HR - legalizacija u medicinske svrhe 2015?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.12.2014
353
246
43
30
Imamo mi sve, ali nam drzavu vode glupsoni koji se jos uvijek svadjaju tko je po kome pucao pred vise od 20 godina....omg....samo kad mislim na to mi se tlak digne....-.-
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.250
10.201
358
http://www.jutarnji.hr/vargina-komi...-bolesti--aids-i-multiplu-sklerozu--/1369998/



super, mada me baš zanima po kojoj metodologiji su neke zn. dokaze uvažavali, a neke očito ne, ali nema veze, jer kad zakonski sve prođe, otvara se ogroman prostor za daljnje djelovanje...


Ja se nadam samo da neće po njemačkom modelu gdje te pet grama na recept košta 80 eura i zdravstveno ti ne pokriva troškove liječenja medicinskim kanabisom..

suludo bi bilo uopće očekivati da će zdravstveno pokrivati kanabis, ljudi moji, pa u tijeku je još veća privatizacija zdravstva :(
 
14.06.2015
22
5
3
32
super, mada me baš zanima po kojoj metodologiji su neke zn. dokaze uvažavali, a neke očito ne, ali nema veze, jer kad zakonski sve prođe, otvara se ogroman prostor za daljnje djelovanje...
da bi legalizirali treba provesti istraživanja. Sve započinje pretpostvakom. U ovom slučaju pretpostavka je da kanabis ima pozitivno djelovanje kod osoba koje imaju X,Y i Z bolest. Zatim se provodio klinički dio ispitivanja u suradnji sa doktorima koji su specijalisti za te bolesti te samim pacijentima koji ostaju u ovom slučaju anonimni (zato što su konzumirali klanabis koji je u RH ilegalan). Ako se ustvrdi da kanabis pomaže u ublažavanju X i Y bolesti onda se u rezultate istraživanja to i napiše a za bolest Z napiše da nisu pronađeni dokazi koji potkrepljuju početnu pretpostavku. Raj rad se isprinta, preglefaju ga 3 nezavisna suradnika te se objavi u nekom od znanstvenih časopisa. I tako se u zakon uvrsti da se trava bude propisivala za bolesti X i Y
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.250
10.201
358
:)
nije to bilo baš pitanje na koje tražim odgovor, hehe, nego više, onako, komentar u stilu; čemu otkrivati toplu vodu kad je medicinski kanabis legalan u više zemalja EU i svijeta i postoji već neka regulativa i popis dijagnoza, relevantni znanstveni radovi koji govore u prilog i drugih bolesti...
a mislim da je nemoguće da su ti naši dr. ispitivali travu na našim pacijentima jer još nije promijenjena zakonska regulativa koja bi im to omogućavala
 
14.06.2015
22
5
3
32
Pa nisu ispitivali, al ako što sam rekao takva istraživanja se provode na ljudima koji su koristili kanabis (bez da im je to doktor prepisao ili preporučio) al ostanu anonimni zbog zakona (posto je ipak za dobru svrhu). Također baš i nije državi u interesu da kopiraju zakon tuđe države. A ovo sa popisom bolesti ti je relativno jer nije to točno u 100% slučajeva. Tako to ide u medicini. Svatko nešto novo otkrije pa se od toga svega pokuša spojiti u nešto što je prihvatljivo u većini slučajeva. Primjer: netko je mogao otkrit da trava pomaže kod anoreksije i kod ponekad impotencije a drugi bude otkrio da trava pomaže kod anoreksije al ne i impotencije (ovo je samo primjer a ne činjenica). Na kraju se bude dogovorilo da će napisati da trava pomaže kod anoreksije a za ovo drugo ne jer nemaju čvrstih dokaza
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
Kao što sam u originalu i otvorio ovaj thread upravo je i potvrđeno u Dnevniku HRT-a. NAJESEN legalizacija u medicinske svrhe.
 

Hazer

Aktivan Član
13.03.2015
147
274
63
Iz dnevnika, kaže "sve smo riješili sa policijom". Jedino će u početku morati korisnike medicinske marihuane uhititi (uhapsiti) pa onda poništiti prijavu. Debilana. Šta su riješili? Hoće ljudima onda vratiti ulje/vutru?

