LED Experimentum Crucis (NYCD, Somango; MH 250W / Lumatek ATS 300W)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Pozdrav Vutro!
Dobrodošli u moj eksperimentalni grow journal!:ajnstajn:
Moram odmah da napomenem da sledi malo poduži post, praštajte ako ste praštanju skloni :D


Poslednjih meseci intenzivno čitam /gledam sve o KNF (Korean Natural Farming) načinu uzgoja, sa posebnim osvrtom na Bokashi kompost i JADAM pristup, kao i o living soil metodama
Cilj mi je (već neko vreme zapravo) da napravim neki vid super soil recepta, tj da dobar deo supstrata iz prethodnog growa iskoristim i oplemenim ponovo kompostom i korisnim mikroorganizmima, kako bih ga uspešno koristio i u sledećoj turi - uz minimalni udeo kupovnih NPK inputa poput TNT, FishMix, Bloom, Jungle Juice itd - pa možda čak i biostimulansa (mada iskreno, ne verujem da ću odmah toliko daleko ići, previše mi znače u stilu uzgoja - posebno Root, Nirvana i naravno enzimi, kao i Mikorize, Trichoderma i Bacillus sp) obzirom da ću raditi i JMS (JADAM microbial solution) u nekom trenutku.
Negde kontam, sa BioBizz u prvo vreme mogu i da varam malo, ipak je organik, i to je taj pristup nema šta - makar dok uspešno ne nađem recept za svoj FPJ (fermented plant juice) odnosno FFJ (fermented fruit juice) za vege i cvetanje

Nije to ništa spektakularno ni novo, znam da ima kolega koji se time bave (i uvek ste dobrodošli da ostavite savet, komentar, kritiku i sve drugo), posebno glede reciklaže stare, korišćene zemlje/supstrata, a nije mi ni cilj da uštedim na kupovnom đubrivu - zapravo lično smatram da je kupovni NPK sasvim dobar pristup, obzirom da se količina utrošenog novca na kraju svakako mnogostruko vrati.
Ovo je više eksperiment za moju dušu :) i da proširim malo growerske vidike - možda otkrijem nešto sasvim novo, što da ne, odavno sam već kliznuo u rutinu koja iako donosi zadovoljavajuće rezultate opet predstavlja kolotečinu, a prostora za napredak uvek ima
Uostalom, možda na kraju koristi i nekom novom kolegi nekad, a to i jeste cilj svakog od naših dnevnika, čak i neuspešnih


I sa tom opaskom zvanično otvaram ovaj:


SEME
Somango, NYCD (Soma Sacred Seeds)


PROSTOR:
Grow tent 60 X 60 X 120 (seedling, vege)
-VKO 125 vent (outtake)
-USB vent (mešanje vazduha)
-Ovlaživač vazduha


HomeLab 100 X 100 X 200 (preflower, flower)
-TT 125 vent (outtake)
-CAN carbon filter
-VKO 100 vent (intake)
-stubni vent, USB vent + clip on vent (mešanje vazduha)


SVETLO:
-Sunmaster cool blue deluxe MH 250W (seedling/vege)
-Lumatek ATS 300W LED (preflower/flower)


ZEMLJA:
Klassman Potgrond H, Plagron perlit, Bokashi kompost


POTOVI:
-1L plastic (germination/seedling)
-12L fabric (veg)
-40L fabric (preflower/flower)


ĐUBRIVO:
-Akcenat ovog puta na homemade organic inpute i mikroorganizme: Bokashi/JADAM
Sumnjam da ću biti u mogućnosti napraviti FPJ (fermented plant juice) za vege, obzirom da je napolju kijamet i nije da mi je izbor biljaka za igranje veliki, ali ne znači da neću makar probati u jednom trenutku, da se i to zabeleži
FFJ (fermented fruit juice) pred cvetanje će ići sigurno, i baš me zanima kako će se pokazati
Za ostalo ćemo videti već usput, ako/koliko zatreba, ekipa na polici je svakako spremna da uleti bude li stani-pani
IMG_20231004_104818.jpg

Baza bi bila BioBizz (FishMix/Bloom), s' tim što ću gledati da ubacim samo ako se pokaže da je potrebno, eventualno da častim dodatno bakterije, jer ideja i jeste da obogatim i oživim supstrat mikroorganizmima što više, kako bi unos đubriva proizveo maksimalne rezultate. Uz Bokashi kompost, moguće je čak i da posle presađivanja u finalne potove ništa drugo neće biti potrebno, izuzev možda boost-a na kraju (root i enzime ću svakako dodavati, Trichoderma gljive, Bakterije (Syrup Strong) i Mikorize se podrazumevaju, eventualno Nirvanu i Silikon)
No obzirom da je zima, i prvi put ulazim u ovu priču, moguće je da će doći i do nepredviđenih okolnosti.
Najpre mislim da će možda da se oduži, tj da će već biti vreme za presađivanje pre nego kompost bude gotov (više o tome kasnije, kada budem opisivao pravljenje Bokashi bran-a) - i pored pripreme nisam baš lepo tajmirao sve, no svakako ću zabeležiti čitav proces, a u krajnjem slučaju - ide odmah u sledeću turu na leto
Živi bili pa videli :)



Semenke su provele 24h u čaši vode (dodato par kapi hidrogen peroksida), a zatim su prebačene u starter potove pod MH 250W na cca 35cm udaljenosti i 18/6 režim
Svetlost dana su, simbolično, ugledale 01. 01. 2024.

