Mentor Influence/kokoponika

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
hajmo pojasniti i objasniti razliku između ppm/tds/EC.... nema je(ima.. ali nama nema značaja) :D EC je električna provodljivost a tds je ukupna otopljena tvar koja se meri u ppm... u principu je jedna te ista stvar ali za nekog ko ne pozna materiju može da bude zbunjujuće...nećemo ići na široko jer nema potrebe.. danas je opste prihvaćeno EC mjerenje.... zato što tds meraci mogu doći sa o.5 i o. 7 skalom.... što znači da 1.0 EC može biti 500ppm ili 700ppm u zavisnost od konverzije meraca i tu dolazi do zabune... za svaki tds merac firma koja ga proizvodi napiše na kojoj je skali... TDS je ukupna količina otopljenih tvari u vodi.. a EC je sposobnost nečega za provođenje električne energije (u ovom slučaju sposobnost vode za provođenje električne energije)... znači tds merac pokazuje mjerenje u ppm(part per million) a EC merac najčešće pokazuje mjerenje u 1000 µS (micro-Siemens) ili u 1 milisamena (mS)...
odnos između soli koje se nalaze u gnojivima izravno je proporcionalan njihovoj vodljivost. tako da što je veća količina soli veća je provodljivost... zato kada se gnojiva rastvore u vodi oni postaju ioni što znači da oni postaju pozitivno ili negativno nabijeni i stoga mogu provoditi struju... EC meraci su puno precizniji nego tds meraci... i na kraju EC mjerenje i tds/ppm je jedno te isto:D
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
Jedna od najboljih investicija u grow se meni pokazao r/o filter. A neke mini kućne verzije nisu ni skupe. Otkad zemlju zalijevam sa pročišćenom vodom biljke su baš zdrave.. još ako biljku presadim u jači supstrat poput composane ne dajem joj ništa bar 40-45 dana i sa r/o vodom apsolutno nikako ne utječem na pH zemlje već si biljka to složi i rihta pH kak joj paše a ne da "lovi" moje pogreške. Nakon tog mi upada u igru moje omiljeno gnojivo što je osnovna paleta AN (nista previše : grow/micro/bloom, big bud, overdrive i flawless finish) gdje prije nego krenem gnojit potpuno isperem sve ostatke iz zemlje i krenem načisto sa njima. Eto to je moj sistem a vjerujem da i svako ima neki svoj sistem koji mu se pokazao kao odličan, i kad ga se nađe samo ga se treba držat.
Zašto r/o?
Kao što vjerojatno dosta ljudi zna da mjerenje samog pH vode ti ne govori puno o njezinoj alkalnosti, tj. koliko je zasićena bikarbonatima. Tako da se vrlo lako može desit situacija gdje će ti trebat puno više kiseline za spustit pH od 7.3 nego pH od 8.3 jer zapravo sve ovisi kolika je količina bikarbonata te kolika je količina bikarbonata u odnosu na kiselije elemente. Ono što kiselinom radimo je neutraliziramo bikarbonate. Znači količinu kiseline koju moramo staviti ne ovisi toliko o samom početnom pH već o samoj alkalnosti te vode. Druga stvar koja se zanemaruje.. topljenje bikarbonata kiselinom je reakcija koja se odvija i do 48 sati, sve ovisno o količini bikarbonata u vodi.. tako da vrijednost pH izmjerena odmah nakon korištenja pH minusa ne mora bit točna.
Evo vam jedna tablica gdje se upravo to vidi.. gdje npr. za niži pH je potrebno duže vremena nego za neki viši pH da se ta reakcija završi.. znači sve ovisno koliko je zapravo bikarbonata u samoj vodi, tj. koliko je ona zapravo tvrda.. a to nam pH metar ne može odgonetnuti na prvu.

Pogledajte prilog 376617

I zato je meni r/o zakon jer izbacuje sve te nepoznanice iz jednadžbe. Uzmi situaciju da ti je voda malo tvrđa i da ti je bilo potrebno stavit dosta fosforne kiseline da spustiš pH na željenu vrijednost. I sad na to stavljaš neko NPK gnojivo iz kojeg ipak ne možeš izbacit stavku P a ni ne znaš koliko si ubacio P sa pH minus solucijom i već gubiš kontrolu nad growom... ako voda nije baš tvrda i treba ti samo malo pH minusa, onda je taj P ipak zanemariv. Znači sve ovisi o tvrdoći vode da li ti je i taj r/o filter zapravo potreban ili nije, a u slučaju da je tvrđa kao kod mene, r/o je puno bolja opcija nego upotreba veće količine pH minusa.
Edit: sorry za spam dnevnika
a i ti ga sad ukomplikovao :D ne trebamo toliku preciznost što se tiče pH... ni ja u kokosu a kamo li u zemlji.... drugo kad si već napisao da će pH- ubaciti puno P trebao si dati si truda pa istražiti koliko bi to bilo puno P pa da dovede do disbalansa ili čega već.... evo moj primer pa da vidiš na šta ciljam.... biljke u cvetanju... 3x na dan zalevanje.... svako mesanje gnojiva dodajem pH+.. na 5 litara stavim 0.2 do 0.5 ml pH+.. i tako svaki puta svako zalevanje svaki dan.... i još ako uzmemo u obzir da K/P moze "zauzeti" mesto calmg u kokosu a meni se to nedesava dolazimo do zaključka...... ajmo dalje naveo si da ako je voda tvrda treba više pH-. donekle tacno..
ali šta ćemo sa mojom vodom koja je jako mekana i meri 50ppm (skoro kao tvoja ro voda).... a ja i dalje moram staviti "puno" pH+....npr nisi napisao / povezao reakciju kada se dodaju nutrijenti u vodu... mislim nisi ti skoro ništa pogrešno napisao :D ali ima tu još puno stvari za pojasniti i dodati oko pH vode... a i ovo je već otišlo u komplikovanje.... a nemamo mi laboratorij za uzgoj kanabisa pa da sve u bobu precizno radimo:D
edit... da se ispravim.... ja dodajem pH+ K acid.... ali sve ostaje isto...
 