To je ono što mene najviše i zanima, promjena zakona (olabavljenje) a u toj sferi ne vidim pomaka bar ne iz priče ljudi koji su medijski eksponirani.

Evo ga stream iz dnevnika ako nekoga zanima (od 30:50):
http://www.hrt.hr/enz/dnevnik/289691/
 
30.04.2014
315
202
43
mogli su bar dopustit još za ptsp i depresiju i ostale neurološke bolesti (jedino sto ond mogu i legalizirat jer cjela hr je depresivna i svi branitelji imaju ptsp .. pa ond )..neka legaliziraju i otvore nova radna mjesta i napune *ebeni proračun
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
Predsjednik vijeća je rekao da će se svakih 6 mjeseci vijeće sastati i odlučivati širenju primjene terapije/liječenja za druge bolesti i simptome bazirano isključivo na istraživanjima. Napomenuo je i da se istraživanja ne provode dovoljno :)

U prijevodu, kako budu u EU radili istraživanja i objavljivali ih tako će se i širiti primjena.

Mene smeta što ćemo to uvoziti umjesto da se raspišu natječaji za koncesije po županijama i vozdra. Zamislite intervju na HRT u "plodovi zemlje" gdje govore o dobrom urodu, poticajima itd. No i kad bude dozvoljen kontrolirani uzgoj mislim da će najveći problem biti sa krađama/provalama/sigurnosti izuzev za Todoriće i slične koji će uletiti s brdom love.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Za glaukom neće dozvoliti, mislim strašno. Jedini ljek za očni tlak i oni tako. Glavno da su kapljice koje nepomažu ništa preko 100 kuna u ljekarni. Ja vjerujem da kad ministarstvo zdravstva sračuna koliko može uštedjeti na ljekovima za neke tegobe i bolesti mjenjajući ih za vutru da budu oni doradili tu listu bolesti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: aezakmi
03.06.2015
109
112
43
33
Vidim ovdje dosta ljudi dobre volje, optimizma i poštujem to. Međutim ja nisam baš optimistican po tom pitanju.. Još od raspada Jugoslavije određenoj skupini ljudi je u interesu uništiti ovu naciju (i dobro im ide). Neosporivo je svo pozitivno djelovanje kanabisa i neke države (Colorado) su objasnile neke stvari kao npr. smanjenje kriminala nakon legalizacije, povećanja gospodarstva, poboljšanje zdrastvenog stanja većine stanovništva i sl.. Ali kod nas je situacija drugačija iz razloga što nikome na vladajućim pozicijama unazad 20 godina nije bio motiv boljitak i razvitak društva i jačanje države. U mnogotome nismo ni blizu Europi.. Pa tako ni u kanabisu.. zašto bi narodu bilo lakše ako postoji opcija da mu bude teško.. Primjera radi ugradnja plina u auto se u Europi podržava i potiće a kod nas te oderu ako si ekološki osviješten, svako pokretanje vlastitog posla se kažnjava velikim porezima i nametima i dr.. Tako i sa Kanabisom.. Farmaceutskoj industriji se to vjerojatno kod nas nebi svidjelo jer postoje mnogi skuplji ljekovi koji nisu toliko učinkoviti kao kanabis.. Osim toga čak i ako dođe do legalizacije u medicinske svrhe to će biti samo da određeni pojedinci peru lovu i profitiraju.. Pogotovo ako će se uvozit bit će najveći šljam od robe upitne kvalitete, kao što nam auti dolaze lošiji nego u ostatak europe, odjeća i obuća sumnjive kvalitete, tako bi bilo i sa kanabisom.. To se ne može promijenit takva je nacija i mentalitet i gotovo..
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
Vidim ovdje dosta ljudi dobre volje, optimizma i poštujem to. Međutim ja nisam baš optimistican po tom pitanju.. Još od raspada Jugoslavije određenoj skupini ljudi je u interesu uništiti ovu naciju (i dobro im ide). Neosporivo je svo pozitivno djelovanje kanabisa i neke države (Colorado) su objasnile neke stvari kao npr. smanjenje kriminala nakon legalizacije, povećanja gospodarstva, poboljšanje zdrastvenog stanja većine stanovništva i sl.. Ali kod nas je situacija drugačija iz razloga što nikome na vladajućim pozicijama unazad 20 godina nije bio motiv boljitak i razvitak društva i jačanje države. U mnogotome nismo ni blizu Europi.. Pa tako ni u kanabisu.. zašto bi narodu bilo lakše ako postoji opcija da mu bude teško.. Primjera radi ugradnja plina u auto se u Europi podržava i potiće a kod nas te oderu ako si ekološki osviješten, svako pokretanje vlastitog posla se kažnjava velikim porezima i nametima i dr.. Tako i sa Kanabisom.. Farmaceutskoj industriji se to vjerojatno kod nas nebi svidjelo jer postoje mnogi skuplji ljekovi koji nisu toliko učinkoviti kao kanabis.. Osim toga čak i ako dođe do legalizacije u medicinske svrhe to će biti samo da određeni pojedinci peru lovu i profitiraju.. Pogotovo ako će se uvozit bit će najveći šljam od robe upitne kvalitete, kao što nam auti dolaze lošiji nego u ostatak europe, odjeća i obuća sumnjive kvalitete, tako bi bilo i sa kanabisom.. To se ne može promijenit takva je nacija i mentalitet i gotovo..