PSX_20240101_221404.jpg

Nova godina, nov život, nov šator za cvetanje, pomalo i nov pristup growanju :)

U prvo vreme ide zalivanje sa:
- Root (1ml/L)
- Syrup Strong (3ml/L) *svako drugo zalivanje
- cca 250ml po biljci
- Ph 6.5
Parametri se dotežu pomalo usput, ovlaživač vazduha radi svoje, avantura počinje!

PSX_20240101_221312.jpg



Još malo o Bokashi/JADAM načinu gajenja:
Osnova za gotovo sve biće LAB (lactic acid bacteria).
U prošlom growu sam već opisao detaljno, prilično je lako za napraviti i svima dostupno sigurno glede materijala - ali ponoviću i ovde:
U pitanju su korisne aneorobne bakterije (uslovno aneorobne, dakle mogu funkcionisati i gde ima kiseonika) koje razgrađuju organsku materiju, pospešuju unos nutrijenata i hemijske reakcije u rizosferi, i ponašaju se predatorski prema ostalim štetnim mikroorganizmima i patogenima


1.
U čistu teglu (idealno što pliću, a široku) sipati pirinač i mlaku vodu, koristiti destilovanu, ili da odstoji makar 48h
PSX_20231025_194621.jpg

2.
Mešati dok se skrob ne razdvoji i voda postane mlečno bela, par minuta je i više nego dovoljno
PSX_20231025_194719.jpg

3.
Procediti samo vodu nazad u teglu, zatvoriti nečim što "diše" (ja sam iskoristio komad stare pamučne majice), i ostaviti sa strane negde na nekoliko dana (do nedelju dana je sasvim dovoljno), da se bakterije "nahvataju"
PSX_20231025_194856.jpg

5.
Procediti kolonije nazad u teglu i dodati mleko - idealno obično, ne dugotrajno, a najbolje sveže direktno sa vimena ko ima mogućnost/pristup, dobro promešati i zatim ponovo prekriti i ostaviti negde sa strane još nekoliko dana
PSX_20231029_101148.jpg

Sve dok se ne formiraju tri vrlo jasna sloja
PSX_20231103_133032.jpg

LAB će sekrecijom mlečne kiseline pobiti sve ostale bakterije, što i jeste ono što se traži
Izdvajamo tečnost iz sredine - tzv 'Mother brew' - kolonije bakterija koje ćemo nadalje koristiti po potrebi.
Dakle procedimo koliko je moguće i ostavimo u frižider.
PSX_20231104_131314.jpg

Kad se još malo slegne odradi se još jedno ceđenje i spremno je za skladištenje i dalju upotrebu.
Najbolje je iskoristiti u roku od šest meseci (ukoliko se čuva u frižideru).

Prilikom upotrebe ih je potrebno aktivirati i razmnožiti - pomeša se sa destilovanom vodom i melasom (ili smeđim šećerom), uobičajena formula za litar je
-900ml destilovane vode
-50ml melase/smeđeg šećera
-50ml LAB kultura
PSX_20231103_133129.jpg
PSX_20231103_133203.jpg

Lično mislim da je to uopšteno, i nije toliko bitno. Više dodate melase/šećera (ili bakterija) bi trebalo samo da ubrza razmnožavanje. One svakako na 20 minuta (u idealnim uslovima) dupliraju populaciju. Ja sam šećer dodavao odokativno.
Mix se ostavi negde na par dana zatvoren, i dobar pokazatelj da se LAB kultura razmahala je ph: što niži, to bolji - 4.0 i niže je odličan nivo uspešnosti
Bitno je iskoristiti mix u prvih mesec dana, posle toga drastično opada koncentracija bakterija u njemu, i potrebno je praviti novi.
U suštini nama kao home growerima je svejedno, ionako ćemo praviti po litar, dva miksa - i biće i više nego dovoljno, obzirom da se koristi u odnosu 10ml/L prilikom zalivanja
No eto, i to je potrebno napomenuti za svaki slučaj :)



