LED grow box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
12.12.2014
11
11
8
37
Cao drustvo :) zanima me sta mislite o ovom panelu ? jel vredi ovo 50 000 rsd(420e)? jel ima neko ovo cudo i kako se ponasa ? koju povrsinu realno pokriva itd ?
http://www.***********.com/image/cache/data/SVETLO%20i%20LAMPE/Apollo6LED-400x400.png
Apollo 6 LED Panel
Po specifikacijam ima oko 200w, da li je neko imao iskustva sa njim i da li bi se mogao uporediti sa HPS 400W, i ja sam mislio da ga uzmem?
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Sastavio sam testni led panel koji se zapravo sastoji od dvije ploče sa po 48 ledica.
Na jednoj ploči su korištene crvene i plave ledice (40 crvenih i 8 plavih) a na drugoj full spectrum čipovi...
Namjera mi je provjeriti da li su efikasnije te full spectrum ledice ili provjerena cveno-plava kombinacija.

IMAG0031.jpg IMAG0032.jpg
 
04.05.2012
178
169
43
39
možeš li napisat nešto malo više o izradi ovoga? Ne konkretno samo spajanje i to, to znam kako ide jer sam radio slične stvari, ali info tipa odakle si riješio LED-ice, koliko novaca, i slično? Možda bi se nekad na zimu odlučio sam na izradu 50-75W LED svijetla za PC grow
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Elektronika (driveri i ledice) e-bay - Kina /4x6$ drajveri i ledice ukupno cca 25$, hladnjak i ventilator trgovina elektroničkom opremom 50kn vent i 90 kn hladnjak. Ukupno taj panel oko 400 kn...
nema smisla da stavljam linkove na e-bay selere, svi su u +/- 10%
 

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
@Rolipop
Kad kažeš "full spectrum" na što točno misliš? Jesu li to multichip emiteri sa više različitih valnih duljina u jednom ili? I daj neki link, da vidimo što je to točno.
Ja koristim kombinaciju 630/660 i 410/440 nm emitera od 3W gonjenih sa manjom strujom od nazivne (2/3) i zasad su se pokazali zadovoljavajući i na manjim snagama.

Edit:
Kako misliš vidjeti razliku među emiterima ako su svi na istom panelu?
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Koristio sam na ovom panelu diode od 1W, 350mA struja...

Ful spektrum chipovi evo neki link http://www.aliexpress.com/store/pro...ux-chip-DIY-grow-light/121917_2042520346.html nisu kombinacija nekoliko boja već homogeni poluvodič koji emitira ful spectrum... svjetli isto kao i moji dosadašnji paneli koji su kombinirali nekoliko valnih duljina plavog i crvenog spektra.
Ja sam isto na starom panelu imao mješano 1W i 3W chipove koje su bile gonjene sa 350mA strujom, sve ok.
Pošto se sve događa u vrlo malom boxu vrlo jednostavno ću između dvije tegle staviti vertikalnu pregradu tako da svaka biljka bude ispod svog dijela panela.
Plan je koristiti 50W chipove ali ne znam da li su bolji full spectrum chipovi ili oni koji imaju crveno/plave u nekim omjeru...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: No Joke

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Dosta sam zagrijana za LED grow... s obzirom da planiram ove godine napraviti si novi box. Koliko sam vidjela po ovom i stranim forumima, svi kažu kako je LED skup, ali sad vidim može se proći nekoliko puta jeftinije. Pratim ovo!
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Pa nije skup strašno. Mars hydro koji slovi za kvalitetan panel od 150w moš naći već od 90 dolara što ti je zapravo 600 kuna.
 

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
@Rolipop
Prema spektru koji su naveli na stranici to bi trebalo biti otprilike kao i kombinacija plavih i crvenih + još malo ekstra valnih duljina. Baš me zanima kako će se pokazati. Sretno!
Koristit ćeš klonove za eksperiment?

@the Dreamer
Zavisi što gledaš. Ima dobrih ispod 100USD ali ima i onih preko nekoliko tisuća USD.
A idealni su za male prostore jer je lakše riješiti se topline nego kod HPS-a i možeš ih razbacati svuda po prostoru.

Edit:
Ako netko ima volje pokušati DIY metodu:

LED
10w/50w/75w/100w/150w full spectrum led grow chip for plant grow

I napajanje
DC-DC Boost Adjustable Power Converter LED Driver 100W Constant Current Voltage
Ovo napajanje pokriva LED module na prethodnom linku do 100W, a radi sa 12V

Potrebno je još:
- PC napajanja
- Hladnjak za procesor
- nekakav multimetar
- lemilica, šrafciger, bušilica...
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Ako sam dobro skužio taj DC-DC konverter spojimo na PC napajanje i dobijemo Led driver?Može li spojiti više tih konvertera na jedno pc napajanje?
 

