Zdravo, fino i ukusno

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

RosieLee

Aktivan Član
28.09.2008
69
1
0
39
Bugi je napisao(la):
EDIT: evo primjetio da je jako slično rosinom prćićoku...:icon_lol:

vidiš, kolmplikovana varijanta ratatuija se isto jede hladna. dobro oko :)
nije prćićok :p pićićok je tradicijonalno veloluško jelo. belj.

ma to su sve te neke mediteranske varijante... sigurno i taliani imaju neki picciciotte...
 

Kreso1988

Aktivan Član
04.07.2009
143
23
0
33
pomeni nema nista bolje od finog toplog domaceg kompota(moze i hladni:D) brzo se napravi jako je fino i nadasve zdravo

dakle evo recept za kompot od jabuke:D koji je meni najfiniji
Dakle oko 500 g jabuke stavite u pola litre kipuce vode, dodate secer/med(med je zdravija varijanta i meni draza)
isipate sok od limuna (na tu kolicinu malo manje od pola limuna ovisi o ukusu, mozete ga narezati na snite ali ja to nevolim)
limun je tu da nepoce voce truniti i nepoprimi onu ruznu smedu boju i zato sto je zdrav
kuhate oko 15 minuta netrebate previse mjestati
najbolje je posluziti hladan ali ja nikada nemogu docekati pa odmah i topal jedem:)
zdravo je fino je brzo i lako za napraviti

Dobar tek!
 

Kreso1988

Aktivan Član
04.07.2009
143
23
0
33
posto nece editirati post cu sam jos napomenut da jabuke treba ocistiti i izvaditi kostice! i mozete koristit one koje neizgledaju lijepo u vasoj kosarici sa vocem za kompot ce biti odlicne
 
21.01.2006
20
0
0
predlazem, lagana vecera/rucak za 2 osobe:
- panona orhideje (34din pakovanje)
- tomatino pola l (50ak)
- 2 cena belog luka
- so

-------

iseckati beli luk, proprziti na malo ulja 30ak sec.- do minut (zavisi od jacine vatre, ja kuvam na sporetu na drva pa ne mogu da preporucim odredjenu temperaturu), cim luk pocne da poprima onu zlatno-zutu boju, preliti paradajz sosom i pustiti da se krcka. sto duze- to bolje(ja ga kuvam dok ne ostane samo koncentrat na dnu serpe, onda bude onako bas jumijumi).. u medjuvremenu dodati soli po zelji..
testenine znate svi da skuvate.. servirate u tanjir, prelijete sosom i narendate malo kackavalja preko, ili jos bolje posolite parmezana..
dobijate jednostavan, kiselkast, lagan, mediteranski ukus.. beli luk se sjedini sa sosom i da mu poseban smek..
ja ponekad dodam i nesto drugo od zacina pride, ali ne mora.. po meni je ovako najbolje.
prijatno, ako sam izostavio nesto pitajte :)
 

Kreso1988

Aktivan Član
04.07.2009
143
23
0
33
ja slicno radim, samo sto sipam ulja i i stavim isto tak povrca i luka i to dinstam, onda dodam brasna i pustim da bude onak zlatkasta smjesa pa prelijem sa rajcicom i onda pustim malo uz mjesnje da nebude grudica:)
 
14.12.2010
10
2
0
33
:icon_lol:

Ajde da vas cujem, al iskreno! Kakve ste sve kombinacije napuseni odradjivali? Pazite ovu kombinaciju od sinoc, znaci must to!

Uzeli ja i ortak 2 Pringles-a od slanine, i napravili prilog od 5-6 velikih kasika ajvara i masline na pola bez kospice, one sa paprikom unutra. Jeli smo to sranje dokle meni nije krv potekla iz nepca, sta vise da vam pricam :icon_lol::icon_lol:

Drugo otkricje, ovo je za one jutarnje stonere sto pale odma iz jutra. Napolitanke jodorro, ne keks, nego napolitanke. Ness 3 in 1 i jodorro, i naumakat se kao nikad do tad. A posle toga casa hladne kole. Strasno!

