LED Experimentum Crucis (NYCD, Somango; MH 250W / Lumatek ATS 300W)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
Mad Scientist Horror GIF
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
26 dan 18/6 režima

Presek prethodne nedelje:

21. 01. (nedelja)
Zalivanje
PSX_20240121_081542.jpg
- FPJ (fermented plant juice) 3ml/L
- SST (seed sprout tea) 3ml/L
- Root 2ml/L
- Liquid Silicone 1ml/L
- LAB miks (9ml/L)
- WCA (calcium acetate) 1ml/L
(I folijarno isto - 1ml/L u miksu sa odstojalom vodom, prskam pred paljenje svetla, i malo posle gašenja, ne nužno svaki dan već kad mi padne na pamet :D)

cca 2 litre po biljci
Ph 6.3




24. 01. (sreda)
Reagovale su super na prethodno zalivanje i čini se da hvataju zalet

PSX_20240124_144004.jpg

(fleke na donjim listovima (NYCD levo) su kamenac od vode iz ovlaživača, loš je bio ugao tj vent je najviše vlage tu bacao, ali to smo popravili u međuvremenu)



NYCD
(nije bilo još vreme za dotezanje, nod na nodu, streč nula :D dao sam joj koji dan još, Bože kakva biljka besna, šou)

PSX_20240124_144150.jpg



SOMANGO
(nastavak LST)

PSX_20240124_144056.jpg


Zalivanje:
PSX_20240124_024349.jpg
- Trichoderma gljive (1ml/L)
- SST (3ml/L)
- FPJ (3ml/L)
- WCA (samo folijarno - 1ml/L)
- LAB miks (9ml/L)
- Syrup Strong (3ml/L)
- Zyme (1ml/L)
- Ionic Cal-Mag (1ml/L)
(dodat zbog humične kiseline, gvožđa i ostalih mikronutrijenata, za svaki slučaj)
- cca 2 litre po biljci
- Ph 6.4

Ovo je negde bila kritična tačka, po mom mišljenju - cure su vrlo verovatno potrošile skoro sve od nutrijenata iz Pot H supstrata (ili to svakako sledi u narednih nedelju-dve dana), dakle sad je nužno dobro ih posmatrati i pravovremeno reagovati ukoliko dođe do gladi - loša strana FPJ je, kako već napomenuh u prošlom update-u, što ne znam tačan NPK odnos tj jedino u šta mogu biti siguran je da ima dovoljno azota, jer je najviše lisne mase ušlo u miks za fermentaciju. Ok i ona jedna kora od banane, ima tu i kalijuma i fosfora u tragovima :D
Bilo kako bilo, FishMix i TNT čekaju spremni (i dođe li do lošeg scenarija, najpre ću posegnuti za TNT obzirom da će ga brže apsorbovati), nije nemoguće da u nekom od narednih zalivanja dodam malo - FishMix radije da se počaste mikroorganizmi, no o tom potom

IMG_20240124_144347.jpg




25. 01. (juče)
Konačno ulazimo u najzanimljiviji deo ovog eksperimentalnog growa: Bokashi kompostiranje :)

Bran je završio sa fermentacijom
PSX_20240125_151320.jpg
Vrlo specifičan miris - pšenice naravno, ali i poput kiselih krastavaca i piva - što je odličan pokazatelj da su se bakterije razmnožile i potpuno kolonizovale bran, što je upravo ono što tražimo :)

Bran se istrese iz kese za fermentaciju i tanko rasporedi na neku površinu kako bi se još malo prosušio (zarad dužeg skladištenja, što se korišćenja tiče - potpuno je spreman i sada)
PSX_20240125_151408.jpg
Gorepomenuti mirisi, ali i veoma izražen miris acetona, gotovo zagušujuć! Nusproizvod fermentacije, još jedan razlog da se bran malo prosuši

Potrebne su i dve plastične kante - dimenzije tj zapreminu birati već prema količini kuhinjskih otpadaka i generalno prema mogućnostima nabavke i korišćenja organske materije (lišća, voća, povrća, bilo čega dokle god nije trulo/buđavo) iz komšiluka.
PSX_20240125_151514.jpg
Ja sam se odlučio za 7 litara za početak, ionako samo doručkujem kući, tako da ni nisam uspeo nešto mnogo materijala za kompost da sakupim, no tek učim kroz praksu, vremenom ću videti već za nešto veće.
Cilj mi je da u 10gal fabric potove koje koristim uđe barem 15% komposta, gore - dole. No otom potom :)


Jednu od kanti (onu u koju ide materijal za kompostiranje) izbušiti po dnu za odvod viška tečnosti
PSX_20240125_151612.jpg
Napomena: može se sasvim uspešno kompostirati i u jednoj kanti, pa čak negde navode i kao poželjnije zbog još boljih aneorobnih uslova i nemogućnosti vazduha da priđe - i velik broj KNF/JADAM growera i koristi samo jednu kantu.
Međutim, višak tečnosti (koga će barem u prvim danima kompostiranja sigurno biti) ponekad nepovoljno utiče na proces (znatno ga prolongira), a svakako je odličan za kompost - čaj, budući da je pun nutrijenata i bakterija, tako da sam se ipak priklonio metodi "dve kante" :D

U donju kantu u koju se skuplja višak tečnosti postaviti nešto što će malo podignuti kantu za kompost par santima
PSX_20240126_132752.jpg
I ostaje samo da sačekamo da se bran prosuši preko noći, pa da se bacim na posao ::kauboj::




Stigosmo i do današnjeg dana
26. 01.
26 dan 18/6 režima

PSX_20240126_132046.jpg

Parametri su gde treba
MH na cca 30cm od vrhova
Cure zapravo izgledaju sasvim lepo, nema naznaka da im režim ishrane smeta, ili da im nešto fali
Biće nešto od mene na kraju izgleda :D
Vrlo verovatno ću prilikom sledećeg zalivanja ipak dodati i FishMix, makar pola doze, nema potrebe rizikovati.


