Momordica charantia - lekovita gorka tikvica

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Momordica charantia.Tropska i suptropska penjačica iz porodice Cucurbitaceae dolazi iz Indije i Kine.Naziva se i gorka tikvica ili gorka dinja.Svaka biljka daje izuzetno mnogo plodova, koji su izuzetno ukusni kada se peku ili dinstaju dok su mladi.Tropska loza,sada se može naći u svim regionima sveta. Medicinski, u Belizeu listovi se kuvaju i koriste da se očisti krv, smanjuje nivo šećera u krvi i leci gastrointestinalne probleme. Crveni spoljni deo semena je jestiv i sladak.
U nasim klimatskim uslovima odlicno uspeva i daje plodove kao jednogodisnja biljka. Dostize 3m u duzinu a izdrzava temperature od -3C. Lako se gaji iz semena. Dok je zelena tj. nezrela koristi se kao povrce i odlicnog je ukusa bilo uz peceno meso gde se i ona pece zajedno sa mesom, ili da se kuva, Kako plod zri i dobija zutu boju postaje gorak ( tj. kora ) pa se vise ne koristi jer postaje veoma gorak ali zato unutrasnjost zri i postaje slatka pa se konzumira sveza poput voca.
Cvetovi imaju prijatan miris vanile.Ova jednogodisnja biljka sadi se u martu i tada je treba staviti na prozor.Kada prodje opasnost od mraza (april,maj) prebacuje (presadjuje) se napolje.
Mlad, nezreo plod dobar je izvor vitamina C, a sadrži i vitamin A, fosfor i gvožđe. Lozica i listovi sadrže vitamin A.
Ubija bakterije, viruse, ćelije raka i leukemije, vrši prevenciju tumora, tretira dijabetes-snižava nivo šećera u krvi, snižava krvni pritisak i temperaturu tela.
Smanjuje zapaljenja, uništava slobodne radikale, povećava libido, čisti krv, detoksifikuje organizam, čisti od crevnih parazita, balansira hormone, povećava imunitet, blagi je laksativ.


.
166yczm.jpg
117gz92.jpg


sqr0wk.jpg


egy3w6.jpg


Da li se neko susretao sa ovom biljkom,posto planiram da je gajim ove godine po prvi put? iskustva i utisci dobrodosli :D
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.426
298
109
The Mighty Jungle
ja sam imao prosle godine u vrtu, rasla uz grožđe.. kao penjacica, jako dobro je uspjelo i bilo je dosta plodova, koji se otvore na 3 jednaka dijela kad su zreli (narandasti) probao sam ih takve zrele i okus je neki bljutavo-gorak nije bas fin, a zelene i sjeme nisam probao,,

na nekim mjestima sam ih stisnuo da vidim jesu zrele i meke (hehehhe kao kod voca) pa su tu malo istrule..moje nisu imale bas tolike bodlje kao ove sa slike, i bilo je bas ogromnih primjeraka oko 30-35cm koji vise na jako tankoj peteljci pa se cudis kako moze izdrzati toliki plod heheheh, biljka je jako lijepa i egzoticno izgleda pogotovo kada je zrela.. bit ce i ove godine pa stavim koju sliku :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Karlitos

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Tarzan je napisao(la):
.... probao sam ih takve zrele i okus je neki bljutavo-gorak nije bas fin, a zelene i sjeme nisam probao,, ....
Tarzane ja se iskreno nadam da je tvoje iskustvo u manjem broju slucajeva (odnosno u manjini). Ne kazem da ti ne verujem,daleko od toga, samo se nadam da cu ja imati "sladje iskustvo" :)

-Bice onda jos izvestaja na prolece,sudeci po Tropicu (koji je pola seeds gallery-a pokupovao :p)
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.426
298
109
The Mighty Jungle
kad uzgojis probat ces, nije to nesto toliko egzoticno da bih lagao lol..uostalom, samo ime ti kaze "gorka dinja" :)

moje su bile kao ove sa slike, nisu bile tako bodljikave kao na gornjim slikama

2962793481_d2042e7257.jpg