Ako imate problem ovdje možete pitati iskusnije članove za pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.08.2023
1
0
1
33
Ovako ekipa.
Kao što vidite i sami forum postaje sve nepregledniji zbog svakodnevnih tema "pomoć" "help" "problem" itd itd....ko bi se tu snašao?
Novi clanovi jako teško pošto se i ja ponekad pogubim.

Ideja ove teme je sljedeća :

Zamolo bih članove s "problemom" da ovdje postaju svoje pitanje na jedan kvalitetan način kako bi dobili kvalitetan odgovor..također bi zamolio ostale da pregledaju prije postanja jer 99% je netko vec pitao ono što oni sami žele pitati. Ne zaboravite uz problem okaciti i fotku na kojoj se vidi, fotka govori vise od 1000 reci

Znaci trebalo bi,ako se bojite da imate problem prezentirati kako i šta ste radili :

1.Uzgajate li svoje biljke iz sjemenki ili klonova(reznica) ?
2.Koliko su stare vaše biljke ?
3.Koliko su visoke vaše biljke ?
4.Kolike su tegle ili posude u kojima su vaše biljke ?
5.Kakva je vaša zemlja (Sa čime ste ju mješali , jel zagnojena, )
6.Kako često zaljevate i kakvu vodu koristite ?
7.Kakav je ph vaše vode (bar približno ako imate lakmus ph tester) ?
8.Kakva gnojiva koristite i kakav je omjer N:p:K (odnosno dušika,fosfora i kalija) ?
9.Kakva svjetla koristite (koliko wata koliko lumena,HPS,MH,fluo,halogen,običnu) ?
10.Koliko su lampe blizu biljki (udaljenost od vrha biljki) ?
11.Koliki je vaš prostor u kojem gajite (u metrima kvadratnim ) ?
12.Kolika je temperatura i vlaga u vašem prostoru za uzgoj ?
13.Koliki je ph zemlje ?
14.Dali ste uočili nekakve insekte u vašem prostoru za uzgajanje ?
15.Koliko imate iskustva u uzgajanju ?
16.Fotografija ?

Tema je namjenjena pitanjima vezanima za biljke i probleme u uzgoju...spamm ce biti uklonjen i sankcioniran,pitanja tipa "obavio sam na WC trebam li obrisati dupe"...sredit cu najstrašnije...s tim da imajte na umu da sam sam sebi zaljepio 30 negativnih bodova za nepromišljen post....ako sam kaznio sebe i vi ste nahebali :)

Eto pokušaj da neke,sit. probleme i iskustva približimo široj masi u vidu smanjenja otvaranja novih tema sa 1000x već pitanim.
Stavio sam susiti bilje i nakon 3 dana su posmedile malo sta radim krivo jel mi moze ko pomoc
 
19.08.2023
4
4
3
24
znaci problem je u tome sto meni ovaj cvjetek ne izgleda ko ono sto se pusi pa se pitam dali je zrelo ili ne a IMG_1763.jpg
 

Prilozi

  • IMG_1761.png
    IMG_1761.png
    2,2 MB · Pregleda: 28

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
633
3.294
203
kad je tek ubran cvjetak.,je zrelo je,,. daj ga pusti da se osusi te onda javi..
 
Poslednja izmena:

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Postovanje svim seniorima foruma, treba mi pomoc :)

Strain: Stresskiller CBD Automatic RQS
Svjetlo: Viparspectra P1000 LED 100 W - dimm trenutno na 50%. Pratim instrukcije proizvodjaca.
Zemlja: Florahum
Box: 60x60x160
Pot: 12l - 70% supstrata. 30% perlita.
Vlaga: 54% - 61%
Temperatura: 25C do 28C (nikad preko)
Dan: 5
Udaljenost: bila 40cm, digao jos za 5 cm.
Ventilacija: pasivna dole i gore.
Ventilatori: USB 1x, Oscilatorni 1x
Gnojivo: HESI Full Soil linija (citaj dole)

Problem:
Listovi kao sto ce te primjetiti na slikama su se poceli spustati prema dole. Pokusavam otkriti uzrok...
Temperatura mi se cini uredu, vlaga isto tako. Ne vjerujem da je under ili overwater, pratim "pravilo prsta"
Smatram da je prscem dovoljno u ovoj seedling fazi, 3x dnevno prskanje da se zemlja cakli, ali da ne bude natopljena da mi se ne ugusi korijen ili da ne krene rot.