08. 01.
Prvih nedelju dana života

PSX_20240108_151231.jpg

I dalje dodajem samo Root (1ml/L) i svako drugo zalivanje Syrup Strong (3ml/L)
Jednom sam dodao Trichoderma gljive (2ml/L) a jednom i FishMix (0.5ml/L) čisto da se bakterije nečim zabavljaju i partijaju
- cca 250ml po biljci
- ph 6.5
Otprilike na svaka tri-četiri dana ide zalivanje
MH 250W je na cca 30cm udaljenosti
Režim svetla nepromenjen: 18/6

PSX_20240108_151130.jpg



10. 01. (sreda)
- Pravljenje bran-a za Bokashi kompostiranje
- Materijal: destilovana voda, LAB kultura, smeđi šećer, pšenične mekinje, plastična kanta i crna kesa

PSX_20240110_172826.jpg

O samom načinu kompostiranja:
Tradicionalni pristup (bilo da su u pitanju gliste, dakle vermikompost, ili klasični kompost koji se 'prevrće') podrazumeva isključivo biljni materijal (koji je pak opet limitiran - bez citrusa ili luka npr) dakle bez sira, mleka, mesa ili bilo čega drugog životinjskog porekla, a takođe je često i spor pristup za neke ostatke (poput ljuske jajeta i slično) koje želimo iskoristiti, konstantno je potrebno balansirati odnos azota i ugljenika u komposteru, i naravno paziti na temperaturu i vlažnost

Bokashi kompost koristi aneorobne bakterije (između ostalog gore pomenute LAB, koje su i najbitnije zapravo) i praktično ne postoji pravilo šta se u komposter može strpati, dokle god je organskog porekla i nije ga zahvatila buđ / trulež (ovo poslednje je izuzetno bitno!)
Dakle sav kuhinjski otpad, umesto u kantu - pravac u Bokashi komposter
Sarme, kosti, povrće, voće, hleb, salate, kafa, čaj - sve može, sve se traži ::umirem::
Ono što je osnova ovakvog pristupa su tzv EM-1 bakterije, odnosno specifičan miks LAB kultura, foto-sintetičkih bakterija i gljivica.
Ukoliko imate mogućnost nabavke pravog, japanskog EM-1 miksa - zasigurno je bolji, najpre zbog foto-sintetičkih bakterija (koje je moguće umnožiti u kućnim uslovima ali za to je potrebno direktno Sunce i leto tj visoke temperature).
Još uvek tragam za validnim tutorijalom da ih je neko razmnožavao pod lampom, i možda je i moguće, ne vidim razlog zašto ne - ali je činjenica da nije nimalo lako, uglavnom svi počnu u desetak flaša da bi (možda) u jednoj ili dve uspelo na kraju
Takođe, dosta dugogodišnjih Bokashi growera napominje da je zapravo LAB kultura najbitnija, a da se foto-sintetičke bakterije ionako unesu u kompost putem biljne materije, i preporuka je dodati s vremena na vreme sveže lišće iz komšiluka, koje je krcato mikroorganizmima, uključujući i foto-sintetičke bakterije i gljivice
I tako ćemo i probati, pa šta bude - biće :D

Osim kultura bakterija, druga najbitnija stvar za Bokashi kompost je tzv "bran", koji predstavlja i površinu koju će bakterije naseliti, i bafer za vazdušne džepove u komposteru, kojih ne bi smelo biti


U cca litar destilovane vode dodao sam 30 ml LAB Mother brew kolonija, odokativno oko 100 gr šećera, gore - dole, i dobro promešao minut-dva
PSX_20240110_172930.jpg
1250gr kupovnih pšeničnih mekinja (3€ lokalnoj makrobiotičkoj radnji) - gotovo sam siguran da je bolje koristiti za ishranu stoke, zato što nije industrijski procesuirano i sadrži sve te korisne mikroorganizme koji bi nam dodatno pomogli, ali verujem da će biti uspeha i sa ovim za ljudsku ishranu
PSX_20240110_173034.jpg
Potrebno je prethodno pripremljen miks sipati samo da navlaži mekinje, ne da ih potopi ili nakvasi potpuno
Ideja je da je moguće napraviti grudvu, koja se odmah i rastvori
PSX_20240111_151830.jpg
Ja sam iskoristio oko 750ml miksa (na 1250 gr mekinja) u ostatak je dodata destilovana voda, još malo šećera (par kašika), i ostavljeno je sa strane da se kolonije sledećih dana razmnože
PSX_20240110_173355.jpg PSX_20240111_151756.jpg
'Bokashi bran' je spakovan u kesu, vazduh je istisnut, čvor vezan, i ide na fermentaciju sledećih desetak dana do dve nedelje max, i posle toga je spremno za upotrebu u komposteru.
PSX_20240110_173455.jpg
Što me sad dovodi do gornje opaske o lošem tajmingu - dve nedelje fermentacije brana, i sve da napunim komposter odmah, to je još cca dve nedelje + razlaganje u supstratu cca dve nedelje do mesec dana... Cure će ne samo biti presađene u finalne potove, već će vrlo verovatno biti i negde na početku cvetanja :(
Probaću maksimalno da usporim grow, najpre višestrukim topiranjem (što nije nešto što volim i što mi je praksa), a onda i sa odugovlačenjem presađivanja u finalne potove