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
@Influence Mene ti ta preciznost ni ne dira previše :) zapravo sam pobornik ne petljanja previše oko njega kad se radi o uzgoju u zemlji, a coco i pogotovo čisti hydro je ipak nešto drugo gdje su promjene pH ipak puno brže ako se ne pazi tj. da se ne dešavaju preveliki swingovi. Uglavnom.. nisam govorio o preciznsoti pH već čisto o prekomjernom nakupljanju karbonata u zemlji koje dovodi do brzog i neželjenog povišenja pH, preko 7, uz još goru posljedicu a to je stvaranje kamenca. A poznavanje vlastite vode i koncentraciju CaCO3 u njoj je poželjno znat, pogotovo ako konstantno imamo neke probleme. Većina gnojiva za zemlju su tako i tako formulirana za vodu koja je klasificirana kao tvrda. Ako znamo da se tvrdoća vode klasificira po tome koliko je mg/L CaCO3 u njoj te da je tvrda voda ona u kojoj je koncentracija CaCO3 od 120 do 180 mg/L (ili ppm) onda bi znali da li nam je uz to gnojivo za tvrdu vodu uopće potreban pH minus za neutralizaciju te alkalnosti. Ako tvrdoća prelazi 180ppm onda bi vjerojatno trebalo bit potrebno... a ako ti je tvrdoća kao kod mene (a siguran sam da nisam jedini) u redu veličine 350-400ppm (ne govorim o ukupnoj zasićenosti već samo CaCO3) , onda si u problemu i tu r/o filter dolazi kao najbolja opcija.
Da ne spamamo dalje dnevnik, nastavimo mi diskusiju private :D pa se nadam oboje možemo nešto naučit. Dam se na čitanje poslanog štiva al se onda pripremi i ti da budeš dobio štiva i od mene :rofl:
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
tnx weed.... truare I ja smo razmenili par pp u svezi gore navedenog ali ćemo nadalje ovde.... daj mi koji dan pa ću detaljnije pojasniti ono što si poslao od AN i još nadodati ličnog iskustva.... ni u kojem slučaju nisam hemičar :D jedino sam naučio napraviti BUM u školskoj učioni.. ali sve sam to prošao na svojim biljkama(u proteklih 11 meseci sam isklijao 40 semenki sve u svrhu testiranja)... dotaknuti ću malo i uzgoj u zemlji (više neki moj zaključak... iskusniji će me ispraviti) jer smo konstatovali da ima nekih dodirnih tacaka uzgoj u zemlji i kokosu...odličan link od AN kvalitetno sažeto(iako je pamflet:D:)))





 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
presađivanje u kokosu biljke jako dobro podnose i reaguju ako se odradi na dobar način..... zalijemo biljke pred presađivanje.. presadimo u novi pot i ne zalevamo.... nego ostavimo jedno 10ak sati (može i duže ili kraće u zavisnost koliko je suv/mokar kokos u koji smo presadili)... i onda zalevanje ali sa što većim runoffom.... s time ćemo postići da koren se krene širiti kroz kokos u potrazi za vodom....i onda fino svezi nutrijenti... svez kisik... i da ako je moguće što veća temp u boxu 30c i više... IMG_20201217_190846.jpg IMG_20201217_190958.jpg IMG_20201218_093948.jpg IMG_20201218_094446.jpg IMG_20201218_094527.jpg IMG_20201218_094929.jpg IMG_20201218_094945.jpg IMG_20201218_100153.jpg IMG_20201218_095819.jpg IMG_20201218_101204.jpg
 
Poslednja izmena:

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
chaosi rekao sam ti ništa na pp sve ovde :D ne prihvaćam tvoje izvinjenje i ruku pomirenja jer sa moje strane nema zašto.. nisam se svađao nego raspravljao i dokazivao ti da si u krivu.... :D:p::poguzi::

imaš par pitanja pucaj... tu sam... ali one nebuloze kao što dižeš pH vode sa kompresorom i kamenom da bi obogatio vodu kisikom... pa onda spuštaš sa pH- ostavi za sebe.... :D

jel imaš pH i EC metar i jel imaš pristup nutrijentima za kokos....
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
dok čekaš gnojiva... jesu ti meraci kalibrirani....natoci vode u času temp. između 18c I 20c.....i izneri ppm I pH... slikaj merace... kokos koji god nađeš nije bitno...
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
jesu meraci sveže kalibrirani?(ovo je jako bitno.. posebno za tek niknule biljke... tada su najosjetljivije i mala odstupanja mogu igrati ulogu).. OK je to.. 0.45 EC... pH malo visok... e sad još više ćemo znati kada stignu gnojiva pa ih zamesas... napiši koji pH- imaš...i ostavi tu vodu u čaši što si sada merio.. pa sutra opet izneri oko u isto vreme...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo
20.08.2019
38
233
33
40
Tds nema nikakvu opciju kalibracije a ph metar mogu kalibrirati kada god. Koristim plagron ph-.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.