PSX_20240126_132144.jpg

Red je bio i da se još malo dotegnu i da se obavi blaga, ciljana defolijacija listova iz sredine koji zaklanjaju nove izdanke


NYCD

PSX_20240126_132233.jpg

PSX_20240126_132336.jpg




SOMANGO
(Iskoristio sam priliku da je topiram i drugi put)

PSX_20240126_132425.jpg

PSX_20240126_132515.jpg

Malo me nerviraju ljubičasti stemovi. Možda zbog hladnoće (noćna ode do 19C ponekad, ali je uglavnom oko 20C) a možda i zbog razlike u temperaturi, obzirom da danju ode do 29C - u najboljem slučaju neki genetic trait, mada je i dosta rano da se ispolji...pratim, gledam pa ćemo videti




BOKASHI KOMPOST:
sakupio sam sve i svašta, tu je kafa u zrnu stara nekoliko godina (odličan izvor azota, ali i kalcijuma, magnezijuma i mikroelemenata), stari hleb, posuda sa kuhinjskim ostacima (jaja, šargarepe, krompir, jabuke, zelena salata, banane, pomorandže i malo kačkavalja), a dodao sam i ostatak biljaka koje su fermentirale za FPJ
Za prvi put nije loše :)
PSX_20240126_132710.jpg

Na dno kante rasporedimo malo papira (neko koristi pelet, neko čak i supstrat) da pokupimo višak vlage, i preko toga sipamo sloj Bokashi bran-a kako bi što pre pokrenuli reakciju, a i taj sloj bakterija nam služi za dodatnu sigurnost, jer će na kraju završiti u višku tečnosti, koju opet možemo iskoristiti
PSX_20240126_132853.jpg

Nadalje je proces vrlo prost: red - dva organske materije, pa zaliti lepo slojem brana (ne mora debeo sloj, čisto da pokrije)
PSX_20240126_132937.jpg

Kad napunimo kantu do vrha stavimo još jedan sloj brana, ovog puta malko deblji
PSX_20240126_133138.jpg

I zatim pokrijemo unapred spremljenim poklopcem (ja sam iskoristio karton, preko koga je oblepljen duct tape) I dobro istisnemo vazduh tj kompresujemo organsku materiju
PSX_20240126_133039.jpg

Na kraju stavimo poklopac, i smestimo negde na fermentiranje desetak dana do dve nedelje, uz povremeno odstranjivanje viška tečnosti iz donje kante
PSX_20240126_133239.jpg

Kako bih se osigurao da mi uopšte ne ulazi vazduh spolja, oblepio sam spoj dve kante duct tape-om
PSX_20240126_133323.jpg

Višak Bokashi bran-a je spakovan u posude, pa ćemo vremenom već iskoristiti za oplemenjivanje supstrata, u mikrobiološkim čajevima i slično
PSX_20240126_134055.jpg
I to je čitava mudrost :) vrlo lako i praktično, videćemo već i koliko korisno!




To bi bilo to za ovaj update drugari
Cure uskoro na spavanje, ja na posao.
Eh, živote.. poklopcu od jogurta :D

PSX_20240126_132608.jpg

Gledamo se opet sledeće nedelje!
Ljubi brat!
::banjahanje::
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
Ma super ovo izgleda i zanimljivo skroz za pratiti! :thumb:

Jesi isprobao LAB za nešto drugo? Ja upravo natopio integralnu rižu za sutra uz malo LABa, preporučujem svima. Ukus odličan a navodno se mnogo više nutrijenata apsorbuje. Ne mogu sad naći gde sam čitao ali sećam se da gvožđa bude preko 10 puta više. Dosta ostalih stvari mnogostruko više.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
36. dan 18/6 režima


Presek prethodne nedelje:


30. 01.

PSX_20240130_220407.jpg

Uhvatile ritam, a i ja sa njima :)
Zalivanje:
PSX_20240205_103540.jpg
- FPJ (3ml/L)
- SST (3ml/L)
- WCA (1ml/L) *takođe i folijarno (1ml/L)
- Zyme (1ml/L)
- FishMix (2ml/L)
- Syrup Strong (3ml/L)
- Liquid Silicone (1ml/L)
- Spinosad (0.5ml/L folijarno za prevenciju)

cca 2 litre po biljci uz minimalni run off
Ph 6.4

I tako, red treninga, red blage defolijacije - čisto da se otvori sredina, i sporedne grane uhvate zalet


NYCD
(topirana i drugi put)

PSX_20240130_220449.jpg

PSX_20240130_220600.jpg


Somango
(blagi supercrop na par mesta)
PSX_20240130_220646.jpg

PSX_20240130_220741.jpg

I vozimo dalje :D

PSX_20240130_220830.jpg



02. 02.
Tri dana kasnije, defolijacije kao da nije ni bilo :) vidno veći broj vrhova, ali i vrlo jasni pokazatelji da je koren skoro potpuno ispunio pot - upleten u materijal, sve brže traže vodu, plus je i na površini vidno da im je gusto dole :D

PSX_20240202_152622.jpg

Za sad nas air pruning spašava, ali ovako na oko - cure mole za većim prostorom, pogotovu Somango, no tura u velikom šatoru još uvek nije gotova, čeka se i Bokashi kompost da završi sa fermentacijom - tako da i bukvalno čučim u niskom startu i vrebam priliku ::kauboj::

Zalivanje:
PSX_20240205_103719.jpg
- LAB kultura (6ml/L)
- Supervit (1kap/4L)
- FPJ (3ml/L)
- Zyme (1ml/L)
- FishMix (2ml/L)
- Syrup Strong (3ml/L)
- Nirvana (1ml)

cca 2 litre po biljci
Ph 5.9



Stigosmo i do današnjeg dana

05. 02.
36. dan 18/6 režima

IMG_20240205_103156.jpg

TEMPERATURA :

27 C ~ 29 C (dnevna)
20 C ~ 22 C (noćna)

VLAŽNOST VAZDUHA:
41% ~ 59 %

NYCD se lepo oporavlja od drugog topiranja, Somango već vozi svoje :D
Ali je zaista zaista neophodno presaditi ih u finalne potove, tako da do kraja ove nedelje i def dobijaju novi dom
Bokashi kompost nažalost nije gotov, i to je ono što sam već pominjao na početku, da mi je i pored pripreme tajming u off-u..
Gljivice su tek krenule (belo na slici), ovako odokativno mislim da treba još nedelju dana sigurno
PSX_20240205_112423.jpg

A onda me tek čeka drugi korak - kompostiranje u supstratu još dve nedelje, pre nego što dobijemo finalni proizvod.
Miris je fenomenalan, i slatkast i kiseo sa primesama već pomenutog acetona, ni traga truleži i slično, dakle ide to sve kako treba
Mislim da ću na kraju ostaviti deo za sledeću turu, a deo koristiti u ovoj ali kao top dressing u cvetanju negde

I to je to drugari, za ovaj update :)
Za koji dan idem do šume po leaf mold, I selekciju bakterija/gljiva/mikroorganizama za JMS (JADAM microbial solution), čeka me i pravljenje FFJ za cvetanje i naravno završna faza Bokashi kompostiranja
U velikom šatoru avanturu nastavlja još samo NYCD

PSX_20240205_112529.jpg

A tu je već pred kraj, vrlo verovatno za ovaj vikend ide dole - u najgorem slučaju, zameniće mesto sa curama, pa zadnjih nedelju dana da je držim na HPS 250W
Sreća pa je ostala relativno niska u odnosu na ostale (sa sve potom oko 120cm) tako da bi to možda i bilo izvodljivo :D

Budemo videli već
Ostajte mi zdr !
::lulamira::
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Hvala brat @RAOZA.
Razmišljao sam već o tome, zapravo tema o biostimulansima, enzimima, mikroorganizmima - ali i ovo se negde nastavlja na sve to tako da objediniću sve u jedno (+ soil food web isto)
Nego, još jedan grow prvo, ipak je i meni ovo prvi gde se igram sa KNF/JADAM, praktično učimo zajedno :D
Ali da zaslužuje temu, zaslužuje definitivno - praktično, jeftino i svima dostupno uvek, to je ono što se traži
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
(brzinski) UPDATE
41. dan 18 / 6 režima

Konačno presađivanje u nov dom (HomeLab 100) i pod Lumatek (za sad na 40% i 35cm udaljenosti) :)

PSX_20240210_144532.jpg

Iskoristio sam supstrat iz prethodnog growa, samo sam povadio krupno korenje naravno, a ono sitno sam iseckao i ostavio kao dodatnu organsku materiju, neće da se baci :)
Dodat je i vermikulit u miks (5 litara po potu) pa ćemo videti kako ide dalje
IMG_20240209_142731.jpg
Sam gornji sloj, nekih 5cm od ivice pota - dodat i bokashi bran, I umešan u miks
IMG_20240209_144642.jpg
Sledi dotezanje parametara (vlaga mi je niska zapravo, ostalo je ok), i nastavak treninga kad se oporave od presađivanja

Zalivene jutros:
- Liquid Silicone (1ml/L)
- Hesi Root (1ml/L)
- FPJ (3ml/L)
- WCA (1ml/L)
- FishMix (2ml/L)
- Ionic Cal-Mag (1ml/L)
- Trichoderma (2ml/L)
- Zyme (1ml/L)
- Nirvana (1ml/L)
- Syrup Strong (3ml/L)