Imam ih jos milion, ako je neko zainteresovan za moje kulinarske sposobnosti samo dajte hahah :icon_lol::icon_lol:

Peace out!
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Nepotrebno da otvaraš temu za svaki svoj post,ima za to več predviđenih tema ako se potrudiš i pronađeš(search).
Al tu pristaje,kad se več hvališ da prija,pogotovo za ajvar:rofl:
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
Evo jednog laganog jela, moze i za dorucak, rucak, veceru, nije mnogo kaloricno
sem ako ne stavite pola kg kackavalja :D
Sampinjone oprati i iseckati, i staviti da se malo proprze na ulju, mozete pre
stavljanja sampinjona uprziti i crni luk ali moze i bez njega, ko kako voli,
kad se sampinjoni malo proprze ide sledeca faza a to je dinstanje,
kad se sve to lepo izdinsta dodati kackavalj preko sampinjona i kad
se kackavalj otopi jelo je spremno. Moze se dodati u tanjiru i pavlaka
ali meni je bez nje lepse.
Cena jela :
1)sampinoni 80 dinara
2)150gr kackavalja 90 dinara
ukupno 170 dinara ili 1.5 eura - dovoljno da dve osobe ne mogu da disu posle jela a mogu i 3 ako su porcije manje :D
zdravo, fino i ukusno
Evo slicice, uzivajte ;D
fotografija0430.jpg
 

Bassman

Aktivan Član
07.10.2013
516
1.403
163
34
Rizoto by Bass
Na ulju spirjao spirjao luk i cesnjak.Odvojeno stavio kuhat grašak i mrkvu(steta sto nisam imao i sampinjone).
Nakon pirjanja dobro posolio, zacinio sa vegetom, malo chilli papricice, malo mljevenog papra, i jos ponesto od zacina.
Stavio i kuhao rizu nekih 20 min, ispalo je bas dobro, evo i slike : IMG_20150424_200012.jpg

IMG_20150424_200025hhhhhhhhhhhhhh.jpg
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
evo odlucih se napravit ukiseljeni motar...jer sam nedavno proba i svidilo mi se.za sve koji nisu culi za nacin priprame a pri ruci im motar,steta ne probat...:)



Salata od motra i ukiseljavanje
Motar je biljka koja raste uz more i zbog toga ima slankast, ali blagi okus, sličan šparogama, kormaču i kaparima, ali opet svojstven. Bere se u svibnju i lipnju na način branja šparoga, otkidaju se samo dijelovi koji pucaju. Uobičajena priprema ove biljke je kiseljenje, jer su tako to radili stari moreplovci, koji su je takvu nosili na svoja putovanja, radi spriječavanja skorbuta i diareje. Navesti ćemo 2 načina ukiseljavanja od kojih je prvi bolji jer se ne gube svojstva ove specifične biljke.
1. način
Ubrani motar namačemo tri dana u morskoj vodi, naravno mijenjajući more dva puta dnevno. Trećega dana zakuhamo vodu i pustimo da se ohladi, pa je pomiješamo s vinskim octom u omjeru 1:3 za ocat (1/3 octa na 2/3 vode. U staklenke poslažemo motar, ne pritiskajući ga previše i zalijemo sa dobivenom otopinom. Staklenke pokrijemo i skladištimo na hladnije i tamnije mjesto i upotrijebimo ga tek nakon 30-40 dana.
2. način
Napravi se isti omjer vode i octa, stavi ga se zakuhati, pa se dodaje motar da prokuha desetak minuta. Sve zajedno ostavimo da se ohladi, pa punimo staklenke, zatvaramo, i skladištimo na suho, tamno i hladno mjesto, gdje će do upotrebe pričekati do 10 dana.
Ovo ukiseljeno bilje, uz dodatak maslinovog ulja, maslina, kapara, češnjaka, a začinjeno paprom odlično će odgovarati pečenom ili kuhanom mesu ili ribi. Od ostalih namirnica dobro se još slaže i s krumpirom, cikorijom, tikvicama, blitvom, batatom, mrkvom, porilukom, ukiseljene ili prepečene masline, a uz dodatak maslinovog ulja, možemo ga poslužiti uz usoljenu ribu (inćuni, srdele, črneji) i svježe ispečene pogače uz koje točimo crveno suho vino.



Motar_ck_090508.jpg


Crithmum_maritimum_Motar_130909.jpg




ukiseljeni-matar.jpg
 

wuvuzela

FilozofiÇar BotaniÇar
Banovan
03.12.2013
843
1.021
188
Wonderland
Ako sam promasio temu,nisam nasao prikladniju ,a ako bude potrebe mozemo otvoriti novu ,ili prebaciti u odgovarajucu.

Prije svega da se izvinem svima sto nemam kvacica u tekstu,nije mi exYU tipkovnica,US je :(

Ima li neko iskustva sa pripremom zeca ispo saca ?

Nisam nikada probao,a kada budem kuci na godisnjem ,dobicu dva komada ,mislim da bi moglo ispasti dobro ?
 

jaime88

~ain't afraid to die~
Banovan
29.08.2017
292
757
93
36
znate kako napravit zdravi sladoled, uzmete kolko hoćete onih jogurta u kantici (čvrsti jogurt), stavite ga u mixer i unutra koje god želite (čokolada otopljena, vanilin šećer, banane, višnje... onda samo u zamrzivač i nakon par sati sladoled je tu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran