*** Hot 'n' Chili ***

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
prva skinuta pimenta de neyde, biljka je na juznoj terasi u 2.5l posudi i visine oko 1.7m, ima 20ak plodova al kako da znam da li su zreli kad ne menja boju :) dakle, sk inuo jednu pa kad probam videcu jel to to il treba jos, mada racunam da je ne diram dak traje ovo lepo vreme
PA160637-tile.jpg
 

Zelenko63

Funky
Prijatelj Foruma
13.10.2013
6.052
37.230
2.598
Jupiter
www.vutra.org
TMS- Trinidad moruga scorpion
Friško ubrane za umak ;)

I ostatak ekipe :)

habanero - naranasta
tms - crvena okruglasta sa špicom
fatali - žuta rog oblik
jamaican hot chocolade - smeđa
jamaican red mushroom -crvena,okruglasta, gljivasta
ona žuta bačvastog oblika je jamaican hot, žuta varijanta....ista ko ona smeđa samo žute boje


SAM_5650.JPG SAM_5651.JPG
 
Poslednja izmena:

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Slozio sam si prostor doma gdje sam htio imati chilije preko zime ali cu imati sustanara preko zime tako da necu moci ih drzati tu.Opet cu morati ih cuvati gdje sam zadnje dvije godine. Do sad 1-2% sam imao prezimljenih i sad bih probao nesto drugacije.Vecina je rasla u teglama stalno i njima nebi kratio korijen i ostavio ih cijele sa liscem znaci bez prikracivanja granja.I naspricao bi ih fungicidom. Da li bi to bilo dobro?Ili bi trebalo skinuti lisce?Prostorija je iznad 0 stupnjeva cijelu sezonu sa jako jako malo prirodnog svijetla.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Zelenko63

Zelenko63

Funky
Prijatelj Foruma
13.10.2013
6.052
37.230
2.598
Jupiter
www.vutra.org
Burki, sve odreži i ostavi samo granu...tj bazu i u mrak..tj tamnije mjesto da hibernira...
Hm sad nisam garant za celzijanere, ali ako moreš pukni ih di ja iznad 0 i oreživjeli buju zimu, tj trebali bi ;)
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Radim tako vec dvije godine i od 50-tak biljaka mi prezimi 1(jedna jedina).
Jednostavno grane gdje ih odrezem nakon nekog vremena pocnu susiti i do proljeca kad bi ih trebalo iznjeti van su u 99% slucajeva suhe do kraja.Prosle godine mi je ostala samo jedna Bhut Jolokia.Prije dvije godine jedan Bishop Crown.Zato bi probao na ovaj nacin.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ja koren ne skracujem pre presadjivanja, odnosno ostaju u posudama u kojima su bile. presadim s proleca. grane 2/3 skinem ak kad vec biljka sama odbaci listovejest da bude smeca u hodniku al niko se ne buni a ja pokupim kad uzmem da orezem. temp. bi trebala da bude bar 5~7C
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Gledam malo po youtube i raznim grupama kako rade fermentaciju chilija.I vecina radi tako da razrezu papriku na cetvrtine stave u flasu i zaliju sa oko 2% soli sa vodom i paprike drze ispod razine vode.Onda stavljaju pvc vrecice.Neki rade sa vrenjacama.Tu se dosta spominje mogucnost rasta plijesni na vrhu pa da se to odstrani i fermentacija se dalje nastavlja.
Sad mene muci sto ja kad radim chili odmah izblendam do fine smjese.Vode stavim koliko treba blenderu da moze usitniti chili(2-4 dcl ovisno o kolicini chilija).I oko 2,8% soli.Znaci smjesa nije prekrivena vodom kao u prethodnim primjerima.Dobivenu smjesu obicno stavim u neki lonac sa poklopcem koji nije uvijek zatvoren do kraja ili je stavljena gaza(zrak ima pristup smjesi).Smjesa bar dva puta mijesa dnevno i tako stoji do dva tjedna.
Nakon toga ide opet blendanje sa dodavanjem octa u kolicini oko 50% i u staklenke ili bocice.