3 litre po biljci
Ph 6.8

Turio sam skoro sve, što bi se reklo - pucalo se iz svih oružja :D (iako ne pune doze), uglavnom zato što je supstrat iz prošlog growa, i vrlo verovatno ni nema više hrane a ni biostimulansa u njemu, bitno mi je da pokrenem rizosferu što pre, jer ruku na srce - čitav plan da ih malo usporim dok sačekam Bokashi kompost sad pada u vodu, i akcenat je da ih malo ubrzam :D
Istresirao sam ih duplim topiranjem u relativno kratkom vremenskom intervalu, i odugovlačenjem presađivanja u finalne potove, i to se vidi (barem ja vidim, a znate taj osećaj...niko ih ne poznaje u dušu kao vi :) ) posebno na Somangu - no očekujem već od ponedeljka da osete da im je dom znatno veći, a da ih i bogato Sunce miluje sad :)



NYCD

PSX_20240210_144629.jpg


SOMANGO

PSX_20240210_144721.jpg



To je to za ovaj update familijo
Bokashi kompost je završio sa prvom fazom (fermentacija), koliko već sutra prelazimo na kompostiranje u supstratu, uveliko već radim na pripremi JADAM microbial solution, I Fermented fruit juice - a vrebam i priliku da cure bacim na trening
No o svemu tome u sledećem update-u :D

Ostajte mi zdr!
::kauboj::
 
Poslednja izmena:

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
48. dan života na 18/6 režimu

Presek prethodne nedelje:

11. 02.
Cure su se navikle na nov dom, već je i vreme za trening da ih poteram malo

PSX_20240211_135551.jpg

PSX_20240211_135650.jpg


Bokashi kompost je završio sa prvom fazom (fermentacija) sad prelazimo na sledeću - kompostiranje u supstratu
Miris je odličan, kiselkasto-slatkast, sa primesama acetona - ni traga buđi, truleži ili bilo čemu sličnom
PSX_20240211_135738.jpg
Istresao sam kompost i rasporedio lepo, da malo prodiše, dok pripremim supstrat
PSX_20240211_135824.jpg
Zrna kafe jedina nisu ni počela (barem na oko) sa fermentisanjem, videćemo već kako će se ponašati u budućnosti
Sloj supstrata iz prošlog growa na dno, zatim sloj komposta, pa opet ponovim još jednom
PSX_20240211_135959.jpg
Na kraju sam prekrio lepo supstratom, i zalio vodom i kulturama bakterija da održavam vlagu i ubrzam proces još malo

- LAB miks 10ml/L
- Syrup Strong 3ml/L
- Zyme (2ml/L)
cca 6 litara, nisam proveravao ph


13. 02.
Oporavljaju se lepo od treninga, međutim meni se čini da se polako pojavljuju i problemi

PSX_20240213_184644.jpg

Naime, malo se 'vuku', ovako su trebale da izgledaju nedelju dana ranije rekao bih - i to je negde i očekivano (duplo topiranje u kratkom vremenskom intervalu, odugovlačenje presađivanja, itd) obzirom da sam ih namerno usporavao, ali Somango ponegde ima baš izrazito ljubičaste stemove, što nije dobro u ovoj fazi, i deluje mi kao da pati - listovi nisu baš najsrećniji, previše su 'opušteni', nisu ni preterano veliki, ponegde su i malo bleđi - mislim da sam preterao sa zalivanjem, i da joj treba da se dobro osuši pot.
(na slici levo)

PSX_20240213_184557.jpg

A moguće i da joj smetaju uslovi, ovih xtra 20cm visine novog šatora su mi malo poremetili parametre na koje sam navikao u starom, tj vlagu nikako ne uspevam da dignem iznad 40% danju, uglavnom je oko 35%
I time ću se pozabaviti danas, zapravo (ovlaživač će ipak morati napolje, da diže vlagu u sobi gde je grow - outtake vent sve posrče kad je u šatoru)

NYCD izgleda sasvim pristojno, glede listova i uopšteno, sa te strane se ne brinem mnogo :)

Zalivanje:
- Root (1ml/L)
- Ionic Cal-Mag (1ml/L)
- FPJ (3ml/L)
- WCA (1ml/L)
- Zyme (1ml/L)
- FishMix (2ml/L)

- cca 9 litara po biljci
- Ph 6.7
(Par sati posle zalivanja je klonula, zato i kontam da joj je trebalo još koji dan)


15. 02.
Priprema za JMS
(JADAM microbial solution)

Materijal:
- krompir
- morska so
- destilovana voda
- selekcija mikroorganizama iz vaše okoline

Koncept:
Potrebno je otići u šumu u vašoj okolini, izabrati najstarije drvo koje vidite, i u podnožju tog drveta gde se lišće decenijama raspadalo i taložilo otkopati gornji sloj zemlje (3-5 cm je dovoljno) i pokupiti šaku šumskog humusa / leaf mold-a koja je prebogata mikroorganizmima koji su navikli upravo na vaše lokalne uslove, dok kod kupovnih (Slavol, Zlatna ribica, AN proizvodi itd) proizvođači forsiraju samo pojedine kolonije, koje su odgajane u laboratorijskim uslovima, i nisu nužno navikle na one koji vladaju u vašem growu.
(Lično ne verujem u ovo, tj ne mislim da je toliko drastična razlika, tim pre što se u prirodi zahvati i pregršt loših bakterija, i mikroorganizama - što je opet razlog zašto proizvođači forsiraju samo pojedine kolonije, ali ceo koncept KNF/JADAM gajenja se vrti upravo oko balansa u zemlji: potrebno je imati i dobre i loše bakterije, kao i u prirodi, da bi living soil metod dostigao pun potencijal.
Loše zapravo služe kao hrana pojedinim korisnim, a i čitavom procesu biljka ostvaruje benefit.
I dalje sam skeptičan, nisam baš siguran da se taj balans postiže tek tako, no budemo videli :) uostalom, i dalje guram i Trichodermu, Syrup Strong i sve ostale kupovne biostimulanse, za svaki slučaj.
Aneorobne bakterije se izuzetno brzo razmnožavaju (dupliraju populaciju na svakih 20 minuta), i - sa izuzetkom LAB - zaista mi ne treba da preuzmu inicijativu u supstratu :D


