*** Hot 'n' Chili ***

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
ma recept je sta nadjes u kuhinji il na terasi :) stavio sam 3 jokolije secene na pola (vadio sam seme za setvu il razmenu), sarenog bibera u zrnu, 2~3 lovora, vrh ruzmarina i majoran. teglica je od decilitar. zacinske biljke stavljas po zelji il ukusu, papriku mozes seci ako ti treba seme ili staviti celu, samo se skine peteljka sa kapicom da moze ulje da udje unutra (moze i sa peteljkom al je izbockas prvo malo iglom). volim praviti u tim malim teglicama, napravis vise varijanti, razlicite paprke i razlicita kombinacija zacina a moze dobro da dodje i kao poklon nekom. savetujem kvalitetnije maslinovo ulje, hladno cedjeno i ne od komine, mada moze i to ako napravis blazu varijantu i koristis u kuvanju. moze se ubaciti i belog luka, korijandera, kapara... masti na volju ;) rok trajanja nisam testirao al frend ima vec tri godine 2 teglice, u jednoj jolokija u drugoj coko habanero
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
termicki nista. a soli mislim da moze ali ne mora sigurno. ako imas manjih flasica probaj obe varijante pa javi kako je sa soli, ja mozda u narednu turu stavim malo himalajske soli nesto krupnije granulacije. verujem da i ako ubacis neki cvetic vutre, nece se pokvariti ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
ja nisam probao karolinu, al preseci na pola, izvadi seme i napravi dve teglice sa razlicitim zacinima. i radi u nekim latex rukavicama ;)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
@svi hot lovers-i

imam nesto recepata na kompu, za one koji imaju vece kolicine kao npr @CilI pa neka ih ovde, bacite pogled, vidite dal vam sta stima, modifikujte po zelji... nisam nista pravio do sada al planiram nesto danas-sutra, cim otrimam ovo sto sam poskidao jel je krenula budj za ozbiljno

* * *
1. Paprike se malo podpeku i oljušte
2. Paradajz se takođe ispeče i oljušti
3. Paprike, paradajz, očišćeni beli luk, i muskantni oraščić se stave u blender i sve se dobro izmiksa
4. Kad se dobro izmiksa, dodaju se ostali začini po volji, pa ponovo par minuta u blenderu se miksa
5. Smesa se na maslacu ili maslinovom ulju uprži dok se ne dobije željena gustoća, il dok se ulje ne upije u paprike, to je odprilike 10-15 min
6. Vruće se stavlja u male staklenke, koji se sterilzuju u vrućoj pećnicu na 75-100C (15-ak minuta)

* * *
40 g svežih čili papričica,
1 glavica pečenog belog luka,
2 i 1/4 šoljice belog alkoholonog sirćeta,
2 kašike braon šećera,
2 kašike soli.

Korak 1: Čili papričice (bez peteljki) i pečeni beli luk (istisnite ga iz ljuske) stavite u blender i usitnite. Pomešajte sirće, šećer i so, stavite u mali lonac i zagrijte do vrenja. Povremeno mešajte dok se šećer ne otopi. Ostavite da se ohladi.
Korak 2: Čili smesu staviti u teglicu i prelijte mešavinom sirćeta, šećera i soli. Ako je potrebno dodajte još sirćeta, da smesa bude potpuno pokrivena. Zatvorite teglu i držite je u frižideru, gde može stajati od 3 meseca do godinu dana.

* * *
450 g čili papričica, 2 kašičice soli, 1,5 šoljica belog vinskog sirćeta

Staviti papričice i sol u blender i napraviti pire.
Premestiti pire u staklenku i lagano poklopiti (nikako ne potpuno zatvoriti).
Ostaviti na sobnoj temperaturi 12 sati, da lagano fermentira.
Umiešati sirće i opet lagano zatvoriti poklopac.
Neka stoji na sobnoj temperaturi od 1 - 7 dana.
Što duže stoji aroma će biti jača.
Staviti sos opet u blender i pustiti da radi oko minut.
Procijediti sos kroz cetku s finom, gustom mrežicom i uliti u čistu staklenku.
Stajanjem će se tečnost odvojiti od gušćeg dela, pa je pre upotrebe potrebno malo promešati. Držati u frižideru.

