Metal Halide [MH] Sijalice -Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Moze ukoliko na prigusnici pise da moze...nisu sve jednake...

Pogledaj malo sto pise na njoj, ukoliko ne razumijes, zalijepi sliku ovdje... ;)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Upravo tako kako Sekach reće :)
Dodati mogu još i to da MH obićno ne smije bit previše daleko od prigušnice,što isto treba pisat na prig.,ali ako ne piše,moj savjet,ne više od 2m kabela od prig. do lampe.
 

KneLLe

Aktivan Član
02.08.2011
76
25
8
35
Cao narode, moze li mi neko pomoci da razjasnim samo jer sam negde citao, da su (MH) za cvijetanje a (PHS) za rast biljke najoptimalnije... Pa ako neko ima iskustva oko toga... Poz svima :181: E Hvala ti :D Mislio sam edit MSG ali necu sad onda moras i ti :D Poz



Obrnuto od toga sto si napisao...znaci MH za vege(rast), a HPS za cvjetanje... =)
 
01.07.2011
6
0
0
35
Hej ljudi pozdrav ponovo. Najzad sam nabavio sve potrebne stvari da mi sijalica zasija :) pa pre sklapanja imam samo par pitanja.
unledwcc.png

1) jel raspored faze i nule mora da bude ovakav?! (Mislim jer faza mora da ide u prigusnicu?) (L = faza, N = Nula?)
2) jel ovaj kondezator neophodan? (Imam ga na semi na prigusnici, ali ga npr nema na semi na Ignitoru)
3) ako je bitan raspored pod 1^, sta je na sijalici oznaceno sa kruzicem?

Hvala unapred!
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Obavezno faza na prigušnicu.
Sa prigušnice,preko startera,na dno žarulje,dakle onaj kontakt skroz na kraju grla,dok nula ide na kontakt na navoju (kužiš me?).
Kondenzator nije neophodan,ali nije ni na odmet. Skupi nisu,pa ako znaš koji kapacitet treba i imaš para, odi i kupi.

Ja sam ti to rješio tako da sam uzeo bijeli utikač i na njemu naznačio gdje treba ići faza (na koji kontakt) i onda samo na utičnici provjerim kako treba utaknuti pomoću naj običnijeg ispitivaća napona.
 
01.07.2011
6
0
0
35
OK, hvala covek. A jel znas sta se desi ako se uticnica ukljuci naopako? Na primer posle spajanja, izgresim steker ili tako nesto. Koliko sam upucen nista ne bi trebalo da se desi, jer vec sam ukljucivao sijalicu na 220V(objasnio sam u prethodnim postovima) i nista se strasno nije desilo...ali opet kada je ceo sistem vezan...sta mislis o tome?! Hvala jos jednom na odgovoru, odoh da sklapam osvetljenje :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Vjeruj mi,ne znam šta bi se desilo :) nisam probao xD
Šalu na stranu,nemoj naopako,jer će ti žarulja naj vjerojatnije pregoriti.Uostalom,ako sam ti potvrdio da je na shemi točno,zašto bi si uopće dopustio takvu grešku? :)
Samo pažljivo s opremom i nema beda :) Kako kažu uputstva,tako napravi :)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
zlo&naopako je napisao(la):
Obavezno faza na prigušnicu.
Sa prigušnice,preko startera,na dno žarulje,dakle onaj kontakt skroz na kraju grla,dok nula ide na kontakt na navoju (kužiš me?).
Kondenzator nije neophodan,ali nije ni na odmet. Skupi nisu,pa ako znaš koji kapacitet treba i imaš para, odi i kupi.

Ja sam ti to rješio tako da sam uzeo bijeli utikač i na njemu naznačio gdje treba ići faza (na koji kontakt) i onda samo na utičnici provjerim kako treba utaknuti pomoću naj običnijeg ispitivaća napona.

jel se ti to zajebavaš? nije to istosmjerna struja, to je izmjenična i potpuno je svejedno gdje će spojit fazu a gdje nulu, ionako se svakih 10 milisekundi mijenja smjer struje...

znači, nije bitno gdje spojiš fazu a gdje nulu, bitno da je ostatak sheme ispravno spojen...
 