Recept:

- Staviti krompir u vodu i kad proključa oboriti malo temperaturu, kuvati još jedno 20 minuta, dok skroz ne omekša, a zatim pustiti da se ohladi
PSX_20240215_220507.jpg
- U spremljenu kantu sipati destilovanu vodu, krompir, i izgnječiti da se poveća površina za bakterije
PSX_20240215_220647.jpg
- Dodati morsku so ( 1 kaf kašičica / 2 litre, može i ova hipsterska himalajska, to je to, samo ne kuhinjska), da se dodatno rastvor obogati mineralima, i zatim promešati
PSX_20240215_220736.jpg
- Dodati sakupljeni leaf mold / šumski humus, i promešati
PSX_20240215_220832.jpg
PSX_20240215_220915.jpg
- Poklopiti i ostaviti što bliže vašem šatoru, ili uslovima koji u njemu vladaju, jer želimo upravo te kolonije da razmnožimo

Važne napomene:
- Sasvim je ok (što vidite i na fotki) sakupiti i kore drveća na kojima je počeo neki proces (gljivice, pečurke, mahovina), i to je bogato korisnim mikroorganizmima isto
- Poželjno je sakupiti i na više različitih mesta, ukoliko imate mogućnost (reka, šuma, planina)
- NEOPHODNO je koristiti destilovanu vodu, odstojala ne pomaže, kišnica (barem kod nas u gradovima) sadrži i teške metale i štetne materije, a mi želimo sve zahvaćene kulture bakterija da namnožimo što više, što zdravije i što brže :D


16. 02.
Nastavak treninga

PSX_20240216_140704.jpg

PSX_20240216_140834.jpg

NYCD kao i u prošloj turi, identično raste - žbunasto, besno i tvrdoglavo, nod-na-nodu, Somango rekao bih da je ovo drugačiji feno u odnosu na prošli, mnogo više sporednih grana i malko više vuče na sativa dominant od starta

JMS cca 12 sati kasnije, vidljivi mehurići, dakle proces je uveliko krenuo
PSX_20240216_140555.jpg



17. 02. (danas)
Lumatek na 60% i 45cm visine
Parametre još uvek dotežem pomalo (vlagu zapravo, temperatura je super)

PSX_20240217_114847.jpg

Somango (desno) opet kao da kilavi malo sa izgledom (blago pali listovi, ljubičasti stemovi) svakako sporije pije vodu - NYCD je u sredini (gde je stari koren ispunio pot) već barut suv, kod nje je još uvek vlažno, tako da mislim da je pretpostavka o overwater ipak bila tačna, budemo videli :)

JMS 24h kasnije, proces dostigao vrhunac
PSX_20240217_080613.jpg
Mehurići beli, i zreli :) miris najviše vuče na kiseli kupus
Jedina loša strana ovoga je što miks mora da se iskoristi u narednih 12 sati, nema čuvanja u frižideru, ove kolonije moraju u supstrat - tako da kada/ako budete pravili, imajte i to u vidu - da ne spremite previše (koristi se u odnosu 1:20 sa vodom) :)
Dakle, NYCD svakako treba zaliti sutra i ovako i onako, na njoj ćemo testirati, a za Somango videćemo već dok se još malo prosuši supstrat.
Osim ako neko ima neku drugu ideju glede toga što ne izgleda baš najsrećnije? Ja sam 99.9% ubeđen da je overwater, ima li vas 0.01? :D


Priprema za FFJ
(fermented fruit juice)
Kad je bal, nek' se je*e i princeza, što bi ono rekli :D vreme je i za spremanje KNF/JADAM đubriva za cvetanje
Identičan princip kao i već opisan FPJ, no da ponovimo:
Ovoga puta zrelo voće, idealno banane da se nađu u miksu (zarad fosfora i kalijuma naravno), ali može sve - posebno ako naletite i na avokado negde, i to hvale :)
Ja sam, osim banana, sakupio i pomorandže, pomelo, jabuke i nešto trima trenutnog growa
IMG_20240217_102852.jpg
Voće iseckati približno na 3cm X 3cm kockice, smestiti u posudu za mešanje i dodati smeđi šećer u odnosu 1:1
IMG_20240217_104205.jpg
Dobro promešati da šećer potpuno prekrije voće, i smestiti u staklenu teglu, ne previše nabijeno
IMG_20240217_104641.jpg
Teglu spolja očistiti sirćetom, dodati (opcionalno, ne rade svi, uglavnom azijski groweri) i "čep" od šećera preko smese
IMG_20240217_113256.jpg
Zatim prekriti propusnim materijalom (kuhinjski ubrus u mom slučaju) i smestiti negde na mračno mesto da dalje fermentira
IMG_20240217_113407.jpg
To je čitava filozofija, i nastavku ćemo videti kakve će rezultate doneti :)
Cure za sad guraju lagano, ja odoh da se pozabavim podizanjem vlage u grow room -u I nateram Somango na poslušnost :))

