CFL vs HPS

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
dakle zovu ih još i "HPS Killers" :icon_mrgreen:


Detalji: 2000w reflektor

Potrošnja: 460w, 3.83A ....za usporedbu HPS od 1000w troši 8.33A bez hlađenja....

Pokriva: 8 x 6 feet =1.463 m2

Lumeni (iskoristivost) :32.000 L 2000w za razliku od HPS 1000w 19.500 na istoj površini

dakle ovo su neke smjernice koje bi se mogle koristit i u izračunu potrebnog CFL svjetla umjesto HPS,to znači da bi pokrili
prostor HPS lampe od 250w potrebno je 500w CFL svijetla min 400w reflektor i k tome je i veća iskoristivost lumena....
cijena za ovaj 2000w reflektor košta otp. 1300 kn,vani naravno....

For VEG. cfl veg.JPG



For FLOW. cfl reflektor flow.JPG



400w reflector: 400w cfl.JPG


ako je ovo nepotrebno,neću se ljutit a nemojte ni vi.... ;)
edit:http://growlightsinportland.blogspot.com/

valjda sad ovo nije reklama nije reklama...
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Znaci stedne sijalice "stede" struju :icon_wink: Sve je to super i sve se ja slazem, CFL-ke rade, manje greju i td... Ali kako bre 1000w HPS ima samo 19500 lumena na 1.43m2 ?
Ako imaju oko 150 000 lumena na 1.43 imaju oko 100 000lux i vise. Taj deo mi nije jasan
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113







  1. The 1400 watt equivalent does replace a 1000 w hps unit, but not the or 1000 or 1200w units. CFL's in equivalent wattage are at about 80% of hps when using the 23w/100w units. For instance 10 23w/100w cfls are rated at 1000 watts or 1600 USABLE (to plants) lumen and that's the key...USABLE lumen output. A 1000w hps bulb will produce (when brand new) from 150k -160k in TOTAL lumen and around 20k in USABLE lumen. HPS lights waste approximately 87% of their total lumen as its completely useless to MJ plants. Natural sunlight falls under 20k lumen. Meanwhile the 1400w units give you a clean USABLE 22,400 lumen. That is more than the 1000w HPS units .






:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: JungSingDaaoo

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
2_6x42WCFL_4.jpg
1_6x42WCFL_7.jpg
1_6x42WCFL_9.jpg

1_150WHPS_7.jpg
1_150WHPS_9.jpg
1_150WHPS_105.jpg


dakle jasno se vidi distribucija svijetla CFL-a i HPS-a....

Lampe : CFL 6x42w i HPS 150w testirano na visinama od 17,78 cm,pa 24,13 cm te 26,67 cm,dakle CFL bi mogao i niže dok hps nebi zbog temperature koju izbija.... ;)

Prednosti CFL-a: male temperature te nema potrebe za hlađenjem,veća iskoristivost lumena,dodatna oprema za funkcioniranje same lampe,cijena...
Mane: štetnost zbog sadržaja žive,količina žarulja potrebna za željenu luminažu,veličina samog reflektora ili izvedbe osvjetljenja box-a(može zauzet puno mjesta)

Prednosti HPS-a:
Mane:

Prednosti i mane ostavljam vama HPS grow-erima za komentare ;)

p.s. nekako mi se čini da su HPS-grow-eri ovo najmanje očekivali....ovo je rezultat kopkanja po google-u i ostalim forumiuma,gdje polako ali sigurno CFL pokazuje blagu nadmoć nad HPS-om u nekom pogledu,bar mom... ;)
Da me se nebi krivo razumjelo,nema ništa protiv HPS lampi,čak sam i ubo neki dan komplet,nego jednostavno
sam tražio jeftinije i bolje ili u istom rangu sa HPS-om ali bez dodatne opreme kao CT,turbo od venta,borbe sa temperaturama,računi za elektriku i tako to... :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: blackfox

viner

Aktivan Član
13.03.2013
168
228
43
odmah iz ugla
tamo sam vidio na filmu da lik ima oko 20 cfl neznam koliko wati jos treba kupiti 20 grla ,,pa zar netroše isto kao i jedna hps od 400w struje,kad sve zbrojis mislin da se neisplati ,probao sam sa cfl-kama išle su fino ali kad sam stavio 400w hps podivljale su ,moje mišljenje je da su ipak bolje hps za sad , jedini problem je tenperatura u box-u a i to se da regulirati u zimi hps je idealan radi tenperaturu onako kako treba bez da si razmišlja jeli im prevruce,, ljeto CT .... zima ništa... :abducted:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Doktor25