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
A jeste navalili ;)

Znači ovako. Za primjer sam uzeo gore navedene linkove kao osnovu za izgradnju LED rasvjete. Osim toga, trebat će vam i ATX napajanje, napajanje laptopa ili čak punjač akumulatora (nešto od toga sigurno imate). Potreban je i hladnjak za procesor - bilo koji tvornički hladnjak će biti dovoljan. Ako ga nemate, pitajte frenda gejmera, oni to odmah bacaju i kupuju drugi za sto eura.

Jedno upozorenje odmah na početku - ne pritišćite ničim i drugačije gnjavite onaj žuti sloj na modulu. Ispod su supertanke žice koje se lako počupaju! Keep it LST!

Od alata vam treba lemilica, multimetar, nešto šarafcigera, kliješta...

Prvo treba namontirati LED modul na hladnjak.
Na sebi ima četiri rupe prema kojima treba označiti i izbušiti hladnjak, a zatim urezati navoj. Ako nemate radionu pri ruci ili ne znate / ne želite to raditi, zamolite nekoga. Najbolje je nositi samo hladnjak sa već označenim rupama. Nakon bušenja površina mora biti potpuno ravna, ne smiju ostati nikakva ispupčenja od bušenja. Ako LED modul ne legne cijelom površinom, izgorit će!
Kad smo to obavili, nanesemo tanki sloj paste za hladnjake, stavimo modul i dobro pritegnemo vijke.

Pasta za hladnjake se može kupiti u computer shopu (skupo za malo) ili u nekom dućanu elektronike (jeftino a dobiješ puno). Kvaliteta i jedne i druge su tu negdje, u computer shopu plaćaš marketing za pastu.


Sad pripremimo ATX napajanje.
Na napajanju odrežemo žute žice odmah ispod konektora koji je najbliži napajanju, tako da nam ostane što veći komad da visi iz napajanja. Ne trebaju ti sve, ali dvije bi trebalo svakako. Sve odrezane žute spojimo zajedno.
Kako smo odrezali žute tako napravimo i sa crnim žicama, koliko žutih toliko i crnih.

Na najvećem konektoru napajanja nalazi se jedna zelena žica. Da bi napajanje radilo tu zelenu treba spojiti sa jednom crnom (bilo kojom).
Sada uzmimo još jednu žutu žicu iz napajanja i spojimo ju na žutu žicu od ventilatora na hladnjaku. Da bi to napravili moramo odrezati konektor na ventilatoru. Isto to napravimo sa crnom žicom.

Sada spojimo žute iz napajanja koje smo prethodno odrezali i spojimo na IN+ drivera. Crne idu na IN- drivera.

U ovom trenutku je sve spojeno osim LED modula. Još ga nećemo spajati.
Upalimo ATX napajanje, ventilator mora vrtiti, a mala LED na driveru treba svijetliti. Ako se to ne događa ugasite napajanje i provjerite još jednom da li je sve uredno spojeno.

Kad stvar radi, uzmemo multimetar i mali ravni šrafciger. Multimetar stavimo na područe VDC i spojimo na VO+ crvenu i VO- crnu pipalicu. Okretanjem potenciometra CV napon se treba mijenjati - okret lijevo napon pada, okret desno napon raste.
Podesimo napon na 20V i podesimo CC na minimum (radi isto kao CV).

Ugasimo sve, spojimo multimetar na ampersko područje (znate koristiti multimetar jelda?) između LED modula i drivera. Upalimo napajanje i LED modul ne bi smio svijetliti, ili možda samo malo. Ampermetar pokazuje blizu nule.
Polako dižemo napon dok okretanjem potenciometra više ne vidimo promjenu na ampermetru. Tada pomalo dignemo vrijednost struje pomoću CC potenciometra. Ako smo dostigli željenu vrijednost, sa CV malo vratimo napon dok opet ne počne padati. Tada ga vratimo "za dlaku" i gotovi smo sa podešavanjem.
Ovo natjeravanje sa strujom i naponom može potrajati par minuta, ali to je nedostatak ove metode. Za brže podešavanje treba još opreme.

Evo i slike:

shema.png


Nemoš vjerovat koliko se može napisati radi pet minuta posla. Katastrofa!

Edit:
I naravno da sam nešto zaboravio, struja na koju podešavate je slijedeća (za LED module iz gornjeg linka):

10W - 0.9A
50W - 1.5A
75W - 2.1A
100W - 3A

Za sve ove module moj savjet je da se podesi na 70% nazivne struje. Tako će se smanjiti zagrijavanje, produžiti vijek trajanja i povećati efikasnost LED modula.

@mar1o
Zavisi koliko je jako napajanje i kolike snage su LED moduli. 2-3 komada bi trebalo moć pogoniti svako ATX napajanje.

Edit2:
Ovim principom spajanja (sve na 12V) se izbjegava čačkanje sa opasnih 220V. Svi naponi koji ovdje postoje su mostly harmless.
 
Poslednja izmena:

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Zašto se režu 2 žute i spajaju u jednu i što je s žutima koje napajaju grafičku i procesor mogu li se one isto koristiti?