IMG_20240217_114958.jpg

A mi se već gledamo opet u nastavku eksperimentalnog growa sledeće nedelje

Ljubi brat!
::banjahanje::
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
57. dan 18/6 režima

PSX_20240226_113537.jpg

Mene je pomalo sramota da delim ovo sa vama :D ali ako ćemo iskreno - najbrže se uči iz grešaka, tj iz dnevnika gde su greške/problemi ostali zabeleženi za nove kolege, tako da sa te strane ne bi bilo fer :)
Elem, ukoliko ste koliko - toliko ispratili dnevnik, videli ste da pokušavam da uočim razlog zašto napreduju pomalo sporo, a da opet - sa izuzetkom Somanga i crvenih stemova - izgledaju sasvim zdravo.
U protekloj nedelji sam digao malo dnevnu temperaturu - termostat je zakucan na 27 C, što (pošto je u ćošku šatora) nabaci u krošnji pod panelom na 28 C ~ 29 C i to je donekle pomoglo, živnule su osetno, međutim i dalje sam imao utisak da nešto prosto ne štima - a da razlog nije ovo eksperimentisanje sa kućnim đubrivom, korišćenim supstratom itd - kao što rekoh, deluju zdravo, i bez uobičajenih pokazatelja problema sa nutrijentima..
Ljudi moji :rofl:
Prilikom poslednjeg zalivanja (petak 23.02.) i treninga kasnije u toku dana - odjednom mi se ugasi svetlo u sred dnevnog režima!
Skontam da je jedna nožica na mehaničkom tajmeru (15 min interval) ostala podignuta :fuck:
I to tačno negde oko sedmog sata dnevnog režima haha, šou..
Kako i kada - pojma nemam.. ja baš pazim na te stvari, pet puta proverim, ali izgleda da je u nekom trenutku, kad sam čistio oko šatora, pomerena :D mada uopšte nije nemoguće da je od presađivanja tako, dakle pune dve nedelje i više

Sasvim dovoljno da ih zbuni, a i uspori bioritam, taman se spreme za noć i krenu da se ugase - boom - Sunce opet :D
Ja inače ne otvaram toliko često šator, još ovaj HomeLab ima ono prozorče, tako da me još ređe sad vide :) zato nisam ni primetio... Tad negde pijem kafu drugu (11:00) :D

Vrlo verovatno da su i problemi sa Somangom (sitniji listovi, crveni stemovi, itd) prouzrokovani delom time

Eto. Praštajte ako ste praštanju skloni :D

Ukoliko neko misli da je 15 minuta mraka malo da ih nešto preterano istrigeruje/ istresira - verujte mi u ova tri dana normalnog režima su skoro pa eksplodirale :D tačno vidim koliko im je zasmetalo!



NYCD

PSX_20240226_113638.jpg

Čudovište od biljke, a i eto - ovaj gore kurcšlus sa svetlom služi da pokaže i koliko je otporna na stres, i stabilna :)

PSX_20240226_114018.jpg

Ulazi u preflower (oštro oko će videti pistile :) )

PSX_20240226_114151.jpg

Nod-na-nod, kompaktna i besna :) identičan feno kao i u prošloj turi




Somango

PSX_20240226_113734.jpg

Osetno živnula, listovi već kreću svojim putem, čak se i to bledilo iz sredine krošnje, kao i crveni stemovi, lagano povlači

PSX_20240226_113857.jpg

Moli me za 12/12 režim, dobrano već zagazila u preflower :)

I u sredini krošnje se situacija stabilizuje

PSX_20240226_114303.jpg

Ostaviću ih još ovu nedelju da se razmašu i popune prostor, pa možemo na 12/12
Mislim da je ovo prvi put u životu da sam izgurao dva meseca vege :D haos
No, bitno je da su zdrave pri tranziciji, džaba žurba ako su bolesne ili istresirane
Koliko će ovo doprineti podbacivanju yield-a, prolongiranju ulaska u cvetanje, ili da se ne daj Bože pojave banane kasnije - budemo videli na kraju!


FFJ je završio sa fermentisanjem posle cca deset dana
PSX_20240226_112823.jpg
Dosta se tu nakupilo tečnosti, na samom dnu baš guste, pa sam rešio da ih razdvojim u dve tegle.
Karamelizacija izbliza :)
PSX_20240226_112911.jpg
Miris slatkast i voćkast, ni traga lošim procesima
PSX_20240226_112959.jpg
U levoj tegli je ređi sok, to će ići u tranziciji i prvoj polovini cvetanja, u desnoj tegli je skoro pa čist med koliko je gusto i bogato šećerima, to čuvam za drugu polovinu cvetanja, da častim bakterije i održavam hemijske reakcije čak i kad biljka prestane sa lučenjem šećera koji privlače mikroorganizme :)


