Captain's Log Book xD

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
Evo ljudi da se i ja malo aktiviram sa growingom i da vas upoznam sa pocetkom pa da mi date malo koju uputu ako mislite da bi trebo nesto drugcije uraditi.

Ovo su bilke koje su vec nekih mjesec dana na balkonu:

2.jpg

E sad znam da bi indoor puno vise i bolje narasle da sam od pocetka kreno tako. Jeli bolje da njih samo prebacim unutra ili da zasadim nove sjemenke od pocetka?

Sto se grow boxa tice poceo sam ga danas praviti i raspito se detaljno gdje sta mogu uzet. Mislio sam uzet HPS od 250W jer cu s njom imat samo nekih 5-10€ vise struje mjesecno i nece biti primjetno. Zanima me jel mi treba i kuciste sa onim zastitim staklom za HPSicu ili je bolje bez toga. Sto se ventilatora tice razmisljo sam o ovme

3.jpg

I postaviti u box 2 takva, jedan da uvlaci a jedan da izvlaci zrak. Dali je to dovoljno?

Da sada na box predjemo. Box je u visinu oko 80cm, sirinu 35-40cm i u duzinu malo preko metar i mislio sam 3 saksije staviti u njega. Dali ce jedna HPSica od 250 biti dovoljna za to? Evo trenutne slike:

5.jpg

Probusio bi u taj dio gdje jos nisam stavio foliju 2 rupe za ventilatore sutra ili eventualno prekosutra pa zavrsio sa tim djelom.

Eto to je to za sada pa hajde da cujem misljenja iskusnijih growera :D
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    93,4 KB · Pregleda: 35
  • 4.jpg
    4.jpg
    148,7 KB · Pregleda: 43

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Zašto nove?..ovima koje imaš osiguraj adekvatne uvijete za rast i pici brate.
Što se zaštitnog stakla tice...a vidi ako imaš big broblem sa temp,možeš staklo il CT i heben vent...možeš šta hoceš ovisi
Dal su ventovi dovoljni...inace za samu cirkulaciju zraka su dovoljni...za skidanje temperature...neznam vidjet ceš kad upališ pogon ;-)
250w bi trebalo biti dovoljno za taj box...ako ti je ovo kuhinjska folija okrenu onu mat stranu ili nabavi onu autofoliju
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
posto imas samo 80cm u visinu jedino pravo rjesenje mi se cini CT ... bojim se da ces trebati veci vent za to sve ili makar jos koji takav mali....trenutacno bolje oba dva stavi na izlaz....sretno :)
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
Jedno kratko pitanje, tamo gdje sam uzeo rasvjetu nije bilo od 250W a 150W mi je bilo premalo pa sam uzeo 400W HPS. e sad me zanima jeli ovaj prostor premal za nju i bil trebo prec na veci ili bi ipak mogao u njemu sve napraviti. umjesto 2 uzeo sam 3 ventilatora i napojnu jedinicu od procesora dodatno uz to, hoce li to biti premalo?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
bogme bude nategnuto, bojim se i prevruce, mozda uz ct, mada... predji ti na veci kad vec imas lampu za metarxmetarxmetar i...
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
Aham e hvala puno, jos samo jedno pitanje za veceras i trebalo bi do ujutru sve bit gotovo. Ventilatori, jeli oni trebaju raditi uvijek ili samo kada radi i sijalica? I pocinjem sa 12/12, jel tako?
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
Evo jedan mali update, sjemenke sam izdvojio da pocnu klijat jer nisam uspio sve rjesiti na vrjeme i samo je jedna biljka prezivjela sa balkona. Na poklon sam dobio neke daske pa sam napravio box 85x85x120cm. Gore desno sam stavio napojnu jedinicu i ventilatore. napojna i jedan ventilator ispuhuju zrak a druga 2 upuhuju. Grlo sijalice sam stavio u sredinu i zavrno gore da stoji uspravno. jeli to dobra ideja ili je bolje nesto drugo oko toga iskombinovati?

002.jpg

Sutra ujutru ce sve obloziti folijom i dobiti vrata koja sam posebno narucio kako bih mogao zakljucati boks. Nalazi se na zatvorenom balkonu na kojem zimi inace bude zima tako da nisam pracio CT mislim da nece bit potrebno.

E sad jos samo jedno pitanje za iskusnije. Napajanje za svjetlo podrzava i MH i HPS. Ja sam kupio samo HPS-icu od 400W. Jel mogu samo sa njom da uzgajam ili ce bit puno bolji rezultati ako to bude kombinacija MH i HPS? Cito sam i ovdje i na jos par mjesta dosta teksta o tome ali da mi je bas neciji odgovor iz iskustva.

I cisto jos samo da znam mada znam da je to poprilicno relativno, ali sa dobrim sjemenom u ovakvom boxu koliko se grama moze izvuci po jednoj zetvi?