Lista bolesti za koje se cannabis može koristiti kao terapija će se proširiti. Nikad ne pišem nešto u što nisam siguran.

Uzmimo da si u pravu što se tiče "vladajućih pozicija unazad 20 godina". Radi se o nesposobnima i nekompetentnim ljudima u birokraciji i na čelu ministarstava, agencija, županija i gradova. Ima puno svijetlih primjera u Hrvatskoj da se može bolje. Početkom države privatizacija je napravljena legalno jer je vrh tako odlučio. Netko je morao privatizirati, ostali - ko nas hebe. Onda smo imali opet desetljeće sličnih koji su smatrali da su bogom dani i da im se treba zahvaliti što su uopće uzeli dio vremena da kradu i varaju. U međuvremenu državni aparat se proširio za 300k zaposlenih. I dolazimo do najnovijeg desetljeća postojanja ove naše države gdje imaš graske uprave koje imaju 16 --- pazi ŠESNAEST informatičara zaposlenih na održavanju weba, što je u proračunu istog grada outsourcano tvrtki koja je napravila web. Ovo je najbanalniji primjer. Primjeni sad to na bilo koji grad po tvom izboru (sa više od 20k stanovnika), odaberi neki odjel i uspoređuj proračun i dužnosti djelatnika. Neda ti se? Malo je previše posla? Nije to tvoj posao? Tvoj porez plaća nekog drugog da to radi? Iz prve ruke ti mogu reći da je za 20 Barica i Štefica plaćen tečaj korištenja računala + tečaj korištenja softvera tvrtke IN2 što ti je 5000 kn po zaposleniku (ugrubo, brutto) = 100k. Ti tečajevi su trajali mjesec dana. Tim Baricama i Šteficama su za to vrijeme plaćene plaće i doprinosi a u međuvremenu se platilo druge ljude da rade njihov posao, tih mjesec dana. Izračun troškova je sad negdje na... ajmo puknut blesavo ... pola milijuna kuna. Par mjeseci nakon tečaja za kojeg je svaka Barica i Štefica dobila certifikat o položenom ispitu - tj. certifikat da zna raditi u tom softveru koji je spomenuta tvrtka napravila za tu specifičnu agenciju, zavod, ured, nebitno - Barice i Štefice i dalje nisu znale UPALITI RAČUNALO!!!!! Pošto mi je dopizdilo to, poslao sam 10 puta bolje sročen mail u sve moguće novine a sve je kulminiralo time da su par mjeseci nakon toga Barice i Štefice koristile računalo i taj softver umjesto knjiga i mlađih Barica i Štefica koje su naknadno upisivale njihove podatke. Mislim da je netko dobio i otkaz.

