CFL vs HPS

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.997
34.379
2.598
..400w Hps -58.000 lumena, savrsenog spektra i za vege i za cvjetanje i to bi trebao biti kraj price;) CFL je dobar ako nemas HPS ili si ogranicen prostorom pa imas PC boksic i muku mucis sa temperaturom.CFL je odlican za vegetaciju..zamjerka koju imam je sto mi se cini da navlaci previse lisne mase ili sam zabrijao a i klik za cvjetanje se dogada i dva tjedna duze nego kod Hps-a ustvari cijelo cvjetanje je otezano u cfl boxu i nakraju nemaju hedovi tu punocu,tezinu kao pod hps-om.Nevjerovatne se stvari dogadaju na forumu ...nedavno sam procitao par postova gdje se pljuje po Teramagmi sada se otvara tema gdje se pokusava dokazati da je CFL bolji od Hps-a....nekuzim ili sam growerski u zaostatku ili sam totalno ispao iz filma....mjesecima sam sanjao ...prije nega sam pokrenuo svoj prvi grow Teramagmu-Hps-icu i Plantelu
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
vas dvojica pobijate sve što google a kažete da je google majka znanja pa zašto ju ne koristite....:)
zašto ste uopće tako nabrijani zbog teme...ja tu ne dokazujem nikom ništa,mogli ste reć to nije istina,temu na groblje i to je to...:)
to sam pročitao na netu na više lokacija podkrijepljenim video pričama,možda su laž samo da se proda....:)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.997
34.379
2.598
m a n d o r je napisao(la):
vas dvojica pobijate sve što google a kažete da je google majka znanja pa zašto ju ne koristite.... :)
zašto ste uopće tako nabrijani zbog teme...ja tu ne dokazujem nikom ništa,mogli ste reć to nije istina,temu na groblje i to je to... :)
to sam pročitao na netu na više lokacija podkrijepljenim video pričama,možda su laž samo da se proda.... :)

Mandor brate..dobra je tema,mozda nesto novo naucimo tko zna;) Pise na Google da jednim klikom mozes postati milijunas...i to na vise mjesta;)
 

crunkisi

Aktivan Član
29.11.2012
307
914
143
63
metalmaniac je napisao(la):
ja iz prvog posta nisam ništa razumio, to je neko lupetanje besmislica (2000W a troši 460W pa ovako pa onako, pa daje više lumena nego HPS i štajaznam)

kao što je rekao opa cupa, HPS i CFL nema smisla uspoređivati, niti ima smisla kupovati CFL reflektor od 400 W kad HPS od 400 W odrađuje isti posao duplo bolje i uz to je HPS kit duplo jeftiniji...

CFL lampe imaju smisla jedino u PC boksu i tu je kraj priče.

one CFL od 250, 400W i slično možete objesiti mačku o rep jer koštaju po 70 eura a za te pare se nabavi i HPS 600W kit...

Najjeftinij kit koji sam ja nasao je 890kn s popustom i beskorisnim reflektorom bez cooltubea... Gdje ima toga po 70€, ne zezam... cisto me zanima
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
crunkisi je napisao(la):
Najjeftinij kit koji sam ja nasao je 890kn s popustom i beskorisnim reflektorom bez cooltubea... Gdje ima toga po 70€, ne zezam... cisto me zanima
gledaš na krivim mjestima...

prigušnica 600W se može kupiti NOVA iz trgovine za 50€
starter 600-1000W 13€
lampa 600W 30 €

sve skupa 93€, a siguran sam da može i manje (stranica nije bitna, neću reklamirati)

znači malo sam pretjerao kad sam rekao 70€ ali ti sam zaključi što ti pokušavam reći, i dalje je to ista cijena kao i jedan CFL od 400W

što se reflektora tiče, to nema veze sa HPS kitom, to je dodatna stvar koju ja nisam nigdje spominjao, a ne dobiješ ga ni uz CFL


što se tiče "korisnih" lumena i iskoristivosti glede spektra, ovo je okvirni graf za HPS koji ja koristim:
http://www.420hydro.com/files/images/13.jpg

inače "normalne" HPS daju puno više crvenog spektra, gotovo bez plavog i ne znam koji to CFL može nadmašiti (ne daje CFL isključivo crvenu svjetlost, to mogu samo monokromatski izvori tipa LED dioda)
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Kod dileme dal CFL ili HPS najbolje je poslusati mog majstora za kola: deo koji sam menjao original kosta 250evra a ja ga nadjem za 80e al nije original, i pitam majstora sta misli i on mi kaze "ja ti uzmem 50e za ruke a ti kupi deo koji hoces, samo i kad ga budemo skidali jer ne valja opet ti uzmem 50e za ruke pa ti vidi". Tako i ovde, kolko mogu da zakljucim svi nesto pocnu sa CFL (i ja sam isto) pa posle kupe HPS, i jedina je usteda sto posle imas sijalice stedne da zamenis po kuci :icon_wink:
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
metalmaniac je napisao(la):
što se reflektora tiče, to nema veze sa HPS kitom, to je dodatna stvar koju ja nisam nigdje spominjao, a ne dobiješ ga ni uz CFL
znači ide i reflekor za taj 400w po ovom vidim da si preletio temu,znači ovo su paneli Plug and Play....

