natrijumska sijalica

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.09.2006
34
4
0
Procitao sam na forumu da zivina sijalica nije idealna za cvetanje, a da natrijumska moze da posluzipa sam otisao da je kupim. Nije bas jeftina, a pritom u mom gradu nema trafoa za nju. Da li natrijumska sijalica od 110 vati moze da se prikaci na trafo za zivinu sijalicu od 125 vati?
 
03.09.2006
34
4
0
Natrijumska sijalica nije isto sto i HPS sijalica, isto kao sto i metal halogena nije isto sto i metal halidna.Natrijumska sijalica izgleda isto kao i zivina. Iznutra je obojena fluorescentnim belim prahom. Razlika u ceni je: Natrijumska=12e HPS=100e Procitao sam obe teme i one ne odgovaraju na moje pitanje.Moje pitanje je: Moze li natrijumska sijalica da se nakaci na transformator od zivine?
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
sa linka http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=335

SLO-Era kaze ovako :

Svetlost

Pocecu sa spektrom boja koji je za lepu biljku vazan.
Za vegetativnu fazu biljki je potreban plavi spektar,dok je za fazu cvetanja i dobar urod neophodan crveni spektar.

Ali isto toliko bitna je i jakost svetla koja je kod fluoruscentnih lampi izuzetno slaba.Pod ta svetla spadaju FLUORA koja se koristi u akvarijima i kosta oko 2-3 eura ali 60w ima nesto vise od 1000 luxa, isti slican spektar ima i neonska svetlost COOL WHITE koja je paradoksno najeftinija manje od 1 eura ali je isto daleko slabija.

FLUORA ili COOL WHITE nam mogu dobro posluziti za klonove.A COOL WHITE i za mamu, to je kad biljka odcveta i zadovoljni smo s njom pa je ostavimo za klonove,ako pazimo na nju i neprocveta vise mozemo je imati za klonove i do 5 godina.

Za sve ostalo su ova vrsta svetla preslaba, biljka pocne normalno rasti ali kad dostigne 10-ak cm nema vise dovoljno svetlosti za normalan rast,a o cvetanju i urodu da i ne govorim.
Dobra strane ovih lampi je jedino sto se ne griju pa vezano za to nemamo toliko problema sa regulacijom temperature i CO2.

U uzgoju se koriste najvise HPS sijalice(NATRIJEVE)koje mozete jedine koristiti od pocetka do kraja a da imate lep urod.


HPS sijalice imaju maltene samo crveni spektar koji je idealan za urod-cvetanje.Ali zato postoje i posebne HPS koje su namenjene za uzgoj biljaka.

dobro ja priznajem da nisam nekakav expert za racunare...ali me bas zivo interesuje za sta je ovaj link :roll:
http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=1363&start=30
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Dr.Biber, ti verovatno misliš na Low Pressure Sodium. Ako je tako, nemoj ništa pokušavati s njom - nema pravi spektar ni za jednu fazu rasta a mislim i da ima i slabiji svetlosni flux.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
kao prvo ne možeš je prikaèiti te što ti pominjes su takodje punjene natrijeve i kao što reèe Tripco-ništa od tog. Ima ih u rasveti ulica,kvartova...ne lomite ðabe