Što se Bokashi komposta tiče, ja sam prosto oduševljen!
Prošlo je tri nedelje, gore-dole, dohvatio sam se ašovčića i zagrabio po supstratu da vidim kako napreduje
PSX_20240226_113059.jpg
Sačekao me je miris šume :) zdrava, fina, porozna crna materija sa minimum krupnih organskih delova, uglavnom su izgledali ovako
PSX_20240226_113148.jpg
Krto i suvo, praktično se raspadne na dodir :) osim toga i to tek ponegde - ništa. Sve što je stavljeno potpuno je razgrađeno i pretvoreno u kompost
Dobro sam ašovom preorao i izmešao supstrat
PSX_20240226_113329.jpg

Izgleda i miriše fenomenalno! Odradiću još jednu turu kompostiranja, taman za sledeći grow da imam pristojnu količinu :)
Vrlo verovatno da će biti i za top dressing u ovoj turi, ali o tom potom



Cure su danas išle na trening i malo ozbiljniju defolijaciju pred tranziciju


IMG_20240226_114725.jpg

PSX_20240226_114434.jpg

I to vam je to familijo :)

PSX_20240226_114352.jpg

Lumatek od danas na 80% i 45cm visine
Cure idu na oporavak, i pikiram sledeći ponedeljak za prebacivanje na 12/12, eventualno za vikend ako osetim da je vreme


Gledamo se opet sledeće nedelje u nastavku avanture!
::banjahanje::
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
početak prve nedelje 12/12 režima

IMG_20240304_084255.jpg


Sad to već i liči na nešto :)
Rekao bih da su dobrano uhvatile ritam, i vreme je za drugu fazu avanture

Parametri su gde treba
Lumatek na 45cm visine, i dalje 80% jačine

Očistio sam malo ispod krošnje čisto da poboljšam cirkulaciju vazduha - svakako ih pravi lolipop čeka pri kraju streča, taman i dok procenim koliko visoko da idem. Vrlo su zdepaste i nabijene, tako da sa time ne žurim, neka ih :)


NYCD

IMG_20240304_085136.jpg

IMG_20240304_085117.jpg

IMG_20240304_085101.jpg



Somango

IMG_20240304_085043.jpg

IMG_20240304_085025.jpg

IMG_20240304_085010.jpg

Što se zalivanja tiče:
- Liquid Silicone (1ml/L)
- Supervit (1kap/6 L)
- Ionic Cal-Mag (1ml/L)
- Zyme (1ml/L)
- Root (1ml/L)
- Syrup Strong bakterije (3ml/L)
- Trichoderma (1ml/L)
- FFJ (3ml/L)
-WCA (1ml/L folijarno, dva puta dnevno u proseku)
- FishMix (3ml/L)
- Nirvana (1ml/L)
- LAB kultura (3ml/L)

cca 10 litara po biljci
Ph 6.5

Izuzetno lepo su odreagovale na FFJ, kao i na JMS (što sam zaboravio da napomenem u prošlom update-u), tako da ću ovih dana zapucati do šume po još mikroorganizama, taman je otoplilo, verujem da je sad peak aktivnosti :)

I to je to drugari. Nismo loši, biće nešto od ovog eksperimenta na kraju :)

IMG_20240304_084944.jpg


Gledamo se i čitamo opet u nastavku!
Ljubi brat!
::banjahanje::
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Hvala brat @Infinity !
Da, da, svako zalivanje. Veliki potovi (40 litara), otprilike svakih pet dana ide zalivanje.
Tehnički samo su FFJ i FishMix đubriva (i dobro, Cal-Mag i Nirvana donekle), ovo ostalo su sve biostimulansi i mikroorganizmi, tako da ide to bez problema :) i inače retko dajem pune doze baš zbog toga što ih hranim svako zalivanje.
Lako je sa BioBizz, baš je teško spaliti biljke, a FFJ za sad deluje kao pun pogodak. Videćemo u nastavku :)
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
70. dan života
Početak druge nedelje 12/12 režima

IMG_20240310_102105.jpg

TEMPERATURA
25C ~ 28C (dnevna)
20C ~ 21C (noćna)

VLAŽNOST VAZDUHA
41% ~ 57%

Lumatek na cca 45cm od najbližih vrhova, 80% snage



NYCD

PSX_20240310_095815.jpg

PSX_20240310_095901.jpg

PSX_20240310_100004.jpg




Somango

PSX_20240310_100107.jpg

PSX_20240310_100217.jpg

PSX_20240310_100318.jpg


Heh, sad mi NYCD deluje malo gladno, mislim da sam mu prerano smanjio FishMix, to ćemo ispraviti već prilikom sledećeg zalivanja :D
Osetno već brže vuku vodu, reaguju odlično na bućkuriše, Somango sad skoro pa puca od zdravlja, i deluje kao da će do kraja biti cruise control čist (pu pu da ne čuje zlo) :)

Kad smo već kod zalivanja, poslednje je išlo u četvrtak (07. 03.), ekipa sa slike:
PSX_20240310_100555.jpg
- Ionic Cal-Mag (1ml/L)
- Supervit (1kap/6L)
- WCA (1ml/L *folijarno jednom dnevno)
- Liquid Silicone (1ml/L)
- FFJ (3ml/L)
- Zyme (1ml/L)
- Root (1ml/L)
- FishMix (2ml/L)
- Boost (1ml/L)
- Bloom (2ml/L)
- Nirvana (1ml/L)

cca 10 litara po biljci
ph 6.5

Ostaje još da ispratim streč lepo, dotegnem gde treba, lolipop, defolijacija, i možemo lagano u sledeću fazu avanture ::kauboj::