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Prvo da kazem da ne favorizujem ni CFL ni HPS, drugo - ti grafici to je sve neprovereno i moze da bude fora kao za zubne paste sto ih preporucuje ovo ili ono udruzenje stomatologa a kad pitas zubara on ti kaze da prvi put cuje za njih. Trece - racun za struju ti je isti za 6x24W cfl ili 150w HPS tako da tu nema neke prednosti. Temperatura jeste problem pogotovu kad gajis u ormanu ali CT, ventilator i to se da resiti. Cena sijalica - komplet 150w HPS ti je manje para nego 6 CFL sijalica. Kod HPS imas samo zaje***anje oko spajanja prigusnice i startera a ostalo je boza, dok kod 6 CFL sijalica ima da ti oteknu mosnice dok sve povezes, nakacis, ukombinujes, podesis visinu i td. Druga prednost CFL je sto mozes da kombinujes spektar ali to mozes i u HID sistemima menjanjem sijalice (MH pa HPS) za mnoogo manje para. Iz iskustva kazem da je mnogo manja glavobolja HPS ako se radi grow u ormanu ili neko manjem prostoru zbog samih dimenzija i velicine.
Jedina prakticna prednost CFL je temperatura u smislu da mozes da ih oladis ventilatorom za PC bez problema, ali ako radis ultra stealth grow kao ja za koji niko ne sme da zna onda moras da resis i miris a to ide preko filtera i tu mora jaci ventilator i onda upada kombinacija filter u CT pa napolje i onda je temperatura super tako da i ta prednost otpada po meni. Inace ja planiram dok su male jedno 10ak dana da ih drzim pod 65w CFL jer nemaju potrebu za vise svetla pa ih onda roknem pod HPS do kraja. To mi mnogo manje komplikuje zivot. A ti kako hoces. Sad za neke jace varijante od 1000w ili tako nesto moze da bude da CFL ispadne isplativiji, ali ja samo kad pomislim koliko je to grla koje treba da se spoje i koja tu instalacija treba da se uradi - u startu sam odustao :icon_wink:
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
ovaj grafikon je sa drugog foruma na kojemu su već 2011 prihvaćene prednosti CFL,a mi standardo balkanski uvijek kasnimo za nekim informacijama... ;)
po tome nikad nećemo znat koje lampe se daju više iskoristit tj.lumeni....
neznam zašto misliš da u jačim varijantama je CFL bolja lampa nego u slabijim varijantama.... :eek:hno:
po nekoj logici ako je 1400-2000w CFL reflektor bolji od HPS-a 1000w nevidim razlog zašto nebi 150-200w CFL bio bolji HPS-a 100w....

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Viner:

tamo sam vidio na filmu da lik ima oko 20 cfl neznam koliko wati jos treba kupiti 20 grla ,,pa zar netroše isto kao i jedna hps od 400w struje,kad sve zbrojis mislin da se neisplati ,probao sam sa cfl-kama išle su fino ali kad sam stavio 400w hps podivljale su ,moje mišljenje je da su ipak bolje hps za sad , jedini problem je tenperatura u box-u a i to se da regulirati u zimi hps je idealan radi tenperaturu onako kako treba bez da si razmišlja jeli im prevruce,, ljeto CT .... zima ništa... :abducted:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


to što si vidio je reflektor od 2000w koji se uspoređuje sa HPS-om od 1000w,dakle taj panel troši kao HPS 400w točnije 460w
a daje svijetlo i bolje od HPS-a 1000w
znači 20x23w,jedna CFL 23w = 100w x20=2000w a potrošnja ostaje 460w tj kao HPS 400w :)
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Pa losa ti je pocetna pretpostavka: je ne mislim da je 150 - 200w CFL losije od 100w HPS, matematika ne dozvoljava da to mislim :icon_wink: . A s druge strane kolko sam razumeo za ovo neko relativno kratko vreme za koje se bavim ovom nasom hortikulturom :sun2: i citajuci forum, nije valjda bitno kolko je W nego su valjda bitni lumeni. I da me ne shvatis pogresno: ja samo kazem da je manja muka namontirati HPS nego kacenje 3 i vise puta CFL sijalica, grla i td. A one velike CFL od preko 100w su skuplje od HPS. Znaci u ovom slucaju gledam samo prakticnu stranu. Lakse mi je da se borim sa jednim grlom za HPS. Inace koristio sam u prvom pokusaju CFL i sto se tice biljaka bilo je sve OK, ali sto se tice montaze, pa dodavanje stakla ispod, pa se jedna otkacila i pala na biljku i td...