nemoj te obiène se greju isto kao vrag
uzmi onda štedne sijalice,neonke
 
03.09.2006
34
4
0
Meni zivina sijalica u potpunosti odgovara za vegetativnu fazu.Raste kao luda. Treba mi neka za fazu cvetanja, i zato sam mislio da ubacim obicne zarulje. Procitao sam na netu da zivina sijalica ima crveni spektar, ali malo, te sam hteo da ubacim neku koja ce joj dodati crvenog spektra. Mislio sam da stedne i neonke imaju samo plavi spektar. Sto se tice rashlade napravio sam odlican sistem, temperatura u boxu mi je konstantno 27 C, a ako aktiviram rezervni ventilator temperatura mi je ista kao sobna. Trenutno je sobna 25 C.
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Živina sijalica ima najviše plavog i delimièno zelenog spektra (koji i nije bitan za fotosintezu). Po tome je dosta slièna Cool White fluo cevima (s tim da CW imaju vrh u zelenom delu spektra).
Ako se radi u nekom Cabinet-grow-u gde nema ventilatora i ide se sa neonkama, za veg. fazu osim CW fluo (preporuèujem nove tipove T5 koji imaju mnogo veæi svetlosni fluks), sa još veæim uspehom se mogu koristiti i tzv. Actinic cevi koje se koriste u akvarijumima za postizanje plavkastog "pravog podmorske" ugoðaja. Meðutim, fluo cev sa najviše plave svetlosti je "Special Blue" od Philips-a (oznaka joj je BB) koja ima i do 60% više plave svetlosti od CW.
A fluo cevi sa crvenim spektrom su White i donekle Warm White. To što se tièe jeftinijih, a od skupljih to ti je npr. Sylvania Gro-Lux i neke sliène Tri-Phosphor fluo cevi.
No, ubacivanje fluo cevi sa crvenim spektrom ti neæe pomoæi pored živine sijalice za cvetanje. Zapravo, mnogo bi ti bolje bilo da staviš samo fluo jer tako neæeš imati plavi spektar od živine i neæe biti više razvoja lišæa pa æe sva energija iæi u cvetove.
Koja ti površina baze boxa - prema tome možemo da sraèunamo koliko ti je lux-a potrebno i koliko fluo cevi.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
dr_biber je napisao(la):
Natrijumska sijalica nije isto sto i HPS sijalica, isto kao sto i metal halogena nije isto sto i metal halidna.Natrijumska sijalica izgleda isto kao i zivina. Iznutra je obojena fluorescentnim belim prahom. Razlika u ceni je: Natrijumska=12e HPS=100e Procitao sam obe teme i one ne odgovaraju na moje pitanje.Moje pitanje je: Moze li natrijumska sijalica da se nakaci na transformator od zivine?

HPS je takodje natrijeva sijalica.... xenon+arsen od gasova samo... tako da živin starter, trafo i to ne može upaliti HPS sijalicu...
To mi je rekao onaj haver što radi u jednoj veeelikoj elektro radnji... tu ima svega.... baš svega !!!!
 
03.09.2006
34
4
0
visina=1m
sirina=1m
dubina=1m
dva ventilatora
alu folija
jedna zivina sijalica = 125w
Nikada ne pustam biljku da raste mnogo u visinu cak i kad je negujem napolju, jer sto je niza manje se vidi :lol:, a i mislim da manje bilcice bolje tripuju . U mom kraju u jesen lokalni momci obilaze sume u potrazi za necijom biljkom 8)
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
A dobro, onda ti je baza 1 x 1m. Visinu neæemo raèunati, uzmimo da ti svo svetlo (zapravo, makar 90%) ide na cvetove (pretpostavljam da je rezana i oblikovana da svi cvetovi budu na vrhu, kao u Scrog-u)
Za 1m kvadratni ti je za indike potrebno 25000 -30000 lux. Za veæinu hibrida i neke malo severnije sative 30000-40000 lux. Za tropske i ekvatorijalne sative 40000-50000 lux.
Najisplatljivije fluo cevi od ovih koje se lako mogu naæi na tržistu su one od 1,2m (36W). Najisplatljivija od svih je T5 na 80W, ali se to teško nalazi.
Pošto ti ne možeš u box takve cevi, od ovih što se lakše nalaze uzmi Osram lumilux White ili Warm White(za cvetanje, prva ima boju na 3500K, a druga na 3000K) od 18W koja je 59cm. Ona daje 1350 lumena (a lux ti je lumen po metru kvadratnom - u ovom sluèaju skini 10% od lumena jer raèunamo da toliko neæe doæi do biljke, znaèi 1350 lumena ispada 1215 lux-a). To mu ispada da ti je potrebno nekih 20-25 za indike, za sative ne smem ni da mislim. Fizièki je moguæe sve to ubaciti unutra (debljina tih fluo cevi je 26mm), ali ti se sve u svemu ne isplati da se bakæeš sa tolikim brojem cevi.
Ali, ako bi ubacio ove nove, T5 (na prvi pogled se odmah razlikuju od T8 i T12 prema debljini - samo 16mm), onda je druga prièa. Tu možeš da ubaciš one sa dužinom od 84,9 cm od 39W koje daju 3100 lumena (u verziji HO - High Output, npr. Osram Lumilux T5 HO FQ 39W). Sa 10 komada si 'ladno završio pos'o za indike.
 
