Ako imate problem ovdje možete pitati iskusnije članove za pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.12.2015
27
78
13
Pozdrav, ima netko ideju sta bi ovo moglo biti ? Listovi imaju bijele fleke, odispod se vide neke smede tocke. Da li je moguce da su to tripsi? Preventivno sam dodao dijatomejske zemlje u gornji sloj...
 

Prilozi

  • IMG_20240127_072807.jpg
    IMG_20240127_072807.jpg
    258,6 KB · Pregleda: 45
  • IMG_20240127_153709.jpg
    IMG_20240127_153709.jpg
    278,8 KB · Pregleda: 45
  • Sviđa mi se
Reactions: DjedMraz

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
353
462
63
Postovane kolege, molim iskusnije clanove za misljenje.
Ovo mi je treci grow, a prvi da cu pokusati sam, bez mentora (jos jednom, hvala mentorima - opa cupa i jednom se mora).
Dakle, radi se o dvije biljke i obe su tretirane na isti nacin. Biljke su u boxu 0, 8 x 0, 8 x 2 metra. Lampa je MH 400 W, a tu je i prigodni ventilator, stolni, standardni 40 W, koji puse cijelo vreme. Biljke se nalaze u zemlji blumenerde terra bril univerzalna. Saksije su od mislim 12, 13 litara. Udaljenost od lampe je 52, 53 cm.
Biljke su iznikle iz zemlje prije 13, odnosno 14 dana i do 11. (12.) dana su prskane, odnosno zemlja je prskana dva puta dnevno samo s vodom. Zatim su dva dana prskane i biljke i zemlja sa mjesavinom vode (ph regulirana) i slavola u omjeru 10 ml/ 1 litri vode jednom dnevno (netom prije "mraka"), a jucer i danas su zalivene sa istim omjerom vode i Slavola s tim da su juce zalivene s 2, 5 dl. , a danas s 3 dcl vode i Slavola. Temperatura je nocna oko 21, 22, 23 stupnja, a pod svjetlom izmedu 31 i 34 s tim da ventilator duva cijelo vreme. Vlaga je izmedu 27 i 32 %. Cini mi se da je zasad sve u redu, ali me brine jedna stvar, a sto cete vidjeti na slikama....

Biljka br. 1 na slikama ispod:
Amnezia fast.
Visoka je 6 cm, 14 dan od nicanja u saksiji i ova je biljka naprednija od druge, razgranatija je i nesto visa i iznikla je iz zemlje jedan dan prije od druge. Cini mi se da joj je jedan list malo pozutio, oznaceno strelicom.

DSC_0031.JPG DSC_0032.JPG DSC_0033.JPG DSC_0034.JPG

Biljka br. 2:
Sweet cherry kush
Nesto je niza i slabije razgranatija od prve, a i iznikla je jedan dan kasnije. Jedan je list malo pozutio i ne znam imam li razloga za zabrinutost?

DSC_0035.JPG DSC_0036.JPG DSC_0037.JPG DSC_0038.JPG

Molim za misljenje
Hvala!
EDIT: ... a cini mi se da bi biljke, s obzirom da su iznikle iz zemlje prije 13, 14 dana trebale biti i razgranatije?
 
Poslednja izmena:

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
630
3.282
203
Mozda su gladne,. nedostaje N, izbljedeli list iz zeleno prelazi u zuto lagano, zalij- nahrani te javi za 3-4 dana, i rubovi listova su nazubljeni prema gore.. Suho djeluje,..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA. and sone1

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
353
462
63
Hvala djede na odgovoru :) , ali prema prijasnjeim iskustvima, nikad ih nisam hranio bar prvih mjesec dana (Plantela list i cvijet)?
Mozda da im dadem vise vode i slavola? Sutra sam planirao da ih polijemsa 4 dcl. vode i slavola, odnosno da svaki dan povecavam kolicinu pomalo?
Kazem, mozda je malo prerano za hranu?
Osim toga primjetio sam i da su potovi poprilicno olaksali....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DjedMraz

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
353
462
63
Hvala Sone na odgovoru. Da, jako je vruce i suho. Nagdje sam procitao da ta kombinacija donekle i ide zajedno, bitno da nije vlazno i vruce. Mislim da biljkama nije vruce jer vent radi non stop....
Moguce je da se i zemlja, zbog visoke temperature jednostavno isusila....
U ovom boksu sam imao inace 250 W, ali sam imao kuci i lampu od 400 W pa rekoh, da probam....
Calmag nemam. Da im dam plantelu list pola doze (4 ml/L) i zalijem posteno vodom i Slavolom i plantelom?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1 and DjedMraz

