LED grow box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Sve žice iste boje su unutar napajanja spojene na isto mjesto. Rezanjem i spajanjem više žutih izvan napajanja povećava se presjek kabela, tako i struja koja može njima teći i gubitak u samom kabelu.
Možeš koristiti bilo koju žutu kojoj jedan kraj završava unutar napajanja.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
PCI-E rail (ako se to tako zove) idu 3 žute i 3 crne.Kolika jakost struje prolazi njima i može li to uništiti DC konverter?
 

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Uff, kako to sad objasniti onako skroz laički?

Ajmo zamisliti ovako, npajanje ne "gura", već "daje". Konverter će "uzeti" koliko njemu "treba", a ako želi "uzeti" previše, napajanje će se ugasiti. Slično je sa strane gdje je LED modul. Konverter "daje" onoliko koliko si podesio na potenciometru. LED modul može "uzeti" manje nego je podešeno, ali ne može "uzeti" više.

Jasnije?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Nema veze koje module koristiš. Možeš isto tako staviti plave, žute, zelene, UV, crvene - biraj ;) Princip je isti za sve.
Ove "full spectrum" sam uzeo kao primjer jer je @Rolipop najavio test sa tim emiterima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Pozdrav LED DIYerima ,
Krenuo sam u izradu nove, jače led svetilke kodnog imena PROJEKT-3X50 .
Prošli projekt sa full spectrum 48x1W chipovima se pokazao kao odličan za micro growbox.
specifikacija:
led chipovi full spectrum 50W - 2 kom (bridgelux skupi cca 25$/kom)
Led chip 50W (red:blue-4:1) - 1 kom (ebay 10$/kom)
napajanja 3kom, najjeftinija koja sam našao - kineski i koštaju (ebay 6$/kom)
Hladnjaci su me malo skuplje došli (cca 20$/kom)
radi sati: puno reviše... ali opušta bušiti rupe i narezivati navoje....
evo par slika dok ne prosvjetli.
3W50.jpg
Ovo je skica da se stekne osječaj kako bi trebao izgledati reflektor od lima da se iskoristi veliki dio svjetlosnog toka koji se gubi jer LED baca svjetlo 160 stupnjeva.

IMAG0795.jpg IMAG0797.jpg IMAG0798.jpg

Toliko za sad, malo mi nedostaje vremena ali najteži dio je odrađen :)
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Drugi nastavak, panel mora ubrzo zasvjetliti - sjemenke na klijanju ;-)
Nakon što su izbušene rupe 2,5 mm i narezani navoji M3 montirani su čipovi, dodirne površine namazane termovodljivom pastom, na kontakte zalemljena žica.
4.jpg

Zbog jednostavnosti spajanja i baratanja panelom odlučio sam razvodnu kutiju sa drajverima imati dislciranu od panela pa sam zato koristio konektor za spajanje kabela za napajanje. Kabel je 6 žilni jer imam 3 drajvera a svaki drajver ima plus i minus za napajanje čipa.
6.jpg 7.jpg 8.jpg

to bi bilo to, sutra ću pokušati smjestiti te drajvere u neko kućište (najvjerojatnije plastičnu razvodnu kutiju)
Još nisam ništa poduzeo po pitanju reflektora.
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Nastavak,
LED3X50 je upalio, svjetlio cca 2h, hladnjaci onako vrući da se ne može držati ruka na njima baš predugo... auuu, vruće, izmjereno 51celzijus.
IMAG0855.jpg
Nakon 4h rada izmejreno 61celz.
IMAG0856.jpg
Odlučio sam dodati hladnjake da odvode toplinu.
Evo par slika sa današnjeg setupa.
IMG_3793.JPG IMG_3800.JPG IMG_3799.JPG
Zza sad, nakon cca 1h rada nema ni naznake da će biti problema sa temp.
Čini mi se da 3X50 stvarno daje jako puno svjetla.
Nevjerojatno mi je teško napraviti fotku sa svjetlećim 3X50 a da boje izgledaju onako kako zaprvo izgledaju....
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Nema značajnijeg zagrijavanja, panel je uspješno odradio 18 h.
Ventilatori su neki Sunon jeftileni 12V, 1,4W. nisu baš oličenje tišine ali očito rade posao.

IMAG0890.jpg

IMAG0891.jpg
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Bravo meštre!
Sve si pic-pic posložio od kabla do drajvera (ako su to drajveri, laik pita, vidim kod drugih samograditelja veće metalne kutije a ti si to elegantno riješio s par elemenata) Pratim tu tehnologiju kroz vase radove, pokusavam nešto poloviti, shvatiti fiziku, gledam kreativna rjesenja ( kolega ima hladnjak cipova od 25 kg pa si ti misli o_O) Ludnica, podrska svim lumen, lux, par, svjetlonosama.
@mtran siguran sam da ćemo uskoro vidjeti tvoj novi lampas u skladu s prikupljenim saznanjima u ovih par mjeseci. :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rolipop

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
@Rolipop
Jesi izmjerio struju i napon na jednom led chipu i usporedio sa deklaracijom proizvodjaca led chipa?
Pitam zato kaj vecina tih jeftinih switch drivera dropaju sve to zajedno pa led radi na mozda 50% struje od max deklarirane pa me cisto zanima na kolko rade.
 
08.07.2015
492
203
43
jeftinih switch drivera dropaju sve to zajedno pa led radi na mozda 50% struje
Bas,a mozda i na 100%,i onaj instrument od 5e bi dao bar neku sliku,ja bi samo ako imas rezerve bacio jedan vent i na drv,nemoz biti lose .
Isto stavio bi jednu cfl cisto sigurnosti radi da bilja ima svetla i ako se nedaj boze nesto desi
@1310 ,iako su lakse 50w za izradu ja se drzim 3w iz vise puta recenih razloga a i @adri -preporuka;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@mtran pod novim saznanjima sam i mislio na @adri - jevu i tvoju prepisku. A ovi elementi, switch drajveri, nije li to isto što @adri koristi od lasera.
Koliko sam polovio informacija tu sa foruma, razlicite biljke reagiraju različito na dostupnost odredenog spektra. Trazi se prava plava, prava crvena a i žuto - zelena, kako mi se čini potraga ce dugo trajati jer i unutar iste vrste (konoplje) potrebe su različite (sativa, indika, hibridi), s druge strane u bjeloj su sve boje, Sve je to jako interesantno i ljepo mi je vidjet kad se nadopunjujete znanjem i sto svako malo novi uradak bljesne na forumu.