Postoji li mogucnost da je ova moja metoda opasna (razvoj nezeljenih bakterija)?
Do sad je mnogo ljudi koristilo umake sto sam poklonio i niko nije umro :) ili imao neke probleme osim sto im je bilo ljuto.
Sad me to malo kopka.Imam sad za pobrati zadnje chilije prije mraza pa me zanima da li cu morati promijeniti metodu izrade umaka?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Radim ovako kako si opisao i nakon godinu dana je jos uvijek dobar, iako nisam toliko octa koristio, al sam zato puno vise soli i secera
Voda mi nikada nije trebala, ni potapat ni za mikser. Samo paprike i stapni.
Ako ce ti se dat, probaj propasirati kroz sito/cjedilo sve. Lijepo se odvoje kozice koje mos koristit...za sto oces, a ostane ti svileni umak.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Voda mi nikada nije trebala, ni potapat ni za mikser. Samo paprike i stapni.
ista prica i kod mene. poslednje sto sam pravio: po kile paprika pod stapni mikser, pa dodao 2 kasicice soli (ja rokao himalajsku) i pola case sirceta (stavio jabukovo). ostavio sve skupa u toj posudi od miksera, pokrio kuhinjskom krpom i miksao jednom dnevno nemam pojma koliko dana, uvek bih dodao po nesto tipa: suvi majoran, origano, beli luk, beli biber, secer... eno ga vec nedeljama stoji na sobnoj temperaturi, nit se kvari nit se nesto desava, odlicno ispalo i ovih dana cu prespem u staklene teglice pa u frizider. racunam kako stipe kaze, moz to godinu dana pa i vise u frizideru
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Meni je takoder jos 0,5l Habanera od prosle godine sasvim dobro.Umak obavezno procijedim kroz sito.Meni se osobno ne svidaju ostaci koze i sjemena.Koju kolicinu soli i secera ti onda stavljas?
Znaci ne bi trebalo biti nikakvih zdrastvenih prepreka da nastavim ovim nacinom?

:banana123:
______________________________________________________

ja umak ne cuvam u frizideru nego u spajzi.
Ostavio sam i ja umak u posudi od blendera 7 dana greskom nakon sto sam ga zavrsio ali nisam imao flasu da ga spremim.I kad sam ga spremio nakon sedam dana normalno sam oprao cijelu posudu, rastavio je do kraja ali nemas sanse vise isprati miris umaka.Ko da se je miris uvukao u plastiku.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Znaci ne bi trebalo biti nikakvih zdrastvenih prepreka da nastavim ovim nacinom?
ma jok. dok su gljivice bijele sve je ok. ni zelena ona plijesan nije opasna...al to se ne smije desit :D
ja umak ne cuvam u frizideru
radije u frizider jer su mi neki ponovo prokuhali na toplom pa oce bit sampanjac kad otvaras :D

takodjer koristim ocat sa konzervansom da malo stabilizira to sve.
Koju kolicinu soli i secera ti onda stavljas?
nemam pojma. odokativno pa probavam i gorim :) al moze takav umak istrpit i soli i secera i octa. sve ovisi kako volis.
za umak od tamnih paprika sam koristio aceto da da kick i bome je pun pogodak :)
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
radije u frizider jer su mi neki ponovo prokuhali na toplom

Trenutno imam 3 razlicita umaka starosti od godine dana , 4 mjeseca , iz zadnji je kojih 1,5 nikad se nije dogodila sekundarna fermentacija.40-50% octa mislim da ubije svaku zelju umaku za ponovnom fermentacijom.U spajzi je po ljetu skoro i 30C.

al to se ne smije desit
Inace se pljesan nije nikad pojavila ni na jednom mashu koje sam radio.
 

d@ni

Prijatelj Foruma
01.09.2014
883
9.474
233
I ja sam pravio neki dan po prvi put. Gledao sam isto po ytubu ima razni nacina. Ja sam na kraju radio po Stipinom receptu s tim da sam dodao jos dvije slatke paprike da bude veca kolicina, par rezanja bijelog luka i po dvije male kasike soli i secera. Jedan blagi i jedan ljuti, ukus mi je odlican bio :thumb:
IMG-ef598d0106462a0c124dfc94245ae1ab-V (Small).jpg
 

Zelenko63

Funky
Prijatelj Foruma
13.10.2013
6.052
37.230
2.598
Jupiter
www.vutra.org
Hehe umaka na sve strane :)
Neka se krčka, i moj se krčka ove godine prvi put ;)
Radio sam od prilike sa 400 g paprika, mahom sve iz gornjeg doma ljutoče.
Očistio, zasolio i zblendao. Ništa extra nisam dodavao, i e+no..
Sada krčka laganini u tupiju sa dnevnim mješanjem i do 3 puta.
Živo me zanima kaj bu iz toga ispalo ;)