PSX_20240310_100458.jpg

Prilikom sledećeg zalivanja (vrlo verovatno utorak) ću svakako da proredim krošnju malo, još uvek su stidljive sa strečom (verovatno zbog duplog topiranja u kratkom intervalu), tako da postaje već i previše gusto i pomalo problematično glede cirkulacije vazduha u samoj krošnji

Na meniju je NYCD iz prošle ture, a mi se gledamo i čitamo opet sledeće nedelje!

IMG_20240310_084730.jpg

Ljubi brat!
::banjahanje::
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
15 dana 12/12 režima

PSX_20240317_112018.jpg

Ide to svojim tokom lagano :)

TEMPERATURA
- 26 C ~ 28 C (dnevna)
- 19 C ~ 21 C (noćna)

Lumatek od danas ide na 100% cca 45cm visine od najbližih vrhova

Novitet u mom arsenalu mikroorganizama/gljiva:
PSX_20240313_120638.jpg
(metharizium sp)
Beneficial fungi, vezuje se za koren, i posebno je dobra za brzo razlaganje organske materije i poboljšanja protoka vode i nutrijenata
Nova LAB kultura je u pogonu, uskoro i druga tura Bokashi kompostiranja
PSX_20240317_113015.jpg
Bokte, kako sam krenuo surovo ove sezone, uhapsiće me za bioterorizam :rofl:




NYCD

PSX_20240317_112225.jpg

PSX_20240317_112324.jpg

PSX_20240317_112413.jpg




Somango

PSX_20240317_112514.jpg

PSX_20240317_112603.jpg

PSX_20240317_112651.jpg



Iskoristio sam priliku danas malo da raskrčim krošnje, dotegnem gde treba i počistim po dnu biljki malo, ali i dalje čekam kraj tranzicije, dakle desetak dana gore-dole, pre nego što pređem na pravi lolipop i defolijaciju

Ništa spektakularno, čisto da se malo poboljša cirkulacija vazduha u krošnji:

PSX_20240317_112121.jpg

PSX_20240317_112854.jpg

Takođe su i zalivene, društvo sa slike:
PSX_20240317_113049.jpg
- Zyme (1ml/L)
- WCA (1ml/L) folijarno*
- Supervit (1kap/ 6L)
- FishMix (2ml/L)
- Bloom (3ml/L)
- FFJ (3ml/L)
- Syrup Strong (3ml/L)
- Ionic Cal-Mag (1ml/L)
- Metharizium sp (1ml/L)
- Trichoderma (1ml/L)
- Nirvana (1ml/L)

cca 10 litara po biljci
Ph 6.6

Mislim da je to - to :)
Cure idu na spavanje, a i ja ću verovatno. Lenja nedelja ovde ne znam kako je kod vas :D

IMG_20240317_115256.jpg

Vidimo se opet sledeće nedelje!
Ljubi brat!
::lulamira::
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
22. dan 12/12 režima

PSX_20240324_073213.jpg




NYCD

PSX_20240324_073314.jpg

Vraća se boja lepo, još ovu nedelju će biti na pojačanom FishMixu zbog azota, pa od sledeće već može da se obara

PSX_20240324_073416.jpg

Streča praktično nema, tako da mi je i glede lolipopa olakšan posao znatno, dakle samo da selektujem grane koje neće nastaviti avanturu, malo da se pobrsti po dnu, i spremna je :)

PSX_20240324_074001.jpg

I naravno, defolijacija - krošnja se toliko zagustila da je već krajnje vreme

PSX_20240324_073506.jpg




Somango

PSX_20240324_073601.jpg

Smanjen FishMix na 1ml/L, vidi se po njoj da je napucala N za sve novce :)

PSX_20240324_073659.jpg

Isto važi za lolipop, mada ovde i ima prostora za igranje, kao i za skidanje lateralnih grana koje deluju kao da neće biti preterano produktivne, a samo srču energiju nepotrebno

PSX_20240324_074048.jpg

Takođe prilično gusta krošnja, čeka me dugo seckanje danas. Kažu nedelja dan za odmor, eh, kad bi bilo :D

PSX_20240324_073744.jpg



Sve u svemu, nije nam više loše prolazno vreme, naprotiv, izgledaju taman kako treba za kraj treće nedelje u režimu za cvetanje :)

PSX_20240324_073838.jpg

Odoh da ih seckam, a treba Somango zaliti isto, sad srče na svaka tri dana praktično, šou

Gledamo se i čitamo opet sledeće nedelje!
Ljubi brat!
::banjahanje::
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
Jel pratiš ikad Mendop boyse?
Oni su počeli sad sa notill uzgojem i na polukamenu,stave kompost,biljke na njega i tako se rade slojevi,a sve ove fermentirane čejeve i sl.rade več godinama!
Ovo je prva epizoda,10.sezone i tu pripremaju teren...
 
  • Sviđa mi se
  • Love
Reactions: sone1 and Wendigo