I kad ih već i pominjem, da se vratim na zvezde dnevnika:
11. 01.
11 dan života pod MH 250W I na 18/6 režimu

PSX_20240111_145132.jpg


Devojke napreduju sasvim solidno, sledi im prvo topiranje za koji dan, posle toga presađivanje u 3gal fabric potove, pa već sve redom.
Čekam i da završi tura u velikom šatoru kako bi ih konačno prebacio pod Lumatek

IMG_20240111_145327.jpg

I to je to za ovo prvo (opširno) javljanje :D
Čitamo se opet sledeće nedelje, puno sreće svima u predstojećoj sezoni!
::banjahanje::
 

Pikacu

Aktivan Član
31.03.2022
134
786
93
I ja napravio lab.. Ubiti to je sirutka? Koja doza ide za folijarno? Svidja mi se ovaj nacin. Pratim i kopiram vani.Dal bas mora bit destilirana voda, ja cu probati s odstajalom..
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Wendigo

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.327
7.026
258
Radi mainlining ;) prva dva topinga ranije, pa druga dva cekas da se malo izduze :)
Srecno, nadam se da ce experiment uroditi plodom :thumb:
 
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
Idem čitat redom,nekako sam na preskokce.... postoji način "Notill uzgoj"gdje nakon što biljka završi,odrežeš ju ,a gliste i bakterije to pojedu i pretvore u elemente dostupne biljkama!
Imaš kanal"Build a soil" i u tom načinu se zemlja ne dira. Isto rade FPJ fermentirani sok od biljaka,samo sad su več u 5.sezoni u istim bedovima(potovi,ali 200L+) i za taj uzgoj,ne dira se zemlja,sve odrađuju gliste i bakterije. Tu najviše znanja treba i oko nametnika,ali.....znaš što ako ču ja pisat,nebu kratko,evo ti video,a imaju uzgoj Cannabisa,kao i svega drugog...

Samo otiđi na isti kanal gdje su naše biljke,pa češ vidjet kakve su to zvjeri,jedino što bed mora biti 200+L
A o FPJu su sve odradili
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Ih bre @0Marac0 pa znam to :) zapravo taj video za FPJ je možda i najbolji koji sam odgledao, a odgledao sam ih brda do sada!

Jeste to problem sa no-till... mnogo, mnogo veliki pot treba. Mislim da Jeremy ne preporučuje ispod 20+ gal za takve metode..to možda jednom preuredim dno boxa kao raised bed, taman sa novim šatorom imam tih 20cm visine što mi uvek falilo :D ali ima do toga još

Tu najviše znanja treba i oko nametnika
Tačno, balansiranje odnosa gde loši mikroorganizmi zapravo hrane dobre, i održava se ciklus konstantno. Zato i mora velika količina zemlje/supstrata, da bi se napravio mikro-svet koji se lako održava. To je sjajan stil, zapravo, oni i kad rade defolijaciju samo puste lišće dole na zemlju da se raspada :D šou program
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.076
15.600
358
Moram tvoj post sa razumjevanjem pročitat,ali za naše krajeve,nekome bi takav uzgoj vrijedio zlata!
Koliko članova ne može do gnojiva,a oko njega sve se može upotrijebiti!
Ima još jedan što radi fermentirane čajeve i znaš da ima jačinu,kad stavlja cca 5ml/L,mada "Caligreen" si sigurno upratio,samo od kada nema monetizacije na YouTubeu,on ima svoj discore kanal koji se plača!

Sve u svemu,odlična tema/tutorial za organske uzgajivače!
Tko zna...za koju godinu, Wendigo kit čemo naručivat:)
Ako to netko može,onda si to ti...
Sretno care :respect:
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Hvala brat!

Hoću samo i ovo da pomenem, najviše se može naučiti od legendarne dr. Elaine Ingham


Ja sam prvi put naleteo pre par godina, ispostavilo se da je žena i bukvalno osmislila koncept 'living soil' i jedan je od svetskih auteriteta na polju mikrobiologije zemljišta.
Među najbitnijim YT kanalima za sve oko organskog pristupa :)
Jedino što su klasična predavanja, mora čovek da se koncentriše i upija, nije uvek prijatno :D ima njenih predavanja koja sam odgledao pet puta, i opet čujem nešto novo!
Ovaj sam odgledao jedno desetak puta:
:D

I ovaj kanal preporučujem svima od srca, obavezno, mada sam ga i delio već:

@0Marac0 caligreen je old school njuška, znam kako ne :)
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
Prvo odmah da poželim sretno i da se zahvalim što deliš ovo sa nama! :respect:

Što se tiče reciklaže stare zemlje, najbolje mi se pokazalo samo izvaditi glavni deo korena i panj. Bukvalno nožem isečeš rupu koliko ti treba za presaditi, ništa više. Steuktura bi trebala biti već idealna jer je prethodna biljka iskopala već gde treba. Takođe će ti taj stari koren biti klopa za obu sledeću.