samo opušteno kako glasi forumska izreka ;)

evo neki lik sa tipovima za CFL;

http://www.youtube.com/watch?v=RdeYldgXmiM

pa onda još malo brije u cvijetanju ;)

http://www.youtube.com/watch?v=KcKdocLWHDc

navodno izvuko na 4 biljoze oko 150 g ako sam dobro pročitao.... :)
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Pa nije nis posebno 150g od 4 biljke.... standard moglo bi se reci....


Pogledaj malo dnevnike po forumu, niš te ne košta, od npr 150w hps, gdje su ljudi od manje biljaka izvlačili više od 150g

:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: beštija

Kenny Dalglish

Aktivan Član
15.03.2011
378
690
93
m a n d o r je napisao(la):
znači 20 lampi po 23w koji daju po 100w svijetla je 2000w a potrošnja tih lampi je 23wx20=460w....jel mogu jednostavnije objasnit...imaš u Baumax-u osram-ove štedne 18w 1170l 2500k za 20kn ;)
buniš s takvom računicom, ako je 23 W onda je 23 W i ništa drugo jer toliko troši snege, to što oni deklariraju da tih 23 W štedne zamjenjuje 100W obične žarulje s žarnom niti u ovoj priči uopće nema veze i ne treba ju spominjati.
e sad. lijepo si ti to sročio, pažljivo sam sve pročitao, prvo pomislih da si fulao naslov teme te da je tu riječ o reflektoru koji poboljšava iskoristivost štednih žarulja. No kasnije shvatih da se sve vrti oko ovoga "Usable lumen output". Iskreno prvi put čujem za to tj prvi put čujem da 87 % lumena HPS-a je beskorisno. Ako je ta tvrdnja točna onda cijela ova priča ima možda smisla, ili možda ipak nema ...?

Imam 2 boksa iste površine, gornji 150 HPS sa cca16000 lm - donji 8X23 W Cfl-a mješanog spektra cca 12000lm. Po tvojoj tvrdnji ovih 12000Lm Cfl-a su većinom iskoristivi lumeni , dok mi HPS daje samo cca 2000-2500 iskoristivih lumena. Ali u praksi to nije tako, i definitivno HPS šije CFL naočigled i daje puno bolje rezultate,tako da mi je teško u tu gore tvrdnju povjerovat. A ako je točna, nešto drugo smo propustili sagledati u jednadžbi jer vjeruj mi - praksa kaže drugačije.

Mislim da je glavni problem što efikasnost štednih drastično pada s udaljenosti, i to je jako veliki minus, koji čak niti neki super reflektor nemože nadomjestiti. Neka ti držiš vrhove na par cm od štednih, ali ti vrhovi su svi 10,15 cm dugački ( cca kao neki prosjek), a efikasnost štednih je jako mala na iznad 10 cm razdaljine, bar je to moje mišljenje
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
OC, Kenny, lamperija & co su sve realno rekli... :thumb:

100W CFL većinu deklariranih lumena isporučuje cca 5-10 cm od lampe, a 100W HPS cca 10-20cm, potom lumeni opadaju (kod CFLa daleko strmiji pad).

Za istu potrošnju el. energije (100W) HPS dozvoljava veću uzgojnu površinu sa stabilnim lumenima u prostoru.
Uzgojnu površinu CFL donekle možemo povećati sa sistemom odvojenih lampi.



Obzirom da je imperativ držati biljku na 5-10 cm od CFL lampi tokom cijelog growa (idealno < 5) + pod CFL biljke sporije i vegetiraju i dozrijevaju u cvjetanju, rekao bi da se sigurno može odlično obrati pod CFL, ali za to je potrebno dobro poznavanje biljke, optimiziran box i nešto više strpljenja.

