ZIPPO, ostali benzinci i omiljeni upaljaci

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
Evo i par riječi o nastanku Zippo upaljača...


Sve je počelo 1930. godine u Bradford Country Club kada je George G. Blaisdell uočio da jedan od članova kluba pripaljuje cigaretu sa austrijskim upaljačem koji je imao zaštitnu stjenku koja je štitila fitilj zbog koje je izvrsno radio i na vjetru. Rodila se ideja i Blaisdell je redizajnirao austrijski upaljač koji se palio pomoću dvije ruke i učinio ga praktičnijim za uporabu, te ga je izradio od debljeg metala kako bi bio dugovječniji. Serijska proizvodnja Zippo upaljača počela je 1933.g, a za 1.95$ kupac je dobio upaljač i doživotnu garanciju na popravke. Tjekom II svjetskog rata mnogi američki vojnici nosili su sa sobom Zippo, upravo zbog njihove izdržljivosti i praktičnosti, a s obzirom da su su se mogli puniti benzinom iz bilo kojeg borbenog vozila, nije im smetala kiša i vjetar, te su bili gotovo nesalomljivi.
Zippo upaljači od 1986. godine nadalje označeni su po mjesecu i godini proizvodnje. Tako se mjesec označava slovom (A-siječanj, B-veljača itd.), a godina rimskom brojkom (I.-1986., II.-1987 itd.). Od 2004., rimski su brojevi zamijenjeni arapskim.
Prema Wikipediji Blaisdellu se svidjela riječ „zipper“ za koju je mislio da zvuči moderno (1930).


a malo i o Ronsonu...kojeg imam negdje u kući zaturenog...inace koristim najeftinije plasticne upaljace jer ih precesto gubim ;-)
Nekoliko godina prije ideje za Zippo g. Blaisdella, Ronson Art Metal Works izbacio je automatski upaljač Banjo. Tijekom razdoblja između dva svjetska rata Ronsonovi art deco upaljači i Combo tabakere s integriranim upaljačima postaju apsolutni hit. No Ronson osvaja svijet jednim drugim modelom: Ronson Varaflame Premier, predstavljen je 1957.g i do danas je ostao jedan od najljepših upaljača ikad napravljenih. Punio se butanom, a ne benzinom, a veličina plamena se mogla regulirati jednostavnim okretom ventila, što je i danas standard kod mnogih upaljača. Ronson je vodio nekoliko parnica s japanskim proizvođačima koji su kopirali dizajn Varaflamea, a 1962. godine donesena je presuda kojom se Japancima brani daljnja proizvodnja, što samo potvrđuje moto kompanije „Ti si pobjednik - s Ronsonom“. Kompanija je danas u vlasništvo Zippo Manufacturing Company, a model Varaflame Premier se još uvijek proizvodi.
 

Prilozi

  • zippo.jpg
    zippo.jpg
    11,7 KB · Pregleda: 22
  • ronson.JPG
    ronson.JPG
    10,2 KB · Pregleda: 18

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
stavim jos koji zippo pa cu predjem na ostale iz kolekcije ;)

1zp2m4w.jpg
 

Bosnafaria

Aktivan Član
14.06.2013
73
92
18
Pohvale za temu!

Nekad sam i sam bio kolekcionar, koliko se to moglo za tadašnjim budžetom, ali u zadnjih par godina sam prilično ohladio. Posjedujem nekakvih 15-ak komada, od kojih je par u slim varijanti.

Ali sjebaše me ovi novi mobiteli i povećanje dijagonale ekrana, tako da sam prestao nosati Zippo, pošto mi je gužva u džepu :)

Power, imaš super kolekciju!
:respect:
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ma tokom vremena se kolekcija prepolovila, zadrzao samo vrednije i meni lepse il iz nekog razloga posebne ;)

ajwj7l.jpg


MarcoPolo je napisao(la):
.. Od 2004., rimski su brojevi zamijenjeni arapskim...
koliko sam ja upoznat od 2001 se uvode arapski brojevi, prva serija sa A - 01 (prvi mesec prve godine XXI veka), prelazna faza je bila 2000 i nosila oznaku XVI, tj. obe oznake istovremeno, imam par komada ;) evo primer zippo sa desne strane

2yjsbpd.jpg


zippo sa leve strane je raritet i nosi fabricki pogresno utisnutu oznaku, ima o tome na onom dekoderu za godine iz prvog posta
 

malimarko

Aktivan Član
08.07.2012
222
266
63
zg
evo da uletim,sviđaju mi se baš zapaljaći :)
od ovih "seljačkih" definitivno bicevi,nepoderivi i vjećiti,kriketi su lošiji puno,bar po mojim iskustvima ;)
i ono zašto sam ovdje,može mi neko objasniti kako se zna da je zippo baš orginal?mislim ima puno tih kopija i za mene je to uvjek bio misterij :D
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
falsifikati obicno sa leve strane imaju neko slovo koje nije u rasponu A-L, umesto Bradford, PA pise cesto Bradford, RA, pojavi se samo U.S.A umesto Made in U.S.A, prepoznatljovo je losiji otisak dna, neki blesavi motivi koje zippo nikad nije radio, ulozak ne sadrzi originalni tekst... ima toga jos. evo saratoge :)

72zy4y.jpg
 

malimarko

Aktivan Član
08.07.2012
222
266
63
zg
znaći uglavnom gleda se to made in i slova :)
zadovoljan sam odgovorom ;)
i usput popravi tagove teme ako neko nekad bude koristio search :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
e, kad smo kod starih evo jedan TCW (Treibacher Chemische Werke) austrijski s pocetka proslog veka, ceka reparaciju, model R100, nema mnogo posla al nikad da stigne na red ;)

11s2k5f.jpg


a evo jos jedan BeBe 18 (Bruchhaus and Baltrusch a German company based in Wuppertal-Elberfeld which produced lighters between 1910 and 1980), model 18 je iz 1920 god. i na zalost nedostaje mu jedan deo za kresanje

15k94w.jpg