A evo ti nedvosmileno moja logika da me ne bi razumeo ponovo pogresno: za box velicine 60x45x140 treba oko 14k lumena (ako se uzme da je po tablicama sa naseg a i raznih stranih sajtova potrebno 55k lumena po m2), to je oko 9 philips sijalica od 1450 lumena(9 puta 7-8 evra = mnogo vise evra nego za HPS), ili 1 HPS od 150W. Pa i da nadjes jace CFL (recimo ovoa od 65w koju imam) ona ima 4k lumena - znaci opet mi treba 4 (4 puta 15evra= mnogo vise evra nego za HPS). Sve to zauzima mnogo mesta i cak je pitanje da li bih mogo sve to da napakujem u box. S druge strane imam 1 sijalicu, 1 grlo, mogu da menjam spektar i td.

Ja nemam, ponavljam nemam, nista protiv CFL ili bilo kojeg drugog svetla i vrsta svetla me ne zanima samo me zanima proizvod :icon_wink: i kolicina rada. I da ponovim kad bih, kao sto trenutno nemam, imao uslove za box koji ne mora da bude skroz neprimetan najverovatnije bi to bio box pod CFL sijalicama u reflektoru, gore otvoren i samo jedan vent da hladi biljke i sve super i bez komplikacija.

Znacemo koje su lampe bolje iz licnog ili iskustava drugih. Iz licnog iskustva kazem da biljke rastu super i pod jednim i pod drugim sijalicama.

U jacim varijantama mislim da bi CFL bile bolje zbog ustede struje a da li daju blje svetlo za biljke ili ne to ne znam. Mislim da su OK i jedne i druge sijalice.

I da dodam sto se mene tice ovo nije rasprava vec pokusavam da ti skratim muke da se ne zezas kao ja (ti ili neko drugi ko ovo cita). Ako se radi neki manji PC box onda su cfl ocigledan izbor zbog temperature.
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
super,znači slažemo se da su lumeni najbitniji,zbog kojih sam i otvorio temu jer svugdje se ukazuje na ravnomjernu raspodjelu lumena CFL-ki i njihovu iskoristivost....
što se tiče cijene gore navedeni najjači reflektor košta cca 200 evrića sa poštarinom,dakle pričamo o reflektoru od 2kw,a svi znamo da nam za osobne potrebe to je i previše...znaći ovaj od 400w reflektor je oko 100 dolara sa poštarinom....dakle daleko isplativije od HPS-a po meni....
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Ako je 100 dolara sa postarinom i stize ti gotov, namontiran a ti samo da ga okacis i udenes u struju... onda tu ima mnogo manje posla :icon_wink: Obrati samo paznju na dimenzije da ne bude preveliki i na deo "Uses 120V Power Supply: Uses the regular household sockets! "
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
tako je...ovo za napon brijem da ima onaj swich ko na kompjutorskom napajanju 120v i 220v,no to bi bio najmanji problem....;)
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Pazi samo da nije bez switch-a nego da ne budu sijalice na 120V pa da kupujes nove. Bolje se ti raspitaj da li moze to na nasu mrezu. Jer na sijalicama imas oznake za koju su struju. A ovo posto je kolko vidim iz Portlanda mozda su same sijalice za americko trziste.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.379
2.598
Ja mislim da se nemoze usporedivati cfl sa hps-om.Nepotrebno filozofiranje...Cfl vs Hps..apsolutno neravnopravan mec...to su dvije razlicite kategorije i suludo je o razlikama raspravljati, to znaju svi koji su sa cfl-a presli na mamu hps-icu;)Cfl skidam kapu ali za vege fazu;)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
ja iz prvog posta nisam ništa razumio, to je neko lupetanje besmislica (2000W a troši 460W pa ovako pa onako, pa daje više lumena nego HPS i štajaznam)

kao što je rekao opa cupa, HPS i CFL nema smisla uspoređivati, niti ima smisla kupovati CFL reflektor od 400 W kad HPS od 400 W odrađuje isti posao duplo bolje i uz to je HPS kit duplo jeftiniji...

