PROPRATNA OPREMA

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Tema je otvorena kako bi se doslo do sto boljih i raznovrsnijih informacija o propratnoj a neophodnoj opremi za HPS,MH,Boksu za gajenje,zicama,balastu i mnogoj drugoj opremi

Svaki off topic ce biti brisan !!
Nepristojni i nekulturni clanovi koje mrzi da citaju bice ...... ukoliko se ne pridrzavaju TEME .

Da bi izbegli neprijatnosti OBAVEZNO procitajte :

http://www.vutra.org/pravilnik
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
Misliš da bi to bilo dobro ja bi se prvo propitao o tome. Treba uzeti kao faktor koliko se taj materijal grije i kakvu reflekciju ima taj materijal šta kažeš !
 

Eddie

Aktivan Član
07.12.2006
167
9
0
Od istog materijala prave zasenjivace za aute i prostirke za plazu koje je neko ovde vec pominjao. Predvidjen je da reflektuje toplotu od krova i kao svaki plasticni materijal ne podnosi mnogo preko 100 stepeni pa nemoj od toga praviti reflektor za sijalicu.
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
to me plaši što nije otporan na toplinu bas previše jer sam imao loša iskustva :=) sa materijalima koji se tope .
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Zice
Duzinu zica koristite po potrebi a birajte zice koje imaju termoizolaciju i koje su celicne ili polucelicne.Preporucuju se za potrosace vece od 0,5 Kw,kabal bi trebao biti debljine 3 x 1,5mm.Jedna je faza,druga nula i treca uzemljenje.
Ovakve zice se mogu naci u svakoj elektorthnickoj radnji a kod vas u kucnoj upotrebi na bojlerima,el.sporetima,el.pecima....
Veoma vazno je da znate i ovo oko zica a to je da licnaste zice trpe mnogo veci otpor nego one sa punim presekom sto znaci da se mnogo manje greju ako je potrosac veliki.

(od "Eddie")Licnaste zice trpe vece opterecenje ali se preporucuje lemljenje jer vremenom na spojevima gube kontakt i pocinju da se greju.Ukoliko "morate" zice spajati radite to putem lemljenja tako sto cete spojeve (ako spajate 2 zice) lemiti ili pak zavrsetke koje cete spajati sa balastom ili prekidacem.

Naravno ovde je pricano o zicama koje mogu da trpe velike potrosace.Za ventilatore i ostalo moze se koristiti obicna bakarna zica 3x1,5 ili 2x0,75 koja ce veoma dobro odraditi svoj posao.

Spajanje zica vazi za sve spojeve i kod svih zica.

(od Eddie)Za uzemljenje se koristi zuto-zelena zica a plava i braon/crna su nula i faza. To je neki standard da bi se znalo sta je sta ali obratite paznju mozda ga se predhodni majstor nije pridrzavao. !!!!!
Izvod 235 V ne postoji na vecini prigušnica i neka ostane neiskorišten.
Ako su samo dva izvoda oznaka nema.
Ima upaljaèa sa 2 kontakta i tu su kontakti Lp i B spojeni u jedan. Na upaljaèima i prigušnicama obicno bude odštampana šema veza.
klkni na sliku da je uvelicas:

 

5AR

Aktivan Član
24.06.2006
227
242
43
dali može reflektor biti od aluminijskog lima(mislim da je aluminijski).to je onaj tanki lim što se može rezat obiènim škarama :?:
 

|{ 1 T @

Aktivan Član
13.08.2005
90
11
0
gle moze... imas komad plastike svinut u "U" i obljepis ga folijom, mislim da imas cak samoljepljive il uzmes onu kuhinjsku.
Al onda, puno jednostavnije je kupiti u ducanu. Ak se odlucis za 1.opciju obavezno pripazi da ti se folija ne dodiruje sa elektronskim elementima a najbolje ni sa zaruljom, jer provodi struju pa moze skuriti opremu ili tebe.
.pis
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
ma i da je aluminijumska folija pa opet ne pije vodu....jer je njoj potreban lepak da bi se drzala za nesto,a koja je temperatura ...tesko da se odrzi

o PVC varijanti nemam kometara...
 

Eddie

Aktivan Član
07.12.2006
167
9
0
Ako ne priljubi lampu uz lim nece ali veruj mi da sam video i to a i sam sam ubacio parce pocinkovanog lima u rernu pa mi otpadale ljuspe cinka u klopu.
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Ako priljubi lampu uz lim veca je verovatnoca da mu pre lima sama sijalica rikne od povratne toplote .... tako da nece imati brigu oko lima :D