* * *
- 500 g paprike,
- 1 puna kašikica soli,
- 2 kašike jabukovog sirćeta.

Papričice dobro operite, skinite im peteljke i nasecite ih na komade. Možete ostavljati koštice.
Iseckane paprike stavite u šerpu posolite, sipajte sirće i nalijte sa malo vode da ogrezne. Stavite na jaču vatru dok se voda zagreje, a zatim smanjite temperaturu i ostavite tako u vodi nekih desetak minuta.
Kada se paprika prohladi sipajte je u blender i sameljite. Samlevenu papriku procedite kroz cetku ili presu za paradajz da dobijete gusti koncentrisani sok od paprike. Ovaj sos od paprike preručite u veću staklenu teglu koju ćete držati na sobnoj temperaturi sledeće 3-4 nedelje da paprika fermentiše, odnosno da se ukiseli. Ukoliko se na površini tečnosti pojavi plesan, skinite je kašikicom i sos prespite u drugu čistu teglu. Nakon toga tabasko držite u frižideru i koristite po potrebi.

* * *
200 g feferona
3 dcl domaćeg sirćeta
0,5 dcl jabukovog ili vinskog sirćeta
0,5 dcl. belog vina
1 mala kašičica soli
2 čena belog luka

Papriku iseckamo na sitne komadiće i zajedno sa lukom stavimo u posudu, dodamo ostale sastojke, kad sve provri kuvamo 4-5 minuta, skidamo sa vatre i pustimo da se malo ohladi.
Kad budete kuvali tabasco pazite da to radite na prozračnom mestu jer pare koje se dižu pri kuvanju su dosta jake i peku grlo i oči. Smesu usitnimo u blenderu ili sa štapnim mikserom, što sitnije to bolje. Umak procedimo kroz gazu ili cetku tako da odstranimo veće komadiće u tabascu, a da cijeli sok izađe napolje. Umak sipamo u male staklene bočice koje se drže u frižideru, a slobodno ih možete ostaviti i izvan frižidera par dana, tako će bolje fermentirat i ne morate se bojat da će se u tom period pokvarit.

* * *
Manja boca maslinovog ulja.
U avanu stucati 2 suve čili paprike, bosiljak, origano, sa par kašika maslinovog ulja da poveže, staviti lovorovog lista 2-3 komada i bibera u zrnu raznih boja kao i 4-5 čili papričica u komadu. U maslinovo ulje sasuti kašu iz avana.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.463
3.198
Bekaa Valley
moze naravno, imam jednu kojoj je ovo treca sezona, samo nije rodila ove godine jer sam je kasno presadjivao u vecu posudu, bar mislim da je zato. sad je izbacila plodove al sumnjam da ce zavrsiti. dve zime je prezimela u stanu na prozorskoj dasci, sad je u vecoj posudi i morace u hodnik. orezes i smanjis zalivanje pa pratis kako se drzi, ako odbaci nesto lisca nije problem al je bitno da se koren ne isusi skroz, onda vise na priolece nema zivota
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Slovacki Trinidad Moruga Scorpion i jedan Chocolate Habanero
IMAG0081.jpg

Mozda nisu 100% genetski Tms ali su jako velike.Ovo je par vecih a nabrao sam ih sve skupa 1,5 kg.Sad ocekujem da dozrije jos jedna runda i do 1. tjedna 11 mjeseca ili koji dan ranije ovisno o prognozi iskopam izabrane primjerke za prezimljivanje.Vecina ce ici u 3l tegle uglavnom C.Hab. a jedan dio (Tms par komada,Bishop Crown) ce morati ici u 0,3dcl