SimasZg

Aktivan Član
27.10.2008
500
59
0
38
Ne bi se složio...kod mene ako naopako okrenem fazu i nulu ne svjetli žarulja, vec se samo jedan kraj žarnog dijela u žarulji zacrveni...može riknut lampa ako se srka faza-0 krivo stalno
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....sumnjam da je naopaki krivo napisao.....

.....iako nisam neki ekspert za struju pa su mi decki spojili HPS tamo gdje sam ga kupio na utikacu su mi oznacili stranu na kojoj je faza i rekao mi decko da kad dodem doma ispitivacem provjerim gdje je faza na uticnici i da ta oznacena strana ide u fazu i da ne okrecem kontra.....ne sjecam se iz kojeg razloga, mislim da je rekao da postoji mogucnost da lampa rikne ili nesto tako i da uvijek oznace strana ide na fazu......i uvijek kad spajam lampu provjeravam da ispravno ustekam lampu......

.....a uostalom bude naopaki sigurno obrazlozio svoj odgovor pa cemo svi bit malo pametniji.....:)

EDIT-evo tek sad vidim da me Simas pretekao.....=)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
nema logike nikakve... išao sam 4 godine u elektrotehničku školu i nikad nisam čuo za ništa slično (čak smo i radili na praksi to)... isti slučaj ko i sa neonkama, ako su prigušnica i starter pravilno spojeni u shemi onda nije bitno gdje spojiš L i N, radit će sigurno...
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Bitno je MM...s razlogom je oznaceno na prigusnicama gdje ide L, a gdje N...iz vise razloga...

Obrnuto spajanje moze pregrijavati prigusnicu, moze takoder izbiti osigurac ukoliko je neodgovarajuci i jos pogotovo ako je mreza na koju je sve to spojeno nesimetricna...a sve to zbog jako loseg cos(fi) koju nase zarulje imaju...


Drugi razlog je sigurnost...faza se UVIJEK spaja prvo na energetiku, a zatim na lampu...pogotovo ako se koristi u kombinaciji sa FID sklopkama...ukoliko je obrnuto spojeno, one nece proraditi kod kratkog spoja i covjek ce prosvijetliti...

Isti slucaj je i sa neonkama...ali radili ste sa 18w ili slicnim...problemi se dogadaju kada su vece snage u pitanju...

Isao sam i ja u elektro skolu...a kasnije kad sam radio u struci sam naucio puno toga sto je totalno suprotno od onoga sto se uci u skoli... =)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: GreenRyder

SSH

20.05.2010
18
4
0
29
U fazi rasta biljke, moram li koristiti MH ili mogu HPS u pocetku i cvjetanju? mogu li koristiti isti reflektor za MH i HPS i moze li se koristiti cooltube sa reflektorom.

Hvala
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Moze HPS kroz cijeli grow.
Mozes koristiti reflektor i za jednu i za drugu, malo cudno pitanje!!
Cooltube sam ja namjeravao koristiti s reflektorom. Samo sa svih strana treba biti staklo (ne onaj want to be reflektror koji je inace na cooltube-u) i namontiras na reflektor kao da stavljas samo zarulju s grlom!
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
328
108
Bosnia
SSH je napisao(la):
U fazi rasta biljke, moram li koristiti MH ili mogu HPS u pocetku i cvjetanju? mogu li koristiti isti reflektor za MH i HPS i moze li se koristiti cooltube sa reflektorom.

Hvala
Naravno da možeš, ali ooogromna je razlika (jače, više...pogotovo brže) rastu, bukvalno preko noći uz plavi spektar (MH - naravno) ali takođe možeš sa HPS-kom isto uraditi vegataciju.
Za reflektor mi je čudno to pitanje, ako misliš na lampu dal' možeš koristiti u isti refl. to zavisi od ballasta (noviji podržavaju i MH i HPS - ipak provjeri) i da noviji ballasti podržavaju i MH i HPS lampu samo jačina lampe mora biti ista. Jačina lampe i ballasta (prigušnice). Ako imaš cooltube, možeš bukvalno približiti dosta biljkama lampu, samim tim bolji rezultati dok samo sa reflektorom mora biti neka udaljenost (zavisi od jačine lampe naravno).
Može se koristiti cooltube na refl. samim tim spustiti lampu niže (ako to misliš??)


Biljkama svijetlosti nikad dosta - isto ko ljudima novaca