I btw. nisu više devedesete, policiju je teže podmititi kad prekoračiš brzinu. Murjaku možeš reći da je murjak umjesto policajac bez da te prebije s pendrekom, svaka državna tvrtka, ministarstvo i agencija ti mora dati informacije koje zatražiš bez da ti se smiju na telefon ili da tražiš nekog političara, svaki natječaj ma koliko god namješten mora biti javan.... stoga malo optimizma nebi škodilo. Niti u drugim državama nije hebeno. Radio sam i živio u nekoliko država diljem svijeta. Jel nam super? Ne, nije. Ali dok je mentalitet ljudi kao tvoj - pesimizam, negativa i slično, uz isključivu pasivnost do tad će se stvari jako sporo razvijati. Pogotovo dok se o tome piše na hebenom forumu i apsolutno ništa ne radi aktivno.
 
03.06.2015
109
112
43
33
Nisam pesimist, realist sam, a to je u ovom slucaju ista stvar :D .. skrećemo sa teme administratori će nam hebat sve zivo i nezivo... Mentalitet ljudi u RH je samodestruktivan, pasivan kao što si rekao, zlurad i svi gledaju samo svoju korist... Da Svicarci dođu kod nas a mi u svicarsku, a proracun i standard ostali isti.. tada bi Svicarska imala hrpu vanjskog duga, a Hrvatska najbogatija u Europi. Sve je do ljudi.. Ja recimo radim u državnoj sektoru i da upao sam preko veze.. I kao takav ozbiljno radim na odlasku van iz države. Uopće mi nije novac problem u životu, nego zadrti neobrazovani mentalitet koji su tobož veliki moralisti, a diskriminiraju sve živo i neživo, koji još uvijek smatra kanabis drogom i štetočinom (čast izuzecima). Rješenje je otići u neku liberalniju državu.. Meni osobno prioritet država sa legalnom prostitucijom, ali volio bi jednog dana živjeti tamo gdje je legalan i kanabis.. Sumnjam da će to uskoro biti ostvarivo u RH i nadam se da griješim :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nightrider
16.12.2014
353
246
43
30
nightrider sve si ti to lijepo srocio, ali iskreno, meni se neda cekati da netko nesto poduzme da se stanje popravi, a ja stvarno, koliko god se trudim, ne vidim dobar izlaz iz ovoga u cemu smo sada.
mi smo "evoluirali" u ovo u sta sada jesmo, tocno kako si gore naveo samo zato jer smo se morali prilagoditi vanjskom svijetu jer to po nas ne bi nikako dobro zavrsilo, inace bi se vjerojatno jos igrali kauboja i indijanaca da se vecinu pojedinaca pita (a svi znamo kako Ameri hendlaju situaciju sa narodima koji se igraju kauboja i indijanaca)

jbg, u Hrvatskoj vecinski upravlja crkva, meni se od toga okrece zeludac, jer imam jedan zivot i necu sjediti i nadati se da ce biti bolje dok mi malo pomalo svaki uhljeb sa drzavnog vrha, ukljucujuci klerofasiste pije krv na slamku.

mene kurve ne interesiraju, ali me vutra itekako interesira i ja se necu zivcirati svaki puta kada dodje legalizacija na temu da neki od tih majmuna sa vrha, koji vecinom nema pojma ni za opis vlastitog posla, pocne pricati kako legalizacija ne dolazi u obzir jer se radi o drogi.
ako su legalne cigarete od kojih umire gigantska cifra svake godine, kako aktivno, kako pasivno, alkohol, zbog kojeg jedni festaju, a drugi pestaju zenu i djecu ili gaze ljude po cestama (ili se pak odluce kandidirati za neku upravljacku poziciju), e pa onda ocu imati vutru da barem mogu zatupljeno gledati u tu cijelu situaciju i smijati se sam sebi kako sam uspio ovdje izdrzati 20 godina.