Pošto si za kompost malo knap sa vremenom, predlažem nešto u istom duhu a to je cover crop. Poseješ sad nešto u finalnim potovima, mix nečeg, pa iskidaš i ostaviš za malč jedno nedelju-dve pre presađivanja. To će održavati zemlju živom i pomoći razgradnju starog korenja.

Eh, da, za skladištenje LAB sam koristio istu količinu njega i melase ili smeđeg šećera. Tako navodno može godinama jer imaju klope brdo.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
14 dan 18/6 režima

PSX_20240114_124900.jpg

MH lampa i dalje na cca 30cm udaljenosti

PSX_20240114_124953.jpg

Poslednje zalivanje išlo je:
Root (2ml/L), Zyme (1ml/L), Syrup Strong (2ml/L) i LAB miks (3ml/L)
Ph 6.1
cca 250 ml po biljci

Curama je uveliko tajming za topiranje prošao, pa sam se time i pozabavio danas, što ono kažu 'zadnje vreme došlo' :D

PSX_20240114_125239.jpg

PSX_20240114_125422.jpg




* FPJ (fermented plant juice)
- potrebno: biljni materijal, smeđi šećer (ko ima pristup melasi - još bolje), vaga za merenje, staklena posuda/tegla, materijal koji 'diše' (u mom slučaju kuhinjski ubrus) i gumica ili nešto slično
PSX_20240114_135955.jpg
Nije pravo vreme za ovu akciju, obzirom da je zima - osnovni princip ove fermentacije je birati novo, prolećno rastinje puno energije i nutrijenata, sa akcentom na vrlo specifičan set biljaka (zapravo tradicionalni KNF metod je da najviše biljne materije bude upravo od vrste koju gajiš, što potpuno ima smisla - svi nutrijenti 'zaključani' u lišću se vraćaju nazad biljci, ali ja sam se listova od defolijacije nažalost odavno rešio), plus se namenski biraju sorte bogate enzimima i slično, no dobro, svakako eksperimentišem kako bi za neki sledeći grow tačno znao šta i kako.

Hteo sam zapravo da napravim FPE (fermented plant extract, ovo gore što smo pominjali Marac i ja) što je JADAM metod - aneorobna fermentacija - ali LAB kultura iz prošlog update-a mi je tek negde na 4.2 ph (mereno jutros), to je još dan-dva da dostigne pun potencijal na oko 3.5, pa ću to ostaviti za sledeću epizodu :)

Uglavnom, napravio sam neku selekciju biljaka iz okoline, sve što mi je po ovom snegu izgledalo zdravo i sposobno da preživi nuklearne bombe :D bolesne i oštećene, kao i sa jasnim tragovima napasnika sam naravno izbegavao, kao i ono kraj puta, parkinga, gde god je mogućnost upijanja i teških metala i toksina velika - u suštini šuma, ili kraj reke, pun pogodak :)
PSX_20240114_140045.jpg
Dodao sam i vrhove sa topiranih cura, naravno, kao i koru banane - da budem siguran da ću ubaciti kalijum i fosfor, a ostatak je uglavnom lisna masa sa nekoliko različitih biljaka, uz pokoji novi pupoljak koji je počeo da se otvara.

1. Iseckati biljnu materiju na približno 3cm X 3cm
PSX_20240114_140132.jpg

2. Izmeriti (posuda je cca 90gr)
PSX_20240114_140307.jpg

3. Dodati jednaku količinu braon šećera ili melase
PSX_20240114_140401.jpg

4. Dobro promešati, ideja je da što više šećera pređe na biljnu materiju (sa melasom dakako ide mnogo lakše i brže)
PSX_20240114_140530.jpg
Wendigo je mešao rukama, i nije koristio rukavice.
Wendigo se ulepio više nego Prijateljica Noći na karnevalu u Riju.
Ne budite Wendigo!