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
630
3.282
203
vidis presao si sa 250w na 400w ., i rezim ti nije isti na koji si navikao ., jace svjetlo , vise hrane ,vode ..brzi joj je metabolizam na jace svjetlu,ako se mogu tako izrazit....sad se prilagodi na novu situaciju...400w MH je plavi spektar koji je iskljucivo za vege i treba joj ''goriva'' da gura..N je bitan u vege..ova lampa od 250w ti je bila pretpostavljam zuto svjetlo...2100k ili 2050k ,. ovo je nesto drugo...na 2100k brze ide u cvat sa MH nece tako brzo ., vega ce ti biti duza nego kod 2100k, da krenuo bi sa pola doze pa vidi kroz par dana kako prihvaca/reagira..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.353
10.021
356
juce zalivene s 2, 5 dl. , a danas s 3 dcl vode i Slavola
Prečesto zalivanje, premalo vode. Koren se ne razvija. Zaliješ brate lepo sa cca dve litre, pa za par dana opet. Svakodnevno zalivanje - koren nema kiseonika, truli, plus jako malo vode sipaš na pot od 12-13 litara, , dakle ne širi se (koren), jer ne ide gde je suvo :)
Da se razumemo, može i tako kako sad radiš, to mu dođe kao crop steering, I rade groweri i tako - ali nemoj se igrati mnogo dok ne stekneš više iskustva, zaliješ koliko treba, i za par dana opet. To igranje danas slavol, sutra ono, prekosutra ovo, dva puta dnevno - nema ništa od toga :)

jako je vruce i suho. Nagdje sam procitao da ta kombinacija donekle i ide zajedno, bitno da nije vlazno i vruce

Zapravo obrnuto je bolje za vegetaciju. Manjak vlage (a velika temperatura) dovodi do zatvaranja stomata na listovima, biljka pokušava da zadrži vodu što više može, i da se ohladi, i hoće zato da stagnira. Ne zaboravi da biljka uzima ugljenik iz CO2 i vezuje za vodonik iz H20, I uz pomoć svetlosti (fotona) pravi šećere i tako nabija lisnu masu - đubrivo tu ne igra nikakvu ulogu ako su parametri kritični


Sretno u nastavku, bude to super posle!
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.342
7.083
258
Otisao si u extremnu razliku, da je 32C i 40-45% vlage to bi jos i bilo ok, ovako je velik stres, stavi neku posudu sa vodom i krpu u nju preko koje ce da duva vent ;)
ugl Wendigo i Deda su ti sve objasnili, pola doze lista i dobrano ih zalij da se udave ;)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo

Peroooooo

rješenje je praštanje
Poznanik Foruma
02.12.2011
853
3.678
163
+presadio bi ju i dodao u zemlju perlit -vermikulit -sve stigneš a korjen če lakše disati usvajati nutrijente...sretno
 

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
353
462
63
Hvala, ekipa svima super ste. Da prokomentiram ovo sto se napisali i jedan novi trenutak na jednoj biljci

vidis presao si sa 250w na 400w ., i rezim ti nije isti na koji si navikao ., jace svjetlo , vise hrane ,vode ..brzi joj je metabolizam na jace svjetlu,ako se mogu tako izrazit....sad se prilagodi na novu situaciju...400w MH je plavi spektar koji je iskljucivo za vege i treba joj ''goriva'' da gura..N je bitan u vege..ova lampa od 250w ti je bila pretpostavljam zuto svjetlo...2100k ili 2050k ,. ovo je nesto drugo...na 2100k brze ide u cvat sa MH nece tako brzo ., vega ce ti biti duza nego kod 2100k, da krenuo bi sa pola doze pa vidi kroz par dana kako prihvaca/reagira..
Ovo je skoro tacno. Drugi grow mi je bio vanserijski..... duga prica. Njega sam odradio sa 250 W MH i 250 W HPS. Taj je box bio iste velicine kao i ovaj sad.
Prvi grow je bio u boksu 1x1 m (ovaj sad je 0, 8x0, 7) i proslo je sve super i taj grow sam odradio s 400 W MH i 400 W HPS. Kako sam tada sve zapisao, pokusao sam to iskustvo prenesti i na ovaj grow koji je manji, ali s istim lampama, ali medutim nije to bas tako :). Npr. u tom growu (prvom, vecem, 400 W) sam plantelu prvi put koristio pred sam kraj cvata (33 dan) a sad vec moram hraniti biljke u 14 danu! Urod pod lampama 250 W je bio skoro duplo manji nego pod 400 W, a bilo je i drugih trenutaka kao npr. staro sjeme koje je klijalo 10 dana, losa zemlja s nametnicima, presadivanje....
Danas sam obe biljke polio s pola doze plantele list (5 ml.), Slavolom (10 ml.) i ph reguliranom vodom (6, 2). Obe su popile nesto vise od 1 i pol litre. Inace u ovim potovima, kad su biljke na vrhuncu, piju oko 4 litre. Pustit cu biljke da odmore dva tri dana i pratiti sto se desava. Nabacio sam i vlazni peskir preko zastitne mreze ventilatora pa je sad i vlaga porasla....
Novi trenutak je i sto su se na 2, 3 lista jedne biljke pojavile i male smede flekice, kao sto se i vidi na slikama ispod:

