Što trenutno čitate?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
trenutno čitam E. Fromm- Zdravo društvo.

knjiga je genijalna, što je više shvaćam, to je više zastrašujuća današnja realnost...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ja se drzim lake literature ;)

20f7won.jpg
 

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
Trenutno čitam transkripte Oshovih predavanja na engleskom i evo potrudio sam se prevesti jedan odlomak iz serije predavanja pod nazivom The Beloved, u kojem priča o Baulima. http://en.wikipedia.org/wiki/Baul

*****​
Baul je pobunjenik, on nije revolucionar. Revolucionar i dalje misli o društvu. Kako promijeniti društvo, o tome revolucionar konstantno razmišlja. Dakle revolucionar ostaje orijentiran na društvo, fokusiran na društvo : "Kako promijenti društvo?".

Pobunjenik se ne zamara uređenjem svijeta zato što razumije da on ne može promijeniti svijet, a na kraju krajeva, tko je on da mijenja svijet? "Odakle mi pravo da ja mijenjam svijet i način na koji svijet funkcionira?" Pobunjenik ostavlja svijet iza sebe. Ne miješa se i ne petlja u svijet. On mijenja sebe. Njegova revolucija je unutrašnja, apsolutno unutrašnja.

Pobunjenik je odmetnik. On jednostavno napušta društvo koje mu ne odgovara. Ne čeka da se društvo promijeni da bi se uklopio. Ta želja je budalasta, glupa. Tek tad bi se pogubili. A taj dan, ta utopija se nikad neće dogoditi...da se cijelo društvo promijeni na način da vam društvo savršeno odgovara kao i vi njemu. To se nikad nije dogodilo.

Razni revolucionari su kroz stoljeća živjeli i umirali - svijet je ostao manje-više isti, a životi revolucionara uzaludno potrošeni mijenjajući svijet. Zamislite Marxa, Lenjina, Trotskog da se vrate iz mrtvih i da vide svijet danas - proplakali bi. Zar je ovo svijet za kojeg su potrošili svoje živote? Ovo je svijet zbog kojeg su stavljali glavu u torbu, nadajući se boljitku, kockajući se svojim životima? Oni nisu stigli živjeti svoje živote jer su pokušavali promijeniti svijet. Trudili su se promijeniti svijet prema njihovim željama jer su smatrali da će tek kad promijene svijet po njihovim željama moći zaista živjeti. Inače, kako su mogli živjeti? Kako živjeti sretno u nesretnom svijetu?---to je pitanje koje postavlja svaki revolucionar, jako znakovito : "Kako biti sretan u nesretnom svijetu?"---zato se revolucionar trudi učiniti svijet sretnim.

Pobunjenik kaže :"Ostavi svijet kakvim jest. Nitko ga nikad nije promijenio."

On je praktičan i realan :"Mogu živjeti na svoj način. Mogu stvoriti svoj svijet u sebi."
On je otpadnik. Bauli su otpadnici. Ne pripadaju nijednoj religiji, društvu, naciji. Oni su redom prosjaci, lutalice, boemi, hipiji, skitnice, putuju od mjesta do mjesta, pjevaju svoju pjesmu, plešu svoj ples, žive svoj život na svoj način.

Pobunjenik je onaj koji kaže : "Neću čekati, želim živjeti upravo sad."
Revolucionar se nada budućnosti. On kaže :"Ja ću čekati. Čekati ću na pravi trenutak."
Pobunjenik kaže :"Pravi trenutak je sad i ovdje, i neću čekati nikoga, odlučio sam živjeti sad i ovdje."

Pobunjenik živi u sadašnjosti.

I još jednu stvar treba razumjeti : pobunjenik nije protiv nikoga. Iako možda izgleda da nije tako jer pokušava živjeti svoj život na svoj način, on zapravo nije protiv nikoga. Iako ne ide u džamiju, nije protiv muslimana. iako ne ide u hramove, nije protiv hindusa. On jednostavno kaže :"Nije moja stvar, ne zamaram se time, to mi je nebitno. Molim da me ostavite na miru. Vi živite na svoj način - pustite mene da živim na svoj način. Ne dirajte se u mene i ja se ne diram u vas."

*****​
Moglo bi se reći da je svaki grower, poput Baula, pobunjenik, jer ne čeka da se zakoni promijene, ne čeka legalizaciju i destigmatizaciju kanabisa, već jednostavno growa za sebe, ovdje i sad. Čestitam! :D
 
17.01.2014
20
15
3
Nisam mogao da ne primetim Aldous Huxley-a u tropicinom postu. Carina, od njega citam Kontrapunkt, ko gotivi Tolstoja na primer, ne sme da propusti ovo...
A sto se tice nekih malo apstraktnijih tema Vrli novi svet shije.
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Opus Pistorum
Henry Miller

"Nikad sebe nisam smatrao bebojepcem... jednim od onih koje viđaš kako ih odvlače iz javnih parkova uvijek pomalo otcane, i pomalo klecavih koljena objašnjavaju kako je klinka zaprašila suknjicu, a on ju samo otro... Ali sad sam morao priznati da me Marcelle svojim bezdlakim tjelešcem baš razjarcala. Ali ne zato što je dijete, nego zato što je dijete bez nedužnosti... pogledaj joj u oči i vidjet ćeš čudovište znanja, sjenku mudrosti... leži mi na nogama i golim mi pičićem pritišče prste... dok joj se oči rugaju mom nećkanju.

...

Pičić joj je vlažan... voli kad je škakljam vršcima prstiju... pipa me sprijeda i traži *****...njezini me prsti plaše dok se krišom zavlače kroz šlic. Zadržavam joj ruku... ali ona je već pronašla moj bus. Hvata me za sako i privlači se tako blizu da je ne mogu odgurnuti od kite, počinje se igrati sa Johnom Thursdayom... dobro, otkrila je da je tvrd..."
 
03.12.2013
10
33
0
Knjiga zivota. Napisao ju je Jiddu Krishnamurti.Knjiga je napisana po danima u mjesecu.
Ugl, prica o ostavljanju ideala o samome sebi, drugima, ostavljanju tradicije vjere, svih dogmi i svega sto nas cini zatocenima u nekakvom sistemu. Spoznaja ljubavi, istine, srece, tuge, boli itd. Rijeci su uglavnom nepotrebne da opisem ovu knjigu i nemaju smisla, ali evo jedan dio koji me je defitinitno dirnuo :read:
"Uklonite svoja obilježja, svoje ime - šta ste vi? Otklonite svoje ideologije, iskustva, znanje, strahove, nade, zadovoljstva, težnje i ambicije - ništa ne preostaje. A mi pravimo tako veliku buku, ulažemo toliki napor da održimo ovu strukturu.“"
 

Kanabis_kid

Aktivan Član
24.02.2010
252
361
63
34
Ispod mosta
"Trainspoting" - Irvine Welsh

"Trainspottting je knjiga koja na dramatičan i realističan način progovara o ovisnosti i o utjecaju droge na živote mladih. U knjizi pratimo živote skupine ovisnika o heroinu u Edinburghu krajem osamdesetih godina.
Podteme su: alkohol,nasilje,sex..."