5. Smestiti u staklenu posudu, princip sličan kao i kod našeg kjura - ne nabijati mnogo, ostaviti malo prostora, u ovom slučaju idealno 3/4 posude da se popuni - s tim što se svuda napominje da će biljna materija posle 24h slegnuti, i ukoliko tada ne bude 3/4, ili bude više tj nabijeno previše - potrebno je korigovati, dakle ili izvaditi višak ili dodati. Po svemu sudeći, vrlo bitan korak za pravilnu fermentaciju, obzirom da se svuda napominje - i naravno, negde i ima smisla
PSX_20240114_140626.jpg
Možda sam i mnogo nabio, videću sutra već koliko slegne.
'Čep' od šećera na vrhu sam video samo kod azijskih KNF growera, retko ko od ovih 'zapadnih' koje pratim da je uopšte i pomenuo - meni lično se svidela ideja, a taman mi je i ostalo malo šećera u kesi pa eto :D

6. Teglu dobro očistiti sirćetom, i pokriti materijalom koji 'diše' (kako već rekoh, ja sam iskoristio kuhinjski ubrus)
PSX_20240114_140725.jpg
Ostaviti negde na mračnom, ali relativno toplom (25C idealno) mestu da fermentira sledećih nedelju dana

I to je čitava filozofija :)
Sledeći korak nam je JMS (JADAM microbial solution), FPE, da sačekam da Bokashi bran završi fermentaciju, pa da se bacim i na kompost
Vrlo verovatno ovih dana radim i neki cover crop (odličan predlog kolega @Jolly Joker ! ), I još po nešto čega uspem da se dohvatim :D

Curama sledi oporavak od topiranja, presađivanje u 3gal potove i početak treninga

PSX_20240114_125611.jpg


A čekam i da tura u velikom šatoru završi svoje, kako bi ih prebacio pod Lumatek da se razmašu, i onda sve po redu

Trenutna situacija u flower tentu:

PSX_20240114_125707.jpg

(update koliko već sutra u pripadajućem dnevniku )


I to je to za ovo javljanje familijo :)
Budite mi zdravi, pravi i debeli!
Ljubi brat!
:vutra:
 

rastagenetic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
07.01.2014
709
8.173
233
Ne znam da li sam ovu sliku nasao na forumu ili negdje dalje, znam da si sada ograničen sa biljkama koje mozes koristiti
Ali mozda ti slika pogne u odabiru biljaka kada bude prilika
 

Prilozi

  • IMG_20240114_225231.jpg
    IMG_20240114_225231.jpg
    314 KB · Pregleda: 41

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
Ne znam da li sam ovu sliku nasao na forumu ili negdje dalje, znam da si sada ograničen sa biljkama koje mozes koristiti
Ali mozda ti slika pogne u odabiru biljaka kada bude prilika
Kačio sam ja negde tako da moguće da si ovde video. :thumb:

@Wendigo taman poseješ sad cover ceop kod ovih što završavaju. Imaš ideju već šta bi? Ja razmišljam kakva je klijavost semena konoplje što ima za ishranu da se uzme. Toga ima kod nas?
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Imam tonu semena od jednog Perfect Power Planta od pre par godina koji je pohermio - i već su stavljene :D @Jolly Joker jedno dvadesetak komada, ali odvojeno u poseban pot, pa ćemo videti. Kopka me i onaj 'Sprout Tea' da radim od Build a Soil, tj recept Clackamas Coot-a od pre sto godina, tako da ih možda iskoristim najpre za to
Lucerka je klasik, azoto-fiksator, i generalno zahvalan cover crop, ali ono..zima je :D nije čak ni toliko gde naći, ima naravno, nego lenj sam :D
Videću već

@rastadreams hvala za sliku bro! Pomaže itekako
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.362
258
Znači semenke od tog hermija što imaš u sprout tea? Ma što da ne! :thumb:

Što u odvojenom potu klijaš tih 20ak? Posle sve to planiraš umiksati u zemlju za finalne potove?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
Taj dan kad si mi dao ideju za cover crop su stavljene na klijanje, zato :) uopšte nisam ni mislio na cover zapravo, ideja je da ih pustim da porastu par nedelja pa iskoristim za FPJ/FPE, ne bih hermije kao cover crop, treba ipak nešto sa plićim korenom, ali kontam ako je već zamešana zemlja, njih da povadim za sprout tea a turim lucerku i možda još nešto...ma ne znam ni sam još uvek vagam :D ali sprout tea ide sigurno
PSX_20240116_095350.jpg
5+ godina staro seme (čuvano u frižideru) - mislim da su sve nikle :)
Detaljnije o pravljenju čaja u sledećem update-u, plus ću se danas latiti i pravljenja kalcijum-acetata, tako da beležim i to ::kauboj::
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.906
256
UPDATE
20. dan 18/6 režima

- presek prethodne nedelje:



16. 01. (utorak)