DSC_0032 - Copy.JPG DSC_0033 - Copy.JPG DSC_0034 - Copy.JPG

Pronasao sam u kuci i nekakav Ilsamin kalcij za folijarnu prehranu. Ne znam ima li smisla da ga koristim?
Nadam se da ce biljke OK. Pozdrav svima i hvala jos jednom
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.663
13.869
358
Prekomplicirao si sa tim dodacima u samom startu si vec uz nepovoljne temp i vlaga odnose i sad ih malo pusti na miru najbolje kad zalijes nemoj ni gledat par dana i pusti da rade svoj posao pa onda vidi situaciju a ne ju cjeli dan drzat pod povecalom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1 and RAOZA.
04.08.2015
52
130
33
49
Pozdrav ekipa, nakon dugo vremena vratio sam se uzgoju svima nam drage biljke. Biti će da sam totalno ispao iz ovoga, prvi pokušaj je totalno propao, a i drugi je krenuo istim stopama. Koristim LED 300W sa poteciometrom, Plantela Ideal, Bio Biz i dva automatika( zaboravio sam strain) koji su ušli u treći mjesec uzgoja,sve to u Growbox. Problem možete vidjeti na slici i stvarno nisam pametan šta bi to moglo da bude, molim ako neko zna da da savjet.
Ono što sam uspjeo povezati je mogući višak kalija zbog kojeg je manjak magnezija, moguće željeza itd. Međutim svi moji pokušaji da to popravim kroz ispiranje, štimanje ph, prehranu čini mi se ništa ne rješavaju. Nikada nisam vidjeo ovako sitne tačkice po listovima.Nešto sam čitao o tmv, ali stvano ne znam više šta da radim.
Svaka pomoć je dobrodošla.
 

Prilozi

  • 2024-02-02T08_21_04+01_00.JPEG
    2024-02-02T08_21_04+01_00.JPEG
    530 KB · Pregleda: 39
  • Angry
Reactions: sone1

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
353
462
63
Ne znam... od kada sam ih zalio, ova jedna biljka je zivnula cini me se, dok ova druga i dalje stagnira iako su obe biljke imale otpocetka potpuno isti tretman....
 
04.08.2015
52
130
33
49
@Bezzla01 imaš napasnike neke to ne deluje kao bilo koji problem sa nutrijentima, meni barem.
Dobro pregledaj listove, i sa donje strane obavezno, i koristi lupu/mikroskop
Au, svaka čast, golim okom se ne vide, ali kad se poveća ima šta da se vidi. Druže hvala ti od ❤️ . Godinama sam uzgajao i nikada nisam imao tako nešto u boxu, očito sam malo zahrđao.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-02-02-18-21-15-692_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2024-02-02-18-21-15-692_com.miui.gallery.jpg
    136,3 KB · Pregleda: 27
  • Sviđa mi se
Reactions: Ćyro

selectio

Aktivan Član
31.08.2020
353
462
63
Kolege, evo mog novog stanja. Dvije biljke pod potpuno istim uvjetima, prekojuce dobile prvi put pola doze plantele list, popile nesto vise od litre i pol. Do tada samo slavol i voda prskanje zemlje samo. Ovdje detalji. Od plantele, prva je biljke cini se zivnula (na slici ispod, levo na slici), a druga stidljivo tek od danas, tako se bar cini (na slici desno). Evo kako to izgleda u boksu:
DSC_0034.JPG

Osim toga desna biljke, koja je iz zemlje iznikla dan kasnije od leve, pokazuje znakove blijedila listova i ostecene vrhove nekih listova:

DSC_0038.JPG

Dakle, leva mi se cini da je bolje, ali me desna brine. Ima li tko od vas kakav savet?