ESL ili electron stimulated luminescence

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
08.03.2015
2
0
1
44
Dakle da se unaprijed ispricam ako ovo nije mijesto gdje bi trebao postat ovakvu temu..
Znaci namijeravao sam kupiti 4 ESL zarulje ali sam na kraju uzeo samo 2. Mislio sam da je to relativno isto kao i CFL ( za koje sam citao da nisu lose) i kada sam ih ukljucio su se zagrijale kao lude do te razine da ih se vise nemoze primiti u ruku, a iz odredjenih razloga nemogu staviti nikakav ventilator u box (metar dugacak i nekih 25 cm sirok). Dali je s obzirom na okolnosti preporucljivo nabaviti CFL-ke ili jednostavno nastaviti sa ovima za koje se bojim da mi jos na kraju ne izbije pozar. Thanks.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
pa ako se toliko griju da te strah da ne izbije požar normalno da trebaš vadit to i uzeti cfl-ke. valjda je vlastita sigurnost na prvom mjestu. zamisli da izgoriš u snu :eek:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Sijalica ne, ali fluo cijev možeš ;)
@Vladimir Šutim
Mogao si dat malo više info o tim lampama. Ja sam našao vrlo malo.
Spectrum_ESL.jpg


Za usporedbu, stavit ću HPS i MH grafove, jer to su najčešće korištene lampe
800px-High_Pressure_Sodium_Lamp_Spectrum.jpg

Metal_Halide_Lamp_Spectrum.jpg


A evo i jednog grafa za lampe koje baš nisu popularne, teško ih je nabaviti i skupe su - Plasma lampe:
Sulphur Plasma spectrum
spectrum-260.jpg


Vidim da su ove ESL dosta jake u zelenom dijelu spektra, što za uzgoj nije iskoristivo, ali jake su i u plavom, žutom i narančastom dijelu, pa možda ipak imaju primjenu u uzgoju.
Dok ne probaš uzgojiti s njima, nećeš znati ;) Ventilacija je neophodna, ne možeš uzgajati unutra bez ventilacije. Nije to samo za hladiti žarulju. Skockaj nešto i furaj s ovim lampama, ako ti je do experimenta :)