PSX_20240116_140911.jpg

Cure se oporavljaju od topiranja sasvim fino, parametri su dotegnuti, čekalo se da se supstrat još malo osuši pa da ih presađujem a u međuvremenu sam se bacio na kemijanje još nekih supstanci iz KNF/JADAM kuhinje :)
Bokte, osećam se kao alhemičar :D na sve strane neke tegle gde se nešto krčka/fermentira, izvršio sam invaziju na kućni frižider, žena uveliko preti vojnom intervencijom i uvođenjem raznoraznih sankcija :))

Kako i napomenuh gore, bacio sam neko baš matoro seme hermija (Perfect Power Plant) na klijanje zarad pravljenja SST (seed sprout tea), 20~30 komada otprilike
PSX_20240116_095350.jpg
Ideju je među prvima popularizovao legendarni Clackamas Coot, a pravi boom je doživela kroz 'Build-A-Soil' ekipu - obzirom da je seme kad proklija fenomenalan izvor enzima i praktično svega ostalog korisnog, pogotovu za razvoj korena - radi se o vrlo efektnoj, a lako dostupnoj metodi za optimalni razvoj korena i opšteg zdravlja biljke.
Pomislite samo na cene kupovnih enzima - to su, po pravilu, najskuplje stavke (uz booster I eventualno root expander), dakle ovo je vrlo praktičan način za nekog ko kuburi sa novcem, ili nema gde da ih nabavi, da unapredi grow.
NAPOMENA: skoro pa nebitno koje seme se koristi, KNF groweri najčešće praktikuju kukuruz kokičar, zato što je jeftin, dostupan, i relativno lako isklija
Najbolje je uhvatiti trenutak (svima nama itekako poznat :D ) kad tek 'pusti rep':
PSX_20240116_135550.jpg
Jer tada je navodno koncentracija korisnih supstanci najviša
Malo sam okasnio, obzirom da su išle direktno u zemlju, ovde bi ubrus metod bio bolji def
PSX_20240116_135700.jpg
Ali i ovo će poslužiti sasvim lepo. Recept je vrlo, vrlo prost:
u malo vode samleti proklijale semenke (ko nema blender, iseckati što sitnije), možete ih i isprati pre toga, nije strašno i ako ima malo zemlje, svakako će slegnuti na dno posude.
I posle 12h ~ 24h u frižideru bi trebalo da izgleda mlečno bele boje:
PSX_20240117_151137.jpg
Procediti samo tečnost i spremno je za korišćenje :)

Danas vidim da sam od preostalih PPP hermija dobio i top manekenke :rofl:
PSX_20240120_125755.jpg
5+ godina staro seme, mislim da su i bukv sve nikle. Šou :D nekad mi se čini da su hermiji od sve dece najjači, kod njih je Rambo survival gen dominacija samo takva. Možda pitanje za "Mit ili istina" thread? :)



WCA (water soluble calcium acetate)
Materijal:
- ljuske jajeta
- sirće
- posuda za merenje
- posuda za skladištenje
- materijal koji 'diše' za poklopac
- gumica (ili nešto slično)
PSX_20240116_135801.jpg
Ovo je, vrlo verovatno, najkorisniji recept iz KNF/JADAM kuhinje za nas kanabis growere.
Nedostatak kalcijuma je nešto što se često viđa, i sam ponekad kuburim sa istim - a ovo je zaista praktično, i po svemu sudeći vrlo efikasno rešenje.

NAPOMENA: nije u pitanju nikakva klasična fermentacija, već hemijska reakcija putem koje se dobija novo jedinjenje: kalcijum acetat - forma koju biljka momentalno može iskoristiti/upiti.
Ovo znači da je u pitanju stabilno jedinjenje koje se ne može 'ukvariti', i ima praktično neograničen rok trajanja.
Najčešće se koristi folijarno, iako se dodaje i u sam supstrat.
Takođe, i ovo je izuzetno bitno - u pitanju je SAMO kalcijum!
Kupovni Cal-Mag proizvodi osim Magnezijuma imaju dodate i mikroelemente, humic acid, ponekad i aminokiseline - WCA vam zato ni u kom slučaju ne može zameniti Cal-Mag, niti bi trebalo uopšte i razmišljati u tom pravcu. Ali da je korisno imati dostupan kalcijum na polici, i znati da ga biljka gotovo momentalno usvaja - drugovi i drugarice, korisno je!! :D