Sta sam uradio da pokusam pomoci:
0.5 Root Complex
0.5 TNT
Zamijesani odvojeno. Pomijesani zajedno u veci kanister. Stavljeno 200ml blizu i okolo baze stema.
Digao mali USB vent iznad svjetla.
Svjetlo digao za 5 cm - Sumnjam na temperaturu ledica...
Nema zutih tackica po njoj, nema disokoloracije pretjerane.
Izvinjavam se na losoj kvaliteti kamera mi ne fokusira lijepo.

viber_image_2023-08-20_11-17-49-364.jpg viber_image_2023-08-20_11-17-49-515.jpg viber_image_2023-08-20_11-17-49-597.jpg viber_image_2023-08-20_11-17-49-696.jpg
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Captain Fantastic

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.785
10.205
358
Meni djeluje ko puno vode. Florahum se svakako sporo suši, puno perlita, špricaš 3× dnevno površinu zemlje. Ti listovi i kupe površinsku vlagu, odnosno njihov korijen je blizu površine. Pusti 3-4 dana bez špricanja, nek se suši. U ovoj fazi biljke je bitno da su substrat suši, radi bržeg razvijanja korijena.
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
@Infinity Hvala stari. Danas prskanje posljednji put. 23.08 ce biti prvi tjedan. Od danas do 23 pa mozda i jace necu prskati uopste.
Dodatno pitanje, trenutno mi radi samo USB vent koji se nalazi iznad lampe. Oscilatorni je stacioniran na dnu boxa, u visini pot-a, hocu li ukljuciti i njega ili ostavljam samo ovaj USB?
@Gazat Bez problema uvlaci zrak i ispusta isti, testirao sam sa plamenom upaljaca, upuh i ispuh, i to šiba pofino. Unutra i van. Sad jos bolje kako sam USB vent digao iznad svjetla gdje je ispuh. Cirkulise fino :)
 

Gazat

Aktivan Član
20.06.2023
83
349
53
Lako plamen vuce kad topli zrak ide gore. Brobaj sa maramicom kao da testiras kvlitetnu napu u kuhinji. Mora ju povuci i usisati.
Sto je biljka veca i ima vise lisca, vise joj treba friskijeg zraka.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Wendigo

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.370
10.083
356
60 ciklusa izmene u sat vremena, znači svaki minut da se kompletno izmeni vazduh u boksu - to je optimum, i prema tome biraš outake vent
Plus oscilirajući vent unutra da meša vazduh @JohnnyJohnny ne znam koliki je prostor, ali sa pasivnim out-om to će baš rizično biti, ako ne i nemoguće :)
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Prostor je 60x60x160. DIY.
Napravljen je od Canvas ormara (platno) koje diha (diše), izljepljen mat bijelom folijom, iznutra.
Ulaz (vrata) su ostavljena bez folije, ali stavljena lezaljka za plazu, sa dobrom refleksijom.
Oscilirajuci vent imam pri dnu (blizu intake rupe), nisam ga palio jer sam mislio da ce mi nekako poremetiti klicu i seedling fazu, evo ukljucen je.
Mislim da smo otkrili uzrok :) Izguglao sam sve moguce simptome, i ovaj wilting leaves simptom je u 99% slucajeva radi velike unutarnje temperature ili neizmjene zraka, ali prestacu i sa prskanjem kao sto Infinity posavjetova naredna 3 do 4 dana.
Mislio sam da box dovoljno dise sa jednim ventom, nema hermeticke zatvorenosti kao fabricki grow tent, ali prema svemu napisanom od iskusnijih i gospon Google sto kaze, izgleda da se zrak nije mijenjao dovoljno.
Nisam u mogucnosti sada stavljati outtake vent. Usmjerio sam USB vent prema ispuhu, a oscilatorni je trenutno je jednoj brzini u jednom pravcu, kontra saksije, ne mogu ga sada staviti na osciliranje jerbo smo u istoj sobi, a imam upaljeno jedno svjetlo pa ne bih da poremetim sta :)
Trenutno raspolazem sa ovoliko opreme i to je to sto mogu ponuditi, i trenutno kada stavim ruku gore na ispuh osjetim fin ispuh...
Vidjecu sta ce se desavati... Pokusacu izgurati sa ovim sto imam.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.370
10.083
356
@JohnnyJohnny CO2 ti je potencijalno najbitnija stavka, dakle ili konstantan dotok svežeg vazduha ili da iskemijaš po Bizinom receptu CO2 generator, ja bi tako ako je već stani-pani :) pa onda možda i prođe pasivan intake/outake
Na te dimenzije brate ovi kanalni ventovi rade posao sasvim ok, to je 15tak evra investicije, a nečujni su praktično (ja koristim za intake u velikom šatoru, i jedan za outake u vege boksu 60x60x120), i imam par rezervnih uvek :)
IMG_20230820_215137.jpg
Eventualno da danju otvaraš boks, ali ne znam šta ćeš za miris u cvetanju..
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Moje stovanje :)
Kupljen Vents QuietLine 100. Postavljen isti dan jucer. Napravljen eksperiment na intake sa maramicom, odmah je uvuce/proguta.
Box DIY: 60x60x160
Pitanje:
Da li outtake treba raditi 24/7?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA. and Gazat