Eto unaprijed se zahvaljujem na odgovorima i pozz raja :D
 

Prilozi

  • 001.jpg
    001.jpg
    52,5 KB · Pregleda: 35

glavonja

Aktivan Član
30.10.2012
167
11
0
49
sijalica je bolje da stoji polozeno [dobijes na prostoru i ne trosis uzalud lumene]
naravno da je bolja kombinacija mh/hps kombo i varijanta mh-vege hps-cvetanje i mh/hps-vege mh/hps-cvetanje ako si u mogucnosti :)
a kolicina ti zavisi od mnogo faktora, sve od straina i genetike pa sve do tebe licno:)
mozes da imas 10g a mozes i 500 ako umes.
i jos jedna stvar, nisam lepo razumeo, box ce biti u prostoriji sa niskom temp.?
ok dok radi sijalica, ona ce da regulise neku normalu, a sta ces nocu ? pad temp. nocu moze mnogo da p***ebe ceo grow.
sto se tice temp vidi da ti ne pata ispod 21 i ne prelazi iznad 29 ako hoces najbolje uslove [koji obezbedjuju bolji urod] ;)
srecno!
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
sutra cu odma uspraviti, thx na informaciji. sto se tice mh sijalice trebo bi onda i nju uzet ali me tu strah to sto kad bi se desilo sta s njom i pukla mogu odma pokupit roditelje i da se selimo xD ali nadam se da nece bit nikakve frke oko toga. Eto cim ustanem dolazi novi update :D
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
Evo jedan mali update i da cujem primjedbe i sugestije :D

Sve je zavrseno, sutra cu postaviti i vrata sa katancem na box. Malo su duze klijale biljkice i sada sam ih prebacio u case sa zemljom ( zemlja tek kupljena cini se jako dobrom ). Posto su sjemenke od trave koju sam ranije pusio i imao sam ih jako mnogo stavio sam vise komada pa cu vidjet koliko ce uspjet, kasnije mislim izdvojit nekih 8-9-10 komada i vidjet koliko ce biti zenjki.

Prostor na kojem se ovo nalazi ima prosjecnu temperaturu od 0 stepeni sto je bilo jako lose. Dok je HM sijalica upaljena nije frka ali kada je ugasim bojo sam se da ce doc do problema pa sam kupio grijalicu koja je odlicna, namjestim koju temperaturu zelim i cuva mi tu temperaturu, ima funkcije i grijanja i hladjenja sto mi jako dobro dodje. Nju sam sutra mislio fiksirati na zid boxa nakon sto postavim i vrata.

333.jpg

Trenutno je HM i bit ce upaljena 48 sati pa cu prec na rezim 16-8 pa kasnije na 12-12. Jel to oke?


i btw, trenutna temperatura je 23-24 stepena i grijalica drzi da ne predje i ne padne :D
 

Prilozi

  • 111.jpg
    111.jpg
    51,5 KB · Pregleda: 52
  • 222.jpg
    222.jpg
    65,7 KB · Pregleda: 57

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.465
3.198
Bekaa Valley
Portgas je napisao(la):
... kasnije mislim izdvojit nekih 8-9-10 komada i vidjet koliko ce biti zenjki...

kasnije to postane problem, nego sto si toliko cekao, pogledaj kolike klice su pustile, ko spermici

Portgas je napisao(la):
... Trenutno je HM i bit ce upaljena 48 sati ...

bez prestanka... sto

grejalica je super, ali to jede struju, cisto da znas, ako koristis hps 250 ona ti proguta jos (bar) 2~4x toliko na sat
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
hahaha xD jbg nisam imo mogucnost iz finansijskih razloga da ranije zavrsim ali trebalo bi bit sada sve dure iz ovoga?
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
Pa cito sam na par mjesta da kad treba da klija upale 24 sata 1-2 dana, zato sam i pito ovdje hocu li to uraditi ili da odma predjem na neki drugi rezim. sto se grijalice i struje tice to znam fakat da trosi puno ali na zalost ne pda mi nikakakva solucija na pamet a ona bi kada postavim vrata trebala da se pali samo po potrebi ako sijalica ne zagrije dovoljno i u nocnim satima umjesto nje da drzi temperaturu.

Edit:
Evo sad mi rece jedan clan i tako cu i raditi, mjesec dana 18/6 i onda na 12/12
 

Portgas

Aktivan Član
10.11.2012
71
16
0
34
Evo jedan mali update

Dan 8.

31e1ba0cd7aa24b67e22018e1449725b.jpg

ac9911bda4e1c9ffe2baeb129fdb69ba.jpg


One malje biljke sam premjestio iz plasticnih casa u kanistere od po 5L koji sam na vrhu izrezo i dole izbusio na dnu rupice radi vode. Biljke su narasle, eto vidite i sami koliko. Imo sam problem sa nekoliko biljaka gdje je pocelo da zuti vrh listova ali te sam bacio jer je svakako bilo planirano 10-12 da udje u ovu, hajmo red drugu fazu. Jos uvijek je rezim 16/8 i mislio sam tako ic do dana 24. jel to dobra ideja ili treba manje/vise?

osim toga zaljevam ih po casicu vode u sredini faze mraka, ima li neko primjedbu neku na to?

a sto se gnojiva tice na zalost u ovom malom gradicu u kojem sam nisam uspio nista osim ovoga naci, pa da cujem sta kazete na to:

6fc02ac4698b1d996b95b36ddcfdf4af.jpg

4da05ec709473c170763225c88dff7d6.jpg
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
ta folija oko boksa bolje da je malo zgužvana da ne bi imao hot spot...nzm koju stranu folije si okrenuo.