Recept:
Usitniti ljuske jajeta (nemojte ih pretvarati u prah, kontraproduktivno je) i propržiti u tiganju desetak minuta dok ne počnu da menjaju boju ka smeđoj, a specifičan miris (poput izgorele kose) počne da se širi
PSX_20240116_135849.jpg
Ovo radimo isključivo da bi se rešili opni sa ljuski koje bi se kasnije u procesu mogle ukvariti.
Izmeriti količinu ljuski posle prženja, i nasuti u teglu deset puta veću količinu sirćeta
PSX_20240116_135941.jpg
(nebitno je koje sirće odaberete (KNF uglavnom koriste pirinčano - ali to je najpre zato što je u Aziji lako dostupno i jeftino, ja sam koristio jabukovo ) bitno je samo da ljuske dodajete polako da bi izbegli burniju reakciju.
Prekrijete posudu materijalom koji 'diše' (ja sam ovog puta iskoristio komad stare pamučne majice) i ostavite negde sa strane na nekoliko dana
PSX_20240116_140030.jpg
Nusproizvod ove reakcije je ugljen dioksid - videćete kako ljuske idu ka površini, i kako se formiraju mehurići, sve brže i brže
PSX_20240116_141612.jpg
Ovo je znak da je hemijska reakcija uzela maha, i ostaje samo da sačekamo par dana da mehurići stanu - to je znak da je kalcijum acetat uspešno proizveden




17. 01. (sreda)
Presađivanje u 3gal fabric potove
PSX_20240117_151549.jpg

Na dno gde koren dodiruje supstrat su dodate mikorize, po prstohvat - a sam koren prilikom presađivanja je poprskan SST (seed sprout tea) rastvorom
LAB kultura je dostigla svoj vrhunac, PH miksa je taman gde treba, na 3.4
PSX_20240117_151229.jpg
Pa sam iskoristio priliku i da ih počastim:
IMG_20240117_125653.jpg
Syrup Strong bakterije (3ml/L), Trichoderma gljive (1ml/L), Root (2ml/L), LAB miks (10ml/L) i SST (5ml/L)
Ph 5.7
cca 2 litre po biljci

PSX_20240117_151505.jpg

Cure su ostavljene da se oporave od presađivanja par dana pre nego što ih bacim na trening




I stižemo do današnjeg dana

20. 01.
20. dan 18/6 režima

PSX_20240120_123934.jpg

TEMPERATURA:
27 C ~ 30 C (dnevna)
19 C ~ 22 C (noćna)

VLAŽNOST VAZDUHA: 48% ~ 73%

Lampa i dalje na cca 30cm od vrhova

Deluje mi kao da presađivanje nisu ni osetile, tako da je bio red da se započne LST

PSX_20240120_124044.jpg

Malo sam lomio glavu (najpre zbog NYCD - dakle toliko je besna i nabijena od starta, kao i u prethodnoj turi, da je gotovo nemoguće saviti vrhove na način na koji inače savijam a da ne puknu) oko tog početnog treninga za biljke koje su baš patuljaste i nabijene, i mislim da sam našao najpraktičnije rešenje - saviti žicu na jedno desetak santimetara dužine i nabiti preko vrha u supstrat
PSX_20240120_124152.jpg
Malo nezgodno pošto se može desiti da pokida koren ponegde, ali u ovoj početnoj fazi mislim da nije toliko ni strašno, a meni lično je ovo totalno praktično
PSX_20240120_124236.jpg

PSX_20240120_124344.jpg
Taman dok uhvate zalet dovoljno da počnem koristiti klasične metode vezivanja :)


Kalcijum acetat (WCA) spreman
PSX_20240120_124540.jpg
Potrebno je naravno procediti samo tečnost, i spakovati negde sa strane na dohvat ruke.
Vrlo je potentna mešavina, i koristi se kao i klasičan kupovni Cal-Mag: 1ml/L - idealno folijarno

FPJ (fermented plant juice) je takođe spreman, oko desetak dana je fermentiralo, miris kiselo-slatkast, a sam koncentrat izgleda božanstveno, i jedva čekam da ga isprobam na curama, da budem iskren :D
PSX_20240120_124625.jpg
Procediti tečnost u odvojenu posudu i spremiti u frižider. Najbolje iskoristiti u roku od šest meseci do godinu dana
Dobra strana: čist organik koncentrat korisnih nutrijenata
Loša strana: ne znamo tačan NPK odnos, razumno je jedino pretpostaviti da je bogato azotom, jer je najviše lisne mase ušlo u miks

Videćemo već kako će devojke reagovati, i to već prilikom prvog sledećeg zalivanja :)



I to je to za ovaj update familijo :)

IMG_20240120_124836.jpg

Sledi nam još treninga i isprobavanje KNF/JADAM preparata, bliži se i trenutak Bokashi kompostiranja (bran je skoro završio sa fermentacijom), čim malo otopli zapucaću i put šume da izvršim selekciju korisnih mikroorganizama za JMS (JADAM microbial solution)
A čeka se naravno i kraj ture koja je na cvetanju, kako bi se devojke konačno raširile kako treba
Situacija u velikom šatoru:

PSX_20240120_124728.jpg

Jesen se razmahala, tu smo već pred kraj, ali više o tome u njihovom dnevniku u redovnom update-u :)


Gledamo se opet sledeće nedelje!
Ljubi brat!
::banjahanje::