Za niske/mlade biljke/laganu vegetaciju CFL je odličan izbor, ali realno, kad treba imitirati Sunce i izvući plodove, HID lampe su ipak superiornije. :)
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
mislim da se tu želi reć kako raspodjelom žarulja dobije mnogo veća iskoristivost lumena ....te sam još negdje pročitao kako definitivno nije isto kad je izvor
svijetlosti u jednoj točki(neovisno koliko on bio jak) ili duž jednog ovakvog reflectora...mislim dobro ja vjerujem vama....zato nemojte se nabrijavat nego tema je tu da bi došli do što boljih saznanja...;)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.459
3.198
Bekaa Valley
ma ok mandore, ali imas i ovu racunicu, ja bih trebao da dam bar 200e za 20 kvalitetnih cfl lampi sa grlima, a hps 400 mogu nabaviti za ispod 50. pa di da mi se to isplati, i zasto... sa dve lampe od 400 odradicu sigurno bolje grow nego sa tih 20 cfl. ja sam krenuo indoor sa cfl, prvo 4 pa onda 6, i to gledao da uzmem brendirane osramove od 32w, al 1 takva cfl tacno 10e (slabije su izmedju 5 i 7). onda sam diskretno uzeo zamenski hps 110 (da vidim kako to radi) i skontao da radi posao mnogo bolje. pa posle uzeo hps 250 i odusevljen pod njim odradio pineapple express, a sada je nebula pod 400. naravno, uz svaki glavni strain u growu je bilo i par automatika. sve cfl lampe sam poklonio, toliko od mene o cfl vs. hps, peace
 
  • Sviđa mi se
Reactions: groki and opa cupa

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
Da Power al zaboravljaš da za tih 200e kupuješ reflektor koji mjenja HPS 1000w znaći da bi zamjeni kao ovaj hps 400w ti treba 800w panel min 700w a on bi te izašao cca 150 eura i manje sa poštarinom bez popratne dodatne opreme ka za hps....ok ti možda imaš poluotvoreni box pa ti netreba ostala oprema
ali samo sam htio da poprićamo o tome pošto se vrti ova tema na mnogim forumima pa što da ne i ovdje...;)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.459
3.198
Bekaa Valley
nemam ja nista protiv teme, vrti se vec i ovde, kao sto vidis ovo je 38 post, ono sto ostaje za mene je da cfl samo imam u pc-boxu za vege i tacaka, cak i iz njega vadim biljke pa nastavljam vege pod mh 150, a cvetanje ide pod hps-om i zamene mu nema, kad padne cena led-a mozda probam, do tada hps rules.
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
opet ti usporedujes hps1000 sa svojim cflkama ....decki su ti vec napisali nemozes usporedivati obicnu zarulju od 100w sa 100whps...
druga stvar da uzgajas znao bi da biljke nikad ne rastu istom brzim i nisu u ravnini ,pogotovo u cvjetanju kad krene izduzivanje .
jedino gdje mogu vidjeti taj tvoj reflektor bi mi bilo u nekoj pocetnoj vege fazi ili kod odgoja klonova ...no u tom kontestu bi prvo trebalo pogledati osobine neonki i njihovu isplativost.
za te tvoje novce cu kupiti 2x400w(600w polovno ) sa ctom ...dodatni trosk mi je vent nekih 100e(isti taj vent ces morati kupiti i ti za takav prostor ;) ) i nekih 50e za struju viska ali vjeruj mi da cu na zetvi imati duplo vise nego ti sa svojih nepostojecih "2000W"
a nakon prvog growa ja cu sjediti ostali dio godine i pusiti zalihe a ti ces morati odraditi jos jedan grow da me stignes i eto pojede ti tvoja usteda duplo struje za istu kolicnu (da nespominjemo cinjenicu da riskiras duplo duze nego ja na hps za tu kolicinu ) a bojim se da nakon 3 ili 4 growa kad bi podvukli racunicu da dodemo na isto osim sto ja imam za tebe jos uvijek svemirsku postaju za uzgoj ;)
To ako narucis iz vana zapet ce ti na granici 100% i morat ces platiti jos i carinu ako te puste da uvezes .
gledam ovih dana cfl i u prosjeku su 50 -70 ak kn (malo kavlitetnije ) 10 kn ti je jedno grlo, 120 kn tabla lima za reflektor ,jos 100ak kn za kablove i spojnice ,utikac , i vent za ispuh koji moras imati kao i ja . kad zaokruzis racunicu dode to skoro i do 300-350e da ga napravim .
Clfke zbog kolicne i razmjestaja mozda daju ravnomjernije svjetlo ali nemaju dubinu ...600w na 50 cm jos uvijek drzi odlican omjer na zadanu povrsinu i probija sa 40000 lumena a to stedne nikad nece moci ;)

UZ dobro porjektiranje prostora i kolicine svjetla hps rules trenutno :)
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
mozda bi se -eventualno- u nekoj vertikala kombinaciji cflke mogle koristiti...jer, time bi se njihova mana "slabe dubine" ,koliko toliko, rijeshila...tako da ako si se vec odluchio za cfl grow i ulaganje u vechi broj cfl-ki...ja bi ti preporuchila vertical scrog..

to je sve shto imam na ovu temu dodati...sve je vech recheno..