CFL lampe imaju smisla jedino u PC boksu i tu je kraj priče.

one CFL od 250, 400W i slično možete objesiti mačku o rep jer koštaju po 70 eura a za te pare se nabavi i HPS 600W kit...
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Ovako, da i ja dam jednu malu "opasku":

Odkad je došo zakon o OBAVEZNOM korištenju štednih žarulja, neznam ako se krećete po trgovinama kao ja, ali sam primjetio OGROMAN rast cijene CFL-ki.

Npr, kad sam radio onaj PC box (vidi u nezavršenim dnevnicima) kupio sam 4 CFL-ke od 23W i jedna je koštala 22 kune ako se dobro sjećam

Prije dva tjedna sam bio u Bauhausu (jeftiniji od elektromaterijala gdje sam kupio te 23W) i skoro me srce ostavilo. Znači CFL od 15W nemožeš naći ispod 30 kuna, od 23W nisam vidio, a pošto sad u boxu imam CFL-ke od 35W i sve su plavog spektra (6500K), a treba mi za cvjetanje žutog (2700K), idem vidjeti koliko košta jedna takva i skoro padoh u nesvjest. 83 kune jedna štedna od 35W.

Pa si sad vi izračunajte, 150W HPS kit je nekih 200-tinjak kuna ako se ne varam (mislim da čak i sa dostavom), a kada bi kupovao 4 ove CFL-ke od 35W to bi me hvala bogu izašlo 330kn.

A o iskoristivosti svijetla i o tome koliko biljka bolje raste pod HPS možemo pitati članove koji growaju pod HPS-icama.....

Toliko o CFL-u.
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
obojci ću sugerirat da sve ljepo ponovno pročitate.... :) te onda koment....problem našeg društva...teško otvaraju oči ;)

MM:znači 20kom.x23w,jedna CFL 23w = 100w x20=2000w a potrošnja ostaje 460w tj kao HPS 400w mogu ti još jedino probat nacrtat ;)

Opa Cupa: zašto filozofiranje 1+1=2 znači HPS 1000w daje od 100-150.000 l od toga samo 19.500 iskoristivih za bilje,dok na CFL 32.000l iskoristivih to je 12.000l razlike i k tome bolje raspoređeno svijetlo...
ja neznam kako da to bolje pojasnim sem imate GOOGLE i mnogobrojne druge forume koji potvrđuju ove rezultate..... :)

nisam ni očekivao da će HPS grow-eri reć da je tako... ;)

Big l :
da bi uspoređivao HPS sa CFL-om moraš imat duplo više CFL watta HPS .....ma kako hočete hehehe ja sam iznio samo svoja saznanja s google-a i ostalih foruma ......

balkan,šta češ ;)
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Ja mislim da si ti krivo shvatio te watte i to sve....

Neznam kako da ti objasnim nadam se da oće netko drugi ko je dobar sa rječima...


Ovo što si napisao "znači 20kom.x23w,jedna CFL 23w = 100w x20=2000w a potrošnja ostaje 460w tj kao HPS 400w mogu ti još jedino probat nacrtat"

Ajde probaj mi to objasnit polako jer mi očito nije jasno.

Pod ovo "CFL 23w=100w" na šta misliš, na obične žarulje???
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
znači 20 lampi po 23w koji daju po 100w svijetla je 2000w a potrošnja tih lampi je 23wx20=460w....jel mogu jednostavnije objasnit...imaš u Baumax-u osram-ove štedne 18w 1170l 2500k za 20kn ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: gagaZGB

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Da 2000W ali OBIČNIH žarulja koje se ni ne koriste za growanje!!!!

Gle, ekvivalent jedne CFL-ke od 23W je obična žarulja sa žarnom niti od 100W, ekvivalent po iskoristivosti svijetla.
Ali nemožeš u isti koš stavljati obične žarulje i HPS žarulje.

Kako ti nije jasno?


Ajde samo vidi koliko lumena ima obična žarulja od 100W i HPS od 100W i CFL od 100W...

Ne.čekaj, ja ću ti provjerit:

Obična žarulja: 100W =cca 1500 lumena
CFL: 100W=cca 7200 lumena
HPS: 100W=cca 10000 lumena


Sve tri će ti potrošit jednaku količinu struje jer sve tri imaju 100W ali ono što je bitno za nas koji growamo su LUMENI i po ovome se da zaključiti kako je HPS najbolji za growanje jer ima najveći omjer watt/lumen....


Zanemari wattažu, nas lumeni zanimaju.