neki dan je u indexu bila vijest o onom odlasku u Njemacku, cura je rekla kako tu nije mogla naci posao i kako se neizmjerno veseli zivotu vani, u komentarima su doletili ko muhe na govna, spominjuci domoljublje, jos su govorili da je kurva jer je napustila i ne znam sta....

brate mili, kakva smo mi gamad, da cim netko skupi hrabrosti reci ne ovako retardiranom rezimu, umjesto da ta osoba dobije potporu bodrimo, obicno zavrsi kao neki izdajnik ili tako nesto....
mislim, jebalo te domoljublje, kako cu voljeti drzavu koja mrzi svoje stanovnike (sto se vidi iz prilozenog)

A osim puno price, kao zemlja nemamo nikome sta za ponuditi. Napretka nece biti, ali i da bude, ja se tu ne mislim vratiti kada jednom odem.
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
nightrider sve si ti to lijepo srocio, ali iskreno, meni se neda cekati da netko nesto poduzme da se stanje popravi, a ja stvarno, koliko god se trudim, ne vidim dobar izlaz iz ovoga u cemu smo sada.
mi smo "evoluirali" u ovo u sta sada jesmo, tocno kako si gore naveo samo zato jer smo se morali prilagoditi vanjskom svijetu jer to po nas ne bi nikako dobro zavrsilo, inace bi se vjerojatno jos igrali kauboja i indijanaca da se vecinu pojedinaca pita (a svi znamo kako Ameri hendlaju situaciju sa narodima koji se igraju kauboja i indijanaca)

jbg, u Hrvatskoj vecinski upravlja crkva, meni se od toga okrece zeludac, jer imam jedan zivot i necu sjediti i nadati se da ce biti bolje dok mi malo pomalo svaki uhljeb sa drzavnog vrha, ukljucujuci klerofasiste pije krv na slamku.

mene kurve ne interesiraju, ali me vutra itekako interesira i ja se necu zivcirati svaki puta kada dodje legalizacija na temu da neki od tih majmuna sa vrha, koji vecinom nema pojma ni za opis vlastitog posla, pocne pricati kako legalizacija ne dolazi u obzir jer se radi o drogi.
ako su legalne cigarete od kojih umire gigantska cifra svake godine, kako aktivno, kako pasivno, alkohol, zbog kojeg jedni festaju, a drugi pestaju zenu i djecu ili gaze ljude po cestama (ili se pak odluce kandidirati za neku upravljacku poziciju), e pa onda ocu imati vutru da barem mogu zatupljeno gledati u tu cijelu situaciju i smijati se sam sebi kako sam uspio ovdje izdrzati 20 godina.

neki dan je u indexu bila vijest o onom odlasku u Njemacku, cura je rekla kako tu nije mogla naci posao i kako se neizmjerno veseli zivotu vani, u komentarima su doletili ko muhe na govna, spominjuci domoljublje, jos su govorili da je kurva jer je napustila i ne znam sta....

brate mili, kakva smo mi gamad, da cim netko skupi hrabrosti reci ne ovako retardiranom rezimu, umjesto da ta osoba dobije potporu bodrimo, obicno zavrsi kao neki izdajnik ili tako nesto....
mislim, jebalo te domoljublje, kako cu voljeti drzavu koja mrzi svoje stanovnike (sto se vidi iz prilozenog)

A osim puno price, kao zemlja nemamo nikome sta za ponuditi. Napretka nece biti, ali i da bude, ja se tu ne mislim vratiti kada jednom odem.