03.09.2006
34
4
0
Tripco je napisao(la):
Ali, ako bi ubacio ove nove, T5 (na prvi pogled se odmah razlikuju od T8 i T12 prema debljini - samo 16mm), onda je druga prièa. Tu možeš da ubaciš one sa dužinom od 84,9 cm od 39W koje daju 3100 lumena (u verziji HO - High Output, npr. Osram Lumilux T5 HO FQ 39W). Sa 10 komada si 'ladno završio pos'o za indike.

Mogu li da se nadju na trzistu bez zapitkivanja, i mogu li da potpomognu vegetativnu fazu :?:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Haveru, znaš šta je meni pomoglo za vegetaciju... to možeš kupiti u svakoj prodavnici (15€) dobiješ i žarulju od 500W... Biljke BUKVALNO bujaju od toga
Kupi fino sebi reflektor (kod nas ovdje je 15€ plus 1m kabla za struju (to sam skopèaš)....
Bila je slika na "Foto Galeriji" ali je izbrisana, a ove što imam ja su u drugom laptop-u kojem je pao XP, a ne radi DVD-CDRW i ne mogu ga postaviti nikako, a floppy nema :( ...tako da sad dok ne uzmem drugi mnogo toga i filmova mi ostalo na tom kompu....

Taj reflektor je meni "spasio" bukvalno sve biljke. Jeste da grije, ali pošto sad ide zima :) ko nema dobro grijanje (ugrijaæe sobu regulara :) LOL)
Na njemu stoji da nište se ne stavlja 1m ispred, ali on je meni bio (bez vent.) na 50cm od biljaka (ne u box-u) tako da na otvorenom nema potrebe za vent. ukoliko mislis spustiti reflektor niže, ali nema potrebe za to, jer stvarno su meni biljke (preko noæi, bukvalno) rasle po 5cm i razvijale se nenormalno a nikakva gnojiva nisam koristio dok su vegetirale !!!, samo sad u cvjetanju sam par puta gnojio i to sa pola propisane doze (tj. pola èepa na 2l, a piše èitav)....
 
03.09.2006
34
4
0
Citao sam tvoje postove o reflektoru. Sto se tice vegetativne faze biljka dobro raste i na zivinoj sijalici. Samo razmisljam kad vec kupujem lumilux neonke da li bi mi pomogle i u veg fazi. Bezze_Sa
1. koje si sijalice koristio za cvetanje :?:
2. Reci mi oznaku sa sijalice reflektora mozda ga i kupim.
3. Nailazio sam na neke reflektore MH 40 od 250w , zna li iko kakvi su oni?
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Eh, sad pošto nemam tog reflektora ne mogu ti oznaku dati (ali kutiji je nacrtan crni reflektor i dobije se unutra 500W sijalica (kao spirala izgleda i ona je 1€ a sve skupa je 15€ plus na to dobiješ i kabal do struje (mislim 2m) na tebi je da spojis. Što se tièe slijalica i to, ako neko ima onu lampu (evo slike) iste su žarulje. Ima ih od 300W i 500W (ovaj reflektor podržava i 300 i 500W sijalice....
Evo neke slike, možda ko skonta... a pošto mi je radnja preko puta (trenutno pada kiša) pa æu otiæi i uslikati ga fino....


Et' možda neko ima ovakve lampe, takve iste žarulje idu i u ovaj reflektor. Na ovoj srednjoj se vidi (mada ima zaštita preko nje koja se skida sa ove lampe)....
Da neko se ne zbuni ovo govorim samo za žarulju ne za ovu lampu.... :)

Ove znaèi sijalice idu u taj reflektor....

- Ovi drugi reflektori (MH) što kažeš su isto super, vjerovatno bolji, ali cijena je katastrofa!!!! A isti uèinak imaš...

Otiæi æu u radnju i uslikati ga komplet da vidiš, mislim da je to najbolja investicija.... ipak sve komplet (samo u struju) košta 15€ (sijalica, kabal za struju...) Takodje je halogeni, ovo nisam spomenuo

Ako je taj reflektor BAS (MH - Metal Halid) mnooogo je skuplji nego ovaj, a oèinak isti !!!!