azori. ;)

@Badi @Vanzemljak27 - Razumem vas totalno! O ovome sam sanjao godinama pre nego sto sam se usudio ista uraditi ali treba jednostavno krenuti od nekud... Kad se setim kako sam zavrsio ovde kontam "koja sam ja budala"... :D Nit iskustva u bastovanjenju, nit u gradnji, nit znam lokalni jezik... :D Ali evo sad zivim u kucici sto sam napravio sam, iako je i dan danas nesto sredjujem, bastica sve bolja, snasao se nekako i uglavnom uzivam.

@matatata43 - ja sam isto na pocetku pravio gnojivo od koprive za vege, pa za cvet/plod od gaveza. Ove godine imam novu taktiku! :D Uzmem koprivu, gavez i sta god nadjem po basti da ima dubok koren (po nekoj logici da izvlace nutrijente iz dubine koji su nedostupni vecini biljaka), stavim sve zajedno u bure, nalijem vode da pokrije to i ostavim 2-3 nedelje. Posle razmutim sa vodom 10:1 i to je to. Koliko uzmem iz bureta toliko dolijem vode i za par dana opet ko novo. :) A i sad opet imam gaveza posvuda pa cu ga verovatno iscupkati i direkt oko biljaka jer to isto super dodje u cvetanju a ne moze jednostavnije. :D