I meni se gadi što smo skularna država, a zapravo nismo. Jer čim kaptol nešto zaprdne odma se određeni dio naroda odluči glasati.
Gle. da si branitelj sa PTSP-om ili bilo kakvom ozljedom saznali smo da bi mogao gutiti policajca. Ja se sjećam situacije dok sam kao kvalitetno punoljetna osoba dobio šamarčinu od policajca jer sam ga pitao zašto nema svu opremu. Sjećam se i dok sam bio na sudu da mi je sutkinja presudila protiv mene iako sam kao dokaz priložio fotografije koje su me oslobađale krivnje. Jebga. Al se nisam predao. Otišao sam van raditi i živjeti da dobijem iskustvo i upoznam ljude. I dok kažem van ne mislim na neposrednu blizinu (Njemačka, Engleska, Austrija) već nekoliko kontinenata i nekoliko država. Od Švedske di sam 3 dana bio budan jer je najviše mraka bilo u 04:00 ujutro a čitao sam novine do UAE gdje od trećeg do desetog mjeseca nema kapi kiše, gdje nemozes djevojku/suprugu poljubiti u javnosti itd. preko Amerike gdje me na super osvjetljenom i polupraznom parkingu kriminalac pokušao opljačkati prijeteći nožem. Tu barem znam da sljedeća vlada koja god ona bila mora napraviti dvije stvari: smanjiti državnu upravu - dal otkazima ili zabranom novog zapošljavanja nebitno i smanjiti poreze+administrativne barijere.

Ako te interesiraju zemlje gdje je jeftino za naše pojmove, pogledaj Kambodžu... ima i vutre u izobilju, ili Sri Lanku. Ali nemoj se zajebat i ko bijelac tj stranac početi raditi poslove koji se gledaju svisoka, tipa građevina. Uvijek idi na neki menađerski bez obzira bio to vođa gradilišta. U Europi, mislim da se nikome Nizozemska ili Švedska neće svidjeti na duže staze. Osim što su prehladne, i emocionalno su prehladne (ljudski odnosi).

Sve u svemu da svaki od nas "gunđala" nešto napravi svaki dan ili tjedan što se tiče jebenih uhljeba koji u 13h gledaju kad će "tek" s posla... bit će nam bolje puno brže.

P.S. evo ja trenutno radim na prikupljanju dokaza o traženju mita u jednoj razvojnoj agenciji treće županije od mene. Određeni zaposlenik (a možda i zaposlenici) traži postotak od EU projekta koji "prođe" kojeg taj zaposlenik obradi, za posao za koji je već plaćen uredno.

PP.SS. btw. ja nemislim da si ti gamad kako si nas sve svrstao :) ali mislim da ti treba motivacije... :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: savagestrain
16.12.2014
353
246
43
30
Ma sori, samo je tesko iz veselog klinca odrasti u ovo, ni ja nisam ponosan sa svojom psihom, vjeruj mi :D

Nisam ja imao namjeru nikoga s foruma uvrijediti :)

Sta se tice ovoga, bas sam se veselio Nizozemskoj, a sta se tice hladnih ljudi, to mi ne smeta, nisam ja ni sada previse drustven, doduse zbog tajne koja je u ormaru, ali ni inace :)
Glavno mi je imati dvije - tri osobe uz sebe, i ovako pokoji forum cisto jer ima zanimljivih ljudi za popricati i razmijeniti misljenja, pa ako pronadjes dobar nikada nije dosadno ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Hazer
29.07.2015
49
44
18
Anchorage
Pozdrav Ekipa, da li netko ima kakvih novosti po pitanju legalizacije u medicinske svrhe. Recimo da se legalizira i da se ti kao biznisman(otvoriš firmu) počinješ baviti proizvodnjom. Imaš koncesiju i proizvodiš za ljekarne, nešto tipa kao Medicine Man(Denver) u Coloradu.
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Mislim da jos nisu to razradili u detalje, ne zna se jos kako bi to sve funkcioniralo. Ali poznavajuci nas, i da dodje do legalizacije, ne bi se cudio da uvozimo tu vutru za medicinske potrebe umjesto da ju sami uzgajamo.
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
Mislim da jos nisu to razradili u detalje, ne zna se jos kako bi to sve funkcioniralo. Ali poznavajuci nas, i da dodje do legalizacije, ne bi se cudio da uvozimo tu vutru za medicinske potrebe umjesto da ju sami uzgajamo.

Znači, uvozit će se minimalno do sljedeće jeseni (2016). Tada je moguće da će se uvesti proizvodnja u Hrvatskoj putem koncesija po županiji. Ovo su informacije iz različitih službenih izvora.